Πικαπ DUAL DT-100

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Γεια σας..

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο πικαπ. Θα ηθελα να μαθω αν αξίζει γενικά σαν μηχάνημα, και αν αξίζει να βάλω λεφτά να το φτιάξω λίγο.. :133:
Απ' όσο ξέρω ότι φοράει (βραχίονας- κεφαλή) είναι τα εργοστασιακά, δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να βρω περισσότερες πληροφορίες..:101:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=57485

Ειναι συτο που βλεπω στην φωτο εδω ετσι?

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι να το βελτιωσεις, και να αξιζει τον κοπο και το χρημα.
Ο αντιπροσωπος της DUAL στην Ελλαδα ειναι η "Ακουστικη Κρητης"
και απ'οτι θυμαμαι υπαρχει και παραρτημα στην Αθηνα, αν μενεις εδω. Ριξε και απο εκει κανενα τηλεφωνο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Πικαπ DUAL DT-100

Η φωτογραφία του δεν μου εμφανίζεται στο συγκεκριμένο θεμα.. Βλέπω τις φωτογραφίες από τα αλλα 3 ντουαλ μονο...

Ξέρει κανείς τουλάχιστον τι τύπο κεφαλής και τι κεφαλή φοράει?
Όσο κι αν έψαξα, το πικαπ μου δεν υπάρχει σ' όλο το νετ... Ούτε καν στη σελίδα της dual...

Από θεσσαλονίκη είμαι, αν και δεν το βρήκα σαν μοντέλο ούτε στο λινκ που μου έδωσες...
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Ναι εχεις δικιο, δεν το βρηκα και εγω πουθενα...

Μαλλον η μονη λυση ειναι ενα mail στην Ακουστικη...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Πικαπ DUAL DT-100

Πριν λίγο έλαβα την απάντηση από την ακουστική...
"Το πικ-απ που εχεις στην κατοχη σου με κωδικο DT 100 δεν μπορω να το βρω στα αρχεια της εταιρειας DUAL"
Και μου ζήτησε τον σειριακό αριθμό και φωτογραφίες..
Μόλις τα έστειλα και περιμένω...

Κατάφερα όμως με λίγο παραπάνω ψάξιμο να βρω τον τύπο της βελόνας ο οποίος είναι DN 402 S:133:
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Πικαπ DUAL DT-100

Και έφτασε η απάντηση...
"Το πικ-απ που εχεις στην κατοχη σου το Dual DT 100 δυστηχως δεν ειναι γνησιο DUAL,
υπαρχει στην αγορα και σαν ΑΚΑΙ ΑΤ 01U.
Τα κατασκευαζει καποιο εργοστασιο μαλλον στην Κινα και τα προμηθευει στην αγορα με το ονομα που θελει.
Αυτο γινοταν πριν η DUAL επαναλειτουργησει το αρχικο της εργοστασιο το 2002 στο St. Georgen στο Μελανα Δρυμο.
Η κεφαλη που φοραει ειναι της AUDIO TECHNICA AT3600LAX κινητου μαγνητη."

Για πείτε λοιπόν αξίζει καθόλου??
 



Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Πικαπ DUAL DT-100

Δεδομένου ότι ο βραχιονάς σου δέχεται fixed mounting cartridges δεν μπορείς να κάνεις καμία βελτίωση εκτός από αυτήν της αλλαγής της βελόνας.
Το εάν αξίζει σαν μηχάνημα έρχεται σε συνάρτηση με τα άλλα σου μηχανήματα και με την πληθώρα της δισκοθήκης σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.633
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top