Dual cs-606 plinth

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Σε στιγμή απροσεξίας, λαβώθηκε το plinth στο αγαπημένο μου dual 606. Στην ουσία, ξεκόλλησαν τα δύο κομμάτια mdf στο σημείο της ένωσης στη γωνία. Αν τα σπρώξω με δύναμη, ενωνονται, και παρότι μένει ένα μικρό σημάδι, δεν είναι και τόσο ενοχλητικό, επομένως αναζητώ τον αποτελεσματικότερο (και cost-effective) τρόπο να το φέρω στην πρότερη κατάσταση. Υπάρχει κάποια κόλλα ή άλλο υλικό που θα μπορούσε να κάνει καλή δουλειά;
 

Attachments


Μηνύματα
738
Reaction score
295
Κόλα μαραγκού (εκείνη την άσπρη) και σφίξιμο με δύο βίδες μαραγκού και στις δύο διευθύνσεις.Μην ξεχάσεις να βάλεις ξυλαράκια εκει που θα πατάνε οι βίδες για να μην αφήσεις σημάδια. Μετα ξύνεις την κόλα που ξερνάει ,το τρίβεις ελαφρά και αν χρειαστεί βερνίκι ματ μ ενα πανάκι ολο το πλάισιο.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Κόλα μαραγκού (εκείνη την άσπρη) και σφίξιμο με δύο βίδες μαραγκού και στις δύο διευθύνσεις.Μην ξεχάσεις να βάλεις ξυλαράκια εκει που θα πατάνε οι βίδες για να μην αφήσεις σημάδια. Μετα ξύνεις την κόλα που ξερνάει ,το τρίβεις ελαφρά και αν χρειαστεί βερνίκι ματ μ ενα πανάκι ολο το πλάισιο.
Καταλαβαίνω καλά ότι οι βίδες μαραγκού είναι κάτι σαν το παρακάτω;
http://www.etools.gr/index.php?opti...uct/product&path=54&product_id=681&Itemid=289

Αναρωτιέμαι μήπως κάτι σαν αυτό θα ήταν πιο αποτελεσματικό (γωνιακός σφικτήρας);
https://toolshouse.gr/εργαλεια/αναλ...craft-γωνιακός-σφιγκτήρας-es-10-22mm-3051000/
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Οι πρώτες αλλά σε μεγάλες διαστάσεις(50 εκ άνοιγμα), θα πιάσουν απο την μια πλευρά στην άλλη του πικ απ.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
εγω θα εβαζα απλη ξυλοκολλα, και θα εσφιγγα με χαρτοταινια (2-3 κομματακια φτανουν, οσο και αν φαινεται παραξενο!)
ουτε σφικτηρες, ουτε τιποτε!
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
εγω θα εβαζα απλη ξυλοκολλα, και θα εσφιγγα με χαρτοταινια (2-3 κομματακια φτανουν, οσο και αν φαινεται παραξενο!)
ουτε σφικτηρες, ουτε τιποτε!
Πιστεύεις ότι θα αντέξει η κόλλα; Χρειάζεται να ασκήσω αρκετά μεγάλη πίεση για να κάνουν πάλι επαφή τα κομμάτια, μακάρι να μπορέσει να τα συγκρατήσει η χαρτοταινία...
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
απο την στιγμη που ενωνονται οπως ειπες με την πιεση των δαχτυλων, τοτε ναι ενωνονται ανετα και με την χαρτοταινια.
εχω φτιαξει απο χομπι 30 κιθαρες περιπου, οι κολλησεις στα φιλετα ειναι με χαρτοταινιες (αυτο το κανουν σχεδον ολοι στο κοσμο, και ελαχιστοι χρησιμοποιουν λαστιχο γυρω-γυρω).
οπως επισης και τις πλακες των ξυλων, παχους μολις 2 χιλιοστων και μηκους 50 ποντων.
η χαρτοταινια οταν την τραβας και την κολλας, ασκει μεγαλη πιεση στα μερη που εφαπτονται με την κολλα. αρκει να την αφησεις μετα 1 μερα και να ξεκολλησεις την επομενη.
 

Attachments

  • 190,8 KB Προβολές: 1
  • 184,7 KB Προβολές: 1
  • 96,6 KB Προβολές: 1
  • 266,4 KB Προβολές: 1
  • 190,8 KB Προβολές: 1
  • 184,7 KB Προβολές: 1


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.414
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top