Lumagen Radiance Mini 3D processor

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Re: Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Έγινε! Ερώτηση (αν και δε σε ενδιαφέρει): Ο xs έρχεται σε αυτή την τιμή με το 3d firmware;
Φαντάζομαι πως ναι. Τι διάλα ΧS 3D θα ήταν τότε, αν δεν το είχε?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Έχω ξαναπεί την γνώμη μου, για μένα ο scaler είναι απαραίτητο κομμάτι σε ένα HOME CINEMA, το τι προσφέρει πρέπει να το δεί κάποιος στην πράξη-λειτουργία, και όχι να το ακούει! έχω τον παλιό DVDO VP30 με 4 εισόδους HDMI και ασφαλώς δεν φτάνουν, όμως κάθε σχέδιο για αντικατάσταση με DVDO DUO (λόγω μικρού κόστους η επιλογή) παίρνει μακράν αναβολή!!!
Θα αναφέρω μια λεπτομέρεια, το 3D player έχει μία έξοδο HDMI, έχω τηλεόραση 3D, και προβολέα όχι, λοιπόν η τηλεόραση συνδέθηκε κατευθείαν με το HDMI (αλλιώς δεν παίζει 3D) και ο προβολέας μέσω component στον scaler, και από τον scaler με HDMI στον προβολέα, χωρίς scaler πως θα γινόταν όλες αυτές οι συνδέσεις-μετατροπές? και κατ' εμέ χωρίς πτώση ποιότητας στην εικόνα?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

έχω τον παλιό DVDO VP30 με 4 εισόδους HDMI
Τώρα που το είπες, και εγώ κάπου το έχω παραπεταμένο.......:113:

Τότε είχα ρίξει επάνω του το PS3 και ένα Denon 3930 dvd player. Φοβερό μηχανάκι για την εποχή του!
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

αμα βαλεις hdmi spliter στο blu ray δε θα εχεις 2 εξοδους hdmi μια για tv και μια για προβολεα;
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

.....μα δεν είναι spliter ο scaler! νομίζω ότι κάτι έχετε μπερδέψει, όσο για την ερώτηση του vaggelis11, θα απαντήσω με ερώτηση, με το spliter θα μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα προβολέας και τηλεόραση 3D? γιατί με τον τρόπο σύνδεσης που περιέγραψα πιο πάνω παίζουν!
Τώρα θα μου πείς γιατί να παίζουν μαζί ρε φίλε! έ! την ώρα που φτιάχνω και δοκιμάζω τα 3D δισκάκια μου, βλέπω και στον προβολέα μου το Mentalist! :116::116::116:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Ηλία, η απάντησή μου αφορούσε την ερώτηση του vaggelis11. Προφανώς και το splitter δεν είναι scaler. Άλλωστε στον χώρο που θα τοποθετηθεί το lumagen έχω μόνο τον προβολέα.

Εκείνο που μπορείς να πετύχεις με ένα scaler είναι το "ξεζούμισμα" του προβολέα, και η ρύθμιση της εικόνας των διαφορετικών πηγών σου. Στη δική μου περίπτωση θα του ρίξω επάνω τα Panasonic bluray, Dune, PS3, htpc, Nova και δέκτη Mpeg 4.

O Zizik βέβαια σωστά μου επεσήμανε ότι τη δουλειά που θα κάνει το XS 3D μπορούσε να την κάνει και το Mini με ανάκληση διαφορετικών προφίλ σε κάθε πηγή, αλλά το αποφάσισα λόγω μεγάλου αριθμού πηγών.
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

επειδη διαβασα στους διπλα οτι το χρωματικο τριγωνο ελαχιστα διαφερει απο blu ray σε blu ray μηχανημα και ειναι ακριβες η απορια μου ειναι που βοηθαει ο scaler στην εικονα blu ray αν παρακαμψουμε τον scaler του (καλιμπραρισμενου ) προβολεα μας ( που μπορει να ειναι κατωτερος)
δε μιλαω για αλλες πηγες, dvd κλπ αλλα
αποκλειστικα για blu ray απο ενα καλο μηχανημα πχ οππο
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Μπορείς να διαβάσεις ένα αναλυτικό τεστ για τις δυνατότητές του εδώ.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η σύγκριση του τι μπορεί να κάνει το lumagen σε ένα προβολέα όπως ο JVC X3 με πηγή ένα oppo 93. Εκεί θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η προσθήκη του σε προβολείς που δεν έχουν cms.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Re: Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

επειδη διαβασα στους διπλα οτι το χρωματικο τριγωνο ελαχιστα διαφερει απο blu ray σε blu ray μηχανημα και ειναι ακριβες η απορια μου ειναι που βοηθαει ο scaler στην εικονα blu ray αν παρακαμψουμε τον scaler του (καλιμπραρισμενου ) προβολεα μας ( που μπορει να ειναι κατωτερος)
δε μιλαω για αλλες πηγες, dvd κλπ αλλα
αποκλειστικα για blu ray απο ενα καλο μηχανημα πχ οππο
Καταρχήν δεν έχουν όλοι οι προβολείς πλήρη ρυθμιστικά εργαλεία. Για παράδειγμα οι μικροί jvc δεν έχουν καν cms. Όσοι πάλι έχουν, πολύ δύσκολα μπορούν να φτάσουν σε τέτοιο επίπεδο λεπτομέρειας. Μετά είναι και τα extra καλούδια που έχει (sharpness,pip κτλ).
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

επειδη διαβασα στους διπλα οτι το χρωματικο τριγωνο ελαχιστα διαφερει απο blu ray σε blu ray μηχανημα και ειναι ακριβες η απορια μου ειναι που βοηθαει ο scaler στην εικονα blu ray αν παρακαμψουμε τον scaler του (καλιμπραρισμενου ) προβολεα μας ( που μπορει να ειναι κατωτερος)
δε μιλαω για αλλες πηγες, dvd κλπ αλλα
αποκλειστικα για blu ray απο ενα καλο μηχανημα πχ οππο
Δεν είναι μόνο το χρωματικό τρίγωνο αλλά και η ακρίβεια στα rgb levels,η κίνηση(αν έχει κάποιο σοβαρό FI ο scaller)τα Delta Values..
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Εκεί θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η προσθήκη του σε προβολείς που δεν έχουν cms.
Μετά είναι και τα extra καλούδια που έχει (sharpness,pip κτλ).
...βρε σεις αυτά τα έχει και ο Μπενεκιούς μου:116:

Δεν είναι μόνο το χρωματικό τρίγωνο αλλά και η ακρίβεια στα rgb levels,η κίνηση(αν έχει κάποιο σοβαρό FI ο scaller)τα Delta Values..
μόνο αυτά τα περίεργα rgb levels,FI και Delta Values που λέει ο Στριφτός δεν υπάρχουν-είναι σοβαρά;:143:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Να συμπληρώσω μια λεπτομέρεια, σκεφτείτε ότι το gamma στον scaler, ρυθμίζεται ξεχωριστά στα τρία χρώματα RGB!
Όσο για σένα αγαπητέ rose.athens έκανες την καλύτερη αγορά, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!

ΥΓ. HOME CINEMA χωρίς scaler, είναι σαν αυτό που νιώθεις καμιά φορά, και αναρωτιέσαι, τι μου λείπει, τι μου λείπει! :116:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Re: Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Να συμπληρώσω μια λεπτομέρεια, σκεφτείτε ότι το gamma στον scaler, ρυθμίζεται ξεχωριστά στα τρία χρώματα RGB!
Όσο για σένα αγαπητέ rose.athens έκανες την καλύτερη αγορά, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!
Συμφωνώ απόλυτα. Το αποτελέσματα μπορεί να μην είναι τόσο θεαματικά όσο σε άλλα μηχανάκια με σοβαρότερες ελλείψεις, αλλά και πάλι για έναν τόσο καλό και ακριβό προβολέα όπως ο runco, είναι τουλάχιστον δίκαιο να θέλεις να τον φέρεις στα όρια του.
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Να κάνω μιά ερώτηση ως άσχετος με τους scalers. Eίχα πάντα αυτή την απορία.
Καταλαβαίνω ότι λογικά πρέπει να είναι πολύ χρήσιμος σε προβολείς που δεν έχουν CMS ή που το CMS τους και το RGB τους δεν ρυθμίζεται ιδανικά.
Στον δικό μου προβολέα έχω ρυθμίσει το RGB ιδανικά ,το χρωματικό τρίγωνο είναι αναφοράς και η καμπύλη gamma άριστη.
Σε περίπτωση σαν την δική μου ,έχει να δώσει κάτι ο scaler?
Και αν ναι τότε τί?
Π.χ μπορώ δηλαδή να ρυθμίσω RGB αντί κάθε 10% κάθε 1% ας πούμε?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Δες:

The Greyscale/Gamma sub-menu allows you to calibrate the greyscale and gamma at different interval points. You can choose between 2 point, 5 point, 11 point, 12 point and 21 point controls depending on the level of accuracy you require but for our review we used the 11 point control. Within each choice you can adjust the levels of red, blue and green at each interval point. This allows you to get the correct balance of each at each interval point and thus produce an accurate greyscale from black to white. There is also a luminance - or brightness - control that allows you to adjust interval point and thus fine tune the gamma curve.

The Colour Gamut sub-menu gives you access to the CMS itself which allows you to calibrate the colour gamut to the correct industry standard that for high definition content is Rec.709. The CMS on the Radiance XE-3D controls the colour, hue and luminance (brightness) of white, the three primary colours (red, green and blue) and the three secondary colours (yellow, cyan and magenta). The Radiance XE-3D allows you to adjust the amount of the three primary colours within each individual colour thus allowing you to move that colour to its correct position within the CIE chart. This is a very capable CMS but it is important to remember one thing, the Radiance XE-3D can only reposition colours within the triangle that represents the displays native gamut, if a display has undersaturated primary points they cannot be corrected.

Video Processing

We used the direct mode on the Oppo BDP-93EU to output content at its native resolution, allowing the Radiance XE-3D to do all the deinterlacing and scaling before passing the video to the JVC X3 at 1080p. It should come as no surprise to discover that the Radiance XE-3D's performance with both NTSC and PAL content was reference and using the HQV DVDs the Radiance was able to fully reproduce the SMPTE colour bar tests for both PAL and NTSC, correctly scaling the full 576i/50Hz and 480i/60Hz images without any loss of detail or unwanted ringing. With the video deinterlacing tests the results were also excellent; the Radiance XE-3D reproduced the rotating line without producing any jaggies, even at the most extreme angles. In the motion adaptive deinterlacing test the performance remained superb with all three moving lines being reproduced correctly, even on the bottom line. The Radiance XE-3D also had no problems in resolving all the fine brickwork in the detail tests on both the PAL and NTSC discs.

The Radiance XE-3D’s performance was equally impressive with film based material and in the film detail test it correctly locked on to the image resulting in no aliasing in the speedway seats behind the race car. In the cadence tests the Radiance XE-3D also performed flawlessly, correctly detecting the most common types 2:3 (NTSC - USA/Japan) and 2:2 (PAL - European) format as well as all the more obscure variations. The Radiance XE-3D also had no problems with the test displaying film material with scrolling video text; the text was always clearly readable without any shredding. This was a superb performance by the Radiance XE-3D and represents the best processing, deinterlacing and scaling that we have ever seen.

When it comes to 1080i content the Radiance XE-3D was equally as assured and had no problems detecting film content inside the interlaced signal and correctly deinterlacing it, without introducing artefacts. In fact, the Radiance XE-3D passed every single cadence test on both our Spear & Munsil and HQV Blu-rays. We also used the HQV Blu-ray disc to check the quality of the video deinterlacing. This disc has a jaggies pattern that uses three rotating bars and with the Radiance XE-3D all three bars were smooth with no jaggies. The Radiance XE-3D also had no problems with the video resolution loss test, correctly processing the moving portion of the image and leaving the background free of artefacts.

The Radiance XE-3D was able to handle every video processing test we could throw at it without missing a beat. It could detect every cadence correctly and deinterlace the signal without losing detail. It was able to scale lower resolutions without introducing noticeable artefacts and also change the image size without introducing noticeable artefacts which is important for anyone using a anamorphic lens. It can accept any resolution you care to think of and it can output at any resolution too - producing smooth, detailed and judder free images. On top of that, the Radiance XE-3D has extensive noise reduction controls that can be used to clean up difficult material, which is very useful when watching things like digital TV on a large screen. Quite simply, this is the gold standard against which all other video processors will be judged.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Και να συμπληρώσω! όλες οι ρυθμίσεις αυτές, γίνονται για κάθε πηγή ξεχωριστά!!! και ξέρουμε δα! πόσες πηγές έχουμε έτσι? να τις απαριθμήσω στο περίπου?
1. Blue Ray player
2. WDTV
3. DVD Recorder
4. Δέκτης MPG4
5. Δορυφορικός Δέκτης HD
Τουλάχιστον αυτά έχω εγώ, και ρωτώ, είναι ή δεν είναι απαραίτητος ο scaler οέο?
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Και να συμπληρώσω! όλες οι ρυθμίσεις αυτές, γίνονται για κάθε πηγή ξεχωριστά!!! και ξέρουμε δα! πόσες πηγές έχουμε έτσι? να τις απαριθμήσω στο περίπου?
1. Blue Ray player
2. WDTV
3. DVD Recorder
4. Δέκτης MPG4
5. Δορυφορικός Δέκτης HD
Τουλάχιστον αυτά έχω εγώ, και ρωτώ, είναι ή δεν είναι απαραίτητος ο scaler οέο?
εντάξει με συγχωρείς άλλα το 3 και το 4 δεν αφορούν HD προβολέα έτσι?
Συνήθως οι πηγές είναι οι παρακάτω ή κάποιος συνδυασμός τους τέλος πάντων.
1) HTPC ή media player
2)playstation ή bluray player
3)HD δορυφορικός δέκτης

Τώρα συσκευές SD ,βίντεο ,DVD player κ.τ.λ, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που ακόμη τα έχει συνδεμένα στον HD προβολέα του και τα χρησιμοποιεί ,πόσο μάλλον να θέλει να τα καλιμπράρει κιόλλας:116:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

'The Radiance XE-3D allows you to adjust the amount of the three primary colours within each individual colour thus allowing you to move that colour to its correct position within the CIE chart. This is a very capable CMS but it is important to remember one thing, the Radiance XE-3D can only reposition colours within the triangle that represents the displays native gamut, if a display has undersaturated primary points they cannot be corrected'.

Γιάννη μπορείς να δώσεις μια Ελληνική μετάφραση(βοήθεια) σε αυτό?Τι εννοεί όταν λέει 'if a display has undersaturated primary points '
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Απάντηση: Lumagen Radiance Mini 3D processor

Σε ελεύθερη μετάφραση, αν το προβολικό μέσο έχει "συμπιεσμένο" χρωματικό τρίγωνο, δεν μπορεί να επέμβει ώστε να το διευρύνει. Δεν μιλάμε για το πώς έρχεται από το εργοστάσιο, αλλά για το πού είναι τα όριά του.

Όμως τόσο οι τηλεοράσεις, όσο και οι προβολείς τελευταίας γενιάς, δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Το αντίθετο. Συνήθως χρειάζεται να "μαζευτεί" ώστε να έρθει στα πρότυπα του rec .709.

Γιά παράδειγμα, στην παρακάτω εικόνα τόσο τα πρωτεύοντα, όσο και τα δευτερεύοντα χρώματα βρίσκονται εκτός χρωματικού τριγώνου.


Μετά τη ρύθμιση πέφτουν κοντά στην αναφορά.



Για τα delta πριν και μετά, θα μας πει ο Nelson. :136:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.642
Μηνύματα
2.870.526
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top