Hawkwind78's Multichannel System


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση κρίσιμη που έκανε η γυναίκα μου. Στους Cinema 40 & 50 βλέπω ότι δεν έχουν ραδιόφωνο. Πως το λύνουμε αυτό το θέμα όσο και αν μπορεί να σας φαίνετε δευτερεύον; Η γυναίκα μου χρησιμοποιεί καθημερινά το ραδιόφωνο του Cinema 60 οπότε είναι σοβαρό το θεμα.
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
760
Όλοι οι σοβαροί σταθμοί έχουν και ιντερνετική παρουσία ... επίσης, στο ιντερνετικό ραδιόφωνο υπάρχουν και φοβεροί σταθμοί, αν ακούς ροκ -τζαζ -κλασσική κλπ.

Αν θέλεις ελληνικά ΦΜ, τότε έξτρα τιούνερ, ή κάποια λύση τύπου Τιβολι μόνον για την σύζυγο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Θέλεις tuner.
Ωχ δεν θέλω αλλες συσκευές.
Όλοι οι σοβαροί σταθμοί έχουν και ιντερνετική παρουσία ... επίσης, στο ιντερνετικό ραδιόφωνο υπάρχουν και φοβεροί σταθμοί, αν ακούς ροκ -τζαζ -κλασσική κλπ.

Αν θέλεις ελληνικά ΦΜ, τότε έξτρα τιούνερ, ή κάποια λύση τύπου Τιβολι μόνον για την σύζυγο.
Δεν είναι για μένα είναι για το εταιρον ήμισυ και ο χώρος είναι το σαλόνι οπότε δεν είναι dedicated.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
OK. Θα δω τι θα παιχτεί. Ας φύγει για αρχή ο Parasound και μετά βλέπουμε. Πάντως το κεντρικό Tannoy Gold 8 παραγγέλθηκε και έρχεται την επόμενη εβδομάδα. Αν δεν προχωρήσω με τον Cinema 40 σίγουρα θα αγοραστεί το δεύτερο SVS SB1000 PRO να κάνει παρεουλα με το αδερφάκι του.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Καλημέρα σε όλους. Μετά και το κεντρικό 8αρι ο χώρος έχει φτάσει στην τελική ευθεία από θέμα ηχείων. Το δίλημμα τώρα είναι το εξής. Κρατάω τα δύο Polk XT90 που έχω τοποθετήσει πάνω στα μπροστινά gold για το ψυχολογικό Dolby atmos (δεν έχω δει τρελά αποτελέσματα που μάλλον οφείλονται στο μεγάλο ύψος ταβάνιου που είναι 3.40 μέτρα από το πάτωμα) ή προχωράω στην κατά @costas EAR λογική των 7 ιδίων ηχείων σε ίσες αποστάσεις; Το limit του χώρου είναι είτε 5.2.2 η 7.2 με τον υπάρχον Cinema 60 αλλά και με την σκέψη να παω για τον Cinema 50. Στην περίπτωση του 5.2.2 να πάρω tannoy για height (να δω πως θα πάω ρεύμα εκεί ψιλα) ή να παραμείνω με τα polk; Το συστημα θα χρησιμοποιείται για μουσική και για ταινίες πάντα στην λογική immersive κυρίως αλλά και κανά στέρεο :p. Το ξέρω σας έπρηξα αλλά αν δεν γίνει σωστά τώρα δεν θα γίνει ποτε.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Όλα ίδια με ποια κατανομή 7.2 η 5.2.2; Τι θα χασω; Το μόνο που δεν μπορώ να βάλω είναι ηχεία στο ταβάνι. Δηλαδή για atmos μόνο όπως τα έχω τώρα η να βάλω height μπροστά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.629
Reaction score
126.601
να δω πως θα πάω ρεύμα εκεί ψιλα
Μαζί με τα καλώδια σήματος, που έτσι κι αλλιώς πρέπει να φτάσουν εκεί.
Σε ένα λεπτό λούκι αυτοκόλλητο, μπαίνουν άνετα τα καλώδια που χρειάζεται.

Γνώμη μου να βάλεις ηχεία στο ταβάνι, είναι μια διάσταση ακόμα. Σημαντικό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Μαζί με τα καλώδια σήματος, που έτσι κι αλλιώς πρέπει να φτάσουν εκεί.
Σε ένα λεπτό λούκι αυτοκόλλητο, μπαίνουν άνετα τα καλώδια που χρειάζεται.
Αυτό έχω σκεφτεί και αυτά που μου κάθονται όμορφα στο μάτι είναι τα δαπέδου που είναι οβάλ και δεν φαίνονται άσχημα. Οστωσο αν πάω σε pure 7.2 γλυτώνω την παραπάνω δουλειά.
Γνώμη μου να βάλεις ηχεία στο ταβάνι, είναι μια διάσταση ακόμα. Σημαντικό.
Τι ηχεια; Τα Tannoy πως θα μπορούσαν να κάτσουν σε ένα ταβάνι 14 κιλά γκουμουτσες χιχιχι;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.009
Reaction score
2.996
Μια χαρά θα κάτσουν.
Αληθινά δεν μπορώ να τα φανταστώ εκτός αν πάνε ψιλα στην γωνία με το ταβάνι και γένουν προς την θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
4.483
Reaction score
7.773
Καλημέρα σε όλους. Μετά και το κεντρικό 8αρι ο χώρος έχει φτάσει στην τελική ευθεία από θέμα ηχείων. Το δίλημμα τώρα είναι το εξής. Κρατάω τα δύο Polk XT90 που έχω τοποθετήσει πάνω στα μπροστινά gold για το ψυχολογικό Dolby atmos (δεν έχω δει τρελά αποτελέσματα που μάλλον οφείλονται στο μεγάλο ύψος ταβάνιου που είναι 3.40 μέτρα από το πάτωμα) ή προχωράω στην κατά @costas EAR λογική των 7 ιδίων ηχείων σε ίσες αποστάσεις; Το limit του χώρου είναι είτε 5.2.2 η 7.2 με τον υπάρχον Cinema 60 αλλά και με την σκέψη να παω για τον Cinema 50. Στην περίπτωση του 5.2.2 να πάρω tannoy για height (να δω πως θα πάω ρεύμα εκεί ψιλα) ή να παραμείνω με τα polk; Το συστημα θα χρησιμοποιείται για μουσική και για ταινίες πάντα στην λογική immersive κυρίως αλλά και κανά στέρεο :p. Το ξέρω σας έπρηξα αλλά αν δεν γίνει σωστά τώρα δεν θα γίνει ποτε.
Η καλύτερη λύση είναι 5.2.2. Θα έχεις ακόμη μια διάσταση και έχεις τέτοιο ύψος 3,4 που είναι αμαρτία να μην το εκμεταλλευτεις. Τέτοιο ύψος για ιμερσιβ θα το ζήλευαν πολλοί.
Για το αν πρέπει να είναι ίδια σε ίσες αποστάσεις, έχει συζητηθεί :biggrin:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Αναλόγως του φάρδους του χώρου, τα 7 κανάλια σε bed layer μπορεί να είναι έως και υπερβολή. Από την άλλη τα κανάλια ύψους σίγουρα βελτιώνουν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Συνεπώς, 5.2.2 > 7.2.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
321
Τι ηχεια; Τα Tannoy πως θα μπορούσαν να κάτσουν σε ένα ταβάνι 14 κιλά γκουμουτσες χιχιχι;
Το ταβάνι του σαλονιού μου φιλοξενεί 4 genelec 8050 που ζυγίζουν 14 κιλά έκαστο. Λευκό χρώμα με λευκά κανάλια απλά χάνονται.
Οπότε όλα γίνονται
 

Attachments






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.821
Μηνύματα
2.877.180
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top