Επιλογη φωτογραφικης μηχανης

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολο το forum!Για να μην τα πολυλογω ας μπω κατευθειαν στο θεμα!Η παλια μου φωτογραφικη μηχανη(Sony cybershot P10) εσπασε απο μια πτωση και η αντιπροσωπεια μου ζηταει 30euro μονο για να την ελεγξει και να μου πει το κοστος της επισκευης οποτε ειναι εντελως ασυμφορο να τη φτιαξω.Ετσι σκεφτομαι την αγορα μιας καινουριας και ειμαι μεταξυ των
Olympus μ1010
Fujifilm finepix f100fd
Panasonic Lumix DMC TZ5
Canon IXUS 960
Καθως δεν ειμαι ενημερωμενος για τις point and shoot φωτογραφικες θελω βοηθεια για την επιλογη μεταξυ αυτων και οποισδηποτε αλλης εχετε να μου προτινετε!Ευχαριστω ολους για το χρονο σας
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Που ειναι οι experts βρε παιδια να μας δωσουν τα φωτα τους?:140:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Επειδή πρόσφατα πήρα φωτογραφική μηχανή και το έψαξα λίγο νομίζω ότι ότι οι καλύτερες είναι η ΙΧUS 960 και η Panasonic.

Θα προτιμούσα φυσικά την panasonic μιας και γράφει βίντεο σε Hihg-Definition 720p και έχει και το απίστευτο 10Χ οπτικό ζουμ. Είναι όμως πιο ακριβή από τις υπόλοιπες...

Στην θέση σου θα κοίταγα και την samsung NV24

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=49505

Στις φωτογραφίες είναι αρκετά καλή και στο βίντεο δεν παίζεται...

Αν όμως μπορείς να πας στα 350 Ευρώ τότε η panasonic είναι πολύ καλή...
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Φιλε χρηστo εχοντας δοκιμασει το προηγουμενο μοντελο της panasonic tz3 που εχει ενας φιλος οντως το βιντεο και το zoom ειναι εκπληκτικα για μια compact μηχανη.Ομως η φωτογραφιες που ειχε τραβηξει σε σκοταδι ειχαν πολυ θορυβο ακομα και σε iso 400 για να μην συζητησω για το iso 800.Απ οτι διαβασα και σε καποιο αλλο review site και απο καποια samples που ειδα,το ιδιο προβλημα εμφανιζεται και στην tz5.Ετσι μαλλον δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω 350 για να εχω καλο βιντεο αφου για το λογο αυτο εχω αγορασει την canon hv20 απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ετσι κοιταω προς olympus και fujifilm.Καμια γνωμη γι αυτες?Ισχυει αυτο που λενε για το pink banding της f100 κι αν ναι μονο στο ασημι η και στο μαυρο χρωμα(εχω διαβασει πως το προβλημα εμφανιζεται στην ασημι made in japan και οχι στη μαυρη made in china).Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω για το χρονο σας
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Δεν παρακολουθω στενα τα της φωτογραφιας, αλλα εχω την εντυπωση οτι οι olympus έρχονται τελευταιες οταν η συζητηση φτανει στην ποιοτητα.

Η fuji δειχνει καλη επιλογη, αλλα με φοβιζουν τα πολλα πιξελς, ασχετα αν εχει το μεγαλυτερο αισθητηρα απο τις υπολοιπες... ο "θορυβος" παραμονευει με τοσα πιξελς, πρεπει να βρεις δειγματα να δεις αν σε ικανοποιει.

Η canon ειναι ...canon. Θετικο το οτι εχει ευρυγωνιο φακο, νομιζω γενικα ουδετερη, δε θα προβληματισει , ουτε θα ξεχωρισει καπου.

Οι πανασονικ γενικα, εχουν προβλημα θορυβου και οχι μονο στα υψηλα Iso. Αν τραβας συχνα σε κλειστους χωρους ή σε οχι απολυτα φωτεινες συνθηκες θα εχεις προβλημα (αν φυσικα σε ενδιαφερει το κροπαρισμα μετα, ή οι μεγαλες εκτυπωσεις). Ωστοσο δειχνει να προσφερει το κατι παραπανω για point&shoot λογω ευρυγωνιου, 10χ ζουμ και αριστου σταθεροποιητη. Το dpreview της δινει High recomentation.

Αν δεν εχουν διαφορα χρηματικη, και αν το μεγεθος με εξυπηρετει, θα πηγαινα μαλλον στην πανασονικ.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Επιλογη φωτογραφικης μηχανης

Canon Ixus ανεπιφύλακτα, κυρίως γιατί έχει τον καλύτερο φακό.
Φίλοι που πήραν την Ixus 80 ή 860 είναι ενθουσιασμένοι.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
0
Εγώ θα σου πρότεινα την ΤΖ5, ή την TZ3 αφού έχουν διαφορά στην τιμή τους και όχι μεγάλη διαφορά στα χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Επειδή πρόσφατα πήρα φωτογραφική μηχανή και το έψαξα λίγο νομίζω ότι ότι οι καλύτερες είναι η ΙΧUS 960 και η Panasonic.
Καλύτερη φωτογραφική μηχανή με απόλυτα κριτήρια δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καμμία.

Υπάρχει βέβαια πάντα η ''καλύτερη'' για τις πολύ ειδικές μας φωτογραφικές ανάγκες.

Θα προτιμούσα φυσικά την panasonic μιας και γράφει βίντεο σε Hihg-Definition 720p και έχει και το απίστευτο 10Χ οπτικό ζουμ. Είναι όμως πιο ακριβή από τις υπόλοιπες...

Η επιλογή φωτογραφικής μηχανής σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει αν γίνεται επειδή αυτή γράφει καλό...video!

Είναι προτιμότερο να αγοράσουμε απευθείας video camera.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Καλησπερα σε ολο το forum!Για να μην τα πολυλογω ας μπω κατευθειαν στο θεμα!Η παλια μου φωτογραφικη μηχανη(Sony cybershot P10) εσπασε απο μια πτωση και η αντιπροσωπεια .............

Οποιαδήποτε compact αγοράσεις άνω των 150 eu θα σου φανεί κοσμογονία σε σχέση με την μηχανή που έσπασες.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
0
Η επιλογή φωτογραφικής μηχανής σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει αν γίνεται επειδή αυτή γράφει καλό...video!

Είναι προτιμότερο να αγοράσουμε απευθείας video camera.
η βιντεοκάμερα δεν χωράει όμως στο τσεπάκι
Η samsung NV24HD έχει το καλύτερο βίντεο με διαφορά, νόμιζα ότι έβλεπα λήψη απο βιντεοκάμερα, τόσο καλή ποιότητα έχει.
Η πανασονικ ΤΖ5 μπορεί να έχει 720p αλλά έχει πρόβλημα εστίασης και όχι τόση ευκρίνεια (στο βίντεο)
αν θέλεις μόνο καλή ποιότητα φωτογραφίας τότε αφήνεις τις κομπακτ και παίρνεις την olympus 420 με τον 24αρη φακό ή την sigma DP1 (οι δύο μικρότερες slr)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
η βιντεοκάμερα δεν χωράει όμως στο τσεπάκι
Αυτή είναι μια πολύ ειδική ανάγκη. :126:


αν θέλεις μόνο καλή ποιότητα φωτογραφίας τότε αφήνεις τις κομπακτ και παίρνεις την olympus 420 με τον 24αρη φακό ή την sigma DP1 (οι δύο μικρότερες slr)
Υπάρχουν πλέον compact με πολύ καλή ποιότητα φωτογραφίας.
Απλά κοστίζουν όσο κάποιες εισαγωγικές Slr.
Δεν είναι βέβαια τόσο ''απόλυτες'' όσο μια οποιαδήποτε Slr.
Τελικά η επιλογή είναι πάντα θέμα αναγκων.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
0
Εμείς καλά μιλάμε για Video. Ο φιλος όμως ενδιαφέρεται γιαυτό?
Πάντως είμαι και εγώ της άποψης πως το Video σε μια compact είναι δευτερεύων παράγοντας.

Και σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα Video σε compact. Όπως η καινούρια Casio (αν δεν κάνω λάθος) με 60fps. Πληρώνεις αυτό όμως. Τι να το κάνεις?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top