Room Treatment Case Study από τον Costas EAR


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Ακόμα και σύγχρονα καλοσχεδιασμένα ηχεία οπως τα Grimm LS1, βελτιώνονται σημαντικά με την χρήση των sub τους, και αυτο εχει συζητηθεί διεξοδικά. Και όχι μονο στις χαμηλές συχνότητες.
μην αναφερθεις ξανα σε αυτα τα σατανικα ηχεια..:D
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Costas Ear έφη:
''Χονδρικά 5*7.5*2.5
Δεν είναι κλειστό τετράγωνο, έχει άνοιγμα από πίσω αριστερά, διάδρομος
''


Μα γι αυτό έχεις τη δυνατότητα πειραματισμού.
Θα τα έκανες αν ο χώρος σου ήταν πχ 3Χ3Χ2,5 ή και μικρότερος?
Δεν θα ήταν τότε πεταμένα λεφτά? (ειδικά αν ο χώρος ήταν κυβικός και μικρός ?- χώροι με απαιτήσεις για καλή ακουστική δεν πρέπει να έχουν ΠΟΤΕ κυβική μορφή) έστω κι αν δεν έκανες κανένα συμβιβασμό στα υλικά;

Τότε (για μένα) απλά μόνο ενεργή ισοστάθμιση χώρου με μια υποτυπώδη διακόσμηση με χαλί και κουρτίνες ή υπάρχει αντίρρηση? Νομίζω αυτές είναι οι κοινές διαστάσεις χώρου εγκατάστασης του Hi Fi ,τουλάχιστον σ' όποιες οικογένειες νοικιάζουν καθώς και η πλειοψηφία των μικρών νοικοκυριών. Όπως ήδη περιέγραψα εδώ: τότε (για μένα) δεν αξίζει τον κόπο κάποιο room treatment.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και στις 9 ερωτήσεις μου
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Να ρωτησω κάτι εγώ τώρα αφού τις περισσότερες λεπτομέρειες τεχνικης φύσεως δεν τις καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι. Έστω ότι έχουμε ένα συγκεκριμένο budget.. με ποιο τρόπο θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα. Με ένα αξιοπρεπές hi-fi της τάξης των 3000€ ( ενισχυτης-ηχεια) και ακουστική φροντίδα χώρου ή σε ένα σύστημα της τάξης 5.000-10000€ χωρίς καμια φροντίδα στον χώρο.
Δε νομίζω να είναι συζητήσιμο. Το πρώτο.

...και επαυξάνω:

Εχεις εναν καλα φροντισμένο dedicated χωρο. Οχι απαραίτητα στο βαθμο που παρουσιάζεται σε αυτο το θρεντ, αλλα προσεκτικά φροντισμένο απο καποιον που γνωρίζει.
Και σου δινουν μπατζετ 7000€ για μηχανηματα. (Α, και υποχρεωτικα μαυρα καλώδια ρεύματος)

Απο την αλλη εχεις ενα οποιοδήποτε σαλόνι, οχι εντελως ακατάλληλο, εναν καλο οικιακό χωρο, και σου δινουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ μπατζετ για μηχανηματα, καλώδια, αποκλειστική γραμμή απο υποσταθμό ΔΕΗ, οτι θες, αλλα απαγορεύεται να πειράξεις οτιδηποτε στο σαλόνι ή να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ενεργητική ή παθητική ισοσταθμιση.

Ποσο θα ερθει το ματς?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Ενα παραδειγμα, με και χωρις Room Correction . (Lyngdorf Dpa-1)
Για μενα.......μπασα (με ή χωρις σαμπ) χωρις ενεργη ισοσταθμιση (και παθητικη φροντιδα βεβαια οσο και οπου ειναι δυνατον)
δεν εχουν τυχη.


 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Τι εννοειτε με τον όρο ενεργή ισοσταθμιση? Κανένα link σε κατανοητή ορολογία υπάρχει?
Φαντάζομαι είναι άλλο ένα κομματι- συσκευή που επεμβαίνει στην αναπαραγωγή και "πειράζει" τον ήχο για να γλιτώσουμε τα λάθη του χώρου?
Το όλο νταβαντουρι δεν γίνεται περί της πιστότητας αναπαραγωγής? Πως μπορεί κάτι που επεμβαίνει στον ήχο τροποποιώντας το αρχικό "καθαρό" άκουσμα να είναι για καλό? Κάτι δεν καταλαβαίνω....
[DOUBLEPOST=1469388433][/DOUBLEPOST]
...και επαυξάνω:

Εχεις εναν καλα φροντισμένο dedicated χωρο. Οχι απαραίτητα στο βαθμο που παρουσιάζεται σε αυτο το θρεντ, αλλα προσεκτικά φροντισμένο απο καποιον που γνωρίζει.
Και σου δινουν μπατζετ 7000€ για μηχανηματα. (Α, και υποχρεωτικα μαυρα καλώδια ρεύματος)

Απο την αλλη εχεις ενα οποιοδήποτε σαλόνι, οχι εντελως ακατάλληλο, εναν καλο οικιακό χωρο, και σου δινουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ μπατζετ για μηχανηματα, καλώδια, αποκλειστική γραμμή απο υποσταθμό ΔΕΗ, οτι θες, αλλα απαγορεύεται να πειράξεις οτιδηποτε στο σαλόνι ή να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ενεργητική ή παθητική ισοσταθμιση.

Ποσο θα ερθει το ματς?
Έλα ντε...εγώ δεν ξέρω να το απαντήσω...
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τι εννοειτε με τον όρο ενεργή ισοσταθμιση? Κανένα link σε κατανοητή ορολογία υπάρχει?

copy/paste της απάντησης του Costas Ear:

''....Το ζητούμενο είναι να υπάρχει και παθητική ισοσταθμιση χώρου, αλλά και ενεργή. Για πολλούς λόγους.
Βασικά, χωρίς ενεργή ισοσταθμιση χώρου, κανένα σύστημα και σε κανένα χώρο δε πρόκειται να παίξει σωστά. Αρεστά ίσως, σε κάποιους, όχι σε όλους. Αυτό όμως δε με ενδιαφέρει διόλου, είναι άλλο χόμπι.
Και όταν λέω ενεργή ισοσταθμιση χώρου, στο σωτηριον έτος 2016, μιλάμε για DSP. Όποιος δε θέλει, μιλάει για άλλο χόμπι από αυτό που ασχολούμαι προσωπικά.''
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Να ρωτησω κάτι εγώ τώρα αφού τις περισσότερες λεπτομέρειες τεχνικης φύσεως δεν τις καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι. Έστω ότι έχουμε ένα συγκεκριμένο budget.. με ποιο τρόπο θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα. Με ένα αξιοπρεπές hi-fi της τάξης των 3000€ ( ενισχυτης-ηχεια) και ακουστική φροντίδα χώρου ή σε ένα σύστημα της τάξης 5.000-10000€ χωρίς καμια φροντίδα στον χώρο.
Επειδή δεν είσαι πολλά χρόνια στο κουρμπετι, έχεις γλυτώσει τραγικά ακούσματα σε πολύ κόσμο με πανάκριβα στέρεα.
Όσα και να δώσεις, αν το ηχείο είναι ακατάλληλο για το χώρο (δηλαδή για την απόσταση ακρόασης και τον όγκο του δωματίου), και ο χώρος αφροντιστος, δερ ιζ νόου χοπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Costas Ear έφη:
''Χονδρικά 5*7.5*2.5
Δεν είναι κλειστό τετράγωνο, έχει άνοιγμα από πίσω αριστερά, διάδρομος
''


Μα γι αυτό έχεις τη δυνατότητα πειραματισμού.
Θα τα έκανες αν ο χώρος σου ήταν πχ 3Χ3Χ2,5 ή και μικρότερος?
Δεν θα ήταν τότε πεταμένα λεφτά? (ειδικά αν ο χώρος ήταν κυβικός και μικρός ?- χώροι με απαιτήσεις για καλή ακουστική δεν πρέπει να έχουν ΠΟΤΕ κυβική μορφή) έστω κι αν δεν έκανες κανένα συμβιβασμό στα υλικά;

Τότε (για μένα) απλά μόνο ενεργή ισοστάθμιση χώρου με μια υποτυπώδη διακόσμηση με χαλί και κουρτίνες ή υπάρχει αντίρρηση? Νομίζω αυτές είναι οι κοινές διαστάσεις χώρου εγκατάστασης του Hi Fi ,τουλάχιστον σ' όποιες οικογένειες νοικιάζουν καθώς και η πλειοψηφία των μικρών νοικοκυριών. Όπως ήδη περιέγραψα εδώ: τότε (για μένα) δεν αξίζει τον κόπο κάποιο room treatment.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και στις 9 ερωτήσεις μου
Σε οποιοδήποτε χώρο, ακόμα και 3*3, κι ένα σκαιλαιν στο ταβάνι, ένα δύο qrd δεξιά αριστερά κι ένα δυό μπας τραπ στις γωνιές, μία παχιά κουρτίνα πίσω από τα ηχεία, ή πίσω από τη θέση ακρόασης (εκεί που βαζαμε όλοι ρικοφον παλιά) θα είναι πραγματική βελτίωση. Αν γίνει και λίγο μεθοδικά, μπορεί να οδηγήσει σε εκπληκτικά αποτελέσματα, αρκεί βεβαίως να επιλέξετε ένα μικρό ενεργό μόνιτορ, κι όχι τα βατ και παππι, κι ας είναι πιο ακριβά τα γουιλσον..
Γιατί έχω δει βατ κ παππι σε 3*2, να τα λέμε κι αυτά..
Κσι δυστυχώς, τα άκουσα κιόλας να παίζουν.
Δράμα...
Πολλά λεφτά δράμα. Ιδέαν δεν έχετε..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Βασικά, τα μόνα ηχεία που έχω ακούσει να παίζουν αξιοθαύμαστα καλά σε σαλόνι χωρίς καμία έγνοια για το χώρο, ήταν τα κλιπσχορν. Βέβαια, το σαλόνι ήταν 8*10 και τα ηχεία στις γωνίες, ως προβλέπεται.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χάρη δεν πρόσεξες καλά, στο απόσπασμα που παραθέτεις αναφέρομαι στον χώρο του Κώστα, οχι στον δικο μου!!!

Όσον αφορά εμένα (αλλη συζητηση τωρα), εχει ενδιαφέρον το τι κανει το Dirac και η ψυχοακουστική , και το πως και κυριως αν γίνονται αντιληπτα αυτα τα 0.6-0-8 στο Rt60 στις συχνότητες που λες.
Οπότε θα καταχραστω το θρεντ του Κωστα για να σου απαντησω για το Dirac και τα subwoofer, χρησιμοποιωντας μετρησεις απο τον δικο μου χωρο. Ρίξε λοιπον μια ματιά στα παρκατω διαγραμματα (φρεσκα φρεσκα, νεες μετρησεις μετα το σκαλισμα του cross απο τον costas EAR, μπορει να πάρεις μια ιδέα.)

Spectrogram χωρις Dirac

View attachment 61711


Spectrogram με Dirac

View attachment 61712

Προσεξε πως το Dirac κατανειμει τα "κοκκινα" σε ολες τις χαμηλες, και δεν αφηνει το μπουμαρισμα. Καλο θα ειναι να το ακουσεις κιολας, για να συνδεσεις τη μετρηση με το ψυχοακουστικο αποτελεσμα.

Και μια Full Range, χωρις Dirac (μωβ) και με (πρασινο). Το πρασινο ειναι μια ομορφη ευθεια με μικρη κλιση house curve!!!!!

View attachment 61713

Δες και μια με Variable smoothing, που ειναι πιο σωστο (χρυσο χωρις- πρασινο με Dirac)

View attachment 61714

Τονιζω πως το Dirac κανει και χρονικη/φασικη ευθυγραμμιση, ενω το antimode δεν τα παει και τοσο καλα εκει...

Καλο θα ειναι να συγκρίνεις αυτη την αίσθηση με άλλους χώρους και μεγάλα full range ηχεία.
Ο συνηχητης (αλα Τσαρουχας) παντως ετοιμάζεται, συντονισμένος στις συχνότητες αυτές ;), θελω να ελαφρυνω τον φορτο του Dirac οπως λεει ο Bhutia



Sorry Κωστα που απαντω για μενα, στο νημα σου...αναγκαστικά για να διευκρινιστει ο ρολος της ενεργης ισοσταθμισης και του μπουμαρισματος, και να δεθει με την χρηση των συνηχητων και τα λεγομενα του Bhutia.

Ελπιζω να ημουν σαφης.

Χαρη, ισως αν ακουσεις περι τινος προκειται, να αλλαξεις γνωμη...
Συγνώμη Δημήτρη νόμιζα ότι αναφερόσουν στο δικό σου σύστημα.
Είσαι 7οντος καλύτερα με τις νέες ρυθμίσεις, αλλάτο χαμηλό σου συνεχίζει να σέρνει (>500ms) μέχρι και τα 90 hz. Αν θες να εισαι σωστός δεν θα αποφύγεις τις μπασοπαγιδες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...και επαυξάνω:
Εχεις εναν καλα φροντισμένο dedicated χωρο. Οχι απαραίτητα στο βαθμο που παρουσιάζεται σε αυτο το θρεντ, αλλα προσεκτικά φροντισμένο απο καποιον που γνωρίζει.
Και σου δινουν μπατζετ 7000€ για μηχανηματα. (Α, και υποχρεωτικα μαυρα καλώδια ρεύματος)
Απο την αλλη εχεις ενα οποιοδήποτε σαλόνι, οχι εντελως ακατάλληλο, εναν καλο οικιακό χωρο, και σου δινουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ μπατζετ για μηχανηματα, καλώδια, αποκλειστική γραμμή απο υποσταθμό ΔΕΗ, οτι θες, αλλα απαγορεύεται να πειράξεις οτιδηποτε στο σαλόνι ή να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ενεργητική ή παθητική ισοσταθμιση.
Ποσο θα ερθει το ματς?
Ώστε απεριόριστον βαλάντιον αλλά καμία ευελιξία στη διαρρύθμιση του χώρου;
Πλανάται όποιος θεωρεί ότι πρόκειται περί κανενός...τρομακτικού διλήμματος,χα χα χα...B&O Beolab 90 (και μελλοντικώς...100...110...κ.ο.κ.):D
Βασικά, τα μόνα ηχεία που έχω ακούσει να παίζουν αξιοθαύμαστα καλά σε σαλόνι χωρίς καμία έγνοια για το χώρο, ήταν τα κλιπσχορν. Βέβαια, το σαλόνι ήταν 8*10 και τα ηχεία στις γωνίες, ως προβλέπεται.
Και σε μικρότερους χώρους αλλά πάντα διευθετημένα σε γωνιές και με ΄΄ζωντανά΄΄ ακουστικώς τα όρια του δωματίου πέριξ εκείνων,τα κλασσικά...καυσόξυλα Impulse Taus.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Ώστε απεριόριστον βαλάντιον αλλά καμία ευελιξία στη διαρρύθμιση του χώρου;
Πλανάται όποιος θεωρεί ότι πρόκειται περί κανενός...τρομακτικού διλήμματος,χα χα χα...B&O Beolab 90 (και μελλοντικώς...100...110...κ.ο.κ.):D
Ναι, αλλα πόσοι απο αυτους που θα διάλεγαν τη δευτερη επιλογη, θα ηταν διατεθειμένοι να αγοράσουν αυτο το ηχείο?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι, αλλα πόσοι απο αυτους που θα διάλεγαν τη δευτερη επιλογη, θα ηταν διατεθειμένοι να αγοράσουν αυτο το ηχείο?
Ολόδικό τους το...πρόβλημα.;)
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Πολλοί ....αν ξεφόρτωναν τα υπάρχοντα συστηματα...
Δεν εχεις διαβασει σχολια για την εμφάνισή τους μαλλον, απο "ακραιφνείς ακροαματικοφιλους" που λεει και ο προτείνων.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ΥΓ1 τα καλώδια έσκασαν μυτη διστακτικά...χρειάζεται επειγόντως πικάπ για να υπάρξει ενδιαφέρον
Ακούς εκεί Archiv .......:gotcha:
ουτε καν μια silver finger :whistling:
goldfinger βρε άσχετε..:p
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.784
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top