Ο Καζαντζίδης και οι άλλοι ''κλέφτες''

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
ΕΠΙΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ "ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ" ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙΑ, ΑΡΑΒΙΑ ΚΑΙ ΙΝΔΙΑ.
Καλό αυτό γιατί δεν τους πολυπάω τους Τούρκους.

ΥΓ Και το "χαράτσι" Ινδικό είναι ή το εφεύρε ο Στουρνάρας; :D
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Καλό αυτό γιατί δεν τους πολυπάω τους Τούρκους.

ΥΓ Και το "χαράτσι" Ινδικό είναι ή το εφεύρε ο Στουρνάρας; :D
ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ........:D:p:roflmao::laugh:
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Α, ωραία, μεταφέρθηκε το νήμα...

Λοιπόν αυτή είναι η βίβλος.

Ας βάλουμε και κανένα σχετικό τραγουδάκι απο Youtube όποιος εντοπίζει...
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Μαντουβάλα.

Η μουσική βάση της «Μαντουμπάλας» είναι το τραγούδι «Aajao tarapt hai arman» (Έλα, σε ποθούν τα αισθήματά μου) του Ραβί Σανκάρ.


Αξίζει να σημειώσουμε εδώ πως το τραγούδι με τίτλο «Η επιστροφή της Μαντουμπάλας»(σε μουσική Στέλιου Καζαντζίδη και στίχους Δημήτρου Γκούτη) που ερμήνευσαν ο Καζαντζίδης και η Μαρινέλλα το 1964, είναι το τραγούδι που θυμίζει περισσότερο από κάθε άλλο, την δημιουργία του Ραβί Σανκάρ.

Ποιος όμως είναι ο πραγματικός δημιουργός της ελληνικής «Μαντουμπάλας», η οποία πέρασε στην ιστορία ως δημιουργία του Στέλιου Καζαντζίδη;

Έχει ενδιαφέρον να δούμε, την εκδοχή που ο σπουδαίος συνθέτης Θοδωρής Δερβενιώτης (1922 - 2004) παρουσίασε στην κρατική τηλεόραση, στην εκπομπή «Η ιστορία των χρόνων μου» (2003).Είπε, λοιπόν, ο Δερβενιώτης:

«Την εποχή εκείνη είχαν έρθει πολλές ταινίες ινδικές στην Ελλάδα με την Ναργκίς. Δακρύβρεχτες ταινίες και πήγαινε πολύς κόσμος και τις άκουγε. Παρουσιαστήκανε τραγούδια τέτοια, ατόφια ινδικά, και κυκλοφορήσαν σε δίσκους σαν ελληνικά. Η Μαντουμπάλα και το είσαι η ζωή μου, είχανε τα ρεφρέν… μουσική δηλαδή! Χωρίς λόγια. Το 1959 με πήρε ο Στέλιος και πήγαμε στη Λάρισα για 25 μέρες. Φύγαν όλοι και μου λέει: «Εσύ θα καθίσεις να πάμε μαζί». Είχε μια μερσεντές τότε. Αυτός, εγώ και η Μαρινέλλα. Σε όλο το δρόμο με ζαλίσανε (τραγουδάει τους σκοπούς των τραγουδιών «Είσαι η ζωή μου» και το «Μαντουμπάλα»).

«Τι είναι αυτά ρε παιδιά;». «Θα ακούσεις, θα ακούσεις», απαντούσε ο Καζαντζίδης. Τέλος πάντων… Και κάποια στιγμή φέρνει λόγια στα οποία… τα ρεφρέν τους ήταν κολλημένα απάνω στις δύο μουσικές αυτές. Το ένα ήταν η «Μαντουμπάλα» και το άλλο «Είσαι η ζωή μου». Και ερχότανε δήθεν σε μένα να καθίσει να τα φτιάξει. Δεν μπορούσε να φτιάξει τίποτα. Έπαιρνε μια κιθάρα γκούγκου, γκούγκου μια ώρα, δύο ώρες, τρείς ώρες… Και απ τη δουλειά μου με χασομερούσε και με νευρίαζε και αναγκαζόμουνα και του έλεγα: «Φεύγα, άστα…».
 



Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Και επειδή, όπως προείπα, θεωρώ πολύ μεγάλο τραγουδιστή τον Καζαντζίδη και αξεπέραστες τις εκτελέσεις του, κλείνω αυτό το κακό αφιέρωμα με αυτή την εξαιρετική ερμηνεία

 
Last edited:




Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ......
ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ!!!!!



ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ!!!!!
ΜΕ 2 Η 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ......
 
Last edited:

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Και αυτά που του έγραφε ο Πάνου δεν κλεμμένα βεβαίως


Ο Πάνου είχε πεί ότι στο λαϊκό τραγουδι το 90% είναι τα λόγια!
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΟΤΙ Η ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ "ΥΠΑΡΧΩ" ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΨΗ ΚΑΤ ΕΜΕ.....



Τι ακριβως είναι αυτος ο πρόλογος Γρηγορη? Δεν μπορω να το δω,το βιντεο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το αναφερόμενο στο ποστ 28 απο τον Messenger ινδικο ασμα, ακουγοταν στην ταινια "Γη ποτισμενη με δακρυα" με τη Ναργκις. Εκατονταδες χιλιαδες εισιτηρια, ηταν και απο τις πρωτες εγχρωμες νομιζω.
Περι των ινδικων "δανειων" (μια ζωη δανεικα...) ο Τσιτσανης ειχε κατηγορησει σφοδρα τον Καλδαρα οτι γεμισε την "καρδαρα" του με τα κλεμμενα ινδικα ασματα.

Για τη μιζερια του Καζαντζιδη, που λεει ο xfader, απλα θυμιζω πως ΔΕΝ τη δημιουργησε ο Κ. - την "τραγουδησε". Φωναρα ηταν - ως ανθρωπος πολλα λενε που δεν αφορουν κανεναν πια (εκτος απο τον Ματσα, που δρυος πεσουσης...)
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Το αναφερόμενο στο ποστ 28 απο τον Messenger ινδικο ασμα, ακουγοταν στην ταινια "Γη ποτισμενη με δακρυα" με τη Ναργκις. Εκατονταδες χιλιαδες εισιτηρια, ηταν και απο τις πρωτες εγχρωμες νομιζω.
Περι των ινδικων "δανειων" (μια ζωη δανεικα...) ο Τσιτσανης ειχε κατηγορησει σφοδρα τον Καλδαρα οτι γεμισε την "καρδαρα" του με τα κλεμμενα ινδικα ασματα.

Για τη μιζερια του Καζαντζιδη, που λεει ο xfader, απλα θυμιζω πως ΔΕΝ τη δημιουργησε ο Κ. - την "τραγουδησε". Φωναρα ηταν - ως ανθρωπος πολλα λενε που δεν αφορουν κανεναν πια (εκτος απο τον Ματσα, που δρυος πεσουσης...)
Ρε σύ αφού ο Αλεξ δεν την πάει τη μιζέρια.....ούτε τραγουδισμένη! :D:D:D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.626
Τι ακριβως είναι αυτος ο πρόλογος Γρηγορη? Δεν μπορω να το δω,το βιντεο.
Πριν ξεκινήσει το τραγούδι μιλάει ο Καζαντζίδης:


Φίλοι μου, ο δίσκος που ακούτε αυτή τη στιγμή έχει τίτλο ''Υπάρχω'' και γράφτηκε με τη συνεργασία του Πυθαγόρα

και του Χρήστου του Νικολόπουλου. Ο τίτλος είναι συμβολικός και αφορά εσάς και εμένα.

Υπάρχω σαν καλλιτέχνης και σαν άνθρωπος απ' τον καιρό που εσείς, οι γνωστοί και άγνωστοι φίλοι μου,

με αγαπήσατε και με κάνατε δικό σας. Υπάρχω εφόσον εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι εκφράζω

τους καημούς, τα προβλήματα σας, την πίκρα της ξενιτιάς, το μόχθο του εργάτη, την εγκατάλειψη,

τη μοίρα του ανθρώπου της συνοικίας και θα υπάρχω όσο υπάρχουν ταπεινοί, αγνοί και τίμιοι άνθρωποι του λαού.

Γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω, εκεί είναι το σπίτι μου, εκεί γεννήθηκα, εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω.

Σας ευχαριστώ.



Μετά ξεκινάει το τραγούδι.
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Φίλοι μου, ο δίσκος που ακούτε αυτή τη στιγμή έχει τίτλο ''Υπάρχω'' και γράφτηκε με τη συνεργασία του Πυθαγόρα

και του Χρήστου του Νικολόπουλου. Ο τίτλος είναι συμβολικός και αφορά εσάς και εμένα.

Υπάρχω σαν καλλιτέχνης και σαν άνθρωπος απ' τον καιρό που εσείς, οι γνωστοί και άγνωστοι φίλοι μου,

με αγαπήσατε και με κάνατε δικό σας. Υπάρχω εφόσον εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι εκφράζω

τους καημούς, τα προβλήματα σας, την πίκρα της ξενιτιάς, το μόχθο του εργάτη, την εγκατάλειψη,

τη μοίρα του ανθρώπου της συνοικίας και θα υπάρχω όσο υπάρχουν ταπεινοί, αγνοί και τίμιοι άνθρωποι του λαού.

Γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω, εκεί είναι το σπίτι μου, εκεί γεννήθηκα, εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω.

Σας ευχαριστώ.
ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΣΚΕΤΟ.....

ΑΛΛΟ ΝΑ Τ ΑΚΟΥΣ ΑΠ ΤΟΝ ΣΤΕΛΑΡΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.......
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top