Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.265
Reaction score
8.171
Τι κάνει λοιπόν εσωτερικά το Grimm όταν του προσθέσουμε τα μανίσια subs του;
:hi:
Υποκλινομαι...
(μονο ενας που εχει κανει ολοκληρωτικο reverce engineering ta grimm μπορει να το ηξερε αυτο...)
(δεν τα γραφουν αφφφτα τα λευκα χαρτια τους....)
(καλα δεν σου ειπα να μην τα λες αφφφτα παραεξω?)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.819
Reaction score
95.117
Pm ήθελες να στείλεις?:p
Του τα έχω πει με p.m. αλλά και live, κι όχι μόνο εγώ, αλλά μυαλό δεν βάζει. >:(

Ένα ελάττωμα έχει, τι να κάνουμε! :)

Είναι όμως καλό παιδί και πιστεύω κάτι θα καταφέρουμε. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.095
Reaction score
77.921
σοδομα και γομορα ...........που εισαι dahariiiiiiiiii...που γυρνας βρεεεεεεε?:D:D
Βρε χαμένοι...κρατήστε και τίποτες για το βράδυ...δεν σας προλαβαίνω λέμε!:p:roflmao::roflmao:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Ένα ελάττωμα έχει, τι να κάνουμε! :)
Πολλά έχει , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Προσωπικά , στεναχωριέμαι όταν άτομα που γνωρίζω και συμπαθώ, ξεσκίζονται μέσω ιντερνετ.

Ζαπ σε σένα το λέω.Υπέπεσες σε μέγα σφάλμα.
Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
Εγω παντως εχω μετανιωσει πολλες φορες στην ζωη μου που ειμουνα ευγενικος και δεν ακουσαν μερικοι τα πουστλουκια τους να στρωσουν χαρακτηρα. Αναφέρομαι στον Επαγγελματικό τομεα και στην προσωπικη μου ζωη. Γενικα ειμαι με Ζαπαντη...ετσι θελει ειδικα στην Ελλαδα αλλιώς πεσε για υπνο Κατερινα
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Εγω παντως εχω μετανιωσει πολλες φορες στην ζωη μου που ειμουνα ευγενικος και δεν ακουσαν μερικοι τα πουστλουκια τους να στρωσουν χαρακτηρα. Αναφέρομαι στον Επαγγελματικό τομεα και στην προσωπικη μου ζωη. Γενικα ειμαι με Ζαπαντη...ετσι θελει ειδικα στην Ελλαδα αλλιώς πεσε για υπνο Κατερινα
Η χρήση του δημόσιου χώρου ,οπως ενα φόρουμ,θέλει τέχνη για να μην γίνει κατάχρηση .
Τα μέλη του φόρουμ δεν γνωρίζουν ολα όσα έχουν λεχθεί διαχρονικά .Ποιός αντέχει να διαβάζει ποστ του 12 η του 13

ΥΓ ως προς την ουσία δεν διαφωνούμε .....................αλλά ως προς την διαχείριση :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
δείτε και τα νέα ψηφιακά της Dynaudio.
Μεγάλη κουβέντα είπες.:hi:

Η dynaudio σαρώνει βραβεία τώρα τελευταία, και στα στουντιακά τους, και στα οικιακής χρήσης. Ίσως άλλαξαν μηχανικό..

Προσφάτως ανέβασα σε κάποιο θρεντ ένα βίντεο από τον αρχιμηχανικο της dynaudio. Πιο αντικειμενικός, πεθαίνεις. ;)

Να κι ένα λινκ με την απλή αλήθεια (δε χρειάζεται να ρίξεις τους τοίχους). Πολύ διασκεδάζω με κάτι τετχια:

http://www.dynaudio.com/dynaudio-ac...stall2016&utm_campaign=Content+Marketing+2016

Και μη μου πεις Έαρ για ενεργή πολύ ενίσχυση με mola mola γιατί το κόστος ακόμη και για αυτούς που διαθέτουν το αντίστοιχο τίμημα ειναι μεγάλο.
Ε, και;
Αν τα έχεις, τα δίνεις.
Αλλιώς, κοιτάς αλλού.

Δεν με απασχολεί το κόστος. Υπάρχουν πολλά ακριβότερα, υπερδεκαπλάσιας τιμής των μόλα μόλα, που έχουν αγοραστικό κοινό. Προφανώς αυτό το κοινό αντί να αγοράσει μία πχ παραμορφοσιομηχανή του κωλου θα μπορούσε με τα ίδια λεφτά να αγοράσει μία ντουζίνα εξαίσια μόλα μόλα για ενεργή 6-ενισχυση..:tongue:

Αντικειμενικά μιλώντας και με απόλυτη βεβαιότητα, μόνο σε ενεργή πολυενίσχυση μπορείς να εκμεταλλευτείς το μάξιμουμ των μόλα μόλα. Χεντς νταουν.

Ταυτόχρονα όμως, για οποιοδήποτε ηχείο, δε θα βρεις με λιγότερες αλλοιώσεις οδήγηση από ένα ζευγάρι μόλα μόλα, ασχέτως αν δε θα εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τις αρετές αυτών των μηχανών. Εξ'ου και η σοφή εκ του χατζηστάμου επιλογή των μηχανών αυτών για ανάδειξη του νέου φοκαλ, όπως προείπα. ;)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
Tου τα έστειλε αφού.
Θα έλεγε όχι?
Κανείς δε στέλνει τίποτα έτσι απλά.
Όλα θέλουν κόπο, ενασχόληση, ενδιαφέρον.
Μην υποτιμάς έτσι εύκολα εμπορικές συναλλαγές, σχέσεις, κι αντιπροσωπεύσεις, ιδίως σε ένα εχθρικό οικονομικό περιβάλλον όπως το δικό μας, και σε μία χώρα ανύπαρκτης αξίας σε αριθμούς πωλήσεων.

Εδώ για τα μόλα μόλα προβλέπονται έως μηδενικές πωλήσεις, λόγω οικονομικής κρίσης και αθεράπευτης χαϊεντίλας του εύπορου αγοραστικού κοινού 3ης ηλικίας. :gotcha:

Και δεν είναι φύκια. Τουναντίον.
Τέτοιες εισαγωγές κοσμούν το χώρο.
Συγχαρητήρια αξίζουν στον χατζηστάμου.
;)

Αν μπορείς, κάντο εσύ! Να σε δω μάγκα μου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.029
Πηγή γνώσης υψηλού επιπέδου το avsite, ακόμα και σε threads όπου κανεις δεν περίμενε πως θα εξελιχθούν σε ταχύρυθμα μαθήματα ηλεκτροακουστικης.
Ευχαριστώ τους τρεις συνήθεις υπόπτους. Κυριως τον επανακάμψαντα.:neo:

3. Enter Dimifoot, ο οποίος τους τελευταίους μήνες μου έχει σπάσει τα συκώτια με κουβέντες του τύπου "Έλα ρε μαλάκα, γράψε στο forum", "Το είδες αυτό το thread; Τι άποψη έχεις; Γράψε ρε μαλάκα...". >:(
Τι να κάνω που τον αγαπάω... (ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ ΟΣΟ ΤΟΝ ΑΒΓΔ! - δε θα διαλύσουμε και τη σχέση μας τώρα...)
Και ας με εχει δευτεράντζα πίσω απο τον SM.

Alex, προτιμώ να μορφώνομαι χωρίς να σκουντουφλάω σε προσωπικές αντιπαραθέσεις...με αποπροσανατολίζουν. ;)
(Ναι, ναι, τα λέμε και απο το τηλέφωνο).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
Η dynaudio σαρώνει βραβεία τώρα τελευταία, και στα στουντιακά τους, και στα οικιακής χρήσης. Ίσως άλλαξαν μηχανικό..
Χαχαχαχα, από περιέργεια να τι βρήκα:

1. Dynaudio announces new research and development center

In 2015, we have tripled the number of employees in our research and development department

Skanderborg, Denmark will become the new home for a three-story, 17200 square foot R&D center, where Dynaudio will develop the future reproduction of sound. The new house of innovation will include some of the most advanced measuring facilities in Europe

2. Dynaudio acquires innovative audio company

This is a brilliant opportunity to work with new and inspiring colleagues, and to get our hands on unique technologies. We see a huge potential in integrating AM3D technology in our current and future applications.

AM3D was founded in 2003 with a firm focus on improving sound experiences with software solutions that resolve complex problems.


Βραβεία

1. golden ear
2. Active loudspeaker of the year
3. Best of CES 2016

Και το ζουμί τα ασύρματα ηχεία τους, που σάρωσαν βραβεία!

Wireless active speaker of the year 2016/2017




Και μερικά εκπαιδευτικά λινκς από το site τους, με ωραία επεξηγηματικά και κατανοητά βίντεο:

Speaker Placement and Calibration


DSP and the Basics of Sampling

Let's talk digital signal processing

Loudspeaker Drivers
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.817
Reaction score
11.092
Απογοήτευση, λυπάμαι για την εξέλιξη του νήματος. Λυπάμαι πιο πολύ που εκτοξεύθηκαν ασχήμιες προς άτομα που δε συμμετέχουν. Ακόμη περισσότερο, προς άτομα που έχουν και επαγγελματική σχέση με το χώρο και που ίσως βλάπτονται.

Για μένα πείτε ό,τι θέλετε, ούτως ή άλλως κακώς ανέβασα φωτογραφίες από μία κλειστή ακρόαση σε ιδιωτικό χώρο. Για τον Ιατρού πείτε ακόμη περισσότερα, σιγά μη χάσει τον ύπνο του. Αλλά προς τρίτους και ουσιαστικά ετεροχρονισμένα, το θεωρώ μεγάλο φάουλ.

Δε θέλω να μπω στη κουβέντα περί οπής χαμηλών, παθητικών, dsp κλπ. Αν κάποιος πιστεύει ότι πρέπει να κλείνουμε τα αυτιά μας σε ότι δεν είναι by the book state of the art, ας το πει. Εγώ πάντως δε θα το κάνω, επ' ουδενί.

Φίλε Αλέξη, με τιμάς και εσύ με τη φιλία σου και ως φίλος σου οφείλω να σου εκφράσω αυτή την απογοήτευση.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Κανείς δε στέλνει τίποτα έτσι απλά.
Όλα θέλουν κόπο, ενασχόληση, ενδιαφέρον.
Μην υποτιμάς έτσι εύκολα εμπορικές συναλλαγές, σχέσεις, κι αντιπροσωπεύσεις, ιδίως σε ένα εχθρικό οικονομικό περιβάλλον όπως το δικό μας, και σε μία χώρα ανύπαρκτης αξίας σε αριθμούς πωλήσεων.

Ετσι μου είπε ο ΧατζηAthens.
''Μου έστειλε ο Bruno ,προ και τελικούς Μola Mola''
 

Μηνύματα
27.442
Reaction score
25.582
Δεν με απασχολεί το κόστος. Υπάρχουν πολλά ακριβότερα, υπερδεκαπλάσιας τιμής των μόλα μόλα, που έχουν αγοραστικό κοινό. Προφανώς αυτό το κοινό αντί να αγοράσει μία πχ παραμορφοσιομηχανή του κωλου θα μπορούσε με τα ίδια λεφτά να αγοράσει μία ντουζίνα εξαίσια μόλα μόλα για ενεργή 6-ενισχυση..:tongue:

Αν δεν σε απασχολεί το κόστος , πως και δεν έχεις και συ mola mola σε ενεργή πολυενίσχυση?
Α ναι εσύ έχεις n core.
Αλλά πάλι αυτό το κόλλημα με τα NCORE σορρυ ρε φίλε δεν το καταλαβαίνω.



Αντικειμενικά μιλώντας και με απόλυτη βεβαιότητα, μόνο σε ενεργή πολυενίσχυση μπορείς να εκμεταλλευτείς το μάξιμουμ των μόλα μόλα. Χεντς νταουν.

Heads down ή hands down?




Ταυτόχρονα όμως, για οποιοδήποτε ηχείο, δε θα βρεις με λιγότερες αλλοιώσεις οδήγηση από ένα ζευγάρι μόλα μόλα, ασχέτως αν δε θα εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τις αρετές αυτών των μηχανών. Εξ'ου και η σοφή εκ του χατζηστάμου επιλογή των μηχανών αυτών για ανάδειξη του νέου φοκαλ, όπως προείπα. ;)[/QUOTE]

Ναι αλλά όπως διαβάσαμε του τα έστειλε ο μπρούνος. Σωστά? Εννοώ ότι είναι μάλλον μέσα στα πλαίσια συνεργασίας τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
Αν δεν σε απασχολεί το κόστος , πως και δεν έχεις και συ mola mola σε ενεργή πολυενίσχυση?
Δε με απασχολεί το κόστος οταν κρίνω τεχνικά ένα μηχάνημα.
Γενικώς δε με απασχολεί το κόστος, καθώς σε κάθε κοστολογιο αντιστοιχεί κάποιο καταναλωτικό κοινό. Αυτά ειναι θέματα που αφορούν το μάρκετινγκ.

Η μόνη περίπτωση που θα με απασχολήσει προσωπικά το κόστος, είναι όταν πάω εγω για αγορά, όχι όταν κάνω κριτική σε κάποιο μηχάνημα.

Θα κατακρινω το όποιο κόστος οταν το μηχάνημα είναι πατάτα, και πάλι χωρίς να ενδιαφέρομαι αν είναι πατάτα των 2 χιλιαρικων ή των 600 χιλιαρικων.. φύκια.

Όταν πάω εγω για αγορά μηχανήματος, πρώτα βλέπω το μπάτζετ και μετά κοιτάζω τι υπάρχει από κει και κατω, τα πιο ακριβά δε με απασχολούν ποτέ, κι ούτε τα κατακρινω γιατί είναι ακριβά.

Αλλά πάλι αυτό το κόλλημα με τα NCORE σορρυ ρε φίλε δεν το καταλαβαίνω.
Απορίας άξιον που δε το καταλαβαίνεις. ;)
Είναι σύγχρονης τεχνολογίας ενισχυτικά που προσφέρουν άριστη οδήγηση χωρίς τονικές αλλοιώσεις και σε πολύ προσιτό κόστος (και χωρίς ανάγκη συντήρησης όπως πχ αλλαγές λυχνιών), από έναν κορυφαίο μηχανικό που τα συνοδεύει με εξαίσιες μετρήσεις.
Τόσα πλεονεκτήματα μαζεμένα, απλά δεν υπάρχουν.
Τα δε ηχεία που εμπεριέχουν τέτοια ενισχυτικά, επιβεβαιώνουν και με μετρήσεις και με διακρίσεις την απόλυτη επάρκεια των ενισχυτικων αυτών βαθμίδων.
Εν ολίγοις, ο,τι "εξετάσεις" είχαν να δώσουν, τις έδωσαν και αρίστευσαν.
Το επιχείρημα ότι "τα άκουσες και δε σου άρεσαν" το γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι, όπως και γενικά τι σου αρέσει. ;)

Heads down ή hands down?
Ότι βολευεσαι, δε χαλιεμαι, μη σκας. ;)

είναι μάλλον μέσα στα πλαίσια συνεργασίας τους.
Ναι.
 

Μηνύματα
27.442
Reaction score
25.582
Απορίας άξιον που δε το καταλαβαίνεις. ;)
Είναι σύγχρονης τεχνολογίας ενισχυτικά που προσφέρουν άριστη οδήγηση χωρίς τονικές αλλοιώσεις και σε πολύ προσιτό κόστος (και χωρίς ανάγκη συντήρησης όπως πχ αλλαγές λυχνιών), από έναν κορυφαίο μηχανικό που τα συνοδεύει με εξαίσιες μετρήσεις.
Τόσα πλεονεκτήματα μαζεμένα, απλά δεν υπάρχουν.
Τα δε ηχεία που εμπεριέχουν τέτοια ενισχυτικά, επιβεβαιώνουν και με μετρήσεις και με διακρίσεις την απόλυτη επάρκεια των ενισχυτικων αυτών βαθμίδων.
Εν ολίγοις, ο,τι "εξετάσεις" είχαν να δώσουν, τις έδωσαν και αρίστευσαν.
Το επιχείρημα ότι "τα άκουσες και δε σου άρεσαν" το γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι, όπως και γενικά τι σου αρέσει. ;)

.[/QUOTE]


Κοίτα απορίας άξιον μεν , αλλά τυγχάνει δε. !
Το παπατζιλίκι σύγχρονης τεχνολογίας κλπ το προσπερνώ Αρδην. Το λυχνιών επίσης. Τον κορυφαίο μηχανικό , εντάξει. Τις εξαιρετικές μετρήσεις , τις κατατάσσω μαζί με το marketing. Δλδ θες να μου πείς ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο από NCORE? όπως , " ΠΑΣΟΚ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , ....................., ?

ΔΛΔ δεν υπάρχουν άλλα ενισχυτικά πχ ΑΒ CLASS , μόνο τα mola mola ? ή τα HYPEX? Ελεος ρε φίλε!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.552
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top