2 Sex + 1 Kαράτε;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.337
Reaction score
94.019
Εξαιρετική επιλογή, έχει λύσει τα προβλήματα ασύρματης μετάδοσης. Άσε που έχει και ευελιξία στην τοποθέτηση από πλευράς απόστασης.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
στα 4.8μ για 92" ειναι λιγο μακρυα και θα χανεις καποια lumens του προβολεα ...

ποσο κοντα μπορεις να φερεις εναν προβολεα χωρις να σε χαλαει αισθητικα στον χωρο .....?

.......ο 9200 βγαινει και σε λευκο αν εχεις ιδιο χρωμα ταβανι ..:p:D
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Τον 8100 που έρχεται φθηνότερα, λόγω ότι δεν έχει 3D γυαλιά στη συσκευασία.
Και να αντιγράψω τον Βλάσση και να μου τη λέει μετά :eek:; Πίτσες μπλε δηλαδή. Μία η άλλη. Άρα ΟΚ η επιλογή.

στα 4.8μ για 92" ειναι λιγο μακρυα και θα χανεις καποια lumens του προβολεα ...
ποσο κοντα μπορεις να φερεις εναν προβολεα χωρις να σε χαλαει αισθητικα στον χωρο....?
.......ο 9200 βγαινει και σε λευκο αν εχεις ιδιο χρωμα ταβανι ..:p:D
Μπορώ το πολύ στα 4,60. Δεν μπορώ να τον φέρω πιο κοντά, θα πρέπει να βάλω βάση στο ταβάνι, να τρέχουν καλώδια κτλ και πραγματικά δεν θα μου άρεσε κάτι τέτοιο.

Όταν λέμε πως θα χάνω lumens, μπορείς να μου το εξηγήσεις; Δεν θα έχει καλό μαύρο; Αυτό θα ισχύει γενικά με όλους τους projectors ή μιλάμε μόνο για τον 9200;
 
Last edited:

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ολο αποριες εισαι ρε πουλακι μου. Κανε ενα σουαρε να δουμε το παλαμαρι του βαρκαρη και θα στα πουνε τα παιδια απο κοντα ........
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ειναι πολυ απλο.....οσο ανοιγουμε το ζουμ εχουμε περισσοτερο φως.

http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW9200W-projection-calculator-pro.htm

βαλε μεγεθος οθονης σε ιντσες που θες και μετα κανε επιλογη σε cm .....πας αριστερα στο ζουμ και βαζεις την αποσταση οθονης -φακου που θες επιλεγοντας με τον κερσορα πανω-κατω

διπλα γραφει image brigthness σε fl ......αυτη θα ειναι και η φωτεινοτητα που θα βλεπεις.....ειναι ενα παραδειγμα φωτεινοτητας που θα εχεις ...τα νουμερα δεν ειναι απολυτα...

οσο πιο μακρυα παμε τον προβολεα εχουμε καλυτερο μαυρο και λιγοτερο φως.....
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αν καταλαβα καλα θελεις κατι κατω του 2χιλιαρου.....
....θα κοιταξω πιο μετα γιατι θα φυγω τωρα....
 




Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
αν καταλαβα καλα θελεις κατι κατω του 2χιλιαρου.....
....θα κοιταξω πιο μετα γιατι θα φυγω τωρα....
Δεν είναι απαραίτητα καθοριστικό το διχίλιαρο (φτάνει να μην ξεφύγω με τρέλλα στο σύνολο με οθόνη). Όπως φυσικά και οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες, μιας και δεν έχω πείρα ή γνώση. Το μόνο που ξέρω είναι πως φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ από εκείνα τα σκοτεινά δωμάτια των εκθέσεων επειδή ζηλεύω και ξέρω πως δεν θέλω να τρέχουν καλώδια γύρω γύρω. Όμως τώρα που οι projectors έγιναν wireless δεν χρειάζεται να ζηλεύω.

Το κακό ξεκινάει από τη γυναίκα μου. Είναι σύμφωνη με ό,τι κάνω. Αν μου έλεγε πως δεν θέλει να βλέπει καλώδια, θα είχα βάλει και κολώνες της ΔΕΗ μέσα στο σπίτι :).

Πού θα είσαι; :p
Κανε ενα σουαρε και θα στα πουνε τα παιδια απο κοντα ........
Σε εμένα Γιώργο :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.337
Reaction score
94.019
ειναι πολυ απλο.....οσο ανοιγουμε το ζουμ εχουμε περισσοτερο φως.

http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW9200W-projection-calculator-pro.htm

βαλε μεγεθος οθονης σε ιντσες που θες και μετα κανε επιλογη σε cm .....πας αριστερα στο ζουμ και βαζεις την αποσταση οθονης -φακου που θες επιλεγοντας με τον κερσορα πανω-κατω

διπλα γραφει image brigthness σε fl ......αυτη θα ειναι και η φωτεινοτητα που θα βλεπεις.....ειναι ενα παραδειγμα φωτεινοτητας που θα εχεις ...τα νουμερα δεν ειναι απολυτα...

οσο πιο μακρυα παμε τον προβολεα εχουμε καλυτερο μαυρο και λιγοτερο φως.....
Δηλαδή θα έχει λίγο φως; :thumbsdown:

Για δες

Epson Europe EH-TW9200W.png
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ναι το είδα, είναι 22. Πόσο πρέπει να είναι; 30; Δηλαδή να κοιτάω για άλλο προβολέα WIRELESS ή μπορεί να ισοσταθμιστεί με το gain της οθόνης;

Φτάνει η οθόνη να μην κάνει ένα σκασμό λεφτά και είναι το ίδιο σαν να παίρνω ακριβότερο projector :)
 
Last edited:




lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Αρα ειναι DentouLeipeiProvolis

Γιαννο μ΄, αν πραγματι τα 2.50μ ειναι η ακροτατη θεση/αποσταση θεασης, παρε μια οσο ΠΙΟ μεγαλη τιβι μπορεις και δεν χρειαζεσαι...μπελαδες! Με 50" τιβι και τα 2,50μ ειναι υπερβολικα κοντα, τα 3,0μ ειναι το ιδανικο - ετσι βλεπω - ενω για να δω απο προβολεα παω στα 4,0μ τουλαχιστον - πλησιεστερα ειναι το βασανο της πρωτης σειρα στο σινεμα!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.829
Τα 17fL με κουράζουν φρικτά, με σκοτάδι το επιθυμητό είναι μέχρι 14fL για 2D. Προσωπικά προτιμώ γύρω στα 12fL.

Αρα ειναι DentouLeipeiProvolis

Γιαννο μ΄, αν πραγματι τα 2.50μ ειναι η ακροτατη θεση/αποσταση θεασης, παρε μια οσο ΠΙΟ μεγαλη τιβι μπορεις και δεν χρειαζεσαι...μπελαδες! Με 50" τιβι και τα 2,50μ ειναι υπερβολικα κοντα, τα 3,0μ ειναι το ιδανικο - ετσι βλεπω - ενω για να δω απο προβολεα παω στα 4,0μ τουλαχιστον - πλησιεστερα ειναι το βασανο της πρωτης σειρα στο σινεμα!
Τι του λες του ανθρώπου καλέ; Άκου 50" στα 2.50 πολύ. :cry:

Γιάννο, έλα αύριο-μεθαύριο μια βόλτα να δεις και να σου πω.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Αρα ειναι DentouLeipeiProvolis

Γιαννο μ΄, αν πραγματι τα 2.50μ ειναι η ακροτατη θεση/αποσταση θεασης, παρε μια οσο ΠΙΟ μεγαλη τιβι μπορεις και δεν χρειαζεσαι...μπελαδες! Με 50" τιβι και τα 2,50μ ειναι υπερβολικα κοντα, τα 3,0μ ειναι το ιδανικο - ετσι βλεπω - ενω για να δω απο προβολεα παω στα 4,0μ τουλαχιστον - πλησιεστερα ειναι το βασανο της πρωτης σειρα στο σινεμα!
Κοίταξε. Η ΤV μου είναι 46" και είναι στα 2,80. Νομίζω πως χρειάζομαι κάτι περισσότερο. Μεγαλύτερη τηλεόραση δεν μπορεί να μπει αλλά και να έμπαινε μεγαλύτερη δεν θα το ήθελα μιας και μετέχει της διακόσμησης και επειδή ως οικογένεια είμαστε του intellectuel (Γαλλιστί) :p θα φάνταζε παράταιρο, άσχετα αν δεν παίζει τηλεοπτικά προγράμματα και είναι συνδεδεμένη μόνο με τον υπολογιστή.
Το σκέφτομαι κι εγώ όμως, μήπως με τρώει ο πωπός μου για ...μπελάδες;

Τα 17fL με κουράζουν φρικτά, με σκοτάδι το επιθυμητό είναι μέχρι 14fL για 2D. Προσωπικά προτιμώ γύρω στα 12fL.
Τι του λες του ανθρώπου καλέ; Άκου 50" στα 2.50 πολύ. :cry:
Γιάννο, έλα αύριο-μεθαύριο μια βόλτα να δεις και να σου πω.
'Ετσι :thumbsup:, μίλα μου για ίντσες - μίλα μου βρώμικα!!!
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Δηλαδή θα έχει λίγο φως; :thumbsdown:

Για δες

View attachment 42358
επρεπε να βαλεις 0.8 gain :p αφου μιλαμε για γκρι οθονη δλδ 18fl....αν και παιζει ρολο ποια γκρι οθονη θα παρει.....:D

η φωτεινοτητα που δινει ειναι με full λαμπα και πιθανον χωρις να εχει υπολογιστει το καλιμπραρισμα οπου εχουμε μια πτωση 20-30% της πραγματικης φωτεινοτητας....

αν τα βαλουμε κατω ολα μιλαμε για 12-14fl πραγματικα με full την λαμπα.

.......ακομα δεν εχω ψαξει για προβολεα μιας και γυρισα τωρα
απο το εκπτωτικο χωριο(πηγα να δω τι παιζει εκει)........χαμος μιλαμε!!!!
ειδα και την 85αρα samsung TV....
...... που εχει 35.000 ευρω...!!!!!
ο Ζorro :p Γιαννο μου παιζει λιγο πιο κοντα απο το ιδανικο ...
....κοντα στις 47 Angle (Degrees) και μην πας...:D

ασε να το δουμε.....μην βιαζεσαι για προβολεα..αλλα μαλλον ο 8100 η 200 ειναι καλη λυση......μπορει και dlp μιας και υπαρχει καποια ιδιοτροπια στο σεταρισμα σου ....
θα το δουμε....

οθονη κοιτα τι μπορεις να δωσεις....σταθερη η ηλεκτρικη ?
.....ηλεκτρικη θελει εντατηρες για να πεις οτι θαναι καλη ....

για λεγε.......
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.272
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top