Μεταφορά συλλογής Cd σε σκληρό δίσκο

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξεκίνησα να βοηθήσω ένα θείο μου να περάσει μια συλλογή από περίπου 600 cds που έχει σε ένα σκληρό δίσκο 1 TB (υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης και άλλου δίσκου αν χρειαστεί). Να τα περάσουμε σε wav ,σε flac ,σε κάτι άλλο και γιατί?Ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή με την προϋπόθεση πως θα υπάρχουν ακροάσιμες διαφορές? Του έχω ήδη εγκαταστήσει το foobar στον υπολογιστή του και για τα πρώτα 5-6 cd που ριπάραμε σε wav ,χρησιμοποιήσαμε αυτό. Είναι οκ ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο πρόγραμμα? Δεν έχω ασχοληθεί σε προσωπικό επίπεδο γιατί τα cd μου είναι λίγα και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τα ριπάρω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με αυτό τα κάνεις φλακ.
Thanks ear!
To εγκατέστησα και μόλις βρω χρόνο θα το ψαχουλέψω...
Το ερώτημα παραμένει όμως...αν δεν υπάρχει θέμα χώρου άρα και ανάγκη όποιας συμπίεσης ,γιατί όχι wav?
[DOUBLEPOST=1492691386][/DOUBLEPOST]
FLAC, να έχει και metadata αν θελήσει
Τώρα εσύ μάλλον με έβρισες αλλά τέλος πάντων...:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
αν δεν υπάρχει θέμα χώρου άρα και ανάγκη όποιας συμπίεσης ,γιατί όχι wav?
Γιατί είναι ανόητο να πιάνει στο σκληρό δίσκο 550ΜΒ ένα σιντί, αφού χωράει στα 100ΜΒ..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γιατί είναι ανόητο να πιάνει στο σκληρό δίσκο 550ΜΒ ένα σιντί, αφού χωράει στα 100ΜΒ..
Ο χρόνος ριπαρίσματος-μετατροπής διαφοροποιείται αν είναι σε flac ή wav?
Σκέψου πως το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς θα του το κάνω εγώ...μη φάω και τα νιάτα μου εκεί!:D
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Μόνο flac, και μόνο με το DBPoweramp.

To πόσο γρήγορα θα ριπάρεις το CD σε flac, εξαρτάται από την ταχύητα του CD/DVD που έχεις στον υπολογιστή σου και από το πόσο "δυνατό" επεξεργαστή έχεις (π.χ. ένας i7 με 4 cores και 4 threads - σύνολο 8, θα ριπάρει στον μισό χρόνο από έναν core i3 με 2 cores και 2 threads).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μόνο flac,
Γιατί?
To πόσο γρήγορα θα ριπάρεις το CD σε flac, εξαρτάται από την ταχύητα του CD/DVD που έχεις στον υπολογιστή σου και από το πόσο "δυνατό" επεξεργαστή έχεις (π.χ. ένας i7 με 4 cores και 4 threads - σύνολο 8, θα ριπάρει στον μισό χρόνο από έναν core i3 με 2 cores και 2 threads).
Η ερώτηση είναι:με δεδομένα την ταχύτητα του cd drive και την δύναμη του επεξεργαστή, όποια και αν είναι αυτά...ριπάρω πιο γρήγορα σε flac ή σε wav?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Γιατί?


Η ερώτηση είναι:με δεδομένα την ταχύτητα του cd drive και την δύναμη του επεξεργαστή, όποια και αν είναι αυτά...ριπάρω πιο γρήγορα σε flac ή σε wav?
γιατι δε κανεις μια δοκιμη "ετσι και αλλιως" να δεις ...
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Kαι για γρήγορα αφού βάλεις τα αντίστοιχα codec στον foobar πάνε με δεξί κλικ "tagging" ----> "get tags from freedb" για να "αρπάξει τους τίτλους και οτιδήποτε άλλο...

Σε μένα για μετατροπή σε flac με xeon x5660 8πύρηνο-16 threads κλοκαρισμένο στα 4130 κάτω από λεπτό σίγουρα
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
σε flac δεν θα χασει λιγο απο ποιοτητα; αστα wav οπως ειναι ας ποιασει ποιο πολυ χορο στον δισκο δεν πειραζει
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
σε flac δεν θα χασει λιγο απο ποιοτητα; αστα wav οπως ειναι ας ποιασει ποιο πολυ χορο στον δισκο δεν πειραζει
Αυτό τώρα πώς σου ήρθε; Γνωρίζεις ότι FLAC είναι τα αρχικά των λέξεων "Free Lossless Audio Codec";
Μη απωλεστικός τρόπος, δηλαδή.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Αυτό τώρα πώς σου ήρθε; Γνωρίζεις ότι FLAC είναι τα αρχικά των λέξεων "Free Lossless Audio Codec";
Μη απωλεστικός τρόπος, δηλαδή.
αφου μειώνετε τα kbps, απο 1441 που εχει οταν ειναι σε μορφη wav, οταν γινετε flac παει περιπου στα 950 kbps, καποια μικρη απολεια θα εχει στην ποιοτητα
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Έχει compression levels το flac, αλλά αλλάζει ο όγκος μόνο και o xρόνοs κωδικοποίησης.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο του αρχικού αρχείου.

Και αυτό https://www.poikosoft.com είναι πολύ καλό πρόγραμμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα σου γράψω 24 ψηφία:

00000111000011111100

Θα σου τα ξαναγράψω συμπιεσμένα.

5*0 3*1 5*0 6*1 2*0

Αυτή τη φορά ήταν μόνο 10 ψηφία, αλλά με το ίδιο νόημα.
[DOUBLEPOST=1492811760][/DOUBLEPOST]Θες να μετρήσεις και τα αστεράκια που κανονικά δε μετριούνται; Μέτρα τα. Και πάλι 15 ψηφία, 5 λιγότερα με το ίδιο νόημα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δοκίμασα το πρόγραμμα που πρότεινε ο εαρ παραπανω (Exact Audio Copy). Μια χαρά δουλεύει.Ριπαρα το ιδιο σι ντι σε flac και σε wav. Δεν υπήρχε αξιοσημείωτη διαφορά στον χρόνο και καμία διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα. Τα ίδια ισχύουν και για το ριπαρισμα μεσω του foobar που ανέφερα στο αρχικό μου ποστ. Τα προγραμματα που μου πρότειναν ο Tyler και ο Marba δεν βρήκα χρόνο να τα δοκιμάσω προς το παρόν αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....ακόμα και τον ντιμιφουτη που με έβρισε! Metadata είσαι και φαίνεσαι ρε!:p:p
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με τι compession level ριπαρες; Αν αφησες το τυπικο 5 καλως για οικονομια χωρου "κακως" για ποιοτητα (εχει ελαχιστη διαφορα απο 5 σε 8)
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top