Τι είδαμε, τι θα δούμε

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Να τη δω απόψε ή να πάω γι' άλλα;

Nine (2009)

...μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις. Δεν απευθυνόταν σε σένα η ερώτηση. :p
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Lucy (2014)



Με υπόθεση βασισμένη σε ένα μύθο η γαλλική αυτή παραγωγή δίνει μία pop ατμόσφαιρα με μία πολύ καλή Scarlett Johansson.
O Luc Besson εφάρμοσε αρκετές υπερβάσεις και πρωτοτυπίες για το στυλ του, με ένα αποτέλεσμα ολίγον τι αχταρμά. Όχι ότι δεν μου άρεσε η ταινία. Απλά κινείται σε τομείς που τα στάνταρ έχουν μπει από τους Αμερικανούς και αναγκαστικά κάνεις τη σύγκριση. Πάντως πέρασα ωραία κι αυτό μετράει.

6.5/10

Πολύ μας άρεσε κι αν είχε τέλος χωρίς USB θα έβαζα περισσότερο. 7/10.
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Deliver us from devil

deliver-us-from-evil-blu-ray-cover-02.jpg


Ένα horror movie με λίγο απ' ό, τι έχουμε δει ως σήμερα.
Δεν πρωτοτυπεί αλλά έχει πλάκα, ιδιαίτερα στή σκηνή του εξορκισμού.
Το παρακάτω σχόλιο από θεατή με καλύπτει πλήρως!

ox.
4
/10 | Jay | 14 Oct 2014
Mister badass superstar cop workaholic with a traumatic event in his past : Check.

Bored hot housewife : Check Expendable badass partner who has no connection or communication with the metaphysical elements of the intrigue but initially seems willing to believe even though he's not exactly gifted ether-wise, whose eventual gruesome death will require some avenging : Check.

Little girl checking under bed : Check.

Scary jack in the box : Check.

Lengthy flashlight investigation of many basements : Check.

Ultra collected bad boy character who knows everything that's going on but speaks in paraboles and takes his time unravelling the story to a cop around drinks and a pool game while people are dying outside : Check. In this case, an eye opening leather jacket cig smoker priest.

Cannibalistic zombification : Check. True primary evil might make you eat people depending on The Walking Dead's last season finale ratings.

Static on the radio indicating outerwordly energy : Check.

Dead babies and general child abuse : Multiple instances, check.

Seeing things in a mirror then turning around and nothing's there : Check.

Many other police elements inspired by True Detective (lifting someone off the ground after stabbing them in the abdomen, PTSD stricken cop who has random explosions of frustration in front of his wife, explainable through traumatic crime scenes and ongoing cases) : Check Most other stuff coming from either The Conjuring or The Exorcist : Check.

"Inspired by true events" premise, when in fact only the names of the characters bear any resemblance to actual events : Check.

Main character's wife and kid gets kidnapped as a side dish to the main plot. Gives the movie a bit more running time after the main intrigue is over.

You coast through the movie checking boxes, everything is pretty much standard, the main characters starts out laughing at religion, becomes devoted Christian, his partner dies, his wife gets kidnapped, he becomes religious, wife and kid and fine, movie ends.

Από εμένα 5/10.

Αυτά παθαίgνεις όταν δαίμοgνίζεσαι...

MV5BMTMxODg4MjUzNl5BMl5BanBnXkFtZTcwMTkwNjgxNQ@@._V1_SX320.jpg Deliver Us From Evil Woman sm.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457


Ο Γούντι Άλεν – πιστός στο ραντεβού του κάθε χρόνο – επιστρέφει φέτος με μια ρομαντική και απόλυτα καλοκαιρινή κωμωδία. Βρισκόμαστε στη δεκαετία του ’20 και το καλοκαίρι στη Γαλλική Ριβιέρα είναι "καυτό". Ένας Εγγλέζος ξαφνικά καταφθάνει, όχι ως ένας απλός παραθεριστής αλλά ως ο άνθρωπος που του έχει ανατεθεί να διεισδύσει και να διελευκάνει μια απάτη. Ανάμεσα στις αριστοκρατικές επαύλεις, τα μικρά τζαζ μπαρς και τις ατέλειωτες αμμουδιές της Κυανής Ακτής, ο Γούντι Άλεν πλέκει την απολαυστική ιστορία του. Η Έμα Στόουν (“Οι Υπηρέτριες”) και ο Κόλιν Φερθ (“O Λόγος του Βασιλιά”) πρωταγωνιστούν.
http://www.imdb.com/title/tt2870756/

Θα τη δούμε αργότερα όχι τώρα,οπότε βαθμολογία θα βάλω αύριο.
Βέβαια είμαι φανατικός γουντιαλενικός και θα μ'αρέσει σίγουρα.
Μη δώσετε καμία βάση στη βαθμολογία μου!:)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.210
Lucy (2014), 7/10
Το σενάριο και το concept καλό αλλά προχειρογυρισμένη μου φάνηκε. Για scifi μια χαρά πάντως.

Ida(201?), 7/10
Εδώ ο σκηνοθέτης έβγαλε τα απωθημένα του . Το παιδί ήθελε να φτιάξει μια ωραία συλλογή από στατικές φωτογραφίες καιόταν του είπαν ότι έχουνε μόνο μια κινηματογραφική μηχανή, είπε δεν πειράζει, στήστε στη σε ένα τρίποδο ακίνητη να στήσω τα κάδρα μου και που και που ας φαίνεται και κάτι να κινείται! Εκτός από την τελευταία σκηνή που o κάμεραμαν σηκώθηκε να φύγει.
Αριστοτεχνικά κάδρα που εναλλάσσονται και ο θεατής προσπαθεί να συναρμολογήσει την ιστορία.

The hundred feet journey (?), 7/10
Θα ήθελα απλά να ζω κάποιους μήνες σε αυτό το χωριό στη Γαλλία.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457


Ο Γούντι Άλεν – πιστός στο ραντεβού του κάθε χρόνο – επιστρέφει φέτος με μια ρομαντική και απόλυτα καλοκαιρινή κωμωδία. Βρισκόμαστε στη δεκαετία του ’20 και το καλοκαίρι στη Γαλλική Ριβιέρα είναι "καυτό". Ένας Εγγλέζος ξαφνικά καταφθάνει, όχι ως ένας απλός παραθεριστής αλλά ως ο άνθρωπος που του έχει ανατεθεί να διεισδύσει και να διελευκάνει μια απάτη. Ανάμεσα στις αριστοκρατικές επαύλεις, τα μικρά τζαζ μπαρς και τις ατέλειωτες αμμουδιές της Κυανής Ακτής, ο Γούντι Άλεν πλέκει την απολαυστική ιστορία του. Η Έμα Στόουν (“Οι Υπηρέτριες”) και ο Κόλιν Φερθ (“O Λόγος του Βασιλιά”) πρωταγωνιστούν.
http://www.imdb.com/title/tt2870756/

Θα τη δούμε αργότερα όχι τώρα,οπότε βαθμολογία θα βάλω αύριο.
Βέβαια είμαι φανατικός γουντιαλενικός και θα μ'αρέσει σίγουρα.
Μη δώσετε καμία βάση στη βαθμολογία μου!:)

6.5/10 από μένα.
Δεν μου άρεσε τόσο όσο οι άλλες ταινίες των τελευταίων ετών του Woody.
Αν και είχε ωραίο τέλος και κάποιους έξυπνους διαλόγους.
Μόνο για τους φανατικούς οπαδούς του Woody Allen,οι υπόλοιποι προσπεράστε το.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
6.5/10 από μένα.
Δεν μου άρεσε τόσο όσο οι άλλες ταινίες των τελευταίων ετών του Woody.
Αν και είχε ωραίο τέλος και κάποιους έξυπνους διαλόγους.
Μόνο για τους φανατικούς οπαδούς του Woody Allen,οι υπόλοιποι προσπεράστε το.
Πάνω που ήμουν έτοιμος, μου τη χάλασες... :D
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Saints and Soldiers: The Void (2014)



Γερμανία. Μάιος 1945, στο λυκόφως του Β΄Παγκοσμίου πολέμου. Ένα πλήρωμα τανκ του αμερικανικού στρατού ανακαλύπτει μια διμοιρία Γερμανών, μαζί με τρία θρυλικά τανκ Panzer, έτοιμους να στήσουν ενέδρα στις συμμαχικές δυνάμεις. Ανάμεσα στους λευκούς στρατιώτες της αμερικανικής δύναμης, βρίσκεται και ο αφροαμερικανός, Jesse Owens. Κι ενώ εκείνος είναι ο πιο έμπειρος οδηγός τανκ στην ομάδα, οι υπόλοιποι δύσκολα μπορούν να τον εμπιστευτούν εξαιτίας του χρώματός του. Σταδιακά όμως κερδίζει τον σεβασμό τους και μαζί ενώνουν δυνάμεις για να πετύχουν μια νίκη σε εχθρικό μέτωπο που μπορεί να καθορίσει οριστικά την έκβαση των αναμετρήσεων στη Γερμανία.
[iMDB link]
Νομίζω ότι υπάρχει αδικία στο imdb,όχι 4.9 με τίποτα.
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα,με τις χολυγουντιανές ευκολίες,ένα 6.4 χαλαρά!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
The Maze Runner (2014)

maze-runner-poster.jpg


Η ταινία "The Maze Runner" είναι το πρώτο μέρος της τριλογίας των βιβλίων επιστημονικής φαντασίας του James Dashner. Τα επόμενα δύο είναι τα "The Scorch Trials" και "The Death Cure".

Αποδείχτηκε καλή για το είδος της, με απρόσμενο τέλος, που φυσικά σε βάζει στο τριπάκι να περιμένεις το δεύτερο μέρος της τριλογίας. 8-/10
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Εν όψει του τρίτου μέρους που θα με σέρνει η κυρά στο σινεμά χριστουγεννιάτικα, είδα μόλις τα extended Hobbits που είναι πολύ καλύτερα απο τα standard.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
The Maze Runner (2014)

Η ταινία "The Maze Runner" είναι το πρώτο μέρος της τριλογίας των βιβλίων επιστημονικής φαντασίας του James Dashner. Τα επόμενα δύο είναι τα "The Scorch Trials" και "The Death Cure".

Αποδείχτηκε καλή για το είδος της, με απρόσμενο τέλος, που φυσικά σε βάζει στο τριπάκι να περιμένεις το δεύτερο μέρος της τριλογίας. 8-/10
Ευχάριστη και καλύτερη απ' τα κουραστικά και χαζά Hunger Games.
 






Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top