ΝΕΟ PROJECT - HELP!!!

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Καλησπέρα φίλοι,

Λοιπόν μπαίνω στο ψητό κατ ευθείαν,
Εχω 2 18ιντσα woofer της αμερικανικής Eminence και συγκεκριμένα τα omega pro (800wrms)
Τα είχα αγοράσει το 2006 για project το οποίο δεν έγινε και από τότε είναι στα κουτιά τους.
Σας παραθέτω το pdf με τα στοιχεία του μεγαφώνου καθώς εκεί εκτός από τα χαρακτηριστικά τους ο κατασκευαστής δίνει και recommended στοιχεία για την υποψήφια καμπίνα.
Θέλω να φτιάξω 2 καμπίνες για το homecinema με αυτά τα μεγάφωνα, έχει βρεθεί και ο άνθρωπος που θα τα φτιάξει, ξυλουργός ο οποίος έχει φτιάξει στο παρελθόν πολλές καμπίνες αλλά κυρίως για PA. Με ρώτησε λοιπόν ότι εκτός από τα λίτρα που θα πρέπει να αποφασίσουμε θα πρέπει να ξέρει και το slot port μπροστά πόσο θα είναι ή αν βάλουμε 2 bass reflex tube πισω απο την καμπίνα πόσο θα είναι οι σωλήνες σε μήκος και διάμετρο.

Για το λόγο αυτό σας επισυνάπτω το pdf των μεγαφώνων καθώς έχει και τα προτεινόμενα λίτρα (θα προτιμούσα να κινηθώ γύρο στα 110) και ελπίζω στην όποια σας βοήθεια σε αυτό το project. Ενα σημαντικό στοιχείο που θα πρέπει να ληφθεί υπ όψην είναι ότι ο ενισχυτής δεν θα τα οδηγήσει πάνω από το 50 με 60%. Υπολογίζω να τα κουνήσω καλά για το σαλόνι μου, περίπου 40 τετραγωνικά΄, με έναν crown 2x350rms/8.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω ιδέες.
Επίσης απο μια μικρή μέτρηση στις εσοχές του χώρου μου που θα μπούν και αν κινηθώ εντέλει στα λίτρα αυτά, η καμπίνα μάλλον βγαίνει μακρόστενη και όχι κύβος, αν παίζει ρόλο κάπου αυτό που δεν νομίζω.

και πάλι σας ευχαριστώ.
PS. Αναμένω και από τον φίλο ZIZIK ιδέες που αν και δεν τον γνωρίζω απο κοντά τον συμπαθώ ιδιαιτέρως!!!
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
277
Reaction score
254
Γιώργο σε ευχαριστώ. Έκτος από μια δυο περιγραφές, τα άλλα στο calculator μου φαίνονται άγνωστα παντελώς.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να μου δώσετε και τα σχέδια έτοιμα,τουλάχιστον πως να κινηθώ ως προς τις οπές (φόρτωση), ή για τα λίτρα, π.χ με λίγα θα παίζει έτσι με πολλά αλλιώς.
Ξανα τονίζω ως στοιχείο ότι τα μεγάφωνα δεν θα παίξουν στο όριο τους.
 



Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γιώργο σε ευχαριστώ. Έκτος από μια δυο περιγραφές, τα άλλα στο calculator μου φαίνονται άγνωστα παντελώς.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να μου δώσετε και τα σχέδια έτοιμα,τουλάχιστον πως να κινηθώ ως προς τις οπές (φόρτωση), ή για τα λίτρα, π.χ με λίγα θα παίζει έτσι με πολλά αλλιώς.
Ξανα τονίζω ως στοιχείο ότι τα μεγάφωνα δεν θα παίξουν στο όριο τους.
Φίλε Χρήστο,

Τα χαρκατηριστικά της καμπίνας που θέλεις να σχεδιάσεις εξαρτώνται από το μεγάφωνο που θα χρησιμοποιήσεις - εν προκειμένω του Eminence. Στο calculator που σου έστειλα θα βάλεις τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου (υπάρχουν στο pdf που μας έστειλες) και θα σου δώσει τόσο τον όγκο της καμπίνας όσο και τη διάμετρο και το μήκος του σωλώνα για το bass reflex. Επίσης μπορείς να παίξεις με τον αριθμό των σωλήνων που θα χρησιμοποιήσεις.

Αναφορικά με τις διαστάσεις του ηχείου, θεωρητικά, όσο μικρότερος είναι ο όγκος του κουτιού (άρα και πιο στιβαρή/δεμένη η κατασκευή του) τόσο λιγότερους χρωματισμούς θα έχει το ηχείο. Πειραματίσου με το calculator και θα καταλάβεις πώς λειτουργεί.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δυο παρατηρήσεις για αρχή...
Τα μεγάφωνα που αναφέρεις είναι για επαγγελματική χρήση και οι απαιτήσεις για τέτοια δουλειά είναι εντελώς διαφορετικές από ότι για οικιακή.
Στους επαγγελματικούς χώρους ποσώς ενδιαφέρουν οι συχνότητες κάτω των 45 κύκλων, πράγμα που δεν ισχύει για οικιακή χρήση, πόσο μάλλον για οικιακό κινηματογράφο.

Η εταιρία του μεγαφώνου αναφέρει ωφέλιμη περιοχή συχνοτήτων 40-800.
Για να πάρεις τους 40 κύκλους θα πρέπει να φτιάξεις τη μέγιστη καμπίνα που αναφέρει στα στοιχεία του, αυξημένη με τον όγκο της ξυλοκατασκευής.
Ελάχιστος όγκος δηλαδή 220 λίτρα περίπου, επί δύο έχουμε ένα ψυγείο με καταψύκτη!!!
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Ερωτηση Πετρο....δηλαδη αν η καμπινα βγει μικροτερη απο 220 λιτρα και πιασω ως οριο τους 60 κυκλους, δεν θα μπουμπουνανε στις ταινιες?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τους 60 κύκλους τους έχεις και με ένα woofer 6,5 ιντσών σε καμπίνα ανάκλασης χαμηλών.
Απλά με τα 18ιντσα θα έχεις πολύ μεγαλύτερο όγκο στη περιοχή με μικρότερη ισχύ λόγο ευαισθησίας.
Βέβαια... από τη στιγμή που τα όρια των μεγαφώνων σου είναι πολύ μεγαλύτερα από τα όρια του δωματίου σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ισοστάθμιση χαμηλών και να φέρεις την απόκριση αρκετά ποιο χαμηλά.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που σε ενδιαφέρει στον οικιακό κινηματογράφο είναι να έχεις όσο το δυνατόν χαμηλότερη συχνότητα και σε ικανή στάθμη.
Εσύ δεν θα πληρείς σε καμία περίπτωση το ένα από τα δύο παραπάνω.
Βαθύ χαμηλό δεν θα έχεις ποτέ με τα συγκεκριμένα μεγάφωνα έτσι όπως σκέφτεσαι να τα χρησιμοποιήσεις.
Αν τώρα κάνεις και μικρότερη καμπίνα θα είσαι ακόμα χειρότερα.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Με εχεις προβληματισει Πετρο. Δηλαδη για τα τετραγωνικα μου, περιπου 40, δεν θα εκανα δουλια με μικροτερη καμπινα? Υπολογιζα 2 καμπινες κοντα στα 120 λιτρα. Αυτη τη στιγμη και πανω απο 7 χρονια εχω 2 παθητικα 10ιντσα της paradigm και ναι μεν σεισμος δεν γινετε αλλα την αισθηση του deep bass στις ταινιες τον εχω.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι να φτιάξεις δύο H-frame.
Θα χρειαστείς βέβαια ισοστάθμιση αλλά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Γεια σου Zakman, που βοηθαει αυτη η σχεδιαση? Η πλατη παραμενει ανοιχτη οπως στις φωτο? Δεν τη γνωριζα αυτη τη σχεδιαση για sub.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η σχεδίαση είναι ανοιχτής μπάφλας (Open Baffle).

Με αυτόν τον τρόπο παίρνεις την καλύτερη ποιότητα χαμηλού, θυσιάζοντας ένα μέρος από την έκταση και την ένταση.

Στην δική σου περίπτωση με δύο H-frame και με την κατάλληλη ισοστάθμιση, θα έχεις χαμηλό περίπου στους 30hz, αλλά λόγο της μικρής διαδρομής των woofer σου, δεν θα έχεις τρελές εντάσεις.

Από την άλλη οι "καμπίνες" θα είναι πολύ μικρότερες από οποιοδήποτε κουτί και θα σου στοιχίσουν βέβαια πολύ λιγότερο.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Αυτο ως και πειραματισμο με τρωει να το δοκιμασω. Η σχεδιαση απαιτει καποιο συγκεκριμενο παχος ξυλου? Νομιζω οτι σχετικα με τις εντασεις που αναφερεις ενα καλο τρανταγμα θα το χω, ετσι πιστευω. Θα διαβασω κι αλλο γι αυτη τη σχεδιαση και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εχεις θα σου ειμαι ευγνωμων.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν προσέξεις ποιο πάνω έγινε αναφορά και από εμένα και από τον zakman35 για ισοστάθμιση χαμηλών προκειμένου να κατέβει ποιο χαμηλά το μεγάφωνο σου.
Γνωρίζεις τι είναι αυτή και τι επιπλέον θα χρειαστείς?
Το λέω γιατί δεν σε είδα να το ρωτήσεις.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Καλημερα Πετρο, το ειδα και το μυαλο μου παει σε ηλεκτρονικο cross. Αν κανω λαθος ενημερωσε με.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σωστά πάει το μυαλό σου.
Η λύσεις εδώ είναι δύο. Ή όπως είπες εξωτερική διόρθωση πριν τον ενισχυτή σου ή πας σε ενισχυτή με dsp.
Βέβαια πριν από αυτά το καλύτερο θα ήταν να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει στο χώρο σου και που έχεις ανάγκη διόρθωσης, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.361
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top