Yamaha AVENTAGE RX-A3030


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
dac sabre

Professional Quality Digital Audio by ESS DAC
Incorporating the ESS Technology ES9006 SABRE™ Premier Audio DAC to achieve an exceptionally good signal-to-noise ratio and up to 120 dB of dynamic range, this AV receiver produces professional quality digital audio.
RX-A1030_Feature5.jpg

και υλικα ΑΑ
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Πολύ ωραίο μηχάνημα! Αν έπαιρνα τώρα AV σίγουρα θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές.
Και ίσως και να μην έπαιρνα καθόλου δικάναλο μετά...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Eρώτηση σχετική με το εν λόγω μηχάνημα:
Για χώρο 30 τ.μ τι πιστεύετε είναι καλύτερο να πάρει κάποιος, έναν τέτοιο AV (κόστος περί τα 2000 €) ή ένα φθηνότερο AV και να τον υποστηρίξει με ένα πεντακάναλο (ή έστω τρικάναλο) τελικό.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος δίνω ως παράδειγμα το παρακάτω δίλημμα:
ΥΑΜΑΗΑ RΧ-Α 3030 ή AV των 500 € και rotel RMB-1555 (5x120 Watt)?
 

Μηνύματα
6.696
Reaction score
5.227
Την κουρτίνα τρία εγώ θα επέλεγα. Σκέτο τον καλό receiver, αλλά με ευαίσθητα και 8ωμα ηχεία.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Σίγουρα όχι με AV των 500€.
Η ανάγκη για τελικούς εξαρτάται κατά τη γνώμη μου πάνω απ' όλα απο την ένταση που ακούμε, μετά απο το χώρο και τα ηχεία.
 

Μηνύματα
6.696
Reaction score
5.227
Το review πάλι στον 87 δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Για στέρεο με διαφορά εξακολουθεί να κερδίζει ο Arcam450, με μόνη παραφωνία τη μη υποστήριξη αρχείων πάνω 48kHz/24bit.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Υπάρχει AVR στο 500αρικο με pre out;
Έχεις δίκιο, θεώρησα ότι και οι πιο απλοί AV θα είχαν 7.1 pre out το οποίο δεν ισχύει. Από ότι είδα στη YAMAHA πρέπει να πας στον 775 για να έχεις 7.2 pre out, που σημαίνει 660 ευρώ βάσει τιμών skroutz.
Το ερώτημα βέβαια παραμένει μιας και το συνολικό κόστος ενός τέτοιου pre και ενός πεντακάναλου τελικού (μεσαίας όμως ισχύος) δε διαφέρει σημαντικά από τα top μοντέλα AV είτε της YAMAHA είτε άλλης εταιρίας.
Ένα (ακόμα) ερώτημα είναι πόσα τελικά Watt σου δίνει ένα μοντέλο σαν τον 3030 όταν η Yamaha τον δίνει 150 Watt αλλά 2 channel driven. Όταν οδηγεί 5 ή 7 κανάλια πόσο πέφτει η ισχύς του? Υπάρχει κάποιος κανόνας ή το έχετε δει σε κανένα review?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Kοίτα στο soundandvision.
Έχουν αρκετά review με μετρήσεις.

Δεν υπάρχει κανόνας καθότι διαφέρουν τα τροφοδοτικά.
Π.χ. οι μεγάλοι Pioneer,όπου και χρησιμοποιούν ICE τελικά στάδια και μεγάλα τροφοδοτικά δεν έχουν ιδιαιέτερα μεγάλες διαφορές.
Ενδεικτικό πάντως είναι η ικανότητα πολλαπλασιασμού ισχύος από τα 8 στα 4 Ohm ακόμα και σε δικάναλο πρόγραμμα.Το ιδανικό είναι να διπλασιάζει όπου και δείχνει άριστη τροφοδοσία.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
http://www.soundandvision.com/category/av-receiver-reviews






Πρώτος πρώτος ο Yamaha:
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-rx-v775wa-av-receiver


------------------------------------------------------------------0.1% THD------1% THD
2 Channels Continuously Driven, 8 ohm loads 122.8 watts 147.5 watts
2 Channels Continuously Driven, 4 ohm loads 149.7 watts 181.9 watts
5 Channels Continuously Driven, 8 ohm loads 38.2 watts 55.2 watts
7 Channels Continuously Driven, 8 ohm loads 32.2 watts 41.3 watts


Οι συνθήκες αυτές βέβαια, δεν πρόκειται με τίποτα να υπάρξουν στα σπίτια μας.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ευχαριστώ παιδιά!
Οι YAMAHA που κοίταξα στα γρήγορα χάνουν μεγάλο ποσοστό της ισχύος τους στο πολυκάναλο.

@ zizik, τί εννοείς ότι οι συνθήκες αυτές δε θα υπάρξουν με τίποτα στα σπίτια μας?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Όλα τα κανάλια συγχρόνως στο 100%. Ούτε στο 50% δεν πρόκειται να φτάσουν όλα μαζί.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Δηλ. η ισχύς που θα πάρουμε σε πραγματικές συνθήκες θα είναι ακόμα χαμηλότερη??
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.891
Reaction score
2.083
Σίγουρα όχι με AV των 500€.
Η ανάγκη για τελικούς εξαρτάται κατά τη γνώμη μου πάνω απ' όλα απο την ένταση που ακούμε, μετά απο το χώρο και τα ηχεία.
Συμφωνώ.Πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου,γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία δεν μπορείς να ακούς πολύ δυνατά ειδικά σε περασμένες ώρες.Δε σου φταίει σε τίποτα ο από κάτω να τον ταρακουνάς ενώ θέλει να κοιμηθεί ας πούμε στις 12 τη νύχτα.
Αυτά ως προς την ένταση.
Εσείς οι εμπειρότεροι όμως δεν λέτε ότι οι τελικοί οδηγούν καλύτερα τα ηχεία με αποτέλεσμα καλύτερες χροιές ακόμα και
σε χαμηλές εντάσεις?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Δηλ. η ισχύς που θα πάρουμε σε πραγματικές συνθήκες θα είναι ακόμα χαμηλότερη??
Υψηλότερη ανα κανάλι, αφού ποτέ δε θα παίξουν σε τέτοιες συνθήκες.
Στα σπίτια δε θα φτάσουν τα όριά τους, εκτός αν υπάρχει συνδυασμός αναίσθητων ηχείων με πολύ υψηλή ένταση.

Συμφωνώ.Πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου,γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία δεν μπορείς να ακούς πολύ δυνατά ειδικά σε περασμένες ώρες.Δε σου φταίει σε τίποτα ο από κάτω να τον ταρακουνάς ενώ θέλει να κοιμηθεί ας πούμε στις 12 τη νύχτα.
Αυτά ως προς την ένταση.
Εσείς οι εμπειρότεροι όμως δεν λέτε ότι οι τελικοί οδηγούν καλύτερα τα ηχεία με αποτέλεσμα καλύτερες χροιές ακόμα και
σε χαμηλές εντάσεις?
Πολλοί τελικοί δε θα παίζουν χειρότερα σε χαμηλή ένταση απο τους ολοκληρωμένους;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.891
Reaction score
2.083
Πολλοί τελικοί δε θα παίζουν χειρότερα σε χαμηλή ένταση απο τους ολοκληρωμένους;
Από ολοκληρωμένους της τάξης των 600-700€?
Δεν ξέρω.Θα παίζουν?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Γενικά, δεν ξέρω για 600-700€. Μου έχει συμβεί κάποτε, αλλά δεν ξέρω γιατί. Τοπολογία; Ευαισθησία;

Γι' αυτό παίζω πάντα δυνατά. :)
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Υψηλότερη ανα κανάλι, αφού ποτέ δε θα παίξουν σε τέτοιες συνθήκες.
Στα σπίτια δε θα φτάσουν τα όριά τους, εκτός αν υπάρχει συνδυασμός αναίσθητων ηχείων με πολύ υψηλή ένταση.

.
Οκ, τώρα κατάλαβα τί εννοούσες.thanks
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μεταξύ του 2030, που είναι αρκετά πιο οικονομικός, και του 3030 εκτός από μερικά watt και τα 11 κανάλια (που προσωπικά δε με ενδιαφέρουν) βλέπετε κάποια άλλη σημαντική διαφορά που μου ξεφεύγει?


PS: Sorry που δε βάζω link με τα χαρ/κα του 2030 αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.551
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top