Αντιγραφή κλειδιού αυτοκινήτου

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Έχω το ανταλλακτικό κλειδί του Focus και θέλω να το "κόψω" κάπου. Ξέρετε κανέναν που να κάνει σωστή δουλειά στις αντιγραφές κλειδιών;;;

Φυσικά η τρομερή και άκρως εξυπηρετική Ford Motor Hellas και οι αντιπροσωπείες της δεν αναλαμβάνουν τέτοια δουλειά...
 



Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Εφόσον το κλειδί έχει μέσα του τον πομπό του immoblizer, μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Όταν πήρες τα κλειδιά, δεν σου έδωσαν μαζί κ ένα μεταλλικό ταμπελάκι που με αυτό μπορείς να βγάλεις άλλα κλειδιά ? Τουλάχιστον αυτό γίνεται στα Nissan, Opel, BMW που ξέρω από 1ο χέρι...
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Αντιγραφή κλειδιού αυτοκινήτου

Έχω το ανταλλακτικό κλειδί του Focus και θέλω να το "κόψω" κάπου. Ξέρετε κανέναν που να κάνει σωστή δουλειά στις αντιγραφές κλειδιών;;;

Φυσικά η τρομερή και άκρως εξυπηρετική Ford Motor Hellas και οι αντιπροσωπείες της δεν αναλαμβάνουν τέτοια δουλειά...
Καθε αυτοκινητο εχει 3 μοναδικα κλειδια.Τα δυο τα εχεις εσυ και το αλλο(μπλε η πρασινο)η φορντ.Μονο αυτη θα σου δωσει τη λυση.Πες τους πως τα εχασες και τα δυο αλλα θα σου ζητησουν πανω απο 100ευρω για το κλειδι με τα μπουτονακια επανω
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έχω το ανταλλακτικό κλειδί του Focus και θέλω να το "κόψω" κάπου. Ξέρετε κανέναν που να κάνει σωστή δουλειά στις αντιγραφές κλειδιών;;;

Φυσικά η τρομερή και άκρως εξυπηρετική Ford Motor Hellas και οι αντιπροσωπείες της δεν αναλαμβάνουν τέτοια δουλειά...


Ζζζζεεενικέ!!!
Αν θες να χρησιμοποιήσεις το κλειδί απλά και μόνο για να ξεκλειδώνεις τις πόρτες, τον χώρο αποσκευών και τον χώρο του κινητήρα, τότε πας σε κάποιον κλειδαρά να σου βγάλει ένα κλειδί (χωρίς immobilizer)

Aν όμως χρειάζεσαι κλειδί για να βάζεις μπροστά και τον κινητήρα θα πρέπει να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην αντιπροσωπεία.
Λογικά στο δεύτερο κλειδί που σου έδωσαν στην αρχή είχες (όπως λέει σωστά ο Μιχάλης) και ένα μεταλλικό (συνήθως) ταμπελάκι με έναν κωδικό.
Αυτό θα κάνει πιο εύκολη την εντολή κατασκευής του κλειδιού.
Αν και σε απώλειά του, συνήθως από τον αριθμό πλαισίου (ή κινητήρα) θα βγάλουν άκρη. Ίσως απλά να σε καθυστερήσουν......
Όπως και να έχει πάντως, το κόστος δεν είναι μικρό.
Να μη ξεχάσεις να ρωτήσεις αν παραγγείλεις 2 κλειδιά σου έρχεται πολύ οικονομικότερο. Πχ το 1 κλειδί 220€ και τα 2 να κοστίζουν300€


Στο τανγκό το έχασες ή με την βέσπα???:happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Πληροφοριακα μονο, καθως δεν εχω δοκιμασει η ρωτησει, εχω δει κλειδαραδικο στη Μπενακη και Ακαδημιας, αν δεν κανω λαθος, με ταμπελα εξω που γραφει οτι φτιαχνει και immobilizer. Τωρα αν εννοει σαν αντιγραφη η σαν επισκευη δεν γνωριζω.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Αντιγραφή κλειδιού αυτοκινήτου

Καθε αυτοκινητο εχει 3 μοναδικα κλειδια.Τα δυο τα εχεις εσυ και το αλλο(μπλε η πρασινο)η φορντ.Μονο αυτη θα σου δωσει τη λυση.Πες τους πως τα εχασες και τα δυο αλλα θα σου ζητησουν πανω απο 100ευρω για το κλειδι με τα μπουτονακια επανω
Πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Λοιπόν η τρομερή αυτή αντιπροσωπεία που λέγεται Ford Motor Hellas αν χάσεις το ένα κλειδί (αυτό με τον συναγερμό, γιατί το άλλο δεν έχει!!!) σου δίνουν ένα κλειδί - ανταλλακτικό αλλά θα πρέπει ΜΟΝΟΣ μου να πάω να το κόψω σε κλειδαρά με βάση το δεύτερο κλειδί που έχω. Μετά πάω στην Ford όπου μου το συνδέουν με το κομμάτι που έχει τα μπουτόν επάνω και μου επαναπρογραμματίζουν το imobillizer και τον συναγερμό!!!

Κόστος:

Κλειδί: 70 Ευρώ
Μπουτόν: 90 Ευρώ
Προγραμματισμός: Θα τους πάρει ο δι@ολος αν ζητήσουν χρήματα!!!!

Αυτά! wall_1wall_1wall_1
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Αν θες να χρησιμοποιήσεις το κλειδί απλά και μόνο για να ξεκλειδώνεις τις πόρτες, τον χώρο αποσκευών και τον χώρο του κινητήρα, τότε πας σε κάποιον κλειδαρά να σου βγάλει ένα κλειδί (χωρίς immobilizer)

Έναν τέτοιο ψάχνω που να ξέρει από κλειδιά αυτοκινήτου!!!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αντιγραφή κλειδιού αυτοκινήτου

Με το Mondeo Πήρα 2 κλειδιά που και τα 2 έχουν συναγερμό. Προφανώς αυτά ισχύουν μόνο για το focus Χρήστο...
 

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
το "δεν εχει συναγερμο" εινια αδοκιμο γιατι

ακομα και το απλο κλειδι μπορει να οπλισει τον συναγερμο σου
αυτος οπλιζει αφοπλιζει απο μια εντολη που παιρνει απο τον εγκεφαλο για διπλο κλειδωμα
το διπλο κλειδωμα το επιτυγχανεις ειτε διπλο πατημα του κουμπιου (σωστα?)
ειτε με διπλο γυρισμα του κλειδιου στην κλειδαρια (λεπτομεριες στο βιβλιο του αυτοκινητου)
τα κλειδια κανονικα ερχονται ετοιμα αποξω , τωρα πως εσενα σου ειπανε να κοψεις εσυ εινια ενα θεμα μεταφυσικης τους εισαγωγεα...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
το "δεν εχει συναγερμο" εινια αδοκιμο γιατι

ακομα και το απλο κλειδι μπορει να οπλισει τον συναγερμο σου
αυτος οπλιζει αφοπλιζει απο μια εντολη που παιρνει απο τον εγκεφαλο για διπλο κλειδωμα
το διπλο κλειδωμα το επιτυγχανεις ειτε διπλο πατημα του κουμπιου (σωστα?)
ειτε με διπλο γυρισμα του κλειδιου στην κλειδαρια (λεπτομεριες στο βιβλιο του αυτοκινητου)
τα κλειδια κανονικα ερχονται ετοιμα αποξω , τωρα πως εσενα σου ειπανε να κοψεις εσυ εινια ενα θεμα μεταφυσικης τους εισαγωγεα...
Η Ford Motor Hellas έτσι λειτουργεί... wall_1wall_1wall_1

Πρέπει να κόψω εγώ το κλειδί σε κλειδαρά!!!!

Μετά αυτοί θα το ενσωματώσουν στο σύστημα με τα μπουτόν και θα το ρυθμίσουν με το imo και τον συναγερμό...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Αντιγραφή κλειδιού αυτοκινήτου

Με το Mondeo Πήρα 2 κλειδιά που και τα 2 έχουν συναγερμό. Προφανώς αυτά ισχύουν μόνο για το focus Χρήστο...
Εγώ είμαι από τους "προνομιακούς" πελάτες της Ford που άλλαξαν το προηγούμενο Focus με το FocusII
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
ford Fiongus

Φόρντ Φιόνγκους!!!

Τελικά Κορεάτικα και πάλι Κορεάτικα... εεε Χρήστο?
 




Μηνύματα
919
Reaction score
1
Τελικα περνουσα σημερα τυχαια απο κει και ρωτησα. (Focus τελευταιο μοντελο του ειπα).
Το κλειδι μπορει να το φτιαξει αλλα για αντιγραφη του immobilizer-συναγερμου, αν αυτο ειναι επιθυμητο τελικα, θα πρεπει να πας με το αμαξι εκει για να το ελεγξει με το scanner και να βεβαιωθει.
Μπενακη και Ακαδημιας ανεβαινοντας την Ακαδημιας δεξια. :happy_4:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Τελικα περνουσα σημερα τυχαια απο κει και ρωτησα. (Focus τελευταιο μοντελο του ειπα).
Το κλειδι μπορει να το φτιαξει αλλα για αντιγραφη του immobilizer-συναγερμου, αν αυτο ειναι επιθυμητο τελικα, θα πρεπει να πας με το αμαξι εκει για να το ελεγξει με το scanner και να βεβαιωθει.
Μπενακη και Ακαδημιας ανεβαινοντας την Ακαδημιας δεξια. :happy_4:
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Αν το ελεγξει με το scanner και με βαση τον αριθμο κυκλοφοριας , λεω τωρα εγω ο καχυποπτος , δεν θα εχει στα χερια του την συχνοτητα του immobilizer , απο τον αριθμο κυκλοφοριας την διευθυνση και ενδεχομενως αν η μηχανη που κοβει κλειδια εχει "μνημη" , αλλο ενα κλειδι για ....πασα χρηση ;;; ....λεω τωρα ....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.507
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top