Class A, Class AB, ή Class D? Το αιώνιο flame...ε...ερώτημα...


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Εγώ προτείνω όταν κάποιος εγγράφεται στο avsite να πρέπει να υπογράφει ένα πιστοποιητικό ακουστικών φρονιμάτων.
Έτσι, όταν κάποιος τολμάει να ακούσει μουσική ή να εκφέρει άποψη διαφορετική από το άγιο πρωτότυπο της ηχογράφησης να τον παίρνει ο διάολος! :)

Καλό;

Όχι φίλε μου, δεν μπορείς να ακούσεις μουσική όπως θέλεις! Εκεί, να ακούς όλες τις σκατοηχογραφήσεις όπως είναι. Και ας τρέχει το αίμα από τα αυτιά σου όταν ακους metal.
Τι εννοείς είναι V-shaped η ηχογράφηση; Στην πίεση ρε!
Και οι ηχογραφήσεις του 30; Να ξυρίζουν τα αυτιά από το φύσημα, να ψάχνεις ποιο παράθυρο είναι ανοικτό για να το κλείσεις.
Μην τυχόν και βάλεις EQ, σε σκίσαμε.
Loudness? Αυτο το κουμπί πρέπει να βγει με κατσαβίδι από όλους τους ενισχυτές. Μην ξεχνάς, ξέρουμε που μένεις.

Αυτό προστάζει το θείο μικρόφωνο της ηχογράφησης! Αμήν.
 

D

deleted user 10898

Guest
ο καθενας μπορει να ακουει την μουσικη του οπως θελει.
οπως γουσταρει με οτι συστημα γουσταρει.
δεν μπορει ομως να δινει συμβουλες και αποψεις για πιστη αναπαραγωγη οταν λεει πραγματα που δεν στεκουν.
απλα πραγματα, δεν χρειαζεται να φορτωνεις, ακου την μουσικουλα σου οπως θες, δεν πρεπει σωνει και καλα να βαλεις τα κλασσ ντε στις κορνες...... (ή μήπως πρέπει?)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.600
Reaction score
40.664
χρονια μαζευω λ7 για τα avangarde..

.. και γραφω.... "για να γινω ανθρωπος" ....κακουργα κοινωνια (δις).
απλα με τα Αβανγκαρντ, δε σε νοιαζει η "ταξη"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Κατά κύριο λόγο όλα περνάνε από κομπρεσορες γιατί αλλιώς δεν.
Κι αυτό είναι κακό, σωστά; Για πες..:gotcha:

Όχι φίλε μου, δεν μπορείς να ακούσεις μουσική όπως θέλεις! Εκεί, να ακούς όλες τις σκατοηχογραφήσεις όπως είναι. Και ας τρέχει το αίμα από τα αυτιά σου όταν ακους metal.
Τι εννοείς είναι V-shaped η ηχογράφηση; Στην πίεση ρε!
Και οι ηχογραφήσεις του 30; Να ξυρίζουν τα αυτιά από το φύσημα, να ψάχνεις ποιο παράθυρο είναι ανοικτό για να το κλείσεις.
Μην τυχόν και βάλεις EQ, σε σκίσαμε.
Loudness? Αυτο το κουμπί πρέπει να βγει με κατσαβίδι από όλους τους ενισχυτές. Μην ξεχνάς, ξέρουμε που μένεις.
Εκτός του ότι έχεις παρανοήσει εντελώς τα λεγόμενά μας, έχεις και κακό στέρεο. :gotcha:

Το πιο βασικό σου λάθος όμως, δεν είναι κανένα άλλο, παρά μόνο το ότι νομίζεις πως ξέρεις το πως θες να ακούς την μουσική σου. :gotcha:
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
ο καθενας μπορει να ακουει την μουσικη του οπως θελει.
οπως γουσταρει με οτι συστημα γουσταρει.
δεν μπορει ομως να δινει συμβουλες και αποψεις για πιστη αναπαραγωγη οταν λεει πραγματα που δεν στεκουν.
απλα πραγματα, δεν χρειαζεται να φορτωνεις, ακου την μουσικουλα σου οπως θες, δεν πρεπει σωνει και καλα να βαλεις τα κλασσ ντε στις κορνες...... (ή μήπως πρέπει?)
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πιο φορτωμένο το μήνυμά μου απ' όσο θα 'θελα. Δεν έχω νευριάσει ή κάτι τέτοιο, όλα καλά.

Ποτέ δεν μίλησα για πιστή παραγωγή με τα avantgarde. Ίσα-ίσα είπα ότι αν θέλει κάποιος πιστή παραγωγή πηγαίνει καρφωτά στα grimm. Απίστευτος ήχος, μένεις με το στόμα ανοικτό.

Πρέπει όμως να παραδεχθούμε ότι υπάρχει ένα knee-jerk reaction με το που ακούγεται η λέξη λάμπα ή class A.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Πρέπει όμως να παραδεχθούμε ότι υπάρχει ένα knee-jerk reaction με το που ακούγεται η λέξη λάμπα ή class A.
Δε νομίζω.

Προσωπικά θεωρώ πως σε χαμηλό κοστολογιο ένα μονοδρομο φουλ ρειντζ χορν λοαντεντ ηχείο παρέα με μία λαμπιτσα είναι εισητήριο στην απόλαυση. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Μία πολύ καλή λάμπα, παίζει όπως ακριβώς παίζει ένας καλός κλας ντε. Το ίδιο. Μιλάμε για διαφορές στον ήχο της τάξεως διαφοράς των υποστηρικτικών καλωδίων.

Αυτό το έχω ακούσει προσωπικά. Αλήθεια, καμία διαφορά δεν είχαν.

Οι διαφορές βεβαίως υπήρχαν σε άλλες παραμέτρους. Η λάμπα κόστιζε όσο 250 κλας ντε, είχε 100 φορές υψηλότερη κατανάλωση ρεύματος, 30-πλασιο βάρος, 20-πλασιο όγκο και ήθελε συντήρηση κάθε χρόνο, με αλλαγή λυχνιών.

Κατά τα υπόλοιπα, ίδιο αποτέλεσμα, ίδιος ήχος.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις λάμπες, αν τις αντέχει η τσέπη σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Λόγου χάριν, αν έχετε το κομπόδεμα, ο παρακάτω ενισχυτής είναι άριστη επιλογή:



Να και μία κοντινή:



Και μία προφίλ:



Και μία αν φας:




Οι λάμπες είναι οι τεράστιες 845 τριοδες (μπαίνουν και 211 αν θες), και είναι μονομπλοκ, τέρας σε μέγεθος. Επιβλητικός ενισχυτής και ομολογουμένως υπέροχης αισθητικής.

Και με αυτόν τον ενισχυτή θα κελαηδούν τα αβανγκάρντ σε σωστά φροντισμένο χώρο κατάλληλων διαστάσεων.

Φυσικά, αν αντικαταστήσει κανείς τα άνωθεν ενισχυτικά με ένα φτηνό χυπεξ των 250 γραμμαρίων μεγέθους πακέτου τσιγάρων, δε θα ακούσει καμία διαφορά. Καμία όμως.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.016
Reaction score
29.682
Κι αυτό είναι κακό, σωστά; Για πες..:gotcha:
Δεν ξέρω τη έχεις ακούσει ή τη σου αρέσει.
Έχω ακούσει ΧΧΧ φορές (τριψήφιο νούμερο) σε studios το πριν - μετά και είναι στην καλύτερη version του αρκετά χειρότερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Να συμπληρώσω ότι τα άνωθεν ενισχυτικά ματσαρουν υπέροχα με τα φινιξ της σονους φαμπερ. Fenice στην ιταλική. ;)

Μιλάω εκ προσωπικής πείρας. ;)

Απο τα μαύρα χρόνια τα παλιά..

Φυσικά και με κόρνες, όπως στην πρώτη φωτό. Τα ευκόλως εννοούμενα..


(Ομοίως τα χυπεξ)
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Μία πολύ καλή λάμπα, παίζει όπως ακριβώς παίζει ένας καλός κλας ντε. Το ίδιο. Μιλάμε για διαφορές στον ήχο της τάξεως διαφοράς των υποστηρικτικών καλωδίων.

Αυτό το έχω ακούσει προσωπικά. Αλήθεια, καμία διαφορά δεν είχαν.

Οι διαφορές βεβαίως υπήρχαν σε άλλες παραμέτρους. Η λάμπα κόστιζε όσο 250 κλας ντε, είχε 100 φορές υψηλότερη κατανάλωση ρεύματος, 30-πλασιο βάρος, 20-πλασιο όγκο και ήθελε συντήρηση κάθε χρόνο, με αλλαγή λυχνιών.

Κατά τα υπόλοιπα, ίδιο αποτέλεσμα, ίδιος ήχος.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις λάμπες, αν τις αντέχει η τσέπη σου.
Με επεισες αυριο που θα εχω ρεπο βάζω τα d στα visaton και βαζω τις λαμπες στα cv 98db παρακαλω.Και εαν δεν μου αρεσει τα αφηνω οπως ειναι γιατι βαριεμαι τα γνωστα:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Το μόνο σημαντικό πρόβλημα φίλε μου είναι ο χώρος.
Δηλαδή, και τα Tannoy Kingdom Royal καλά ηχεία να είναι, και δε σκαω ούτε για το KR Audio Kronzilla, πόσο μάλλον για Esoteric και Electrocompaniet μηχανές, αλλά βλέποντας το πακέτο στο χώρο ακροάσεων του μαλάκα, σκαω (στο γέλιο)!

FB_IMG_1474633647157.jpg

Μιλάμε για πολύ χρήμα πεταμένο στον καμπινέ..

Ενω θα μπορούσε με λίγη περιποίηση χώρου και ένα ζευγάρι φτηνά 310 να ακούει ανθρώπινα, με 3 χιλιαρικα συνολικό κόστος του ταπωνεις την μούρη του στέρεου κει μέσα..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
Λόγου χάριν, αν έχετε το κομπόδεμα, ο παρακάτω ενισχυτής είναι άριστη επιλογή:



Να και μία κοντινή:



Και μία προφίλ:



Και μία αν φας:




Οι λάμπες είναι οι τεράστιες 845 τριοδες (μπαίνουν και 211 αν θες), και είναι μονομπλοκ, τέρας σε μέγεθος. Επιβλητικός ενισχυτής και ομολογουμένως υπέροχης αισθητικής.

Και με αυτόν τον ενισχυτή θα κελαηδούν τα αβανγκάρντ σε σωστά φροντισμένο χώρο κατάλληλων διαστάσεων.

Φυσικά, αν αντικαταστήσει κανείς τα άνωθεν ενισχυτικά με ένα φτηνό χυπεξ των 250 γραμμαρίων μεγέθους πακέτου τσιγάρων, δε θα ακούσει καμία διαφορά. Καμία όμως.
Δεν το πιστεύω !
Εχω δει και ακούσει αυτά τα ενισχυτάκια πριν 7-8 χρόνια .
Eίναι της Ινδικής CADENCE AUDIO.
Επαιζαν με κάτι υβριδικά ηχεία επίσης CADENCE ,δεν θυμάμαι μοντέλο...
 

I

iason

Guest
Μία πολύ καλή λάμπα, παίζει όπως ακριβώς παίζει ένας καλός κλας ντε. Το ίδιο. Μιλάμε για διαφορές στον ήχο της τάξεως διαφοράς των υποστηρικτικών καλωδίων.

Αυτό το έχω ακούσει προσωπικά. Αλήθεια, καμία διαφορά δεν είχαν.

Οι διαφορές βεβαίως υπήρχαν σε άλλες παραμέτρους. Η λάμπα κόστιζε όσο 250 κλας ντε, είχε 100 φορές υψηλότερη κατανάλωση ρεύματος, 30-πλασιο βάρος, 20-πλασιο όγκο και ήθελε συντήρηση κάθε χρόνο, με αλλαγή λυχνιών.

Κατά τα υπόλοιπα, ίδιο αποτέλεσμα, ίδιος ήχος.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις λάμπες, αν τις αντέχει η τσέπη σου.
Με βάζεις σε πειρασμό να πουλήσω τον λαμπάτο και να πάρω κλας ντε, αλλά εάν δεν παίζει το ιδιο ψάξε μερος να κρυφτείς !:idk::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter:
 

Μηνύματα
734
Reaction score
619
Το Avsite δεν ειναι φόρουμ ηχοληπτών ειναι όμως φόρουμ ανθρώπων που ασχολούνται με το hifi δηλαδή την πιστή αναπαραγωγή. Αν εσύ δεν γουστάρεις μεγεια σου και χαρά σου. Καλα γούστα , τα οποία όμως κρατά τα για τον εαυτό σου. Γιατι? γιατι εγώ γουστάρω με αλλα και ο άλλος με αλλα. Όποτε δεν υπάρχει βάση συζήτησης . Άρα αν θες συζήτηση υπάρχει βάση και αυτό ειναι η πίστη αναπαραγωγή του ηχογραφημένου γεγονότος. Και ναι, ενισχυτικά με μικρή παραμόρφωση και μεγάλο έλεγχο θα το αναπαράγουν ποιο πίστα ανεξαρτήτως ηχείου που θα οδηγήσουν. Αυτά τα ολιγα και καλα γούστα....
[DOUBLEPOST=1474616719][/DOUBLEPOST]

Ε και?
ΕΣΥ θα το φέρεις με λαμπάτα ενισχυτικά?
Την ηχογράφηση έχουμε, ΜΟΝΟ την ηχογράφηση.
Ποιος μιλησε για λαμπες. Οι μονες λαμπες που εχω ειναι στα φωτιστικα. Απλα επειδη πολλες αναφερεστε εδω μεσα στους ηχοληπτες σαν να ειναι το αγιο δισκοποτηρο της ηχητικης αντιληψης το ειπα. Τι ζοχαδιαζεσαι εσυ τωρα δεν καταλαβα..
 

D

deleted user 10898

Guest
Ποιος μιλησε για λαμπες. Οι μονες λαμπες που εχω ειναι στα φωτιστικα. Απλα επειδη πολλες αναφερεστε εδω μεσα στους ηχοληπτες σαν να ειναι το αγιο δισκοποτηρο της ηχητικης αντιληψης το ειπα. Τι ζοχαδιαζεσαι εσυ τωρα δεν καταλαβα..
Δε λέω για εσένα συγκεκριμένα.
Είναι σχολή ολόκληρη που θέλει να προσεγγίσει το πραγματικό γεγονός..... άντε καλή επιτυχία....
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.339
Reaction score
1.407
Ρε παιδια, "κονσερβα" ακουμε..............και να θελουμε δεν μπορουμε να παμε πιο πισω απο το μεσο που εχουμε (σι ντι, βινυλιο, κασσετα:), φλακ, αντε και μπομπινα.
Απλα αλλος το θελει με πιο πολυ αλατι, ή πιπερι, ή κιμινο, ή γουσταρει πολυ καυτερη πιπερια.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.834
Μηνύματα
2.919.362
Members
38.103
Νεότερο μέλος
panagiotis8181
Top