Kronos Sparta turntable


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Πανέμορφο το ρημάδι.

Υπερβολή για να ακούς δίσκους βέβαια όχι μόνο για το συγκεκριμένο αλλά και για τα 21000USD.

Κατά τα άλλα οπτικά και μόνο οπτασία.

Αλλά ήταν σωστά στημένο? κατά το 40sec που πλησιάζει στα αλφάδια δείχνει να γέρνει προς τα δεξιά.....:D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- αυστηρή industrial εμφάνιση σε στύλ bauhaus ( το kronos ) . . .

. . . εδώ άλλο ένα πικάπ με δεύτερο ανάστροφο πλατώ . . . 47Laboratory products.



- δώστε βάση στον βραχίωνα







Junji Kimura on Japanese TV

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- εδώ το kronos με κοστούμι σαλονιού για να μην φωνάζουν οι γυναίκες μας . . .









. . . και όποια συνεχίζει να διαμαρτύρεται πως χαλάει το ντεκόρ , της λέμε πως θα παίρναμε αυτό . . .

 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εδώ που τα λέμε και εγώ θα γκρίνιαζα με την κρυσταλλιέρα.

Τουλάχιστον κάνει για room acoustic treatment να το βάλουμε σε καμιά γωνία? :p
 


T

Tadakis

Guest
Για εμένα είναι πανέμορφο το Kronos και μηχανικά πρέπει να είναι αρτιότατο! Θα το έβαζα στο σαλόνι μου σε περίοπτη θέση παρακαλώ.

Απορώ παρεμπιπτόντως πως περνούν το WAF κάτι άχαρα παλαιομοδίτικα κουτιά τύπου PMC, Proac, ATC, κλπ. Εγώ τα βλέπω και αναγουλιάζω.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Το πικάπ είναι εμφανισιακά εξαιρετικό και τεχνικά άψογο, όμως πληρώνεις ασκήσεις τεχνολογίας και design στις τιμές αυτές, μπορείς να κάνεις εξίσου καλά αν όχι καλύτερα την δουλειά σου με φθηνότερες υλοποιήσεις συμβατικής όμως εμφάνισης.
Αν ο στόχος είναι αποκλειστικά η μουσική και η πιστότητα αναπαραγωγής της. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει βέβαια ότι συγκεκριμένο δεν παίζει καλά.
 

T

Tadakis

Guest
Το πικάπ είναι εμφανισιακά εξαιρετικό και τεχνικά άψογο, όμως πληρώνεις ασκήσεις τεχνολογίας και design στις τιμές αυτές, μπορείς να κάνεις εξίσου καλά αν όχι καλύτερα την δουλειά σου με φθηνότερες υλοποιήσεις συμβατικής όμως εμφάνισης.
Αν ο στόχος είναι αποκλειστικά η μουσική και η πιστότητα αναπαραγωγής της. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει βέβαια ότι συγκεκριμένο δεν παίζει καλά.

Ποιο προτείνεις δηλαδή αντί του Κρονου;
 



Μηνύματα
156
Reaction score
14
Αν εννοείς στο ίδιο σύστημα όχι. Άκουσα το kronos στην έκθεση με πολύ καλά συνοδά και ηχεία της verity audio και όντως αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις. Το linn το ακούω στο σύστημά μου (ανάλογης φιλοσοφίας και κόστους με αυτό του kronos) και ναι πιστεύω είναι ισάξιο στο μισό κόστος. Εκφράζω προσωπική άποψη, επίσης σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι κάποιος που θέλει να διαθέσει το ποσό απόκτησης του kronos δεν πρέπει να το κάνει εφόσον μπορεί. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Δεν γνωρίζω για το Linn και τον Kronos αλλά και εδώ έγινε μία αντίστοιχη συζήτηση.
Το εάν είναι μια υπερβολή αυτά τα μηχανήματα για να ακούει κάποιος τα βινύλια νομίζω ότι δεν υπάρχει αντίρρηση.

Τώρα εάν κάποιος γουστάρει να πάρει την από πάνω κρυσταλλιέρα που θυμίζει παγωμένο πύργο με την ξεχασμένη μέσα μάγισσα του χιονιού είναι άλλη υπόθεση και γούστο με καπέλο του καθενός.

Το άσχημο της υπόθεσης είναι να είναι και καλύτερες οι φθηνότερες συσκευές.
Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος για το "καλύτερες" εννοώ να γίνουν μετρήσεις και να μετράνε καλύτερα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- σε σχέση με την ανάστροφη λειτουργία του δεύτερου πλατό στο kronos αλλά και στο 47 laboratory , πως πιστεύετε-μαντεύετε ότι θα ακούγεται η διαφορά συγκριτικά με τα συμβατικά ιμάντος αλλά και direct drive

- Vpoly , μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες από την εμπειρία ακρόασης του kronos , όχι τόσο τι άκουσες ( διότι άκουσες ένα ολόκληρο σύστημα σε ανοίκειο χώρο , και άντε να ξεχωρίσεις έναν μόνο κρίκο της αλυσίδας ) , ποιό πολύ θα μας ενδιέφεραν οι απόψεις του παρουσιαστή για την κατασκευή του , γιά το κατά πόσον δικαιολογείται η τιμή του , αλλά και ότι άλλο αποκόμισες
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
linn sondek lp12
Φίλε μου με πολύ συμπάθιο αλλά είναι σαν να λες πως ένα φτιαγμένο Fiat Seicento είναι συγκρίσιμο με μια Lamborgini Murcielago!!!
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Το άσχημο της υπόθεσης είναι να είναι και καλύτερες οι φθηνότερες συσκευές.
Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος για το "καλύτερες" εννοώ να γίνουν μετρήσεις και να μετράνε καλύτερα.
Welcome to the 'audiophile' world. Πάνω από το 70% των προϊόντων που διατίθενται στην διεθνή αγορά δεν είναι αντάξια των χρημάτων τους και απλώς τοποθετούνται από μόνα τους σε όποια κατηγορία τιμής πιστεύει ο 'κατασκευαστής' ότι αξίζουν. Με τη πάροδο του χρόνου και με όλη τη σαβούρα που μπαίνει στην αγορά, αυτό το φαινόμενο παίρνει ακόμα πιο άγριες διαστάσεις. Πρόσφατα δοκίμασα καλώδια ηχείων από πολύ γνωστή 'ειδικευμένη' εταιρία 'καλωδίων' με κόστος ~3.5Κ και δεν έπαιζαν ούτε για 300 ευρώ. Να μου τα χάριζες δεν τα κρατούσα. Σε επικοινωνία με το κατασκευαστή με email ώστε να τους δώσω το feedback και να λάβουν γνώση ότι 'πυροβολούν το πόδι τους' η απάντηση ήταν άκρως απογοητευτική.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Φίλε μου με πολύ συμπάθιο αλλά είναι σαν να λες πως ένα φτιαγμένο Fiat Seicento είναι συγκρίσιμο με μια Lamborgini Murcielano!!!
Kατ΄αρχήν λέγεται Lamborghini Μurcielago. Δευτερευόντως η εμπειρία μου προέρχεται από πηγή εξωτικής κατασκευής τεχνολογίας και υλικών υψηλότατου κόστους που χαιρόσουν να χαζεύεις, όχι όμως να ακούς ΜΟΥΣΙΚΗ. Τέλος αναφέρομαι στα linn sondek τελευταίας γενιάς και όχι σε μηχανήματα μεταχειρισμένα δεκαετιών. Οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις δεν νομίζω ότι εξυπηρετούν τον σκοπό ύπαρξης του εν λόγω φόρουμ. Σας χαιρετώ,
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Kατ΄αρχήν λέγεται Lamborghini Μurcielago. Δευτερευόντως η εμπειρία μου προέρχεται από πηγή εξωτικής κατασκευής τεχνολογίας και υλικών υψηλότατου κόστους που χαιρόσουν να χαζεύεις, όχι όμως να ακούς ΜΟΥΣΙΚΗ. Τέλος αναφέρομαι στα linn sondek τελευταίας γενιάς και όχι σε μηχανήματα μεταχειρισμένα δεκαετιών. Οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις δεν νομίζω ότι εξυπηρετούν τον σκοπό ύπαρξης του εν λόγω φόρουμ. Σας χαιρετώ,
Το κατ'αρχήν σημαίνει σύμφωνα με την τάδε αρχή.
Το σωστό είναι το <<κατ'αρχάς>> όταν εννοείς <<αρχικά>>.

Δυστυχώς πρώτα είδα την απάντηση σου και μετά το δεύτερο σχόλιο σου, ότι δηλαδή το έχεις σπίτι σου.
Δεν θα απαντούσα με αυτό το τρόπο.
Σου ζητώ συγνώμη για το απόλυτο και εύχομαι να απολαμβάνεις τη μουσική σου μέσα από αυτό.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Το κατ'αρχήν σημαίνει σύμφωνα με την τάδε αρχή.
Το σωστό είναι το <<κατ'αρχάς>> όταν εννοείς <<αρχικά>>.

Δυστυχώς πρώτα είδα την απάντηση σου και μετά το δεύτερο σχόλιο σου, ότι δηλαδή το έχεις σπίτι σου.
Δεν θα απαντούσα με αυτό το τρόπο.
Σου ζητώ συγνώμη για το απόλυτο και εύχομαι να απολαμβάνεις τη μουσική σου μέσα από αυτό.
Να που και οι δύο μάθαμε κάτι καινούργιο σήμερα λοιπόν! No hard feelings. Καλή συνέχεια
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
Kronos phono stage for Sparta and Kronos Pro




Επιβεβαιώθηκαν οι πληροφορίες μας σχετικά με το phono stage που ετοιμάζεται να λανσάρει η Καναδική εταιρία πικάπ Kronos Audio.
Δοκιμή του πικάπ Sparta της Kronos θα βρείτε στο τεύχος του ήχου που κυκλοφορεί. Η Kronos όλο αυτό το διάστημα ετοίμαζε ένα phono stage για να το «δένει» με τα πικάπ της.

Μάλιστα το phono stage αυτό ενσωματώνει ειδική βάση για να «πατάνε» τα πικάπ της εταιρίας και είναι λαμπάτο.

Η είδηση εδώ είναι ότι το phono stage της Kronos είναι σχεδιασμένο και… θέλουμε να πιστεύουμε κατασκευασμένο στην Ελλάδα.

Δεν μιλάμε για το σασί, αλλά για τα ηλεκτρονικά. Ανάλογο phono stage δοκιμάζουμε, την Argo, επίσης στο τεύχος του ήχου που κυκλοφορεί. Υπεύθυνος για την παραγωγή είναι ο Βελισάριος Γεωργιάδης που με την κίνηση Kronos γίνεται παγκόσμιος. Αυτή κι αν είναι πρωτιά.





http://www.hxoseikona.gr/nea/5416-kronos-phono-stage-for-sparta-and-kronos-pro.html
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top