Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

Μηνύματα
12.894
Reaction score
10.125
Καλε οσους μπορουμε τους αποφευγουμε.
Αφού όσους μπορείς τους αποφεύγεις, γιατί να λες ότι συμβιβάζεσαι με έναν λαμπάτο 20 βατ; Μήπως λόγω χρημάτων; Δε σου φτάνουν να πάρεις καλύτερο ενισχυτή, γιατί (ας πούμε) ο λαμπάτος των 20 βατ είναι η απολύτως φτηνότερη επιλογή; Δε νομίζω!
Άρα δεν συμβιβάζεσαι. Κάνεις μια συνειδητή επιλογή. Σωστή, λάθος δε μας ενδιαφέρει, είναι υποκειμενική, δικιά σου, αρκεί να μην προσπαθείς να την περάσεις και σε εμάς ως καλύτερη.

Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι. Οι λογιστές και οι ονειροπόλοι. Οι πρώτοι περπατούν σκυφτοί με μια μεζούρα τυλιγμένη στο λαιμό και ψάχνουν την τελειότητα. Την τελειότητα όπως αυτοί τη φαντάστηκαν. Στείρα και αποκομμένη από κάθε ανθρώπινη αίσθηση. Ό,τι φεύγει πέρα από τα όρια της μεζούρας τους είναι απορριπτέο. Όποιος ορθώσει μια άλλη άποψη είναι κατακριτέος γι αυτούς. Οι ονειροπόλοι από την άλλη, που μπορεί να είναι εξίσου ή και περισσότερο λογικοί, λειτουργούν πιο αμέριμνα. Τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, από μια άλλη σκοπιά. Αυτοί αναζητούν συνέχεια την ικανοποίηση των αισθήσεων, ζούνε σε πλήρη αρμονία με τη φύση τους, την ανθρώπινη φύση. Θα έλεγα ότι ο φίλος amoustakas ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Κάποτε οι ονειροπόλοι ήταν πολλοί και οι λογιστές λίγοι. Σήμερα η αναλογία αντιστράφηκε. Τόλμησες φίλε μου να πεις το αυτονόητο; Σε χλεύασαν οι πολλοί και σε υπερασπίστηκαν διστακτικά οι λίγοι. Έχει περάσει δυστυχώς η άποψη των τεχνοκρατών, ακόμα και στη μουσική. Δε μπορούν να βάλουν στη σειρά την Οικονομία που είναι το κατεξοχήν πεδίο δράσης τους και ασχολούνται με τη μουσική και την αναπαραγωγή της. Θέλω να ρωτήσω το φίλο με τις καρικατούρες. Πιστεύεις αλήθεια ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής αποδίδει την πραγματικότητα τόσο γελοία όπως μας έδωσες να καταλάβουμε; Κι αν το πιστεύεις από ποιό πλανήτη ήρθες; Έχεις ακούσει ποτέ λαμπάτο ενισχυτή; Από την άλλη, πόσο πιστά και πάντα ίδια πιστεύεις ότι ακούς την πραγματικότητα σήμερα σε σχέση με χτες, φέτος σε σχέση με πέρυσι; Το αυτί σου είναι μικρόφωνο ή μήπως ο εγκέφαλός σου cpu; Κι ως πότε θα κυνηγάς μάταια την τελειότητα; Σε ένα δυο χρόνια θα βγουν νέα μηχανήματα ψηφιακά που θα καταστήσουν τη σημερινή ενισχυτάρα σου ένα άθλιο κονσερβοκούτι των 200 ευρώ. Φαντάσου σε δέκα χρόνια. Εγώ σε φαντάζομαι με γκρίζα μαλλιά και τη μεζούρα στο λαιμό να ψάχνεις μάταια την απόλυτη πιστότητα. Την πιστότητα που θα εξανεμίζει τη μία στιγμή το βουλωμένο σου αυτί, ή η εναλλαγή των διαθέσεών σου. Δε είχα ως σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν σας, δε γνωρίζω κανένα και είναι το πρώτο μήνυμα που ανεβάζω ως ένας απλός φίλος της μουσικής.

Υ.Γ.: Μία από τις πολλές ερμηνείες της λέξης "Τέχνη" είναι και η εξής: Ανθρώπινη δραστηριότητα που οδηγεί στην παραγωγή έργων αισθητικά άρτιων... Ονειροπόλε φίλε έπεσες μέσα και σε αυτό. Αν η αναπαραγωγή της μουσικής είναι άρτια αισθητικά, ναι υπό μία έννοια μπορεί να θεωρηθεί και Τέχνη, όπως και η πρωτότυπη παραγωγή της από ένα μουσικό όργανο κατασκευασμένο από ανθρώπινο χέρι.
Δε συμφωνώ καθόλου με αυτά που λες. Επίσης για τον άνθρωπο που έβαλε τις καρικατούρες, τί νομίζεις ότι σημαίνει το EAR στο nickname;
 



Μηνύματα
842
Reaction score
714
Και όσοι φιλοδοξούν να πουλήσουν μηχανήματα ΄΄ονειροπόλα΄΄ σε εξωφρενικές όμως τιμές,είναι οι ίδιοι πρώτα απ'όλα...λογιστές,καθότι εάν δεν ήταν,τότε δεν θα είχαν τέτοιες απαιτήσεις...:sneaky:
Λ Τώρα που ήρθε η ώρα να τα χώσεις για τους ονειροπαρμένους έβαλες stop. Perché?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.082
Reaction score
20.635
Παρομοίως και η...Λογιστική.
Η δε υπέρμετρη ΄΄δημιουργική λογιστική΄΄ οδηγεί ενίοτε και σε πιστωτικά γεγονότα...:sneaky:
...ή, με άλλα λόγια κι ένα γνωστό παράδειγμα, το σκάνδαλο της Enron.
 

TGD

Μηνύματα
7.396
Reaction score
7.390
Αρκετά με τις αμπελοφιλοσοφίες... Πουλάει κανείς κανέναν καλό ψηφιακό τελικό; :)
Δεν υπάρχουν ψηφιακοί τελικοί. Οι class-D είναι αναλογικοί. Και οι καλύτεροι -αυτή την εποχή- φαίνεται ότι είναι οι Ncore.

Όσο για τα "ματζούνια", για δείτε τι έγραψε ο Σταματάκος για το Μολα-Μολα:
Ο τελικός Makua είναι σχεδιασμένος γύρω από το μεγάλο άρθρωμα NC1200 της Ncore (μια επιλογή που έχουν κάνει και άλλα μεγάλα ονόματα του χώρου), αλλά με κάποιες τροποποιήσεις όπως είναι η χρήση καλωδίων Kubala-Sosna για την σύνδεση με τους ακροδέκτες των ηχείων (με απευθείας κόλληση στην πλακέτα και όχι με χρήση συνδετήρων) καθώς επίσης και η κατάργηση του σταδίου εισόδου που περιλαμβάνει το άρθρωμα και η αντικατάστασή του από ένα ξεχωριστό κύκλωμα που βασίζεται στα buffers του Kaluga.
Δεν το πιστεύω, ο Bruno Putzeys παίζει με τα καλώδια!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
-αλλά το βινύλιο . . . άλλη χάρη
Χρησιμοποιώ το quote γιατί σε αυτήν την φράση υπάρχει πολύ ζουμί.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους εραστές του βινυλίου. Το βινύλιο είναι άλλος ένας τρόπος να ακούσει κανείς μουσική. Υπάρχουν πολλοί τρόποι και μέσα να ακούσεις αναλογικά και ψηφιακά. Μάλιστα μπορεί να ακούσει κανείς αναλογικά πολύ καλύτερα από άλλο μέσον και όχι απο βινύλιο.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η λατρεία για το μέσον μπερδεύεται με την λατρεία για τη μουσική.
Οι μισοί (αν όχι όλοι) εραστές του βινυλίου, θεωρούν ότι αυτοί που ακούνε από άλλα μέσα (πχ CD) δεν αγαπάνε τη μουσική όσο την αγαπούν οι ίδιοι. Ότι δεν υπάρχει αυτή η "άλλη χάρη", ότι δεν τους καυλώνει, ας πούμε, η μουσική, όσο καυλώνει τους ίδιους, ακούγοντας από βινύλιο. Θεωρούν τρόπον τινά τους εαυτούς τους περισσότερο audiophile από ότι είναι όλος ο υπόλοιπος λογιστικός κατιμάς των CDs ή των flacs ή των high definition αρχείων. Μπερδεύουν δηλαδή μια τεχνική διαδικασία που αφορά στην αναπαραγωγή της μουσικής με την απόλαυση που προέρχεται από την ίδια την μουσική. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες καταστάσεις, με διαφόρων ειδών κολλήματα όπως πχ τα SET.

Πολλοί ακούνε μόνο από το αγαπημένο τους μέσο διότι τελικά τους εξιτάρει περισσότερο η διαδικασία από την ίδια την μουσική. Η διαδικασία του βινυλίου είναι πολύ ελκυστική, κανείς δεν το αμφισβητεί. Η μουσική όμως είναι άλλο πράγμα. Γι αυτό και λέγω κατά καιρούς ότι είναι "λάθος" να ακούς μουσική με βάση αυτό το κριτήριο. Άκου μουσική, από όπου κι αν προέρχεται. Μην αφήνεις το κόλλημα να επηρεάσει την κρίση σου επί τούτου. Μην μου βάζεις τους ίδιους 5 δίσκους κάθε φορά που έρχομαι σπίτι σου για να μου δείξεις πως παίζει το μηχανάκι. Βάλε μου να ακούσω και λίγο technohouse ρε παιδί μου. Λίγο acid, λίγο σύγχρονη progressive rock, ότι διάολο θέλεις, κάτι που βγήκε χθες, όχι κάτι που βγήκε 120 χρόνια πριν, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει σε βινύλιο. Υπερβάλω για να δώσω έμφαση στο θέμα φυσικά.

Υπάρχει ανάγκη διαχωρισμού λοιπόν. Σας διαβεβαιώνω ότι την μουσική την απολαμβάνουμε όλοι όσοι την αγαπάμε. Δεν έχει άλλη (ξεχωριστή τέλος πάντων) χάρη κανένα συγκεκριμένο μέσο. Ξέρω βιολιστή μεγάλης ορχήστρας που ακούει από AiO Philips. Δεν κάνουμε καμία ιδιαίτερη μαγκιά ακούγοντας μουσική από ακριβά υψηλής πιστότητας μηχανήματα. Χόμπι μηχανημάτων κάνουμε όχι μουσικής.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χρησιμοποιώ το quote γιατί σε αυτήν την φράση υπάρχει πολύ ζουμί.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους εραστές του βινυλίου. Το βινύλιο είναι άλλος ένας τρόπος να ακούσει κανείς μουσική. Υπάρχουν πολλοί τρόποι και μέσα να ακούσεις αναλογικά και ψηφιακά. Μάλιστα μπορεί να ακούσει κανείς αναλογικά πολύ καλύτερα από άλλο μέσον και όχι απο βινύλιο.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η λατρεία για το μέσον μπερδεύεται με την λατρεία για τη μουσική.
Οι μισοί (αν όχι όλοι) εραστές του βινυλίου, θεωρούν ότι αυτοί που ακούνε από άλλα μέσα (πχ CD) δεν αγαπάνε τη μουσική όσο την αγαπούν οι ίδιοι. Ότι δεν υπάρχει αυτή η "άλλη χάρη", ότι δεν τους καυλώνει, ας πούμε, η μουσική, όσο καυλώνει τους ίδιους, ακούγοντας από βινύλιο. Θεωρούν τρόπον τινά τους εαυτούς τους περισσότερο audiophile από ότι είναι όλος ο υπόλοιπος λογιστικός κατιμάς των CDs ή των flacs ή των high definition αρχείων. Μπερδεύουν δηλαδή μια τεχνική διαδικασία που αφορά στην αναπαραγωγή της μουσικής με την απόλαυση που προέρχεται από την ίδια την μουσική. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες καταστάσεις, με διαφόρων ειδών κολλήματα όπως πχ τα SET.

Πολλοί ακούνε μόνο από το αγαπημένο τους μέσο διότι τελικά τους εξιτάρει περισσότερο η διαδικασία από την ίδια την μουσική. Η διαδικασία του βινυλίου είναι πολύ ελκυστική, κανείς δεν το αμφισβητεί. Η μουσική όμως είναι άλλο πράγμα. Γι αυτό και λέγω κατά καιρούς ότι είναι "λάθος" να ακούς μουσική με βάση αυτό το κριτήριο. Άκου μουσική, από όπου κι αν προέρχεται. Μην αφήνεις το κόλλημα να επηρεάσει την κρίση σου επί τούτου. Μην μου βάζεις τους ίδιους 5 δίσκους κάθε φορά που έρχομαι σπίτι σου για να μου δείξεις πως παίζει το μηχανάκι. Βάλε μου να ακούσω και λίγο technohouse ρε παιδί μου. Λίγο acid, λίγο σύγχρονη progressive rock, ότι διάολο θέλεις, κάτι που βγήκε χθες, όχι κάτι που βγήκε 120 χρόνια πριν, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει σε βινύλιο. Υπερβάλω για να δώσω έμφαση στο θέμα φυσικά.

Υπάρχει ανάγκη διαχωρισμού λοιπόν. Σας διαβεβαιώνω ότι την μουσική την απολαμβάνουμε όλοι όσοι την αγαπάμε. Δεν έχει άλλη (ξεχωριστή τέλος πάντων) χάρη κανένα συγκεκριμένο μέσο. Ξέρω βιολιστή μεγάλης ορχήστρας που ακούει από AiO Philips. Δεν κάνουμε καμία ιδιαίτερη μαγκιά ακούγοντας μουσική από ακριβά υψηλής πιστότητας μηχανήματα. Χόμπι μηχανημάτων κάνουμε όχι μουσικής.
Γιατι εχεις την εντυπωση οτι οσοι προτιμουν το πικαπ δεν απολαμβανουν την μουσικη και απο αλλα μεσα η δεν εχουν και αλλα μεσα να ακουνε μουσικη ?

Οσο γι αυτο "Οι μισοί (αν όχι όλοι) εραστές του βινυλίου, θεωρούν ότι αυτοί που ακούνε από άλλα μέσα (πχ CD) δεν αγαπάνε τη μουσική όσο την αγαπούν οι ίδιοι"
ας μην το συζητησουμε.Εξ'αλλου εσυ ο ιδιος ειπες οτι υπερβαλλεις .....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.965
Reaction score
55.159
Δεν υπάρχουν ψηφιακοί τελικοί. Οι class-D είναι αναλογικοί. Και οι καλύτεροι -αυτή την εποχή- φαίνεται ότι είναι οι Ncore.
Όσο για τα "ματζούνια", για δείτε τι έγραψε ο Σταματάκος για το Μολα-Μολα:
Ο τελικός Makua είναι σχεδιασμένος γύρω από το μεγάλο άρθρωμα NC1200 της Ncore (μια επιλογή που έχουν κάνει και άλλα μεγάλα ονόματα του χώρου), αλλά με κάποιες τροποποιήσεις όπως είναι η χρήση καλωδίων Kubala-Sosna για την σύνδεση με τους ακροδέκτες των ηχείων (με απευθείας κόλληση στην πλακέτα και όχι με χρήση συνδετήρων) καθώς επίσης και η κατάργηση του σταδίου εισόδου που περιλαμβάνει το άρθρωμα και η αντικατάστασή του από ένα ξεχωριστό κύκλωμα που βασίζεται στα buffers του Kaluga.
Δεν το πιστεύω, ο Bruno Putzeys παίζει με τα καλώδια!!!
Με την ευκαιρία,ας τεθεί κι ένα μικρό quiz:
Σε ποια περίπτωση θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι ένας class-D ενισχυτής λειτουργεί σε ψηφιακό πεδίο;
:D

Εκτός των πασίγνωστων αρθρωμάτων ncore και ice,κυκλοφορεί στην αγορά άλλη μια τεχνοτροπία class-D διακρινόμενη από ελκυστικότατη απόδοση και προσιτές τιμές...(αλλά οι συνήθεις...ονειροπόλοι τείνουν να μην την έχουν σε υπόληψη).
 

Μηνύματα
527
Reaction score
2.364
Για τα περί τέχνης γενικά .. ισχύει το follow the money.


Τι σημαίνει αυτό . Σημαίνει ότι υπάρχει μία παγκόσμια τάση (στο μικρομεσαίο εμπόριο - να δώσουμε σημασία σε αυτό) να μπολιαστεί το όποιο «προϊόν» με υπεραξία «τέχνης» . (που μεταφράζεται σε περισσότερο χρήμα )


Το μόνο προϊόν που έχει γιγάντια υπεραξία στον πλανήτη , χωρίς να υπόκειται σε ανταγωνισμό μετρήσιμο , είναι η «τέχνη» . . Οποιος το καταφέρει βέβαια – και φυσικά γίνεται πελώριος αγώνας γιά να μπεί ένα "προϊόν" σε αυτό το το τρένο.


Προσωπικά όταν ένα χρηστικό προϊόν (δηλαδή – κάτι που προορίζεται ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ) επιχειρείται να πασπαλιστεί με την χρυσόσκονη της «τέχνης» κουμπώνομαι και κλείνω το πορτοφόλι μου.


Αν μάλιστα αυτό το χρηστικό προϊόν είναι (;ή μάλλον ήταν) και προϊόν τεχνολογίας που προορίζεται ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ , τότε λέω άντε γειά. (και εύχομαι και καλή τύχη σε όσους σκέφτονται αλλιώς..)

Το θέμα είναι γενικό – και φυσικά η μουσική αναπαραγωγή μέσω συσκευών , θα ήταν αδύνατον να γλυτώσει την τάση να πλασσάρονται τα αναπαραγωγικά μηχανήματα και φορματ σαν προϊόντα "τέχνης" που ...περιέχει και κορυφαία τεχνολογία.

Να το πώ απλά όποιος πληρώσει κάποια εκατομμύρια (αν γινόταν αυτό) να αγοράσει τον μηχανισμό των Αντικυθήρων ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ (και να βγάζει αποτέλεσμα ) θέλει εγκλεισμό σε ίδρυμα.

Ο καθένας βέβαια κάνει κουμάντο στο δικό του πορτοφόλι και καλά κάνει.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Δε συμφωνώ καθόλου με αυτά που λες. Επίσης για τον άνθρωπο που έβαλε τις καρικατούρες, τί νομίζεις ότι σημαίνει το EAR στο nickname;
Dear P_D (where is the F????):D

Το ερώτημά σου δεν είναι θέμα άποψης αλλά επιστημονικό χάρντ φάκτ. ;)

Αυτό ακριβώς ΕΙΝΑΙ το EAR στο nick:


:lolsign::lol::rofl::lolsign:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.504
Reaction score
50.863
ηθικα δεν μπορεις να βαλεις σε κατηγοριες τους ανθρώπους..ψιθύρισε μαιμου..κ ξαναπεσε στα ολγορυθμικ-ο-λογιστικα βιβλια.. View attachment 72400
- κάτι παρόμοιο εξέφρασε και ο Άλιστερ Κρόουλυ στό . . .



. . . θέλημα 93 . . .

93 (Thelema) - Wikipedia
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βρε ζαβολιάρηδες :prankster: κάπχοιο inside joke παίζει επαέ με τον Αβουγουδού :bigboss: και δεν το πχιάνω :idk: οπότε είτε πείτε το δημοσίως :D είτε Πέψτε Μήνυμα :onthequiet:.
Ε όχι και jokes με τον σούπερ μοντ της καρδιάς μας...
Τον αβγδ θα τον σέβεστε..τον αβγδ..:D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.874
Μηνύματα
2.879.680
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top