Αγορά ηχίων: KEF IQ9 - B&W 683 - fOCAL 826V

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3 ηχεία!
Έχω ακούσει μόνο το B&W ξέρει κανένας κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη για να ακόυσω τα άλλα 2??
Φυσικά είμαι όλος αυτια για τις παρατηρήσεις σας για τα 3 αυτά ηχεία!! Τι λέτε?
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Αγορά ηχίων: KEF IQ9 - B&W 683 - fOCAL 826V

Δεν τα εχω ακουσει .
Στην Θεσ/νικη πρεπει να εχει ΚΕΦ στο MediaMarkt.
Για τα Focal ...δεν ξερω.
Αν τηλεφωνησεις στην αντ/πεια θα σου πουν.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μεταξύ KEF και Focal θα επέλεγα τα πρώτα δαγκωτό (τουλάχιστον στο σύστημα που τα είχα ακούσει side by side).
Μεταξύ KEF και B&W ζορίζουν τα πράγματα...
Διαφέρει αρκετά ο ήχος τους πάντως οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι θα σου "κάτσει" καλύτερα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα ακούσεις.
Γράψε κάτι παραπάνω για το χώρο σου, τα σύνοδα, τη μουσική που ακούς κλπ.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Απάντηση: Αγορά ηχίων: KEF IQ9 - B&W 683 - fOCAL 826V

τα kef θα τα ακουσειs στη media markt,αξιολογο ηχειο.
οσο με τα b&w θα συμφωνησω με τον ΚΩΣΤΑ.Φ οτι τα δυο ηχεια εχουν διαφορα μεταξυ τουs,και οτι πρεπει να τα ακουσειs και να κρινειs!!
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο χώρος μου είναι γύρο στα 3χ5 τα ηχεία είναι στημένα να ακτινοβολούν στο 5.
Θα ήθελα να έχουν την οπή ανάκλασης μπροστα καθώς θα είναι σχετικά κοντά στις πίσω γωνίες.
Προενισχυής DENON 4306 τελικός Advance Acoustics 305 (δεν είμαι σίγουρος απόλυτα για το μοντέλο)

Ακούω πολλά ήδη μουσικής, αλλά περισσότερο pop και λίγο house, και βλέπω αρκετές ταινίες, οπότε η χρήση θα είναι 50-50

Ξέρω οτι ο advance έχει αρκετά πολύσιο χαμηλό γι'αυτο (αν το σκευτομαι σωστα) δεν θα ήθελα τα ηχεία μου να έχουν τονισμένα χαμηλά, απο οτι ξέρω τα focal έχουν πιο γλυκά χαμηλά ισχύει?
Θα πάω κάποια στιγμή να ακούσω στο mediamrkt τι υπάρχει!!
Ξέρει κανείς αν μπορώ να ακούσω κάπου focal??
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
ΑΑΑ!! Και κάτι που ίσος μπορεί να βοηθήσει τα πράματα.....

Τα προηγούμενα ηχεία μου ήταν τα Tannoy Sensys dc2.

Απο τα καινούρια μου ηχεία ζήτάω καλύτερο έλεγχο και πιο γλυκά ψιλά, αρκετά πιο γλυκά!!!
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Στο κατάστημα της αλυσίδας Expert της Φιλίππου 65 υπάρχουν για ακρόαση τα KEF IQ7, που είναι τα ίδια με τα IQ9 μείον ένα γούφερ. Τα άκουσα και εντυπωσιάστηκα από την αναλυτικότητά τους, αν και με απασχόλησε μια μεταλλική χροιά, η οποία όμως είναι επιθυμητή στο home cinema.
Καθ' ότι τα ΙQ7 δίνονται σε τιμή προσφοράς, θα πρότεινα να πάρεις εκείνα, αφού θα τα χρησιμοποιείς πιο πολύ στο home cinema, όπου τις χαμηλές τις αναλαμβάνει το sub.

Στο ίδιο κατάστημα υπάρχει για ακρόαση το εκπληκτικό Audio Pro A.100 με τα ενσωματωμένα ενεργά 8ιντσα sub. Εκτεταμένο και σωστό χαμηλό. Δεν απαιτείται sub για χρήση σε home cinema!
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Απάντηση: Αγορά ηχίων: KEF IQ9 - B&W 683 - fOCAL 826V

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια να πάρεις KEF. Εχω και εγώ τα Kef στο σύστημα μου και ομολογώ έχουν πολλή υπεροχο ήχο που θα μέινεις για πάρα πολλά χρόνια ικανοποιημένος....
Μη διστάζεις....
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Άκουσα στο Mediamarkt τα iq7 και ομολογώ οτι δεν εντυπωστιάστηκα γιατι μου φάνηκαν πολύ άδεια και ξερά! Μπορεί όμως να φταίει και ο χώρος και ο ενισχυτής θα ψάξω και αλλού....
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Απάντηση: Αγορά ηχίων: KEF IQ9 - B&W 683 - fOCAL 826V

Στο άκουσμα του ήχου είναι συνάρτηση από πολλούς παράγοντες και ο βασικότερος είναι ο χώρος. Τώρα μέσα στο Μεντια Μαρκετ, κακά τα ψέματα, δεν είναι και ο καταλληλότερος χώρος για να τσεκάρεις αν παίζουν καλά ή όχι κάποια ηχεία.....
Πάντως με την κατάλληλη ρύθμιση του ενισχυτή είναι πραγματικά "διαμάντια" τα KEF.
από εκεί και πέρα τον λόγο τον έχεις εσύ.....
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Ξέρει κανείς αν στην τηλεοπτική στην Θεσσαλονίκη είναι προς ακρόαση τα B&w????
 


Μηνύματα
120
Reaction score
0
Καλησπερα , μια και εισαι στην αναζητηση ηχειων, και εγω εχω κανει μεγαλο κυκλο 4+ μηνες τωρα, (μολις εχτες τα αγορασα) ακουγοντας και δοκιμαζοντας ... Kef , monitor audio , B&W , Chario , Atc , Harbeth , Focal , Atlantic Tech , Triangle , Bose , στην κατηγορια τιμης 500 - 1000 ευρω . Τα Harbeth ηταν τελεια αλλα ειναι monitor και δεν ενδεικνινται για τα απειρα mp3 που εχω στον υπολογιστη. Μεταξυ αυτων που αναφερεις παντως θα πηγαινα στα B&W (αν και τα 685 παιζουν καλυτερα οταν τα βαλεις στην βαση τους και μακρια απο τοιχο).
Προσεξε οπωσδηποτε να εχεις τα bass reflex μπροστα μια και θα τα βαλεις κοντα στον τοιχο , επισης αν τα βαλεις κοντα στην τηλεοραση κοιτα να ειναι μαγνητικα θωρακισμενα η αλλιως τουλαχιστον 50cm μακρια απο αυτην. Προσπαθησε να κατεβαζεις και να διαβαζεις προσεκτικα τα manual των ηχειων που κοιτας. Εκει πραγματικα θα βρεις ολα τα στοιχεια που θες. Θα σου ελεγα να κοιταξεις και κανενα ξενο περιοδικο για home cinema και Ηι-Fi. To "Ηι-Fi Choice" για παραδειγμα εχει και ενα ακομα κριτιριο πολυ σημαντικο στα ηχεια που κανει test που κανενα αλλο περιοδικο του χωρου δεν εχει... και αναφερεται στο ποια ηχεια παιζουν καλυτερα κοντα και ποια μακρια απο τοιχο. Πολλες εταιριες στο εξωτερικο φερνουν τα ηχεια στον χωρο σου για δοκιμη , εδω στο ελαντα αυτο δεν παιζει , οποτε παντα να εχεις ενα original cd μαζι σου και ενα γραμμενο με mp3 audio και με καποια κομματια που τα εχεις ακουσει πολλες φορες. Ετσι θα βγαλεις σιγουρα ενα καπως πιο εμπεριστατομενο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
0
ΑΑΑ!! Και κάτι που ίσος μπορεί να βοηθήσει τα πράματα.....

Τα προηγούμενα ηχεία μου ήταν τα Tannoy Sensys dc2.

Απο τα καινούρια μου ηχεία ζήτάω καλύτερο έλεγχο και πιο γλυκά ψιλά, αρκετά πιο γλυκά!!!

Τα B&W παντως δεν φημιζονται για τα γλυκα υψηλα τους, μαλλον για τα υπεραναλυτικα.. οσο για τα μπασα τους ενω δεν ειναι πολυ πλουσια και ειναι και αρκετα σφιχτα(οπως απο οτι καταλαβα το θελεις κιολας) στη συχνοτητα συντονισμου του reflex (ακομα κι οταν ειναι μπροστα)εχουν μια θολουρα, η οποια διορθωνεται ειτε με αρκετη απομακρυνση απο τους τοιχους ειτε βαζοντας αφρολεξ στην τρυπα. Βεβαια η εμπειρια μου με την συγκεκριμενη μαρκα ειναι με αλλα ηχεια (CDM1) αλλα οσα εχω ακουσει (πλην της σειρας 800) εχουν παραπλισια προβληματακια αλλα σε μεγαλυτερο κι αλλα σε μικροτερο βαθμο, που σε μερικες περιπτωσεις μπορουν να γινουν προτερηματα αναλογα με τα υπολοιπα συνοδα.
Αν μπορεις πριν διαλεξεις ακουσε τα με τα συνοδα σου, η στην ελαχιστη με τον ενισχυτη σου.
 

Μηνύματα
132
Reaction score
27
Aν είναι να στριμώξεις τα ηχεία στον τοίχο θα έχεις προβλημα ότι και να βάλεις.

Μελέτησε καλά τις ανοχές του χώρου σου όσον αφορά την τοποθέτηση των ηχείων και χτίσε τη θέση ακρόασης και το σύστημα με βάση αυτό.

Δεδομένων των διαστάσεων που αναφέρεις υποθέτω πως η θέση ακρόασης είναι κολλημένη στον απέναντι τοίχο και άρα δεν σε σώνει ακριβως η υπόθεση "οπές μπροστά".

Αν και ισως είναι αδύνατο θα πρότεινα ανακατάταξη ώστε τα ηχεία να ακτινοβολούν από την πιο στενή πλευρά του χώρου ώστε η θέση ακρόασης να μην έιναι κολλημένη στον τοίχο

Τα KEF είναι πολύ απαιτητικά τόσο ως προς τα συνοδά όσο και προς τον χώρο. Εζησα αρκετά χρόνια παρέα με τον προκάτοχο των iq9 τα Q7 και μπορώ να πω σε γενικές γραμμές πως είναι μια χαρά παρά τογεγονός πως είχαν και μια παραλληλόγραμμη οπή πίσω που μου κόστισε πολύ χρόνο για να την εκμεταλλευτώ σωστά. Επίσης θέλουν πολύ καλό στερέωμα στο πάτωμα (όχι μόνο με τις ακίδες, πειραματίσου). Ακούγονται καλύτερα διπλοκαλωδιωμένα και προσοχή στό μεταλλικό tweeter γιατί βουλιάζει με το παραμικρό.

Είδα πολύ καλύτερα αποτελέσματα όταν έβαλα στον πάτο από μια σακκούλα με άμμο γύρω στο ενάμιση κιλό

Πιστεύω πάντως πως τα πρίμα είναι ψιλοπροβολικά που ίσως σε κουράσουν στη μουσική.

Αυτό ίσως λύνεται με έναν λαμπάτο προ (δεν θα ακούσεις τις δυνατότητές τους μέσα από το προενισχυτικό τμήμα ενός A/V) ή ακόμα και με λιγότερο λαμπερά καλώδια

Πάντως στον χώρο σου θα πήγαινα σε μικρότερα ηχεία. Ισως βάσης Σκέψου το αφού πρώτα εξασφαλίσεις ΑΚΡΟΑΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

Τέλος, η χαμηλή σειρά της KEF έχει κακή μεταπωλητική αξία

Παρόλα αυτά αν δεν χάσεις την υπομονή οσυ θα σε ανταμείψουν. Το καλό τους είναι πως δεν μασάνε με την έννοια "sweet spot". Επίσης ξεγυμνώνουν εύκολα τις αδυναμίες των συνοδών. Θυμήσου πως τις περισσότερες φορές δεν θα φταίνε αυτά αλλά ο χώρος, η γωνία που τα έχεις στρέψει, η στήριξη η τοποθέτηση και τα λιγότερο ικανά μηχανήματα. Μπορείς να επιμείνεις με αλλαγές μέχρι να τα ματσάρεις απόλυτα. Αρκεί αυτό που νιώθεις οτι μπορούν να σου δώσουν να είναι αυτό που πάει στο αυτίι σου. Είναι μακρύς ο δρόμος προς την Ιθάκη.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Αν και ισως είναι αδύνατο θα πρότεινα ανακατάταξη ώστε τα ηχεία να ακτινοβολούν από την πιο στενή πλευρά του χώρου ώστε η θέση ακρόασης να μην έιναι κολλημένη στον τοίχο
Δυστηχώς αυτό είναι τελείως αδύνατο...δεν φτάνει μετα ο χώρος για τον προβολέα!!

Αυτό ίσως λύνεται με έναν λαμπάτο προ (δεν θα ακούσεις τις δυνατότητές τους μέσα από το προενισχυτικό τμήμα ενός A/V) ή ακόμα και με λιγότερο λαμπερά καλώδια
Στα άμεσα σχέδια είναι η αγορά ενος προ με passthrough οπότε μάλλον αυτο λύνεται!!Ακούω προτάσεις απο όποιον έχει όρεξη!!

Πάντως στον χώρο σου θα πήγαινα σε μικρότερα ηχεία. Ισως βάσης Σκέψου το αφού πρώτα εξασφαλίσεις ΑΚΡΟΑΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά τις τελευταίες μέρες αυτό και ξέρω οτι σε ηχεία βάσης σε αυτήν την τιμή οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες οπότε ο πονοκέφαλος ακόμα μεγαλύτερος!! Όσο για ακρόαση στο σπίτι αυτό είναι μάλλον κάτι άγνωστο για τα ελληνικά καταστήματα... μέχρι που σκέφτικα να πάρω τα ενισχυτικά εκεί αλλα δεν νομίζω οτι είναι εφικτό κάτι τέτοιο(αν και να ήταν ο χώρος πάλι δεν είναι ο ίδιος οπότε...)!!



Βρε παιδία πολύ μπέρδεμα!! Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα με ανθρώπους που ξέρουν την δουλεία τους και έχουν αρκετά μεγάλο showroom μπας και βγάλω άκρη?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top