Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Απλα αν αποφασίσεις να πας σε Auralex, παρε το SubDude HT και όχι το great gramma. Είναι πιο ωραιο με μαύρο βελούδο!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Προβλέπεται τρελό ξύλο αύριο το πρωί. Έχω πάρει απορρόφηση και διάχυση και πριν τα βάλω ήθελα να δω πως φαίνονται 6 τεμάχια στο ταβάνι... Αυτά είναι μόνο η διάχυση, μιας και τα έβαλα όλα με βελκρο προσωρινά να δω πως φαίνονται.

ImageUploadedByTapatalk1426728917.253292.jpg

ImageUploadedByTapatalk1426728934.262329.jpg
ImageUploadedByTapatalk1426728951.112133.jpg

ImageUploadedByTapatalk1426729001.927303.jpg
ImageUploadedByTapatalk1426729035.494671.jpg


Έχω 6 απορροφητικά και 8 diffusion. Οποιαδήποτε ιδέα για το πως να τα τοποθετήσω είναι καλοδεχούμενη. Ξέρω ότι θέλω τουλάχιστον 4 απορροφητικά στο ταβάνι και ιδανικά θα ήθελα συνολικά 8 τεμάχια με 11 να είναι το μάξιμουμ που χωράει το ταβάνι μου στο σημείο που τα έχω.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Προβλέπεται τρελό ξύλο αύριο το πρωί. Έχω πάρει απορρόφηση και διάχυση και πριν τα βάλω ήθελα να δω πως φαίνονται 6 τεμάχια στο ταβάνι... Αυτά είναι μόνο η διάχυση, μιας και τα έβαλα όλα με βελκρο προσωρινά να δω πως φαίνονται.

View attachment 45786
View attachment 45787 View attachment 45788
View attachment 45789 View attachment 45790

Έχω 6 απορροφητικά και 8 diffusion. Οποιαδήποτε ιδέα για το πως να τα τοποθετήσω είναι καλοδεχούμενη. Ξέρω ότι θέλω τουλάχιστον 4 απορροφητικά στο ταβάνι και ιδανικά θα ήθελα συνολικά 8 τεμάχια με 11 να είναι το μάξιμουμ που χωράει το ταβάνι μου στο σημείο που τα έχω.
Ωχ...:confused:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου για το ευρος λειτουργειας ολων ειδικα των διαχυτων αλλα τελοςπαντων θα σου πω δυο πραγματα για να εχεις τα πιθανα μεγιστα αποτελεσματα , βεβαια μετρας-ακους και κρινεις εσυ φυσικα.
1)διαχυση εφαρμογη στις επιφανιες πρωτης ανακλασης , στη περιπτωση σου εκει που βλεπουν τα τουιτερς -μιντ. οπως το βλεπω απο το φωτιστικο και προς τη θεση ακρασης, πρεπει να δουλεψεις καθρεφτακι και βοηθο για να εισε ακριβης φυσικα.
η διαχυση μπορει να μην περιμενεις το ποσο ''απορροφηση '' ακουστικα μπορει να σου κανει.
2)bass traps ,εκει πισω θα καταργησεις την πορτα?:D η πραγματικη γωνια εναι πισω της ντουλαπας βεβαια.
εγω θα τα εβαζα ολα δεξια οπως βλεπουμε να φτασουν ειδικα στη συμβολη με το ταβανι που εχεις και τη μεγιστη ενεργειακη συσωρευση.
Τωρα οι ντουλαπες ντουλαπακια εχουν τη συμμετοχη στο χωρο και θεωρω οτι ειναι ενας απο τους λογους, που τα περισσοτερα σπιτια συντονιζουν 50-60hz, δουλεουν δηλαδη σαν μεγαλα τυμπανα, θα μπορουσες(δε ξερω τι εχεις αποθηκευσει) να τη κανεις να δουλεψει ως μπας τραπ κατα καποιο τροπο γεμιζοντας το με ρουχα πουλοβερ πετσετες υφασματα για να αποσβενει τους κωδωνισμους..μη εκπλαγεις απο το αποτελεσμα..(τωρα ειναι που θα φας ξυλο:p εκτος και εαν το φερεις πονηρα ομορφα;))
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Δεν αντεχω !!! Θελω να δω ρουχαλακια στα ντουλαπια πανω απο την TV !!!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου για το ευρος λειτουργειας ολων ειδικα των διαχυτων αλλα τελοςπαντων θα σου πω δυο πραγματα για να εχεις τα πιθανα μεγιστα αποτελεσματα , βεβαια μετρας-ακους και κρινεις εσυ φυσικα.
1)διαχυση εφαρμογη στις επιφανιες πρωτης ανακλασης , στη περιπτωση σου εκει που βλεπουν τα τουιτερς -μιντ. οπως το βλεπω απο το φωτιστικο και προς τη θεση ακρασης, πρεπει να δουλεψεις καθρεφτακι και βοηθο για να εισε ακριβης φυσικα.
η διαχυση μπορει να μην περιμενεις το ποσο ''απορροφηση '' ακουστικα μπορει να σου κανει.
2)bass traps ,εκει πισω θα καταργησεις την πορτα?:D η πραγματικη γωνια εναι πισω της ντουλαπας βεβαια.
εγω θα τα εβαζα ολα δεξια οπως βλεπουμε να φτασουν ειδικα στη συμβολη με το ταβανι που εχεις και τη μεγιστη ενεργειακη συσωρευση.
Τωρα οι ντουλαπες ντουλαπακια εχουν τη συμμετοχη στο χωρο και θεωρω οτι ειναι ενας απο τους λογους, που τα περισσοτερα σπιτια συντονιζουν 50-60hz, δουλεουν δηλαδη σαν μεγαλα τυμπανα, θα μπορουσες(δε ξερω τι εχεις αποθηκευσει) να τη κανεις να δουλεψει ως μπας τραπ κατα καποιο τροπο γεμιζοντας το με ρουχα πουλοβερ πετσετες υφασματα για να αποσβενει τους κωδωνισμους..μη εκπλαγεις απο το αποτελεσμα..(τωρα ειναι που θα φας ξυλο:p εκτος και εαν το φερεις πονηρα ομορφα;))
1) Ειναι portable η μπασοπαγιδα στην πορτα! Οταν βλεπω ταινια την βάζω. Η ντουλάπα διπλα δεν έχει κενο (δλδ ακουμπάει όλη στον τοιχό) και εχω παρατηρησει όταν στεκομαι εκει στην γωνια στη θεση της μπασοπαγίδας, το μπασο ειναι πολυ εντονο, πολυ πιο εντονο από την άλλη πλευρα (πισω απο τον καναπε). Και ναι, εχω σκεφτει να ειναι ψηλοτερη η μια πλευρα και αν χρειαστει να παρω αλλα 2 κομματια να φτανουν και οι δυο μπασοπαγίδες το 1.80 υψος. (Πισω απο τον καναπέ, παιρνει μεχρι τρια τεμάχια και δεν φτανει μεχρι πανω, διοτι ειναι νομιζω γυρω στα 2.10-2.20 το υψος)

2) Εχω παρει 8 diffusers και 6 absorbers μιας και έτσι βγαινουν τα πακέτα. Ο λόγος που εβαλα μονο διαχυτες στον χώρο δεν το εκανα για ακουστικη βελτιωση, παρα ΜΟΝΟ για να δω το αισθητικο αποτελεσμα του να βαλω 8-11 τεμαχια 60χ60εκ. στο ταβάνι.

3) Θα έρθει ο Καστρουνης την άλλη βδομάδα και θα τα βάλουμε παρέα τα πάντα που έχω με γνωμονα την ακουστική βελτιωση μεν, αλλα και το αισθητικό αποτέλεσμα παραλληλα. Σιγουρα θα υπαρξει ενας συμβιβασμος μεταξυ των δυο, αλλα θεωρω ότι θα ειναι καλυτερο το αποτελεσμα, από ότι χωρίς τιποτα.

Οπως και να εχει ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα κατσω το ΣΚ να παιξω λιγο, αν βρω χρόνο με τα καθρεφτακια, ωστε να κανω καλυτερο σχεδιασμο απο πριν, διοτι τωρα τη διαχυση την εβαλα με βελκρο (σκρατς) και βγαινει ευκολα, αλλά οταν τα βαλω με κολλα θα ειναι πολυ πιο δυσκολες οι αλλαγές.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η ντουλαπα στη εχει μετατραπει προφανως σε ταμπουρλο γιαυτο ειναι και εντονοτερο το φαινομενο εκει,αυτο προσπαθησα να εξηγησω τελοςπαντων ...
βγαλε βαλε θα σε κουρασει κοιτα μονιμες λυσεις οσο εφικτες ειναι δηλαδη σε ενα κατοικισιμο χωρο , οπως και να εχει αποφυγε απορροφηση στις πρωτες ανακλασεις , (με εξαιρεση σε broadband οπισθεν καναπεο πως και διαχυση μικροτερη του εναμιση μετρου απο τη θεση σου καλη συνεχεια ..
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
η ντουλαπα στη εχει μετατραπει προφανως σε ταμπουρλο γιαυτο ειναι και εντονοτερο το φαινομενο εκει,αυτο προσπαθησα να εξηγησω τελοςπαντων ...
βγαλε βαλε θα σε κουρασει κοιτα μονιμες λυσεις οσο εφικτες ειναι δηλαδη σε ενα κατοικισιμο χωρο , οπως και να εχει αποφυγε απορροφηση στις πρωτες ανακλασεις , (με εξαιρεση σε broadband οπισθεν καναπεο πως και διαχυση μικροτερη του εναμιση μετρου απο τη θεση σου καλη συνεχεια ..
Καλα, ναι. Για κατι μονιμο πάω, το μοναδικο που θα κουναω θα ειναι η μπασοπαγιδα.
Απλα δεν καταλαβα λιγο αυτο που μου είπες λίγο για πισο απο τον καναπέ.

Να βάλω ΚΑΙ broadband απορροφηση ΚΑΙ διάχυση ή μονο το ένα απο τα 2;
Επίσης τι εννοεις με το "μικροτερη του εναμιση μετρου απο τη θεση σου"; Η διαχυση να απέχει λιγοτερο απο 1,5 απο την MLP ή το μέγεθος της διαχυσης να μικροτερο του 1,5 μετρου; Δλδ, ετσι που έχω 2 κομματια διαχυσης πάνω απο το κεφαλι μου στον τοιχο είναι ΟΚ; (δες την 1η φωτο που ειναι τοποθετημένα) Η' χρειαζεται και κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
και στη γωνια πισω απο τον καναπε αν περνει μονο 3 ξεκινατα αναποδα απο πανω προς τα κατω!!! αισθητικα αλλα και ουσιαστικα!!

λοιπον επειδη γραφαμε μαζι συμπληρωνω, οι διαχυτες(παιζει ρολο βεβαια ποιο τυπο διαχυτη χρησιμοποιεις )αλλα σε γενικες γραμμες για να δουλεψει , για να ερθουν δηλ στο αυτι σου σε μια ισσοροποια θελει καποια αποσταση και οχι κολλητα σου , οποτε σε κοντινες αποστασεις προτιμαμε απορροφηση (θα διαπιστωσεις εντυπωσιακα αποτελεσματα και στην rt60 ειδικα οταν χρησιμοποιηθεις ακριβως πισω απο το μικροφωνο οπου δηλ το υψος του κεφαλιου.
ομως αποφυγε broadband απορροφηση να ειναι στις πρωτες ανακλασεις οσο ειναι εφικτο για να μη χαθει η ζωντανια(εξαιρεση το ανω παραδειγμα για τον λογο που αναφερα)

αυτα εχω ακολουθησει και εγω , ειναι ενας γενικος τροπος αξιοποιησης , ενας μπουσουλας που αποδεικτικε και στη δικια μου περιπτωση οτι δουλεψε.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
πάρε τα πανελάκια και πήγαινε τα στη νομική ή στο ΕΜΠ, στην επόμενη κατάληψη δώσε ένα 50αρι σε ένα παιδί να στα περιποιηθεί αρτιστικώς με κανά σπρέυ να γίνουν σούπερ.
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιπον, φιλτατοι. Εστειλα ένα email στην Lsound.eu σήμερα, μιας και βλέπω ότι η ισοτιμία EUR/USD έχει φτάσει στα τάρταρα, ρωτόντας τους αν προβλέπεται αύξηση τιμών και μου απάντησε πώς θα αυξήσουν τις τιμές τους σε 1-2 βδομάδες.

Οπότε όσοι ζαχαρώνετε καποιο σαμπάκι, ας το πάρετε τώρα.

Hi Aris,

good to hear from you.

Yes, the products at lsound.eu will go up in price in the very near future. I think it will happen within 1-2 weeks.

Best Regards,
Jan Ove Lassesen
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κοιτα, λογικό είναι διοτι οι τιμες αυτες ειναι ιδιες απο πέρσυ που το δολλαριο ήταν στο 1.30+, ενω τώρα είναι στο 1.05. Εγω απορώ πως δεν τις είχαν αλλάξει μεχρι τώρα. Ήδη Γερμανία 2200 πουλιέται το PB13.

Κοιτάω εν τω μεταξύ για σπίτι για ενοίκιο και βρηκα ένα που έχει λέει αποθηκη/Playroom 70τμ. Αν το δουμε και μας αρέσει και το κλεισουμε, τοτε πάω βουρ για 2ο PB13.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
ποσο πιστευεις θα ανεβει?τους εστειλα μηνυμα για το pb-1000 απο 500 ποσο θα φτασει
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ποσο πιστευεις θα ανεβει?τους εστειλα μηνυμα για το pb-1000 απο 500 ποσο θα φτασει
Κι εγω τους ρώτησα για τα PB13 και SVS Ultra Towers και περιμένω απάντηση. Πάντως μέχρι 30% το πολύ θεωρητικα, αν και για ένα 10% υπολογιζω για τα ακριβα κομμάτια και 20% για τα φτηνα.

Ασε που το σπίτι που είδα, νοικιάστηκε. Ετσι, για να είμαι στο πνεύμα του thread!
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ποσο θα κρατησει αυτη η ισοτομια και ποσο συμφερει την αμερικη κατι τετοιο? ο χρονος θα δειξει ...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ποσο θα κρατησει αυτη η ισοτομια και ποσο συμφερει την αμερικη κατι τετοιο? ο χρονος θα δειξει ...
Όσο η Ευρώπη είναι σε οικονομικη αβεβαιότητα, λογικό να πεφτει το Ευρω. Θα δουμε, όντως...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top