Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Τα "Σαχάρα" είναι καλά και άγια, αλλά όσα κάνουν δεν τα κάνουν τσάμπα. Και δεν αναφέρομαι στο κόστος αγοράς μόνο αλλά και στο κόστος χρήσης. Για βάλε ανακύκλωση αέρα απ' έξω τώρα που έχει 4°C, να στο δώσει μέσα 22°C και στείλε μια κατανάλωση να σε δω λίγο. 🙂
Χαχαχαχα κλαίω
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.865
Για βάλε ανακύκλωση αέρα απ' έξω τώρα που έχει 4°C, να στο δώσει μέσα 22°C και στείλε μια κατανάλωση να σε δω λίγο. 🙂
Δεν γίνεται έτσι όπως το φαντάζεσαι.

Και φυσικά τα έχω να βάζουν συνεχώς φρέσκο αέρα από έξω, πάντα. 😎

Δεν είναι απλώς μια ανοιχτή τρύπα στον τοίχο να μπαίνει μέσα στο σπίτι κρύος (ή ζεστός) αέρας.

Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά, και η απώλεια ενέργειας είναι η λιγότερη το δυνατόν.

Βεβαίως, είναι ρυθμιζόμενο το ποσοστό φρέσκου αέρα, και μπορείς να το μηδενίσεις εάν θες, αλλά δε θες. 😎

1000010360.png


Και όσον αφορά την ρύθμιση υγρασίας, έχει ενσωματωμένο humidifier:

1000010361.png


Σημειώνεται με βέλος το σημείο ενδιαφέροντος. 😁
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.729
Reaction score
28.099
Ξέρω πως δουλεύει το Daikin, τα έχω διαβάσει. Τα παραπάνω δεν απαντούν στο ερώτημα. Πόση ενέργεια θέλει η ανακύκλωση; Νούμερο, σε kWh, μετά από δύο ώρες χρήσης. Όχι pdf.

Άσε που εκεί που ζεις είμαι βέβαιος πως σου είναι και περιττό. Άποψη μου.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Κουβέρτα χοντρη μάλλινη με τεχνιτή γούνα απο μέσα.
Εχω πάρει μια κοκκινη με άσπρη γούνα απο μέσα και κυκλοφορω σα το βασιλιά αρθούρο στο σπίτι.
Η γυναίκα έχει πάρει μια μαύρη και είναι λες και κοβει βόλτες ο χάρος στο σπίτι.

Ζέστα και αντικλεπτικό, σε βλέπει ο κλέφτης και λεει δεν παω εκει μέσα ειναι βλαμμένα αυτά .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.865
Πόση ενέργεια θέλει η ανακύκλωση; Νούμερο, σε kWh, μετά από δύο ώρες χρήσης.
Βαριέμαι να μπω στο τρυκακι να μετρήσω (ή να δω τι λέει το τηλεκοντρόλ, που μετράει και κιλοβατώρες).

Ούτε το app δεν έχω βάλει στο κινητό. Βαριέμαι. Δουλεύει. Γεια.

Όταν ζεστάνει, το καλοκαίρι, θα κατεβάσω την υγρασία μέσα στο σπίτι, να πάει 45%. Το σκέφτομαι και βαριέμαι από τώρα να το κάνω τότε.

Ζέστα και αντικλεπτικό, σε βλέπει ο κλέφτης...
Άσε τον κλέφτη, άλλος με βλέπει.
Με βλέπει η γυναίκα μου (από τη δουλειά της) τι κάνω στο σπίτι από τις κάμερες, μου στέλνει και φωτογραφίες να με δω.

Με παρακολουθεί. Μπιγκ μπράδερ. 🤪😁😜


(Άμα κυκλοφορώ ξεβρακωτος, παίζει να με δω σε κάνα βίντεο στο γιουτχιούμπ, ή δεξερωγωπου, άσε άσε..)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.232
Reaction score
1.218
Ξέρω πως δουλεύει το Daikin, τα έχω διαβάσει. Τα παραπάνω δεν απαντούν στο ερώτημα. Πόση ενέργεια θέλει η ανακύκλωση; Νούμερο, σε kWh, μετά από δύο ώρες χρήσης. Όχι pdf.

Άσε που εκεί που ζεις είμαι βέβαιος πως σου είναι και περιττό. Άποψη μου.
Μήπως υπάρχει εναλλάκτης αέρα αέρα, ο οποίος ζεσταίνει τον φρέσκο αέρα με τον ζεστό εξερχόμενο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.865
Μήπως υπάρχει εναλλάκτης αέρα αέρα, ο οποίος ζεσταίνει τον φρέσκο αέρα με τον ζεστό εξερχόμενο;
Μάλλον κάτι τέτοιο κάνει, αλλά δεν ξέρω περισσότερα. Σίγουρα δε βάζει απλώς αέρα από έξω μέσα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Αέρας έμπαινε μέσα (κρύος) από ένα κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα που δε κάνει τέτοια κόλπα, και όταν φυσούσε απ'εξω, ακούγονταν κιόλας, και παγωνες από κάτω. Είχαν αφήσει εντελώς λασκα την τρύπα που έβγαιναν οι σωληνώσεις, οι ανόητοι εγκαταστάτες. Πήρα αφρό πολυουρεθάνης και το έφτιαξα, άι σιχτιρ δηλαδή..
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Άσε τον κλέφτη, άλλος με βλέπει.
Με βλέπει η γυναίκα μου (από τη δουλειά της) τι κάνω στο σπίτι από τις κάμερες, μου στέλνει και φωτογραφίες να με δω.

Με παρακολουθεί. Μπιγκ μπράδερ. 🤪😁😜


(Άμα κυκλοφορώ ξεβρακωτος, παίζει να με δω σε κάνα βίντεο στο γιουτχιούμπ, ή δεξερωγωπου, άσε άσε..)
Τι σε βλέπει ρε.....φαίνεσαι ανάμεσα από τοσα ηχεία και σαμπ;
 

Μηνύματα
7.232
Reaction score
1.218
Μάλλον κάτι τέτοιο κάνει, αλλά δεν ξέρω περισσότερα. Σίγουρα δε βάζει απλώς αέρα από έξω μέσα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Αέρας έμπαινε μέσα (κρύος) από ένα κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα που δε κάνει τέτοια κόλπα, και όταν φυσούσε απ'εξω, ακούγονταν κιόλας, και παγωνες από κάτω. Είχαν αφήσει εντελώς λασκα την τρύπα που έβγαιναν οι σωληνώσεις, οι ανόητοι εγκαταστάτες. Πήρα αφρό πολυουρεθάνης και το έφτιαξα, άι σιχτιρ δηλαδή..
Τα επαγγελματικά συστήματα εξαερισμού έχουν ένα αγωγό απαγωγής του εσωτερικού αέρα, τον οποίο χρησιμοποιούν για να ζεστάνουν ή ψύξουν τον φρέσκο εξωτερικό αέρα. Το σχηματάκι που έβαλες, αναφέρει ότι ζεσταίνει τον φρέσκο αέρα, δεν αναφέρει όμως τον τρόπο, αν τον ζεσταίνει δηλαδή με την αντλία θερμότητας ή με τη θερμότητα του εξερχόμενου αέρα - τον οποίο εξερχόμενο αέρα θα έπρεπε να πάρει από τον εσωτερικό χώρο και να τον βγάλει έξω.

Πιθανότερο απλώς να βάζει φρέσκο αέρα στο δωμάτιο αυξάνοντας την πίεση του αέρα στο δωμάτιο και ο εσωτερικός αέρας να φεύγει από τον αερισμό των κουφωμάτων λόγω της διαφοράς πίεσης - έτσι γλυτώνεις και τη σκόνη απέξω. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ο εξωτερικός αέρας θα πρέπει να θερμανθεί εξ ολοκλήρου από την αντλία θερμότητας, ειδάλλως, αν είχε εναλλάκτη θερμότητας θα θερμαινόταν σε ένα μεγάλο μέρος από τη τζάμπα θερμότητα του απαγόμενου αέρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.729
Reaction score
28.099
Μήπως υπάρχει εναλλάκτης αέρα αέρα, ο οποίος ζεσταίνει τον φρέσκο αέρα με τον ζεστό εξερχόμενο;
Δεν ξέρω αν βλέπεις εδώ κάτι.


Εγώ βλέπω μια αντίσταση στην ροή αέρα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.865
Εγώ πάντως την υγρασία την θέλω στο 20-25% στον χώρο μου , όχι παραπάνω.
Ολο τον χρόνο.
Υπερβολικά ξηρό.

Γκουγκλάροντας, το πρώτο που βλέπουν τα ματάκια μου είναι 45-55% ως ιδανική υγρασία εντός οικίας.
 

Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
μεταξύ μας, η εισαγωγή κρύου αέρα από έξω συμβάλει στην αφύγρανση του χώρου.
αν έχεις 55 με 60% σχετική υγρασία και δεν έχεις μεγάλες πηγές υγρασίας (δεν ξέρω τι εξατμίζει το ενυδρείο) στον χώρο, πιθανότατα δεν φέρνει αέρα από έξω (ή έστω δεν φέρνει αρκετό)
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Υπερβολικά ξηρό.

Γκουγκλάροντας, το πρώτο που βλέπουν τα ματάκια μου είναι 45-55% ως ιδανική υγρασία εντός οικίας.
Δεν θέλω παραπάνω Κώστα, το max 40% .
Με ενοχλεί η υγρασία , και εμένα και την κυρά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.865
μεταξύ μας, η εισαγωγή κρύου αέρα από έξω συμβάλει στην αφύγρανση του χώρου.
Εδώ σαλόνικα μπιτς.

Εξωτερική υγρασία, 185% χειμώνα καλοκαίρι.

Μη βλέπεις εσείς εκεί κάτω στο ξερό σας το κλίμα, εμείς εδώ βλέπουμε ψάρια να πετάνε.

(δεν ξέρω τι εξατμίζει το ενυδρείο)
3 ενυδρεία, ένα μεγάλο και 2 μικρά.
Γύρω στα 20 λίτρα το μήνα. Τόσο συμπληρώνω στο μεγάλο.

Και μπόλικη υγρασία από τα μπάνια μας, καθότι θέλουμε καυτό νερό, και είναι σα σάουνα στο τέλος, δε βλέπεις τίποτα, ο καθρέφτης άσπρος κλπ.

Στον πρώτο χρόνο είχαμε και μουχλες πάνω στο ταβάνι στα μπάνια. Πλέον δεν έχει τίποτα. Και δεν ανοίγουμε να "αεριστει" μετά το μπάνιο, καθόλου.
(Παλιά, ανοίγαμε κιόλας)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Περαία που έμενα , είχα πάντα 80-85% και έβριζα συνεχώς.
Ερχόμουν σπίτι για 4-5 μέρες ίσιωνα και όταν ξαναανέβαινα επάνω , πάθαινα κοκομπλόκο πάλι μέχρι να συνηθίσω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.729
Reaction score
28.099
Και μπόλικη υγρασία από τα μπάνια μας, καθότι θέλουμε καυτό νερό, και είναι σα σάουνα στο τέλος, δε βλέπεις τίποτα, ο καθρέφτης άσπρος κλπ.
Μια από τα ίδια. Γνκς βλπς 😅
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.516
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top