3 ερωτήσεις για προβολή σε κυλινδρική επιφάνεια

Μηνύματα
59
Reaction score
36
Λοιπόν το θέμα με την προβολή σε κυλινδρικό πανί σκοντάφτει στο βάθος πεδίου του φακού. Δοκιμάζοντας στον προβολέα που έχω τώρα, βλέπω πως για 1m περίπου κατά μήκος της προβολής είναι νεταρισμένος! Στην περίπτωση του BenQ W1080ST πιστεύω πως θα έχει μεγαλύτερο βάθος πεδίου από τα 0,5m που χρειάζομαι (βλ. σχέδιο παραπάνω, 2,4-1,9=0,5). Έστειλα email στο BenQ.gr, για να σιγουρευτώ, αλλά καμία απάντηση... Αν έχει κανείς τον συγκεκριμένο προβολέα, ας μου στείλει ένα pm να τον ρωτήσω κάτι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
View attachment 33981
L είναι ο φακός και G ο gamer που απέχει από το ένα άκρο Α 1,35m, από τη μέση 1,5m και από το άλλο άκρο Β 2,1m. Δεν νομίζω να στραβώνεσαι, το θέμα είναι πως ο φακός απέχει από το τόξο ΑΒ 2,4m, αλλά από τη χορδή ΑΒ μόνο 1,9m. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να νετάρω κέντρο και άκρα ταυτόχρονα; Είναι έτσι όντως και άρα πάει στράφι η προσπάθεια να αυξήσω την γωνία G;
δυστυχως εισαι πολυ κοντα και δεν μπορω να σε βοηθησω.....:)
 


Μηνύματα
59
Reaction score
36
Εχω benq 1080st, τι θελεις να μαθεις.
Μπορείς να δεις αν μπορεί να νετάρει ταυτόχρονα από τα 1,9 έως τα 2,4 μ.; Πάρε μια λευκή κόλα χαρτί και μετακίνησε την μπρος πίσω. Αν το κάνεις με κείμενο θα φανεί καλύτερα. Σ' ευχαριστώ
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Με τερμα κλειστο ζοομ δεν νεταρει με τιποτα σε ολη την οθονη, με τερμα ανοιχτο νεταρει πολυ καλυτερα ομως με την κολα χαρτι που το δοκιμασα δεν νεταρει καλα στα 1.9 και 2.4. Εκεινο που θα πρεπει να προσεξεις αν πας για αγορα 1080st ειναι να τσεκαρεις το μηχανημα κατα την παραδοση γιατι ο δικος μου εχει μεγαλη ανομοιομορφια φωτεινοτητας πανω απο 35%. Τον εστειλα στο σερβις της benq και η απαντηση της ευγενεστατης κατα τα αλλα κυριας ειναι πως η benq δικαιολογει σαν φυσιολογικη μια ανομοιομορφια φωτεινοτητας μεχρι 50%. Οποτε αν ενα μηχανημα εχει 100 λουξ φωτεινοτητα απο την μια μερια και 150 απο την αλλη αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο κατα την benq και δεν σου αλλαζουν ουτε σου επισκευαζουν τον προβολεα. Για μενα τελος οι benq.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
36
Με τερμα κλειστο ζοομ δεν νεταρει με τιποτα σε ολη την οθονη, με τερμα ανοιχτο νεταρει πολυ καλυτερα ομως με την κολα χαρτι που το δοκιμασα δεν νεταρει καλα στα 1.9 και 2.4. Εκεινο που θα πρεπει να προσεξεις αν πας για αγορα 1080st ειναι να τσεκαρεις το μηχανημα κατα την παραδοση γιατι ο δικος μου εχει μεγαλη ανομοιομορφια φωτεινοτητας πανω απο 35%. Τον εστειλα στο σερβις της benq και η απαντηση της ευγενεστατης κατα τα αλλα κυριας ειναι πως η benq δικαιολογει σαν φυσιολογικη μια ανομοιομορφια φωτεινοτητας μεχρι 50%. Οποτε αν ενα μηχανημα εχει 100 λουξ φωτεινοτητα απο την μια μερια και 150 απο την αλλη αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο κατα την benq και δεν σου αλλαζουν ουτε σου επισκευαζουν τον προβολεα. Για μενα τελος οι benq.
Όταν λες τέρμα ανοιχτό εννοείς μεγάλη διάσταση πλαισίου, έτσι; Σ' αυτή την περίπτωση λες πως το βάθος πεδίου είναι κάτω από 50cm;
Αυτό με την φωτεινότητα είναι σοβαρό, αλλά πως να τον ελέγξεις όταν στον φέρνει to courier; Πρέπει λες να τον πάρω από κατάστημα, αλλά και πάλι που θα τον ελέγξω; Το θεωρώ δύσκολο. Κρίμα, μου 'κοψες τα πόδια...
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Η ανομοιομορφια όταν είναι τοσο μεγαλη φαινεται πολύ ευκολα αν βαλεις μια λευκη καρτελα η ανοίξεις ένα παραθυρο στο google. Με τερμα ανοιχτο ζοομ το βαθος πεδιου είναι κατω από 50cm. Μπορεις να αγορασεις τον προβολεα από καταστημα και να ζητήσεις να τον δεις σε λειτουργεια πριν τον παρεις. Ετσι επρεπε να κανω και εγω αλλα βιαστηκα και δεν περιμενα από την benq τετοια συμπεριφορα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
οπως βλεπουμε την οθονη απο τη δεξια πλευρα ειναι φωτεινοτερα?δοκιμασες να σκεπασεις με ενα χαρτονι τις μπροστινες γριλιες? σε αποσταση μικρη ομως ετσι ωστε να εξαεριζεται .
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Τις γρίλιες γιατι να τις σκεπασω; Το σκοτεινο μερος του προβολεα είναι αριστερα όταν ο προβολεας είναι τοποθετημένος σε τραπεζι. Η διαφορα στην φωτεινοτητα μετρημενη με φωτομετρο είναι πανω από 35% και σχεδόν το ιδιο νουμερο μετρησε και ο τεχνικος στην benq.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
36
...Με τερμα ανοιχτο ζοομ το βαθος πεδιου είναι κατω από 50cm...
Θεόφιλε, όταν λες κάτω από 50cm, πόσο εννοείς δηλαδή; Ας πούμε περίπου 45 ή 15; Για να ξέρω αν την παλεύω. Και από ποια απόσταση; Γιατί παίζει ρόλο. Μ' ενδιαφέρει από 1,9 έως 2,4m. Αν είναι πολύ μικρότερο από 50cm, σκέφτομαι ως εναλλακτική τον W1500. Δεν είναι πολύ short throw, αλλά μου φτάνει όσο είναι. Δεν με ενδιαφέρει ούτε το 3D, ούτε το ασύρματο. Υπάρχει άλλη εναλλακτική μέχρι 1500€;
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Στο 1,5 μετρα εχει εικονα 100 ιντσες που σημαινει 2,20 μετρα πλατος, αν μετακινησω τον προβολεα 20 ποντους μπροστα η 20 ποντους πισω ο φακος θελει παλι νεταρισμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top