Barista Corner


Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
Ρε συ αλεξ , μπας και παίζει άλλο καλαθάκι να χωράει λίγο παραπάνω καφε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.316
Πολύ ωραίος αυτός, γράφοντας τον πίνω:


Ιδιαίτερος, ευγενικός, πλούσιος.
Έβγαλε άπειρο καϊμάκι, που σχετικά σύντομα έκατσε, αλλά δε περίμενα κιόλας, το ανακάτεψα πριν πιω.

Όσον αφορά τα screen packs, αφού προμηθεύτηκα και δοκίμασα ένα σωρό διαφορετικά, χοντρά λεπτά φτηνά ακριβά κλπ κλπ, τόσο στη χρήση, όσο και στη γεύση, νομίζω πως καλύτερα έχουν βγει αυτά τα τζαμπέ τα μπεαρ 😜🤪😁 από τεμου:

https://share.temu.com/n0gKWUzckxA

Ελάχιστη αντίσταση στη ροή, πολύ λεπτά, πολύ εύκολα καθαρίζουν, καλή κατασκευή.

Επίσης καλά είναι κι αυτά:

https://share.temu.com/uWWFTICfkkA

Τα οποία έχουν λίγο αυξημένη αντίσταση στη ροή (βολεύει σε μερικές περιπτώσεις), είναι λίγο πιο χοντρά και πιο βαριά, επίσης καλή κατασκευή.

Τα πιο ακριβά από iKape:


Έχουν ενδιάμεση αντίσταση στη ροή ανάμεσα στα δύο προηγούμενα, επίσης πολύ λεπτά και πολύ καλή κατασκευή, και αποτελούν το "χρυσό μέσο όρο" για κάθε χρήση, αλλά πολλά τα λεφτά τους για ένα γ@μοσκρίν. Αν θέλετε μόνο ένα, αυτό είναι η μέση οδός.

Το ότι δεν έχουν τρύπες στο κέντρο, όπου είναι ο λογότυπος, είναι θετικό, κι όχι αρνητικό. 😎

Ψαγμενη κατασκευή, και δουλεύει σωστά (μειώνει την διαφορά εκχύλισης του πακ στο κέντρο).

Πιο φτηνά βγαίνουν όμως τα screens από τεμου, και κάνεις περισσότερο παιχνίδι.
Απ'οτι καταλαβαίνω, δε χαλάνε καθόλου με τη χρήση.


ΥΓ. Καφέ χωρίς pack screen δε κάνω. Δε παίζει καν. Επίσης βάζω και χάρτινο στον πάτο του καλαθιού. 😉
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Ρε συ αλεξ , μπας και παίζει άλλο καλαθάκι να χωράει λίγο παραπάνω καφε;
Πρώτα να σου πω για την πίκρα:

* Πιστεύω να κάνεις ένα flush χωρίς το portafilter, μόνο με νερό, πριν και μετά από κάθε εκχύλιση για να καθαρίσει και να ζεσταθεί το group.

* Ο χρόνος εκχύλισης που δείχνει ξεκινάει αφού πάρει μπρος η αντλία μετά από ένα σύντομο pre-infusion.. Αρχικά λοιπόν μπορείς να στοχεύεις πιο κοντά στα 25 δευτερόλεπτα αντί για 30.

* Επειδή δεν μπορούμε να τραβήξουμε το portafilter με τον αλεσμένο καφέ πριν το tamping (θα χυθεί ο μισός καφές), χρησιμοποιώ το funnel της Sage για να αλέσω και να μπορώ να κάνω distribution με όποια μέθοδο γουστάρω πριν το ξαναβάλω για tamping.

funnel.jpg


Τα εξηγεί ωραία ο παρλαπίπας εδώ:



Στα καλαθάκια τώρα:

Έχω κι άλλα της IMF αλλά χρησιμοποιώ το "μαμά" που χωράει από 17 έως 20 γραμμάρια, ανάλογα με την πυκνότητα του καφέ. Δεν έχω δει διαφορά.

Θα σου έλεγα να πάρεις ένα blend από KUDU ή αλλού. Να πιεις έναν εκεί και μετά να φτιάχνεις στο σπίτι μέχρι να βρεις τις ρυθμίσεις που σου ταιριάζουν. Το blend το προτείνω γιατί συνήθως είναι πιο ευκολοδούλευτο και επίσης επειδή μπορείς να το ξαναβρείς για αγορά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Τρίτη φορά που θα δώσω ευκαιρία στην ΑΝΑΝΑ. Τις πρώτες δύο είχα ουδέτερη εμπειρία.
Να δούμε και τον Νικαράγουα στα 18 ευρώ...


View attachment 324253
Δεν αρχίσαμε καλά...

Η ρύθμιση που είχα στον μύλο στις τελευταίες πέντε ποικιλίες ήταν στο 14-15.
Βάζω τον ΑΝΑΝΑ και μου κάνει μία εκχύλιση σαν βρύση. Πετάω τον πρώτο. Πάω τη ρύθμιση στο 11 εκχύλιση και πάλι βρύση. Στα 12 δευτερόλεπτα. Πέταμα κι αυτός. Πάω στο 9 και καταφέρνω να πιάσω τα 22 δευτερόλεπτα. Είπα να μην τον πετάξω κι αυτόν.

Εμφανισιακά καλός, ανεπαίσθητο σώμα. Γεύση της σειράς χωρίς τίποτα ιδιαίτερο.

Θα δοκιμάσω αύριο πάλι με ακόμα πιο λεπτή άλεση αλλά τα προγνωστικά δεν είναι με το μέρος του.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Δεν αρχίσαμε καλά...

Η ρύθμιση που είχα στον μύλο στις τελευταίες πέντε ποικιλίες ήταν στο 14-15.
Βάζω τον ΑΝΑΝΑ και μου κάνει μία εκχύλιση σαν βρύση. Πετάω τον πρώτο. Πάω τη ρύθμιση στο 11 εκχύλιση και πάλι βρύση. Στα 12 δευτερόλεπτα. Πέταμα κι αυτός. Πάω στο 9 και καταφέρνω να πιάσω τα 22 δευτερόλεπτα. Είπα να μην τον πετάξω κι αυτόν.

Εμφανισιακά καλός, ανεπαίσθητο σώμα. Γεύση της σειράς χωρίς τίποτα ιδιαίτερο.

Θα δοκιμάσω αύριο πάλι με ακόμα πιο λεπτή άλεση αλλά τα προγνωστικά δεν είναι με το μέρος του.
Μια μικρή αύξηση της δόσης, 0,50-1 γραμμάριο ίσως βοηθήσει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Μια μικρή αύξηση της δόσης, 0,50-1 γραμμάριο ίσως βοηθήσει.
:thumbsup:

Είναι ήδη μέσα στο πρόγραμμα κι αυτό στο μέτρο του εφικτού.

Η Touch Impress που έχω τώρα δουλεύει ογκομετρικά. Αλέθει ακριβώς τον καφέ που χωράει το καλαθάκι αφήνοντας το απαιτούμενο overhead. Δεν απαγορεύεται να το παρακάμψεις αλλά μετά θα ακουμπάει ο καφές στη σίτα του group.

Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Ο καλός καφές δείχνει τη δυναμική του ακόμα και με "λάθος" ρυθμίσεις. Ο συγκεκριμένος δεν με συγκίνησε καθόλου παρά τα 18 ευρώ.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
Δεν απαγορεύεται να το παρακάμψεις αλλά μετά θα ακουμπάει ο καφές στη σίτα του group.
Αυτό μου έδωσε την εντύπωση ότι όταν συμβαίνει πιέζει περισσότερο το puck και μάλλον οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα στη ροή.

Ναι κάνω flush πριν και μετά.
Στη αρχή ήταν μεγάλη απογοήτευση το αποτέλεσμα, μετά από μισό κιλό καφέ έχει φτιάξει σημαντικά.
Θα ξαναδοκιμάσω hand pickers κάποια στιγμή όσο το βρίσκω γιατί είμαι σίγουρος ότι τον αδίκησα στην αρχή.

Πάντως η brera ήταν τιμιοτατο μηχανάκι, σταθερή ποιότητα με ένα κουμπί και αποτέλεσμα πολύ πάνω από το 95% των καφενεδων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.316
θα ακουμπάει ο καφές στη σίτα του group.
Μια λύση που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει ώστε να βάλεις περισσότερο καφέ στο μαμά καλαθάκι, είναι πάτημα του πακ με μεγαλύτερη δύναμη και χρήση pack screen.

Επόμενη επιλογή, και μάλλον πιο λογική, είναι μεγαλύτερο καλαθάκι (προφανώς).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Αυτό μου έδωσε την εντύπωση ότι όταν συμβαίνει πιέζει περισσότερο το puck και μάλλον οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα στη ροή.

Ναι κάνω flush πριν και μετά.
Στη αρχή ήταν μεγάλη απογοήτευση το αποτέλεσμα, μετά από μισό κιλό καφέ έχει φτιάξει σημαντικά.
Θα ξαναδοκιμάσω hand pickers κάποια στιγμή όσο το βρίσκω γιατί είμαι σίγουρος ότι τον αδίκησα στην αρχή.

Πάντως η brera ήταν τιμιοτατο μηχανάκι, σταθερή ποιότητα με ένα κουμπί και αποτέλεσμα πολύ πάνω από το 95% των καφενεδων.
Μήπως κατά λάθος χρησιμοποιείς το pressurized καλαθάκι; Στο ρωτάω γιατί την έχω πάθει επειδή έχω πολλά και είναι όλα μαζί.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Μια λύση που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει ώστε να βάλεις περισσότερο καφέ στο μαμά καλαθάκι, είναι πάτημα του πακ με μεγαλύτερη δύναμη και χρήση pack screen.

Επόμενη επιλογή, και μάλλον πιο λογική, είναι μεγαλύτερο καλαθάκι (προφανώς).
Όλα υπάρχουν και γίνονται αλλά εγώ θέλω άλλον καφέ. :biggrin:

Ήδη χάλασα τον μισό για να τον φέρω εκεί που πρέπει χωρίς να μου δώσει γευστικά αυτά που θέλω. Κοντραρεται οριακά με φτηνές ποικιλίες από τη Βραζιλία που έχουν τη μισή τιμή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Όχι το διάτρητο έχω από την αρχή
Μου πήρε δύο βδομάδες μέχρι να φτάσω να χρησιμοποιώ την εσπρεσιέρα μηχανικά. Αρχικά όλο κάτι δεν μου άρεσε.

Κάνε προπόνηση με τον πιο φρέσκο καφέ που μπορείς να βρεις. Μία με δύο βδομάδες από το ψήσιμο.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
9 στις 10 φορές όταν αντιμετώπιζα προβλήματα έφταιγε ότι είχε μπαγιατέψει ο κόκκος καφέ, κυρίως από δική μου υπαιτιότητα.
Επίσης όταν θα πάω να ρυθμίσω /μάθω την συμπεριφορά από το σετ μου, θα χρησιμοποιήσω τους μαγικούς μικρούς κόκκους από Αιθιοπία που έχουν και αρκετή αντίσταση στην ροή κατά την διάρκεια της εκχύλισης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Τρίτη φορά που θα δώσω ευκαιρία στην ΑΝΑΝΑ. Τις πρώτες δύο είχα ουδέτερη εμπειρία.
Να δούμε και τον Νικαράγουα στα 18 ευρώ...


View attachment 324253

Μετά από το τελικό καλιμπράρισμα η βαθμολογία: 6,5/10

Τον έσωσε η αυξημένη οξύτητα που προτιμάω. Σύνηθες χαρακτηριστικό των Caturra κόκκων.
Εικάζω ότι το καβούρδισμα ήταν πολύ ελαφρύ και έγινε πολύ δύσκολος στην άλεση και την εκχύλιση.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Ειναι μια δυσκολη περιοδος για τους μονοποικιλιακους η μοναδικης προελευσης καφεδες γενικα. Εχει να κανει με το οτι τελειωνουν οι σοδειες και εχουν ξεθυμανει.Αυτα ειναι συμπερασματα δικα μου οσο πλησιαζουμε προς το καλοκαιρι.Συνηθως αναλογα με την χρονια(εδω και εξι,επτα χρόνια)καπου μαιο με ιουνιο καθαριζω και κλεινω την καφετιερα λογο αυτων που προανέφερα.Να δουμε τι θα γινει φετος. Καποιο blend που να με συναρπαζει δεν υπαρχει οποτε...Εν αναμμονη της νεας σοδειάς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.316
Σούπερ εντυπωσιακός καφές.
Ξεχωρίζει.

1000010760.jpg


Έντονα όξινα στοιχεία, εντυπωσιακά.

Μέτριο σώμα, φαίνεται ελαφρύς, γλυκόπιοτος.

Πάρτε ένα. Αξίζει.

ΥΓ. Αρκετά ανοιχτόχρωμοι οι κόκκοι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.134
Σούπερ εντυπωσιακός καφές.
Ξεχωρίζει.

View attachment 324415

Έντονα όξινα στοιχεία, εντυπωσιακά.

Μέτριο σώμα, φαίνεται ελαφρύς, γλυκόπιοτος.

Πάρτε ένα. Αξίζει.

ΥΓ. Αρκετά ανοιχτόχρωμοι οι κόκκοι.
Το Cup 10 δίνει συχνά υπέροχους καφέδες. Μου το θύμισες και θα παραγγείλω.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.939
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top