Ειλικρινείς και Μη συμβουλές ακουστικής φροντίδας χώρων οικιακού κινηματογράφου.

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ο λόγος ότι κάνω ένα (γενικό) σχόλιο εδώ είναι ότι επειδή δεν θέλω να γράψω σε θέμα που απευθύνονται σε "ιδιωτικά" συστήματα (πχ. μελών) και να περάσει ότι μπορεί να έχω προσωπικά η ότι στοχεύω κάποιον προσωπικά κλπ...
Μου κάνει εντύπωση ότι χώροι που είναι "ακατάλληλοι" για ακρόαση (τους έχω δει / ακούσει τους περισσότερους) κάποιοι (η οι ίδιοι) εκθειάζονται για την "απόδοσή τους" και γίνονται διάφορες συζητήσεις / παρουσιάσεις σε αυτούς και γράφονται άπειρες σελίδες φιλοφρονήσεων..., μόνο και μόνο για ότι έχει να κάνει με αγορά συσκευών / ηχείων / παρελκόμενων κλπ. και όχι επί της ουσίας... πχ. για την ηχητική φροντίδα αυτών... που και αυτή θα επιφέρει τις πραγματικές "ακουστικές" αλλαγές... Ειδικά όταν θέλεις να θεωρείσαι μερακλής...;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785
Αφού είναι γενικό, γιατί το κάνεις εδώ; :D *








EDIT:
*στο "Όταν είσαι μερακλής".
 




Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
οτι ισχυει στο δικαναλο ισχυει και στο πολυκαναλο σχετικα με την ακουστικη του χωρου εδω και χρονια...
....καποιοι το συνειδητοποιησαν προσφατα....:D

....μεταξυ σοβαρου και αστειου ο μερακλης σημαινει οτι θα κανει προχειρα την δουλεια του για οσο καιρο θελει ωστε να εχει ενα καλο αποτελεσμα .....και οπως βλεπεις ισχυει..

ακαταλληλος δεν ειναι κανενας χωρος για την ευχαριστηση δικαναλου η πολυκαναλου ηχου αν σε ευχαριστει το αποτελεσμα....

δεν καταλαβαινω το γενικο σχολιο σου..!
....εισαι εκεινος που μπορει να κρινει ενα τελικο αποτελεσμα και ειδικα εναν χωρο ;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
τα από πάνω δεν τα σχολιάζω... επειδή είναι αερολογίες και δεν με αφορούν...

....εισαι εκεινος που μπορει να κρινει ενα τελικο αποτελεσμα και ειδικα εναν χωρο ;
Το καταλαβαίνω αυτό που λες, γιατί εσύ δεν έχεις καμιά ακουστική εμπειρία... εάν αμφιβάλεις ιδού η Ρόδος... και μετά (τις πραγματικές μετρήσεις που θα κάνουμε εμείς) ιδού το πήδημα...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
μα σε εχω μετρηση καλε !

δεν θυμασαι ;

περαν αυτου μπορειςς να μετρησης και να μας δειξεις τα αποτελεσματα..
...και αν δεν ξερεις να το κανεις βαλε τον zakman35(Χαρη) που ξερει...
Ειδικα τωρα τελευταια το εχει ριξει στα πολυκαναλα μηνυματα.:D
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
δυστυχώς ένας σοβαρός έχει μείνει εδώ μέσα για όσον άφορά μετρήσεις και χώροι... zakman (Χάρης)
υπήρχαν και άλλοι που ήξεραν τι έκαναν και εσενα δεν σε έχω δει να συμμετέχεις ποτέ σε σοβαρή συζήτηση...
αλλά είσαι γνωστός για αερολογίες και τρολαρίσματα... το έχω ξαναπεί, λυπάμαι αυτούς που σε εμπιστεύονται και που νομίζουν ότι κάτι κάνεις....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το μεράκι και η επιμέλεια του πράγματος που κανεις τι δουλειά έχει με το εάν ο χώρος, του οποιοδήποτε εδω μέσα η εκεί έξω, ειναι ο καλύτερος η ο πλεον κατάλληλος;
το να συνδυάσεις διπλή η και πολλαπλή χρήση ενός χώρου με τα γούστα σου δεν ειναι μεράκι;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Το καταλαβαίνω αυτό που λες, γιατί εσύ δεν έχεις καμιά ακουστική εμπειρία... εάν αμφιβάλεις ιδού η Ρόδος... και μετά (τις πραγματικές μετρήσεις που θα κάνουμε εμείς) ιδού το πήδημα...

δυστυχώς ένας σοβαρός έχει μείνει εδώ μέσα για όσον άφορά μετρήσεις και χώροι... zakman (Χάρης)
υπήρχαν και άλλοι που ήξεραν τι έκαναν και εσενα δεν σε έχω δει να συμμετέχεις ποτέ σε σοβαρή συζήτηση...
αλλά είσαι γνωστός για αερολογίες και τρολαρίσματα... το έχω ξαναπεί, λυπάμαι αυτούς που σε εμπιστεύονται και που νομίζουν ότι κάτι κάνεις....
...επειδη ολα τα γυρνας τουμπα και οπως σε συμφερουν ....δες τι εχεις γραψει για ενα συστημα το οποιο ακουστικα θεωρειται ακαταλληλος για πολυκαναλο ηχο..

Στους πιο πολλούς "Χόμ-Σινεμάκιδες" για ακρόαση που πάω, βάζουν τις περιβόητες σκηνές από το Master and Commander...:D, ε λοιπόν σε αυτές τις σκηνές κρύβονται πολλές "παγίδες" που μπορεί να εκθέσει ένα σύστημα. Όπως τα χαμηλά, πχ. από τα ανεπαρκή η κακορυθμισμένα σάμπς, η στις σκηνές που διάφορα αντικείμενα σπάνε μέσα στο σκαρί, από τα υπερβολικά τονισμένα άκρα, έλλειψη καθαρότητας κλπ.
Και φυσικά, εκτός του όποιου ηχητικού εξοπλισμού, συμβάλει στο κακό αποτέλεσμα και τα διάφορα "κακά" μόντ που βγάζει ο χώρος! Άσε που οι εντάσεις που παίζουν οι περισσότεροι από δαύτους :p, είναι πάνω από 100+ ντεσιμπέλια... κόλαση γινεται...:laugh:, φανταστείτε ότι σε αυτές τις εντάσεις τα όποια (άνω) προβλήματα "υπάρχουν" μεγεθύνονται, σε κάποιους μάλιστα, σε πιάνει και πονοκέφαλος... :p!
Στην περίπτωση του Τράκη, δεν ξέρω κατά πόσο συμβάλει ο νέος πρό Γιαμάχας στο τελικό αποτέλεσμα..., αλλά το άκουσμα των συγκεκριμένων σκηνών με εξέπληξε, δεν υπήρχε το παραμικρό αρνητικό να πω, παρόλο που (όπως λένε) δεν έχουν ολοκληρώσει το σετάρισμα με τον Κεφάλα, στα αυτιά μου είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει έως σήμερα! Μπράβο στους (όποιους) υπεύθυνους γιαυτό το αποτέλεσμα!

Δεν πιστεύω να την "ψωνίσεις" μετά από αυτά που έγραψα... :p :laugh:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ως συνήθως άσχετα και αερολογίες.... Τι δουλειά έχει ένα σχόλιο που έκανα για τον Ζιζικ...
ξέρεις πόσα σχόλια η φιλοφρονήσεις (θετικών σχολίων) έχω κάνει εδώ μέσα και για άλλους, άπειρα θα βρεις...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
δεν πας στο δικαναλο με τα πικαπακια σου κ.λ.π. να γραψεις κατι σοβαρο απο το να προσπαθεις να δημιουργησεις προβληματα στους μερακληδες μας...

αντε ματια μου..:)

...εχουμε και εξοδο καλε....παω για ξουρα :D
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Ρε Bill, αποφάσισε αν θες να γράψεις φιλοφρονήσεις ή να θάψεις. Αυτοαναιρείσαι.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ρε Bill, αποφάσισε αν θες να γράψεις φιλοφρονήσεις ή να θάψεις. Αυτοαναιρείσαι.
τώρα κατάλαβες γιατί προτιμούσα να γράφω φιλοφρονήσεις... επειδή εάν γράψεις την αλήθεια θα σου πουν ότι θάβεις...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
Μέρα που βρήκατε και εσείς
Ο Κώστας να έχει την γιορτή του και να πρέπει να φύγει :drinks:
ας πιει για να ξεχάσει :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785
τώρα κατάλαβες γιατί προτιμούσα να γράφω φιλοφρονήσεις... επειδή εάν γράψεις την αλήθεια θα σου πουν ότι θάβεις...
Προτιμάς να γράφεις ψέματα απ' το να μη γράψεις τίποτα; Πότε γράφεις τις κατά τη γνώμη σου αλήθειες, αν έγραψες ποτέ φυσικά;
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Εγώ πιστεύω πως αυτή η κουβέντα πρέπει να γίνει από κοντά
Πότε θα μαζευτούμε όλοι μαζί? :devilish::devilish:
ΑΑΑ και εάν κάποιος θέλει να κάνει ανακαίνιση μας το λέει να πάμε εκεί ;);)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.710
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top