Κατασκευή interconnect Belden 1505a

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά,

Έπεσε στα χέρια μου ένα κομμάτι απο το καλωδιο του τίτλου και είπα να κάνω μια προσπάθεια να φτιάξω ένα ζευγάρι ic. Σημειωτέον ότι το καλωδιο είναι coaxial 75 ώμ αν δεν κάνω λάθος.

Βυσματα κατι Rean (Neutrik), αυτό που έκανα είναι τύλιξα τις μεταλλικές τρίχες της επένδυσης, ξεγυμνωσα τον κεντρικό αγωγό και το κόλλησα στο κεντρικό ενώ την επένδυση την κόλλησα στον κορμό του βυσματος.
Δεν είμαι και περήφανος στο κολλητήρι, έχω και ένα με μια μύτη τεράστια πλακέ, λίγο κ η πρεσβυωπία......τα έκανα πωπός.....!
Ενώ με γυμνό μάτι φαίνεται να είναι όλα οκ και οι κολλήσεις να είναι γερές, όταν το δοκίμασα δεν ...περνάει τίποτα....
Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? και τι μπορώ να κάνω απο δώ κ πέρα?
Κρίμα γιατί εμφανίσιακα με το πορτοκαλί χρωμα του καλωδίου είναι πολυ όμορφο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Έχω BJC 1505Α πορτοκαλί και είναι κουκλιά. Ξαναπροσπάθησε!
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Δεν έχετε ένα απλό πολύμετρο, να μετρήσετε την αντίσταση για να δείτε μήπως είναι κάπου κομμένο εσωτερικά;
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
πάνε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά, πες του να στο κολλήσει, δωστου 5 ευρώ χαρτζηλίκι και όλα οκ!

Παλιότερα από βλακεία μου είχα κολλήσει το ένα από τα 2 ιντερκονέκτ λάθος. Τι ηχεία άλλαζα θέση, τι cd, τι ενισχυτές δε μπορείς να φανταστείς.
Δε πήγαινε ο νους μου ότι η λάθος κόλληση στο ένα ιντερκονέκτ τραβούσε την εικόνα δεξιά!

:gotcha:
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
πάνε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά, πες του να στο κολλήσει, δωστου 5 ευρώ χαρτζηλίκι και όλα οκ!

Παλιότερα από βλακεία μου είχα κολλήσει το ένα από τα 2 ιντερκονέκτ λάθος. Τι ηχεία άλλαζα θέση, τι cd, τι ενισχυτές δε μπορείς να φανταστείς.
Δε πήγαινε ο νους μου ότι η λάθος κόλληση στο ένα ιντερκονέκτ τραβούσε την εικόνα δεξιά!

:gotcha:
Στεργιε είναι και αυτό που λες λύση, αλλα αν δεν το καταφερω μόνος μου θα αρρωστήσω....
Μαλλον θα παω στο μαγαζι και θα πάρω πιο λεπτό κολλητήρι..
Ετσι και αλλιως τα καλώδια ειναι του μέρου οπότε, αν σκεφτεις οτι κάθε προσπάθεια χαλαει περίπου 2 εκ καλώδιο, εχω περίπου 45 προσπάθειες βελτίωσης (με τη φύρα...)
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Μπορεις να παρεις βυσματα που βιδωνει το καλωδιο πανω τους
Εχω παρει κατι nakamichi απο το eBay και ειναι μια χαρα
Το καλο ειναι πως μπορεις να αλλαξεις καλωδιο ευκολα σε αυτα
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Εχω ηδη πολλα Neutrik και θέλω να τα χρησιμοποιησω.

Ερώτηση : Τι κολλητήρι ταιριάζει σε τέτοιες ψιλοδουλειές? ΟΚ, σίγουρα με λεπτό μυτάκι, αλλά πόσα WAtt? τα 18αρια κάνουν?
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Εχω ηδη πολλα Neutrik και θέλω να τα χρησιμοποιησω.

Ερώτηση : Τι κολλητήρι ταιριάζει σε τέτοιες ψιλοδουλειές? ΟΚ, σίγουρα με λεπτό μυτάκι, αλλά πόσα WAtt? τα 18αρια κάνουν?
Έχω ένα ANTEX 40w που με βολεύει πολύ σε αυτές τις δουλειές...
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Δεν χρειάζεσαι πολλά watt κολλητήρι. Έχω κάνει τέτοιες κολλήσεις χρησιμοποιώντας από 50w Beta ή Weller μέχρι και το 9βολτο μπαταρίας του Lidl. Αν είναι να αγοράσεις πάρε ένα απλό της Weller για να σου μείνει. Λογικά 15-20w είναι οκ. Αυτό που επίσης βοηθάει για να πιάσει η κόλληση σε τέτοια βύσματα είναι η σολδερίνη. Πριν αγοράσεις κολλητήρι δοκίμασε με αυτό που έχεις βουτώντας πρώτα την άκρη από το καλάι στη σολδερίνη.
Ειδικά τα συγκεκριμένα rca ουσιαστικά μόνο στην ψίχα θέλουν κόλληση. Το μπλεντάζ πιάνει πολύ καλά μόλις λυγίσεις τα πλαϊνά αυτάκια του βύσματος. Μόνο επικουρικά αν θέλεις να βάλεις στο μπλεντάζ για να αντέξει και σε βάθος χρόνου.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αγόρασα και 2ο κολλητηρι με λεπτή μύτη αυτή την φορά, antex 25 watt, αγόρασα και ρουφηχτηρι για να καθάρισω τα παλιά κόλληματα. Το αποτέλεσμα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ....πάλι δεν δουλεύει, τραγικές κολλήσεις. Δεν ξέρω τι κάνω στραβά, την φορά αυτή δεν φαίνεται να είναι βραχυκυκλωμένο.
Αυτό που με ζοχαδιαζει είναι όχι ότι έφαγα συνολικά 3 ώρες για να τα κάνω μουτι αλλα ότι ενώ στην ηλεκτροκολληση σου κάνω γαζί χιλιομέτρων με το κολλητηρι δεν το έχω...
Μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιον να μου δείξει.
Μέχρι τότε το παράτησα το belden για να μην πάθουν τα νεύρα μου...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.606
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top