Small Listening Room

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Bαθια ανασα................και παμε.......
Αλλαγη χωρου απο τα 26 τετραγωνικα (με τις κορνες της Avantgarde Uno 2.0 ) στα 15 τετρ. 3,10 χ4,90 (και σε????......θα δειξει....). Ο χωρος λοιπον μπαινοντας απο την πορτα......... και βλεποντας τα 3,10 μετρα.


και ο απενατι τοιχος ........



Στην μια πλευρα των 4,90 μετρων επρεπε να γινει ηχομονωση για να μην ενοχλουμε τον γειτονα.
Στην αλλη πλευρα δεν ενοχλουμε κανεναν. Ο τοιχος που θα μονωθει ειναι με τουβλα. Ο αλλος με γυψοσανιδα και υαλοβαμβακα μεσα.

Πηρα λοιπον πλανισμενα καδρονακια 5χ5 (4,5χ4,5 καθαρο) και εφτιαξα τελαρο σε ολο τον τοιχο.





Στο πηχακι του πατωματος μπηκε λαστιχενια (και πολυ σκληρη) ταινια ........

Και στην πλευρα που ακουμπανε τα πηχακια μπηκε επισης μονωτικη ταινια.


Οι ορθοστατες μπηκαν ανα 1,20.

 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Επειδη η γυψοσανιδα δεν μ' αρεσει σαν υλικο αποφασισα να βαλω ξυλο ραμποτε.
Η μονωση ειναι με πετροβαμβακα 100 κιλων το κυβικο.





 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Η συνεχεια ειναι καλυτερη βεβαια..........τι διαβαζουμε το φορουμ τοσα χρονια...........:)
Ακολουθησα τη συμβουλη του γιατρου και εφτιαξα το ταβανι.
Σκελετος απο πηχακι 4 Χ 3



Τι καλυτερο θα μπορουσα να βαλω???? ε??? μα φυσικα COPOPREN ACOUSTICS
http://www.kourtis-sa.gr/proionta/ichomonosi/copopren-acoustic/
Mιλωντας με τον κατασκευαστη (την FIBRAN) μου ειπε να αφησω κενο απο το ταβανι 3-4 εκατοστα, οχι παραπανω.
Εγω αφησα 3,5 εκ.


Δεξια ορθιο ειναι η πρωτη κατασκευη ενος πανελ που ομως με το φυλο νοβοπαν 8χιλ. που εβαλα εγινε ασηκωτο, και κυριως επικινδυνο για πανω απ' τα κεφαλια μας. Οποτε εκανα αλλη σχεδιαση πιο ελαφρυα.
Εβαλα γωνιες αλουμινιου, και περασα το κοποπρεν απο πανω. Μιλαμε δεν του φαινεται αλλα ειναι βαρυ το ρημαδι.
Επειδη ομως εκανε ακομα κοιλια εβαλα και νοβοπαν 10εκ. πλατους και 6 χιλ. παχους για επιπλεον στηριξη.
παλι ομως εκανε μικρη μεν αλλα κοιλια.

 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Τι τελος??????......................................οχι βεβαια........τωρα ειναι το καλυτερο..........
Ενα κομματι σε λαθος θεση ομως μου το χαλασε.








Δεν πηρα τους ανθρακι διαχυτες γιατι θα σκοτεινιαζε ο χωρος που ειναι ηδη μικρος. Μπορει με τον καιρο να κιτρινισουν αλλα
δεν πειραζει..........

 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπραβο σου Platon, αν βλέπεις όμως και ταινιες θα σε μαλωσει ο Καστρουνης (για το χρωμα).

Kανοντας κατι πραξεις ειδα ότι δεν εισαι μακρια από τις ιδανικες διαστασεις ενός δωματιου (τηρουμενων των αναλογιων παντα), Για την ακριβεια ηθελες ακομη 40 εκ στην στενη μερια και εισαι μεγαλύτερος κατά 40 εκ στη μεγαλη πλευρα (αυτά βασικα για τα στασιμα κυματα). Ποσο αυτό θα επηρεασει θα μας πουν οι ειδικοι.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αυτό που έκανες στον τοίχο με τη γυψοσανίδα, κάνει δουλειά σχετικά με τη μόνωση για το γείτονα;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Oι διαχυτές στο ταβάνι ποιοι είναι? Τιμή;
λαζαρακης είναι, ( φενιζολ) οικονομική είναι 3 εως 6 ευρώ το κομμάτι
[DOUBLEPOST=1490004969][/DOUBLEPOST]μπράβο!!! καλητεχνικη δουλειά, πολύ καλό!!! :thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Πλάτων, ωραία προσπάθεια και μπράβο σου, αλλά που είναι οι συνηχητές;
Η ξύλινες επιφάνειες σε τοίχο και ταβάνι προφανώς εννοεί, μόνο που έριξε πολλά δεσίματα και δε τα άφησε ελεύθερα να πάλλονται.
Και παλι κάτι θα κάνουν, είμαι αισιόδοξος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βάλε καμια μετρηση RT60 οταν τελειώσεις

Like!

Η ξύλινες επιφάνειες σε τοίχο και ταβάνι προφανώς εννοεί, μόνο που έριξε πολλά δεσίματα και δε τα άφησε ελεύθερα να πάλλονται.
Με το που πηγα να το γράψω...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Oι διαχυτές στο ταβάνι ποιοι είναι? Τιμή;

Απο Λαζαρακι ο,τι ειχε βαλει και ο dr. Κωστας. 3 διαφορετικοι τυποι.


Πλάτων, ωραία προσπάθεια και μπράβο σου, αλλά που είναι οι συνηχητές;
Το ξερω..........την εκανα την κατασκευη αλλα εγινε ασηκωτη, και την φοβηθηκα, δεν την εβαλα.
Σας εχω σταυρολεξο ομως.................. για δυνατους λυτες. Θα σας πω αργοτερα.


Μπραβο σου Platon, αν βλέπεις όμως και ταινιες θα σε μαλωσει ο Καστρουνης (για το χρωμα).

Kανοντας κατι πραξεις ειδα ότι δεν εισαι μακρια από τις ιδανικες διαστασεις ενός δωματιου (τηρουμενων των αναλογιων παντα), Για την ακριβεια ηθελες ακομη 40 εκ στην στενη μερια και εισαι μεγαλύτερος κατά 40 εκ στη μεγαλη πλευρα (αυτά βασικα για τα στασιμα κυματα). Ποσο αυτό θα επηρεασει θα μας πουν οι ειδικοι.

Προτζεκτορα εχω..............αλλα δεν θα βλεπω χαχαχαχαχ.
Ναι.....δυστηχως δεν ειναι στις διαστασεις που θα ηθελα αλλα........ Τα δυσκολα τωρα ερχονται που θαγινουν μετρησεις.


Αυτό που έκανες στον τοίχο με τη γυψοσανίδα, κάνει δουλειά σχετικά με τη μόνωση για το γείτονα;
Δεν το εκανα στην πλευρα του τοιχου με τη γυψοσανιδα, το εκανα στον απεναντι κανονικης τοιχοποιιας.
Αν κανει?..................δεν ξερω θα μου πει ο γειτονας καποια στιγμη.:)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραιο προτζεκτ, μπραβο. Για την ηχομονωση θα ειχα λιγο διαφορετικη προσεγγιση αλλα κατι θα γινει κ ετσι. Για τις χαμηλες που ειναι το βασικο τι προβλεπεται?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Η ξύλινες επιφάνειες σε τοίχο και ταβάνι προφανώς εννοεί, μόνο που έριξε πολλά δεσίματα και δε τα άφησε ελεύθερα να πάλλονται.
Και παλι κάτι θα κάνουν, είμαι αισιόδοξος.
Στο ταβανι τελικα δεν μπηκαν λογω βαρους, και στον τοιχο γι΄αυτο το λογο εβαλα τα καθετα πηχακια ανα 120 εκ. και οχι ανα 60 που ειναι το πλατος των μονωτικων.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Βάλε καμια μετρηση RT60 οταν τελειώσεις

Like!



Με το που πηγα να το γράψω...

Εννοειται οτι τωρα θα αρχισουν οι μετρησεις . Θα γινουν με τα ενεργα 8050 της Genelec, για να ειμαστε και ακριβεις, και ακομα δεν τελειωσα με το χωρο..
[DOUBLEPOST=1490007060][/DOUBLEPOST]
Ωραιο προτζεκτ, μπραβο. Για την ηχομονωση θα ειχα λιγο διαφορετικη προσεγγιση αλλα κατι θα γινει κ ετσι. Για τις χαμηλες που ειναι το βασικο τι προβλεπεται?
Για πες τι θα εκανες? Για τις χαμηλες εχω μια μεγαλη μπασοπαγιδα τριγωνικη, και μπορει να φτιαχτουν και αλλες αν χρειαστει.
Επισης εχω ενα σημειο που θα την κανω συντονισμενη μπασοπαγιδα(αν γινεται).
[DOUBLEPOST=1490007106][/DOUBLEPOST]
Έχεις μετρήσει το δωμάτιο πριν τις παρεμβάσεις ;

Τωρα που το λες.................οχι δεν το σκεφτηκα.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Αυτο που βλεπεται εδω ειναι ενα "τυφλο" σημειο, και σκεφτομαι (μετα τις μετησεις) να το κανω συντονισμενη μπασοπαγιδα.
Οι διαστασεις του ειναι 1,97 υψος 1,10 περιπου πλατος, και 0,60 βαθος.
Γινεται??
[DOUBLEPOST=1490007745][/DOUBLEPOST]Ειναι ολο αυτο που βλεπετε πισω απο τον πορτοκαλι τοιχο...



 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top