ποιο 18' υπογουφερ επαγγελματικο για home cinema

Μηνύματα
282
Reaction score
5
υπαρχει καποια προταση για 18 υπογουφερ που θα οδηγηθει απο τελικο ενισχυτη να κατεβαινει χαμηλα ωστε να κανει για συστημα 7.1?
 



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
κ γιατί 18"?
φαίνεται λίγο περίεργη η επιθυμία σου...εξήγησε λίγο πως κατέληξες σε αυτή την απόφαση!
 




Μηνύματα
282
Reaction score
5
τα μεγαφωνα κατεβαινουν 18 hz που εχω αλλα θελω 18 τα οποια ξεκινανε δυστηχως απο 40 κυκλους
 





Μηνύματα
22
Reaction score
66
Γεια σου φιλε μου .. απ ότι καταλαβαινω και από τη φωτο σου ψάχνεις κατι οικονομικο αν κρινω απ το υπολοιπο συνολο. Αν και δεν νομιζω πως καποιο από τα ηχεια που βλεπω κατεβαινει στα 18hz, υπαρχει πιθανοτητα (από εμπειρια ) λογω των κακων παραμέτρων του δωματιου που δειχνεις ( 1 παραλληλοι τοιχοι, 2 τζαμι στη μια πλευρα, 3 γυαλιστερα πλακακια ,4 τα ηχεια κολλημένα στους τοιχους, 5 απολυτα ορθογωνια ηχεια) το μοναδικο πραγμα που ακους να είναι γυρω στους 45 με 50 κυκλους,το οποιο ειναι το ιδιο το δωματιο λογω συντονισμων. Το αποτέλεσμα ένα ακρως εντυποσιακο μπουμαρισμα αλλα κουραστικο.Να ξερεις η ευτυχια δεν ερχεται από μεγαλα ηχεια .Η εικονα που μας δειχνεις είναι ένα συνολο από PA ηχεια και αν διακρινω καλα ένα sub διπλο αυτοκινητου. Νομιζω πως εισαι ακριβως στον λαθος δρομο να μην ακους σωστα μουσικη αλλα δυνατα.(μεγα λαθος). Για να φτασεις να ακουσεις 18 hz η μαλλων να τα αισθανθείς πιο σωστα πρεπει κανεις να συμφιλιωθεί με δυο πραγματα . Η να δωσεις αρκετα ?.000€ για κατι ετοιμο hi end η να παραχωρησεις ένα μεγαλο κομματι του δωματιου σου σε καποια tapped κορνα αρκετων μετρων δικης σου κατασκευης . Να σου τονισω ότι τα pa ηχεια δεν προοριζονται για home cinema αλλα ουτε γενικα σε cinema εφαρμογες και ειδικα σε τοσο μικρο χωρο. . Είναι κατασκευασμένα να επιτυχουν υψηλα spl για μεγαλλους χωρους διανυωντας μεγαλες αποστασεις μιας και η κατευθυντικοτητα τους είναι η αρχη λειτουργιας τους . Οσο για το sub (είμαι σχεδόν σιγουρος ότι είναι αυτοκινητου) μεσα στον χωρο σου δεν υπαρχει ουτε μια στο τρις εκατομυριο να κατεβει στα 18 hz . Τα sub αυτοκινητου (για τις καμπινες μιλαω) είναι tuned σε συγκεκριμενα hz . Μπορει στο δικο σου ο κατασκευαστης να γραφει 18 hz αλλα δεν σου ειπε ότι θα τα δωσει μεσα σε πορτνπαγκαζ αυτοκινητου και με συγκεκριμενα λιτρα. Οποτε διαταραξες τις συνθηκες του ηχείου με αποτέλεσμα να το θαβεις μεσα στο τεραστιο σαλονι. Να ξερεις ότι ουτε με επαγγελματικα sub θα το πετυχεις. Δεν κανω τον εξυπνο ουτε θελω να υποβιβασω το συτημα σου απλα εχω περασει και εγω από τα ιδια λαθη πετωντας λεφτα σε ακυρα για τον χωρο μου ηχεια και διαφορους θηριωδεις pa ενισχυτες . Θα χαρω να είμαι διπλα σου σε οτι βοηθεια χρειαστείς αλλα σου ξαναλεω πριν σκορπισεις κιαλλα λεφτα σε καποιο 18ιντσο , φταξε τον μπροστινο σου ηχο απομακρινε οτιδήποτε πιεζοηλεκτρικο εχεις (15 κορνες βλεπω) και βολεψου με ένα 12ιντσο η 15ιντσο σωστα tuniσμενο (κατά πρτιμηση tapped η folded κορνα) και τοτε θα καταλάβεις ότι η τζαμαρια θελει ενισχυση.... κατι τελευταιο ΒΑΛΕ ΜΟΚΕΤΑ:drinks: .
Φιλικα Νικος
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
οποτε τι να αγορασω?
Aν θελεις να νιωθεις τον σεισμο, τοτε πρεπει να πας στην λυση που σου προτεινει ο flash.
Aν θελεις να νιωθεις την "γροθια"(κλωτσια) στα σπλαχνα, τοτε πας στη λυση που πρωτεινει ο Bose.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ετσι που το βλεπω αν θελουμε να μιλαμε σοβαρα
1 μετρα τι σταθμες δινουν τα σαμπ σου ετσι
2 μετρα τι σταθμες δινουν τα σαμπ σου οσο πιο κολλητα στον τοιχο
3 το 2 με μια ισοσταθμιση
Μετα από εγαγγελματικο που δεν τερματιζει όταν παιζει (ότι παιζει χαμηλα)
διαλεξα το 18ρι της ηλεκτροβοις
όχι τυχαια , ΟΚ 1800 + για 2 σαμπ και ξεχωριστο ενισχυτη
τα προσοντα τους (το πιο πιθανο )να μην πλησιάζονται καν
ουτε σε σταθμες -ποιοτητα ουτε κατι άλλο στα λεφτα τους και καμποσο παραπανω.
Μπορουσα να αγορασω οτιδήποτε (ευτυχως ακούγοντας τα Α_Β)
και ευκολα καταληξα σε αυτα
 

Μηνύματα
22
Reaction score
66
Aν θελεις να νιωθεις τον σεισμο, τοτε πρεπει να πας στην λυση που σου προτεινει ο flash.
Aν θελεις να νιωθεις την "γροθια"(κλωτσια) στα σπλαχνα, τοτε πας στη λυση που πρωτεινει ο Bose.
Συμφωνω με τον φιλο platon . Αλλα να ξερεις οτι η γροθια στο στομαχι δεν σημαινει σε καμια περιπτωση 18 hz . Το ανθρωπινο σωμα ειναι συμπαγες και συντονιζει γυρω στα 38 με 45 hz πιο κατω αρχιζουν να κουνιωνται αλλα πραγματα οπως μπατζακια παντελωνιου και διαφορα αλλα. τελος παντων δεν θα αναλυσουμε αλλο αυτα τα θεματα.. Ενα αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις τα μεγαφωνα απο τα sub λογικα ειναι 4ohm (εκτως αν ειναι 8 ohm και σε σειρα κατευαινουν στα 4. Μη ξεχναμε ειναι αυτοκινητου) φτιαξε μια αλλη καμπινα που να μπορει να κατευει το μεγαφωνο κατω απο το Fs του. Αυτο βεβαια σημαινει ενισχυτη με @ρχ!/α .τι σημαινει αυτο; οχι Watt αλλα ρευματα και πολυ υψηλο damping factor στις χαμηλες συχνοτητες αλλιως το αποτελεσμα θα ειναι κανενας ελεγχος του γουφερ μεγαλη παραμορφωση απο τις διαδρομες του κωνου και μπαι μπαι γουφερ.αυτο που πρεπει να δεις στα στοιχεια του γουφερ ειναι και το bl. αν ειναι πανω απο 60 η τιμη ξεχνα τη χρηση σπιτιου.....
 


Μηνύματα
22
Reaction score
66
bossini καποιο γουφερ με bl πανω απο 60;
Σορυ ρε παιδια μη βαρατε ένα μυαλο εχω και αυτό κανει λαθη:headbang:. Λαθος παραμετρος εχει δικιο ο φιλος back. Η σωστη παραμετρος που μπερδεψα είναι το Qes και όχι το Bl ,το οποιο αν είναι μεγαλυτερο από 50 - 60 ( η 0,50 - 0,60 ) απλα δεν κανει για κλειστη καμπινα ανεξαρτητως σχεδιασμου . Πολλα Sub μεγάφωνα αυτοκινητου εχουν αυτές τις τιμες , ισως και μεγαλύτερες ,τα οποια είναι σχεδιασμένα να χρησιμοποιουν τον χωρο αποσκευών του αυτοκινητου ως θαλαμο συμπιεσης, οσος και αν ειναι αυτος . Καπως ετσι λειτουργουν και τα open baffle αλλα είναι άλλο κεφαλαιο αυτό....
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.208
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top