Ιδανική αναλογία ισχύος ενισχυτή -ηχείων

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Διαβάστε την ισχύ του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα. Αμέσως μετά, αν έχετε κάποιο γνωστό στη ΔΕΗ, ρωτήστε τον για την ισχύ του μετασχηματιστή διανομής που τον τροφοδοτεί με ρεύμα (αυτή τη γκουμούτσα πάνω στους στύλους). Μόλις ανακαλύψατε την ιδανική αναλογία ισχύος ενισχυτή - ηχείων. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ενα σαλόνι μαζί με χώλ 100 τμ , έχω , που να το γιομίσω ό άμοιρος.
Ναι, είναι ένα πρόβλημα, για το οποίο φίλε μου, έχω μόνο μία λύση να σου δώσω, η οποία είναι και η καλύτερη επιλογή.

Αρεϊ.

Δι φακτς οφ λάιφ.

Πολλαπλά οφέλη:

Αντί για 6 ντεσιμπέλ πτώση σε κάθε διπλασιασμό απόστασης, έχει 3 ντεσιμπέλ πτώση. Δηλαδή, στα 4 μέτρα απόσταση ακρόασης, έχει συνολικά 6 ντεσιμπέλ πτώση από την ευαισθησία του ηχείου, ενώ οποιοδήποτε τυπικό ηχείο έχει πτώση 12 ντεσιμπέλ!

Ο χώρος και οι αντηχήσεις του σε απασχολούν πλέον τραγικά πολύ λιγότερο, διότι η ενέργεια έρχεται σε σένα, και δε μοιράζεται στο χώρο.

Μπορείς με πολλά μικρά μεγάφωνα να βγάλεις στάθμες ατέλειωτες, με λίγη ισχύ, δηλαδή με την ελάχιστη δυνατή δυναμική συμπίεση!

Παίζει να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα φουλ ρειντζ, οπότε ούτε κρος ούτε τίποτα, ούτε πολλαπλοί ενισχυτές ούτε καν κιλοβάτ.

Το αρεϊ είναι η ενδεδειγμένη "επιστημονική" λύση για μεγάλους χώρους. Απλώς είναι ακατάλληλο για νιαρφιλντ, το οποίο σου είναι απολύτως άχρηστο σε μεγάλους χώρους. ;)

Αυτά από μένα. ;)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Ο άντρας ο σωστός παιζει με ανοιχτή μπαφλα ή κλειστή καμπίνα :p

Και πληρωνει στην ωρα του για να κερδίσει την έκπτωση της ΔΕΗ

Γατακια οπισθοδρομικοί του bass reflex.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι, είναι ένα πρόβλημα, για το οποίο φίλε μου, έχω μόνο μία λύση να σου δώσω, η οποία είναι και η καλύτερη επιλογή.

Αρεϊ.

Δι φακτς οφ λάιφ.
Παίζει να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα φουλ ρειντζ,
Υπάρχει κάποια εταιρεία που φτιάχνει line arrays για οικιακή χρήση?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Υπάρχει κάποια εταιρεία που φτιάχνει line arrays για οικιακή χρήση?
Βεβαίως.
Η μπανκενόλουφσεν πιθανώς ήταν η πρώτη, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος και να ήταν άλλη, πιθανά η ινφίνιτι.
Μέχρι κι ο σκαλούμπακας αρέι έχει. Φαντάσου.
Κι ο ζαπ αυτό που δείχνει, τέτχιο είναι.
Έχει πράμα που σαλεύει.

βαχ.
τι να το κάνεις; Για την αλάνα κάτω;
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ε, και;


Ε, και;


Ε, και;


Ε, και;


Ε, και;

Και στην τελική ...... Ε, ΚΑΙ;;;;;;;;;

:welcome:
Ρε καλά του τά'πες του παλιό-πιντιεφά...:p
Απλά αν μπορείς ,θα ήθελα μια πιο διεξοδική ανάλυση για το δεύτερο επιχείρημά σου..:D
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τρίδρομο με παθητικά κρος και "μόλις" 89 db ευαισθησία, όχι δεν κατάλαβες η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν υπάρχει κάτι εμπορικό σαν το παρακάτω.

Παίζει να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα φουλ ρειντζ, οπότε ούτε κρος ούτε τίποτα, ούτε πολλαπλοί ενισχυτές ούτε καν κιλοβάτ.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
2.13 m ύψος
6 γουφερ (δωδεκάρια)
64 μιντ
40 τουίτερ

Αλλα παθητικό ρε Εαρ, μάπα. Το Ανταμ που πήρες παίζει καλύτερα

:whistling:
Κάντου το δώρο εσύ, και σου υπόσχομαι ότι μέχρι ν' ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου, θα του έχει βγάλει το παθητικό cross (ή κακοήθη όγκο κατά τον EAR), θα το έχει κάψει, και θα έχει σβήσει τη φωτιά με Roundup.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
2.13 m ύψος
6 γουφερ (δωδεκάρια)
64 μιντ
40 τουίτερ

Αλλα παθητικό ρε Εαρ, μάπα. Το Ανταμ που πήρες παίζει καλύτερα

:whistling:
Τα κιλά ξέχασες ...205 Kg :headbang:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάντου το δώρο εσύ, και σου υπόσχομαι ότι μέχρι ν' ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου, θα του έχει βγάλει το παθητικό cross (ή κακοήθη όγκο κατά τον EAR), θα το έχει κάψει, και θα έχει σβήσει τη φωτιά με Roundup.
Καλό :D

Καθε παθητικό ηχείο μπορει να μετατραπεί προς το καλύτερο σε μια σωστή ενεργή εκδοχή του. Απολύτως λογικό και επιστημονικά τεκμηριωμένο.

Επίσης γνωστό πως τα ενεργά ειναι πάντα καλύτερο value for money σε καθε κατηγορία τιμής. Αδιαμφισβήτητα.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως καθε ενεργό ειναι καλύτερο απο κάθε παθητικό, ανεξαρτήτως κατηγορίας. Αυτη ειναι η μόνη (και μόνιμή) μου ένσταση.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραίος ο Roger! How much?

*άσε που νομίζω μπορείς εύκολα να τα εντοιχίσεις κιόλας λόγω μικρού footprint και να τα κάνεις ακόμα λιγότερο παρεμβατικά αισθητικά.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Ρε καλά του τά'πες του παλιό-πιντιεφά...:p
Απλά αν μπορείς ,θα ήθελα μια πιο διεξοδική ανάλυση για το δεύτερο επιχείρημά σου..:D
Χελλόου Χάρης1308.

Ένα είναι το επιχείρημα, μόνον, απλό, εύκολο. Δε χρήζει ανάλυσης, στοιχειώδης ευφυία αρκεί. ;)

Π.χ.
σου αρέσει όταν ακούς μουσική να ψάχνεις να βρεις τις αδυναμίες και τα ελαττώματα του συστήματός σου - μαγκιά σου,
σου αρέσει όταν ακούς μουσική να φαντασιώνεσαι πως θα βελτιώσεις το συστήμά σου - μαγκιά σου,
σου αρέσει όταν ακούς μουσική να ψάχνεις να βρεις τις αδυναμίες και τα ελαττώματα του χώρου σου - μαγκιά σου,
σου αρέσει όταν ακούς μουσική να ψάχνεις να βρεις τα λάθη, τα φαλτσόρε και τα κουλά των μουσικών - μαγκιά σου,

Σε όλα τα παραπάνω δε μου πέφτει λόγος, ΟΚ;

Εγώ έχω το δικαίωμα να απολαμβάνω την αγαπημένη μου μουσική απλώς θαυμάζοντας το μεγαλείο της σύνθεσης και τη μαεστρία της εκτέλεσης και να έχω γραμμένα εκεί που δεν πιάνει το μελάνι όλα τα ανωτέρω;

Αν η απάντηση είναι ναι, τότε όλα καλά. Γιατί αν έρθεις και μου πεις όχι και επικαλεστείς και τίποτε ψευδοεπιστημονικές π@π@ργιές με υποτιμητικό και άξεστο τρόπο υποδηλώνοντας την ανωτερότητα των ”γνώσεών" σου δύο τινά θα συμβούν:
α) το ήπιο σενάριο - θα έχει την κατάληξη του παλαιού ανεκδότου με τον γρύλλο, ή
β) το άσχημο σενάριο - θα ξυπνήσεις μέσα μου τον Φαίδρο και τότε δε σε σώνει όχι ο Αϊνστάιν αλλά ούτε σύσσωμοι οι εν ζωή νομπελίστες.

Αυτά ..... :hi:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραίος ο Roger! How much?

*άσε που νομίζω μπορείς εύκολα να τα εντοιχίσεις κιόλας λόγω μικρού footprint και να τα κάνεις ακόμα λιγότερο παρεμβατικά αισθητικά.

Σε ένα τυπικό σαλόνι δίπλα στην μπαλκονόπορτα, με μια κατασκευούλα ίσα ίσα στις γωνίες...μ αρέσει...

dsVV.png
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top