Το ιδιωτικό μου cinema

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Καλησπέρα σε όλους. Είναι η πρώτη μου φορά στο φόρουμ που παρουσιάζω το σύστημα μου. Έχω κολλήσει κι εγώ αυτό το μικρόβιο εδώ και πολλά χρόνια και ιδιαίτερα αυτός της βιντεοπροβολής και η αλήθεια είναι ότι εδώ και 2,5 χρόνια μετά την αγορά του προβολέα αργά και σταθερά χτίζω το χώρο μου και φυσικά υγεία να υπάρχει υπάρχουν κι αλλα περιθώρια βελτίωσης-προσθηκών. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας θετική-αρνητική και φυσικά κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ο χώρος μου είναι ουσιαστικά ένα σαλόνι μήκους περίπου 6 μέτρα και πλάτους 3,8 μέτρα. Η πιο πρόσφατη αλλαγή-αναβάθμιση είναι το βάψιμο του τοίχου προβολής και του μεγάλου πλαϊνού σε σκούρο μόκα χρώμα για καλύτερη αίσθηση της προβολής και μείωση ανακλάσεων του τοίχου.

Το σύστημά μου αποτελείται απο τα εξής:

Προβολέας: JVC DLA X3

Ενισχυτής: Pioneer VSX 422

Ηχεία Front: Indiana Line HC505

Ηχεία Surround: Έχω κρατήσει τα Panasonic απο το παλιό μου 5.1 all in one σετάκι

Subwoofer: Koda SW10A

Bluray Player: Panasonic BDT320

Media Player: WD Live 3

Satellite : Pace HD831

Ακολουθούν screenshots..
 





Μηνύματα
357
Reaction score
290
Ο προβολέας μου αυτή τη στιγμή τρέχει με καινούργια λάμπα 30 ωρών περίπου. Είχε καλιμπραριστεί απο τον Μανώλη τον Καστρουνή πέρσι τον Αυγουστο με προηγούμενη μάλιστα λάμπα και απο περιέργεια τράβηξα 2 φωτογραφίες , η μία στο cinema mode και η άλλη στην ρύθμιση του Μανώλη. Νομίζω ακόμη και μετά απο ένα χρόνο φαίνεται πόσο καλή δουλειά έγινε και ακόμα και απο φωτογραφίες κινητου βλέπεις διαφορές στην εικόνα ακόμη και τώρα.
WP_20131014_007.jpg
WP_20131014_005.jpg
 


Μηνύματα
357
Reaction score
290
Απο το όμορφο νησί της μαστίχας :) Χίος

Κατάλαβα γιατί το ρωτάς. Η βάση του προβολέα στάλθηκε ταχυδρομικώς και ο Μανώλης αεροπορικώς. E είπαμε, έχω λόξα σαν εσάς..

Edit : Ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο post η οθόνη είναι Lumene Plazza 106''.
 
Last edited:


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Καλές θεάσεις:)
...για την οθόνη προβολής δεν μας είπες όμως:wink:
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Ευχαριστώ πολύ.
Ναι το πρόσθεσα σε edit στο τελευταίο μου post. Lumene Plazza 2 240C 106''
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Καλησπέρα σε όλους. Είναι η πρώτη μου φορά στο φόρουμ που παρουσιάζω το σύστημα μου. Έχω κολλήσει κι εγώ αυτό το μικρόβιο εδώ και πολλά χρόνια και ιδιαίτερα αυτός της βιντεοπροβολής και η αλήθεια είναι ότι εδώ και 2,5 χρόνια μετά την αγορά του προβολέα αργά και σταθερά χτίζω το χώρο μου και φυσικά υγεία να υπάρχει υπάρχουν κι αλλα περιθώρια βελτίωσης-προσθηκών. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας θετική-αρνητική και φυσικά κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ο χώρος μου είναι ουσιαστικά ένα σαλόνι μήκους περίπου 6 μέτρα και πλάτους 3,8 μέτρα. Η πιο πρόσφατη αλλαγή-αναβάθμιση είναι το βάψιμο του τοίχου προβολής και του μεγάλου πλαϊνού σε σκούρο μόκα χρώμα για καλύτερη αίσθηση της προβολής και μείωση ανακλάσεων του τοίχου.
μια χαρα τα πας .....

βελτιωσεις παντα θα υπαρχουν οσο το ψαχνεις....

προσπαθησε να βελτιωνεις αυτο που εχεις χωρις να αφαιρεις κατι απο αυτο που σαρεσει....

:)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.774
Πάρα πολύ ωραίο το σύστημα! :thumbsup:
Χαίρομαι πάντα όταν βλέπω τον προβολέα ακριβώς απέναντι απ' την οθόνη. :)
 




Μηνύματα
357
Reaction score
290
Σας ευχαριστώ όλους.

Μιχάλη κάτι δεν μου πήγε καλά και δεν το κατάφερα. Δεν πειράζει πάντως δεν έχω θέμα.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Πολύ ωραία!!!

εχεις κάνει κάποιο masking? βλέπω καλά?
από την οθόνη ευχαριστημένος απο την λειτουργία μηχανισμού ?
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
νομιζα οτι εχει κανει μασκινγ αλλα οταν ανοιξα την φωτογραφια σε μεγαλυτερη φαινεται οτι δεν εχει.μαλλον η φωτογραφια εχει βγαλει εντελως μαυρες τις μπαρες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.869.009
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top