Help !!Για αγορα τηλεορασης!

Μηνύματα
31
Reaction score
0
ΚΑλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρω μια τηλεοραση γυρω στις 40 ιντσες Full hd με καλη αντιθεση γυρω στα 1000-1200 οπως η Bravia της Sony με 16000:1 η καποια Lg, Η αν αξιζει να ριξω καποια χρηματα για να παρω 100Hz το μοντελο της Samsung με 25000:1...Ρωταω το εξης καθως φοβαμαι το ενδεχομενο των τηλεορασεων π δεν ειναι 100ΗΖ να ΄χανουν' σε καποιες ταινιες με εντονη δραση η βλεποντας ποδοσφαιρο...Υπαρχει τετοιο ενδεχομενο?Η αληθεια ειναι οτι η εικονα της συγκεκριμεν Σαμσουνγκ τα σπαει αλλα ειναι και 500 ευρω παραπανω ρε γμτ..με τα ιδια χρηματα παιρνω προσφορα bravia+ps3..

Υ.γ.Ειδα μια 42 Funai στα multirama και ειχε πολυ καλη εικονα στο ματι τεσπα (εδειχνε Hd)..εχετε γνωμη για τη συγκεκριμενη?1000ευρω εχει..


Ευχαριστω εκ των προτερων:)
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι! :123:
Σάββατο βράδυ είναι, οι γνώστες του θέματος θα κάνουν το beaute τους για τη βραδυνή έξοδο! :123:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
φίλε Nikolas η γνώμη μου είναι αν θές τηλεοπτικό σήμα, και ειδκά ποδόσφαιρο να μήν πάς σε LCD, αλλά PLASMA. Θα δείς εικονα κοντινή με τις CRT, θα δείς καλό έως τέλειο μάυρο, Και το βασικότερο η λέξη 100hz δεν θα χρειασθεί να σε βάλει σε ερωτηματικά... στις PLASMA το refresh των 100hz δεν υφίσταται... το κάνουν πλέον όλες By default (ετσι εχω διαβάσει... ή να το πώ λιανά δεν εχω δεί καμμιά PLASMA ανευ 100hz)

πάντως στην κίνηση ειδικά στο ποδόσφαιρο οι LCD δεν αποδίδουν τα μέγιστα και εχουν στα δικά μου μάτια ενα είδολο και μια σκιά που ακολουθεί την γρήγορη κίνηση. Αυτό σε συνδυασμό με την εικόνα τους που δεν εχει την χρωματική ζωντάνια (λόγω καλύτερου μάυρου) της PLASMA αμα τις δείς δίπλα δίπλα θα διαπιστώσεις την διαφορά.

Θα σου πρότεινα Plasma Panasonic ή LG
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Είδες Νικόλα; Έβαλε τη μάσκα ομορφιάς, τη λοσιόν του, τις κρέμες του, και μέχρι να βγάλει τα μπικουτί, σου απάντησε :142:

Λίγη υπομονή χρειάζεται, και καμία φορά λίγο τσίγκλισμα! :126:
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Αρχικα ευχαριστω:)..Οσον αφορα ομως ταινιες πχ στα Full Ηd που εχω στον υπολογιστη?Αυτο βασικα με ενδιαφερει..Σε ταινιες δρασεις θα χανει δλδ στις Lcd π σ ανεφερα?ακομα κ γ αυτο π λες στο ποδοσφαιρο ειναι αντιαισθητικο το αποτελεσμα?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Η Samsung χωλαίνει στο αναλογικό σήμα(την έχω και ξέρω).Αλλά για αυτο δεν φταίει τη τηλέοραση αλλά το σήμα.Στα ψηφιακά σήματα είναι άψογη!Και ναι στο ποδόσφαιρο απο τα αναλογικά κανάλια αν έχεις ενεργοποιημένα τα 100HZ βλέπεις ''3 μπάλες''.Χωρίς τα 100HZ είναι απλώς πολύ καλή,αλλά όχι plasma.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Eγω που θελω μια τηλεοραση κυριως δλδ για 1)hd υλικο απο υπολογιστη με θυρα Hdmi τι να προτιμησω?Βασικα να ρωτησω αν κανω βλεπω μεσω υπολογιστη αγωνες ποδοσφαιρου το ιδιο προβλημα θα εχω ε?ειναι θεμα τηλεορασης δλδ σωστα?...Γμτ χιλια δυο προβληματα.. τ να κανω εχω ανχωθει γτ δεν εχω και λεφτα για πεταμα...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το σήμα εφόσον είναι αναλογικό από όπου και να προέρχεται θα έχει τα ίδια προβλήματα.Πάντως το 99% των tv τα έχουν τα προβληματάκια τους.Η λύση είναι μια.Φτιάξε ένα dvd με υλικό που να βλέπεις και καλές βόλτες στα μαγαζιά.
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Νικόλα αυτή μόνο θα σου πρότεινα φίλε...

Pansonic PZ70 - full HD PLASMA 42", με εικόνα αριστη.

Εγώ εχω την PZ700 την 52άρα και δεν εχω μετανοιώσει για την αγορά της καθόλου.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αυτή θα σου πρότεινα...
Αν ξεπεράσεις το ψυχολογικό θέμα της ανάλυσης, θα απολαύσεις τηλεόραση.
Λίγο προσοχή θέλει στην αρχή, να μην προβάλεις για πολλή ώρα στατικές εικόνες, και θα είσαι άρχοντας.
Θα γλυτώσεις και την αυτοκτονία, παιδί πράμα! :114:

Τώρα πρόσεξα ότι είναι η Full HD... Κάθεσαι ακόμα;;;
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1018019

Αν πηγαινα σε κατι τετοιο?σε πλασμα δλδ?

Καντε μ καμια προταση εστω και απο προσωπικη εμπειρια μεχρι 1200 ευρω γτ παει θα αυτοκτονησω....
Οπά!1200 έχει αυτή?ε και εγώ δεν νομιζω σ αυτα τα λεφτά να βρείς κατι πιο ολοκληρωμένο.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
όταν είχε σκάρτα 2 χιλιάρικα ήταν ευκαιρία


απλά τώρα είναι ΣΟΥΠΕΡ ΕΥΚΑΙΡΙΑ και δεν υπάρχει ανταγωνισμός της ουτε καν στα 2κ ακόμα!!!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Να μαι παλι εδω...ΜΟυ χει φυγει το τσερβελο με οτι ειδα αλλα δεν κρατησα σημειωσεις!...τεσπα...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169311 αυτο εδω το μοντελο της LG σε αρχεια hd που θα παιζω απο pc θα αποδιδει καλυτερα σε σχεση με τη πλασμα που μ προτεινετε?Δωστε μ για ακομη μια φορα το πολυτιμο φως σας!
 



Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Σε ποια καταστηαματα θα μπορουσαν ν μ παρεχουν αυτη τη δυνατοτητα???
βασικά αν πάς λέω τώρα με ενα φορητό multimedia HD player και απλά τους ζητήσεις θέλω μια πρίζα ρευματος και βάλτε αυτό το hdmi πίσω στην Τιβί θα σου το έκαναν, και μετά βάζεις το demo σου και παίζεις όμορφα. Ομως ενα τέτοιο Player θα σου κοστίσει 1πο 160-250 ευρώ και φυσικά θα σου είναι και χρήσιμο για αργότερα για να απολαμβάνεις τις ταινίες σου. Αρα η αγορά ενός τέτοιου Player δεν θα ήταν κακιά λύση.

Στο πρακταίο όμως... η λύση είναι να βρείς την τηλεόραση που χρειάζεσαι.

Οπως εγραψα και σε αλλο thread που άλλος φίλος ρώταγε περίπου τα ίδια με εσένα θα σου έλεγα να δείς πάλι μόνο σε PLASMA αφού θα είσαι υπερκαλυμμένος για τα HD αρχεία αλλά και στην θέαση TV σήματος.

Panasonic - Viera TH-42PZ70 Plasma 42'' Full HD (1920x1080 και τιμή 1200 Ευρώ!!!!)

LG - LG 42LG5000 (1920 χ 1080 1150 Ευρω)
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Απάντηση: Help !!Για αγορα τηλεορασης!

ΝΙΚΟΛΑ ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ LG LF75 42''. ΠΑΡΤΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΕΧΕΙ 1187 ΕΥΡΩ ΣΤΟ E-SHOP ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΧΙΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ Φ.Π.Α ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ 1126... ΤΗΕ ΒΕST VALUE FOR MONEY THΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΑΚΡΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top