Hi-Fi σύστημα σε… τρείς πράξεις

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Αυτή η γωνιά του AVSite είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ωραία.
Εδώ βλέπεις ωραία πράγματα, τα ηχοσυστήματα των χομπιστών σε πλήρη ανάπτυξη. Η ποικιλομορφία είναι αυτή που ενθουσιάζει. Σε άλλους αρέσουν οι κόρνες, σε άλλους τα πάνελ, σε κάποιους οι λάμπες …. κ.ο.κ.
Είναι ωραιό να τα βλέπεις όλα αυτα λοιπόν.

Δεν έχει νόημα να παίρνουμε φανατική στάση υπεράσπισης της μιας τεχνολογίας έναντι της οποιασδήποτε άλλης, εξάλλου όλοι κάποια στιγμή στην εν Hi-Fi ζωή μας, έχουμε περάσει απο διάφορα “στρατόπεδα”.

Έχουμε πεί οτι το ταξίδι είναι αυτό που μετράει.
Μιλώντας λοιπόν για ταξίδι, αυτό που θα ήθελα να βλέπω περισσότερο σε αυτές τις παρουσιάσεις, είναι το προγενέστερο μονοπάτι που ακολούθησε ο χομπίστας για να φτάσει στο σημερινό σημείο. Τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ.
[DOUBLEPOST=1442165533][/DOUBLEPOST]Έρχομαι λοιπόν στο θέμα αυτού του νήματος “Hi-Fi σύστημα σε… τρείς πράξεις”.

Πράξη 1η: Η εμφύτευση του μικροβίου

Καλοκαιρινό απόγευμα του ’86 και εγώ βρίσκομαι στην απέναντι αλάνα απο το σπίτι μας στην Νέα Σμύρνη, παίζοντας μπάλα με τους φίλους μου.

Κάποια στιγμή βλέπω το αυτοκίνητο του πατέρα μου να πλησιάζει και να παρκάρει.
Δύο κύριοι άγνωστοι σε μένα, μαζί με τον πατέρα μου, κατεβαίνουν από το αυτοκίνητο και ανοίγουν το πορτ-μπαγκαζ. Αρχίζουν και βγάζουν κούτες.

Σε χρόνο dt βρίσκομαι κοντά τους και κοιτώ με περιέργεια τα κουτιά προσπαθώντας να καταλάβω πιο είναι το περιεχόμενο τους. Ενα Thorens πικαπ, Alpage κασετόφωνο, Pioneer ραδιόφωνο, Nikko ενισχυτής και Rogers Ls3/5a ηχεία, όλες μάρκες άγνωστες σε μένα. Με μεγάλη σπουδή οι κύριοι ανέβασαν τις κούτες στο σπίτι και αφού ξεπακετάρισαν άρχισαν να στήνουν το ηχοσύστημα.
Το διάστημα που μεσολάβησε μου φάνηκε αιώνας, ομως όταν ήρθε η στιγμή και ακούστηκε ο πρώτος δίσκος το χαμόγελο στα πρόσωπα μας έφτανε μέχρι τα αυτιά. Ήταν η πρώτη φορά που μου δημιουργήθηκε η ψευδαίσθηση πως η τραγουδίστρια ήταν εκεί στο σαλόνι μας και τραγουδούσε μόνο για μας.

Ήταν η πρώτη και αξεπέραστη έκθεση σε σοβαρό Hi-Fi και έχει μείνει ανεξίτηλη στο μυαλό μου.
[DOUBLEPOST=1442165614][/DOUBLEPOST]Πράξη 2η: Τα χρόνια του ¨ανούσιου¨

Fast forward στο 1998. Εχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου, έχω εκπληρώσει τις υποχρεώσεις μου στη μαμά πατρίδα και έχω πλέον μπεί στην παραγωγική διαδικασία.

Ακολουθεί ένα διάστημα 9 χρόνων (1998-2007) το οποίο δεν θέλω να θυμάμαι. Εκείνη την περίοδο το μόνο που είχε σημασία ήταν η αγορά του επόμενου καλύτερου μηχανήματος, του επόμενου καλύτερου ηχείου κοκ. Όσο πιο ακριβό και εξωτικό τόσο πιο καλό.
Μια αέναη διαδικασία εντυπωσιασμού και εκπλήρωσης της ματαιοδοξίας.

Όσο για μουσική? Μα τί λες τώρα? Ποιός έχει χρόνο για μουσική? Απο όλη τη συλλογή των CDs άκουγα μόνο 40-50 μουσικά κομμάτια και αυτά μέχρι να ακουστεί η μποτιά ή το πιατίνι ή το τσούγκρισμα των ποτηριών.

Ψέγω τον εαυτό μου για εκείνη την περίοδο, όμως ότι γράφει δεν ξεγράφει και εντέλει τα λάθη είναι εκεί για να μας θυμίζουν τα στραβά μονοπάτια που πήραμε.
[DOUBLEPOST=1442165704][/DOUBLEPOST]Πράξη 3η: Αποτοξίνωση, reset και επανασύσταση

Το 2007 γεννιέται ο γιός μου, η χαρά και η ευτυχία μου ανείπωτη. Η μόνη μουσική που ήθελα να ακούω είναι η λέξη “μπαμπά” απο το στόμα του. Όσο ελεύθερο χρόνο είχα προτιμούσα να τον περάσω μαζί του παρά με τα μηχανήματα.
Ετσι μετά απο λίγους μήνες, ορμώμενος και απο μια “ακριβή” ζημιά που έκανε ο γιός μου στα ηχεία, τα πούλησα όλα και έμεινα μόνο με ένα ζευγάρι ακουστικά και ένα Tivoli ραδιοφωνάκι.

Πέντε με έξι χρόνια πέρασαν, και κάπου εκεί μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να ακούσω μουσική όπως ακουγα παιδί στο πατρικό μου απο εκείνο το ηχοσύστημα με τα Rogers Ls3/5a.
Αυτή τη φορά βέβαια, το ηχοσύστημα θα ήταν πολύ πιο απλό. Ενα κομπιούτερ, ένα dac, ο ολοκληρωμένος ενισχυτής και τα ηχειάκια απόγονοι του Ls3/5a, τα Harbeth P3esr.

Ετσι λοιπόν, και μετά απο αρκετές αλλαγές ενισχυτών, το σύστημα έφτασε στη μορφή που έχει σήμερα.
Ο γιός μου είναι πλέον 8,5 χρόνων, και αρκετές φορές όταν βάζω μουσική που του αρέσει έρχεται κοντά μου για να ακούσει μαζί μου.

Αυτό δεν αλλάζεται με τίποτα…
 








tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Πολυ ωραια περιεγραψες τη διαδρομη σου σε αυτο το χωρο, με τις καλες και τις κακες της περιοδους. Αυτη η διαδρομη ειναι που διαμορφωσε το κριτηριο σου και σημερα απαλλαγμενος απο ψυχαναγκασμους κλπ, παρουσιαζεις ενα συστημα με ουσια και σαφη προσανατολισμο, που μαρτυρα ανθρωπο ο οποιος ξερει τι θελει. Λιτοτητα, απλοτητα και ουσια, χωρις εξωτικα κατ' αναγκη "υλικα" μπορεις να επιτυχεις εντυπωσιακο αποτελεσμα στο ματσαρισμα, και εκει παιζει ρολο η εμπειρια που εχεις κερδισει απο τη διαδρομη.
Μου αρεσει η απλοτητα, η ουσια χωρις φιοριτουρες και οι ξεκαθαρες επιλογες, να το χαιρεσαι λοιπον. :thumbsup:
Ειμαστε και γειτονες, αλανα στην Ν. Σμυρνη.. χμμ. :)
 
Last edited:

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Πολυ ωραια περιεγραψες τη διαδρομη σου σε αυτο το χωρο, με τις καλες και τις κακες της περιοδους. Αυτη η διαδρομη ειναι που διαμορφωσε το κριτηριο σου και σημερα απαλλαγμενος απο ψυχαναγκασμους κλπ, παρουσιαζεις ενα συστημα με ουσια και σαφη προσανατολισμο, που μαρτυρα ανθρωπο ο οποιος ξερει τι θελει. Λιτοτητα, απλοτητα και ουσια, χωρις εξωτικα κατ' αναγκη "υλικα" μπορεις να επιτυχεις εντυπωσιακο αποτελεσμα στο ματσαρισμα, και εκει παιζει ρολο η εμπειρια που εχεις κερδισει απο τη διαδρομη.
Μου αρεσει η απλοτητα, η ουσια χωρις φιοριτουρες και οι ξεκαθαρες επιλογες, να το χαιρεσαι λοιπον. :thumbsup:
Ειμαστε και γειτονες, αλανα στην Ν. Σμυρνη.. χμμ. :)
Να'σαι καλά, σ'ευχαριστώ.
Πίσω από την Αγία Φωτεινή είναι το πατρικό μου προς την Αιγαίου.
Βέβαια όταν πήγαμε εκεί το '76 μόνο αλάνες έβλεπες.
Τώρα μένω Βούλα.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Μπράβο!!!
Έχουμε σχεδόν την ίδια προϊστορία ακόμα και τα πιτσιρίκια είναι συνομηλικα και καταλήξαμε να έχουμε σχεδόν το ίδιο σύστημα (audion steeling El34 se ,proac tablets 50 , dac ακόμη ψάχνω και σαν πηγή raspberry pi 2 αντί για υπολογιστή. Τώρα όντως ευχαριστιεμαι μουσική και δεν δίνω σημασία στα μηχανάκια...
Μπορεί να μην είναι απόλυτα στημένα μπορεί να μην οδηγεί απόλυτα ο ενισχυτής αλλά η μαγεία είναι εκεί...
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
Πολυ ομορφες φωτο, υπεροχο κειμενο!

Κι αλλο!

Τετοια , ανθρωπινα μας λειπουν, γιατι αυτη ειναι η ουσια, και η ιστορια πισω απο τα μηχανακια μας!!

Μπραβο!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.076
Reaction score
8.085
Νεοσμυρνιώτης και εγώ, κοντά στην Αγία Παρασκευή!

Θα μας εξυπηρετούσε,αν δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικά,να μας αναφέρεις και το σχετικό κόστος των μηχανημάτων.

Επίσης ποτέ μου δεν έχω ακούσει monitor ηχεία.
Σε πιο κατάστημα θα μπορούσε κάποιος να έχει μια έστω σύντομη ακρόαση των παραπάνω??
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Νεοσμυρνιώτης και εγώ, κοντά στην Αγία Παρασκευή!

Θα μας εξυπηρετούσε,αν δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικά,να μας αναφέρεις και το σχετικό κόστος των μηχανημάτων.

Επίσης ποτέ μου δεν έχω ακούσει monitor ηχεία.
Σε πιο κατάστημα θα μπορούσε κάποιος να έχει μια έστω σύντομη ακρόαση των παραπάνω??
Τελικά είμαστε πολλοί εδώ μέσα από την Ν.Σμυρνη, δεν το λεω για να ευλογήσω τα γένια, αλλά ήταν και εξακολουθεί να είναι από τις πιο ωραίες συνοίκιες.

Βάκη πολύ ευχαρίστως τον Νοέμβρη που ξελασκάρω από την πολύ δουλειά να κανονίσουμε να περάσεις να τα ακούσεις (και όποιος άλλος φίλος επιθυμεί), αλλιώς όπως αναφέρει και ο Tyler Durden, ο κύριος Παντελής (Studio17) βρίσκεται στα σύνορα Κολωνακίου με Εξάρχεια, είναι πολύ φιλικός και θα σε εξυπηρετήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Το μόνο κακό είναι ότι αν δεν έχει διαθέσιμο μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις από 3 έως 6 μήνες για να φέρει. Σε αυτό μάλλον δεν φταίει ο αντιπρόσωπος αλλά η Harbeth που είναι της υπομονής...

Όσο αφορά στο κόστος των μηχανημάτων δεν εχω πρόβλημα να το αναφέρω, απλά δεν το θεώρησα πρωτεύων.
Τα Harbeth P3ESR στο φινίρισμα rosewood πριν 3 χρόνια είχαν 1500 ευρώ (τώρα που η λιρα Αγγλίας εχει πάει στα ύψη δεν ξέρω πόσο τα φέρνει ο αντιπρόσωπος).
Ο Cary καινούργιος έχει γύρω στα 5000 ευρώ, εγώ τον πήρα ως Demo πριν μερικές μέρες από τον αντιπρόσωπο 2700 ευρώ.
To Meridian Explorer2 είχε 250 ευρώ. Από καλώδια γενικά δεν έχω ξοδέψει πολλά, το καλώδιο τροφοδοσίας είναι ένα Wireworld κοντά στα 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά, και τα καλώδια ηχείων είναι κάποια παλιά χάλκινα της Nordost και αυτά γύρω στα 100 ευρώ. Nothing fancy που θα έλεγαν και οι Αγγλοσάξωνες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.076
Reaction score
8.085
Ευχαριστώ - και για την πρόσκληση, επίσης και εσύ είσαι ευπρόσδεκτος, για κάτι διαφορετικό βέβαια καθώς και ιδιόμορφο για πολλούς (klipsch κλπ).
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μπραβο!!! Απλο, λιτο, κατασταλαγμενο και χωρις αγχος συστημα, ότι πρεπει για να αραξεις και να ακουσεις μουσικη χωρις να ψάχνεις το ένα, το άλλο, το παρ'αλλο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Σύστημα που αποδεικνύει ότι δε χρειάζονται πολλά για την ευτυχία...

Κλασικές, διαχρονικές εταιρείες που γνωρίζουν καλά τη "δουλειά"...

Εξαιρετικό!

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι ενισχυτές δοκιμάστηκαν με τα harbeth όλα αυτά τα χρόνια.

Καλοάκουστο!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Πολυ ομορφες φωτο, υπεροχο κειμενο!

Κι αλλο!

Τετοια , ανθρωπινα μας λειπουν, γιατι αυτη ειναι η ουσια, και η ιστορια πισω απο τα μηχανακια μας!!

Μπραβο!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Είμαι της άποψης ότι αυτή η ενότητα στο AvSite είναι η πιο προσωπικη ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι. Είναι η ενότητα οπου ανεβάζουμε φωτογραφιες από τα σπιτια μας, τους προσωπικούς μας χώρους, τους εαυτους μας βρε αδελφε. Προσκαλούμε νοερά τους συμφορουμίτες στα σπιτια μας.
Κατά τη γνώμη μου λοιπον δεν εχει νοημα να ανεβάζουμε απλα καποιες φωτο 4-5 μηχανημάτων και 2 γραμμές επεξήγησης τι ειναι το κάθε ένα.
Αυτό εν τέλει δε θα αποτελούσε παρα μόνο μια ικανοποίηση της ματαιδοξίας μας του στυλ "κοιτάχτε τι έχω εγώ", "πόσο καλό και ακριβό είναι το μηχανημα που έχω" κλπ.
Πρέπει να κατανοήσουμε πως και γιατί κατέληξε ο χομπίστας σε αυτές τις επιλογές, πια είναι η διαδρομή του.
Δε σου κρύβω οτι πριν κάνω την ανάρτηση προβληματίστηκα πολύ, γιατι για μένα είναι κάτι πολύ προσωπικό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.869.594
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top