Ποδήλατο

Μηνύματα
522
Reaction score
408
οκ την εχω τωρα σχεδον επιπεδη. τελειως επιπεδη με ενωχλει λιγο. ειμαι και πολλα κιλα...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
οκ την εχω τωρα σχεδον επιπεδη. τελειως επιπεδη με ενωχλει λιγο. ειμαι και πολλα κιλα...
Για να την ρυθμίσεις βάζεις ένα σκληρό βιβλίο επάνω και αλφάδι.
Μετά δώσε μία κλήση στη μύτη ελάχιστων χιλιοστών προς τα κάτω ώστε να μην ενοχλεί στον προστάτη.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Αν και ποδηλάτης θα σου προτείνω περπάτημα. Και εξηγώ:

Το ποδήλατο έχει κάποια προαπαιτούμενα που δεν υπάρχουν στο περπάτημα (στον ίδιο βαθμό τουλάχιστον). Χρειάζεται στοιχειώδης ευλυγισία, σπονδυλική στήλη σε καλή κατάσταση, αυξημένη ικανότητα ισορροπίας και χειρισμού γενικότερα, κάποιες ελάχιστες τεχνικές γνώσεις και μία μίνιμουμ φυσική κατάσταση σε περίπτωση που οι διαδρομές δεν θα είναι εντελώς επίπεδες. Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε την αγορά και τη συντήρηση του ποδηλάτου που τρώνε χρήμα και χρόνο, όπως και την κατάλληλη ένδυση.

Η καταπόνηση των αρθρώσεων των ποδιών είναι ελάχιστη, αρκεί να έχει γίνει σωστό bike fitting.

Από την άλλη το περπάτημα είναι πανεύκολο γιατί δεν έχει σχεδόν καμία απαίτηση (ένα καλό ζευγάρι αθλητικά παπούτσια). Σε ήπιους ρυθμούς καίμε απλά θερμίδες (περίπου 100 ανά 2000 βήματα). Αν θέλουμε βελτίωση της φυσικής κατάστασης και της υγείας μας γενικότερα, χρειάζεται πιο έντονος ρυθμός, με προσοχή πάντα για να αποφύγουμε τραυματισμούς.

Προτείνω μία πολύ χρήσιμη εφαρμογή για το smartphone, το Moves. Μετράει βήματα, απόσταση, χρόνο, καταλαβαίνει το είδος της άσκησης, κρατάει ημερήσιο log file κλπ. Το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι ότι τρέχει στο background και δεν χρειάζεται καμία απολύτως ρύθμιση. Είναι και δωρεάν. Το μόνο μειονέκτημα είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας που σε κάθε νέα έκδοση μειώνεται.

Με το Moves μπορούμε να θέτουμε κάποιους στόχους, π.χ. 4000 βήματα τη μέρα για αρχή.


Υ.Γ. Πριν κάνουμε οποιασδήποτε μορφής άσκηση πηγαίνουμε στο γιατρό για τις βασικές εξετάσεις αίματος και για ένα καρδιογράφημα.
εχοντας κανει σημερα την πρωτη μου βολτα 15χμ σε χαλαρους ρυθμους, και κανοντας περπατημα μιση με μια ωρα καθε μερα, νομιζω οτι το ποδηλατο ειναι πολυ καλυτερο. ειναι σιγουρα λιγοτερο βαρετο και μπορεις να ανεβασεις πολυ ευκολα σφυγμους αν θες η να πας χαλαρα.

αυτο που προσεξα και δεν καταλαβαινω πως γινεται, ειναι οτι στο ποδηλατο ανεβαζα 160-170 σφυγμους και δεν ημουν πολυ λαχανιασμενος. ενω με τρεξιμο για να πιασω αυτους τους σφυγμους μου βγαινει η γλωσσα εξω. υπαρχει καμια εξηγηση γι αυτο?

παντως εκανα σημερα μια ωρα και κατι, ισως επιδη ειναι καινουριο μη λεω μεγαλα λογια, αλλα περπατημα μια ωρα και κατι δεν εκανα με τιποτα ουτε πανω απο 130-135 θα ανεβαζα αν δεν ετρεχα.

my 0,02$ με επιφυλαξη...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
εχοντας κανει σημερα την πρωτη μου βολτα 15χμ σε χαλαρους ρυθμους, και κανοντας περπατημα μιση με μια ωρα καθε μερα, νομιζω οτι το ποδηλατο ειναι πολυ καλυτερο. ειναι σιγουρα λιγοτερο βαρετο και μπορεις να ανεβασεις πολυ ευκολα σφυγμους αν θες η να πας χαλαρα.

Αν το ποδήλατο σου αρέσει περισσότερο από το περπάτημα, όπως κι εμένα, τότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Γιατί, τελικά, αν δε σε ευχαριστεί μία δραστηριότητα αποκλείεται να τη συνεχίσεις για καιρό. Και η επιδίωξη είναι η αλλαγή του τρόπου ζωής με μικρο-αλλαγές που είναι όσο το δυνατόν πιο ευχάριστες.

Η διαφορά μ' εμένα είναι ότι κάνω προπόνηση, όχι απλή βόλτα/άσκηση. Κι όταν δεν μπορώ να κάνω ποδήλατο λόγω υποχρεώσεων, προσπαθώ να συντηρώ σε ένα βαθμό τη φυσική μου κατάσταση με γρήγορο περπάτημα και ελλειπτικό στο σπίτι.

αυτο που προσεξα και δεν καταλαβαινω πως γινεται, ειναι οτι στο ποδηλατο ανεβαζα 160-170 σφυγμους και δεν ημουν πολυ λαχανιασμενος. ενω με τρεξιμο για να πιασω αυτους τους σφυγμους μου βγαινει η γλωσσα εξω. υπαρχει καμια εξηγηση γι αυτο?
Η απόκριση της καρδιάς στις διαφορετικές μορφές αερόβιας άσκησης ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Τα γονίδια, το αθλητικό παρελθόν, η τρέχουσα σωματική και φυσική κατάσταση, η εξειδίκευση σε κάποιο άθλημα, είναι κάποια από τα αίτια που οδηγούν σε αποκλίσεις της καρδιακής συχνότητας στον ίδιο περίπου βαθμό προσπάθειας.

Καταρχάς, πρέπει να ξέρουμε τη μέγιστη καρδιακή συχνότητα (ΗRmax). Τη max δηλαδή συχνότητα (χτύποι/λεπτό) που μπορεί να φτάσει η καρδιά μας σε 100% προσπάθεια. Ο υπολογισμός γίνεται σε εργομετρικό μηχάνημα ή με κάποια συγκεκριμένη διαδικασία στο άθλημα που ασχολούμαστε. Επειδή όμως δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη κατάλληλη φυσική κατάσταση (ή και την τέλεια υγεία) για να πουσάρουν τον εαυτό τους στα όρια, χρησιμοποιείται ο γενικός κανόνας "220-ηλικία". Το αποτέλεσμα όμως είναι στο πολύ περίπου γιατί ο τύπος αυτός δεν μπορεί να υπολογίσει τα διαφορετικά χαρακτηριστικά του κάθε ατόμου. Για παράδειγμα, ένας σαραντάρης, σύμφωνα με τον κανόνα αυτόν (που αποτελεί το μέσο όρο πολλών δειγμάτων) έχει ΗRmax 180. Υπάρχουν όμως σαραντάρηδες που έχουν κάτω από 170 και άλλοι που έχουν 180+. Αν φτιάξουμε λοιπόν ένα προπονητικό πρόγραμμα με ζώνες καρδιακής συχνότητας σύμφωνα με το "220-ηλικία", μπορεί να είμαστε εντελώς λάθος.

Ένα άλλο σημαντικό σημείο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα το ίδιο άτομο να μην μπορεί να φτάσει το ΗRmax σε διαφορετικά αθλήματα. Συνήθως, οι δρομείς, όταν κάνουν ποδήλατο, δεν μπορούν να ανεβάσουν το ίδιο εύκολα σφυγμούς. Πολλοί τριαθλητές έχουν διαφορετικές προπονητικές ζώνες σε κάθε άθλημα. Όλα αυτά, βέβαια, παρατηρούνται σε ενεργούς αθλητές υψηλού επιπέδου.

Αυτό που έτυχε σ' εσένα, να ανεβάσεις πιο εύκολα παλμούς στο ποδήλατο, είναι πιο σπάνιο. Όμως, όπως έχεις γράψει, κουβαλάς κάποια επιπλέον κιλά και στο τρέξιμο επιβαρύνουν το σώμα σου περισσότερο. Όπως λέμε δηλαδή, "τα φτύνεις" πριν προλάβει η καρδιά να φτάσει τα όρια της. Στη ποδηλασία, το βάρος σου το "σηκώνει" το ποδήλατο, οπότε η καρδιά σου δουλεύει πιο εξειδικευμένα.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα. οπως ειπες κουβαλαω πολλα κιλα (130) τα οποια ελπιζω να χασω... και εχω και πολυ κακη αεροβικη κατασταση. λογω τσιγαρου και καθηστικης ζωης. επισης, ακομη και μικρος που ημουν που ετρεχα, η αντοχη μου ακομα και τοτε δεν ηταν καθολου καλη. δηλαδη νομιζω οτι και γενετικα δεν εχω αντοχη, ενω θυμαμαι εβλεπα αλλους που χωρις καθολου ασκηση ειχαν περισσοτερη αντοχη απο εμενα.

ηταν ευχαριστη εκπληξη που με το ποδηλατο κραταγα σφυγμους χωρις να μου φαινεται. δηλαδη στη μια ωρα και κατι δεν επεσα κατω απο 135. και οταν πηγα σπιτι ημουν μια χαρα. οκ κουρασμενος αλλα οχι πτωμα.

μολις κανω κανα μηνα να παρω λιγο το κολαι θα αρχισω κι εγω προπονηση, γιατι θα αρχισω να βαριεμαι χωρις προγραμμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
μολις κανω κανα μηνα να παρω λιγο το κολαι θα αρχισω κι εγω προπονηση, γιατι θα αρχισω να βαριεμαι χωρις προγραμμα.
Απλά, μην συγχέεις την "προπόνηση" που αναφέρει ο xfader στο post του με την "προπόνηση" που πιθανόν να έχεις στο μυαλό σου - είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα. οπως ειπες κουβαλαω πολλα κιλα (130) τα οποια ελπιζω να χασω... και εχω και πολυ κακη αεροβικη κατασταση. λογω τσιγαρου και καθηστικης ζωης. επισης, ακομη και μικρος που ημουν που ετρεχα, η αντοχη μου ακομα και τοτε δεν ηταν καθολου καλη. δηλαδη νομιζω οτι και γενετικα δεν εχω αντοχη, ενω θυμαμαι εβλεπα αλλους που χωρις καθολου ασκηση ειχαν περισσοτερη αντοχη απο εμενα.

Παράκληση: Αν δεν έχεις κάνει ήδη, πήγαινε για ένα γενικό τσεκάπ. Δεν το παίζω συμβουλάτορας, αλλά στα θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία δεν μπορώ να κρατηθώ. :)

Τα κιλά σου είναι πάρα πολλά (εκτός κι αν είσαι 2.20μ :D). Και το κάπνισμα καλό θα ήταν να λείπει. Αν είσαι γεννημένος το 72, όπως μαντεύω από το nickname σου, έχεις φτάσει σε μία ηλικία που χρειάζεται προγραμματισμό και περιορισμό των κακών συνηθειών. Ακόμα κι αν είμαστε εντελώς υγιείς, η πρόληψη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Η αντοχή πράγματι είναι κάτι που εξαρτάται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από γενετικούς παράγοντες. Αυτό όμως ενδιαφέρει κάποιον που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό. Οι υπόλοιποι έχουν αντίπαλο μόνο τον εαυτό τους, και θέτοντας λογικούς στόχους μπορούν να σημειώσουν μεγάλη βελτίωση χωρίς να τα παρατήσουν.

ηταν ευχαριστη εκπληξη που με το ποδηλατο κραταγα σφυγμους χωρις να μου φαινεται. δηλαδη στη μια ωρα και κατι δεν επεσα κατω απο 135. και οταν πηγα σπιτι ημουν μια χαρα. οκ κουρασμενος αλλα οχι πτωμα.
Κάτι άλλο που δεν έγραψα στο προηγούμενο post: Όσο πιο απροπόνητος είναι κάποιος, τόσο πιο πολλούς σφυγμούς ανεβάζει. Όσο περνάει ο καιρός και ασκείται, οι σφυγμοί στην ίδια ένταση είναι αρκετά χαμηλότεροι. Κι αυτό γιατί το σώμα έχει προσαρμοστεί στα ερεθίσματα της αερόβιας άσκησης και έχει γίνει πιο αποδοτικό.

Προσωπικό παράδειγμα: Το χειμώνα σταματάω το ποδήλατο στο δρόμο και συντηρώ τη φυσική μου κατάσταση με ελλειπτικό, στατικό ποδήλατο και περπάτημα. Το "συντηρώ" είναι σχετικό γιατί μέσα σε 3-4 μήνες έχω χάσει μεγάλο μέρος της φόρμας μου κι έχω πάρει και 3-4 κιλά (το φαγητό είναι και για εμένα πολύ μεγάλη απόλαυση8-)). Όταν ξαναρχίζω την προπόνηση δρόμου την Άνοιξη, οι μέσοι παλμοί μου σε κάποιες συγκεκριμένες ήπιες διαδρομές, με την ίδια μέση ωριαία ταχύτητα, είναι 10-20% περισσότεροι.

Ένας έμμεσος τρόπος για να δεις τη βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης είναι η μέτρηση των παλμών ηρεμίας, όταν δηλαδή είσαι ξεκούραστος και ξάπλα για πάνω από 5 λεπτά. Η καλύτερη στιγμή είναι μόλις ξυπνήσουμε το πρωί πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι. Όταν η φυσική κατάσταση αυξάνεται, οι παλμοί ηρεμίας πέφτουν, γιατί η καρδιά με κάθε χτύπο στέλνει περισσότερο αίμα στο σώμα. Έχουμε αυξημένο stroke volume.


μολις κανω κανα μηνα να παρω λιγο το κολαι θα αρχισω κι εγω προπονηση, γιατι θα αρχισω να βαριεμαι χωρις προγραμμα.
Με το μαλακό! ;)
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
εκανα γενικο τσεκαπ, αιματος, καρδιογραφημα, τριπλεξ, οξυγονο κλπ.

δεν βρηκαν τιποτα πολυ εκτος οριων. οτι εχω τσιμπημενο ειναι απ τα κιλα... τα βαρη μαλλον με σωσανε ως τωρα, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα απ το τιποτα...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ποδηλασία σήμερα.

90χλμ συνολικά, 150 παλμοί μέσος όρος, 3566 θερμίδες καμένες, αλλά το ωραίο της υπόθεσης ήταν η ανάβαση στο Σταυροβούνι - έναν μικρό λόφο με ένα μοναστήρι σκαρφαλωμένο στην κορυφή του. Μέχρι την έξοδο για το Σταυροβούνι, "γράψαμε" γύρω στα 38 χλμ και μετά ξεκίνησε η ανάβαση προς το μοναστήρι. 7 χλμ "κόλαση", με κλίσεις από 6% μέχρι 10% (άουτς!) και φτάσαμε στα 986μ υψόμετρο. Η κατάβαση ήταν πολύ καλή φάση - έπιασα 71.6χλμ μέγιστη ταχύτητα!

Διαδρομή-πρόκληση, ήταν προσωπικός στόχος από την στιγμή που πήρα roadbike και χαίρομαι που τα κατάφερα!
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
εχω βρει ενα app για samsung, στη free version που λεγεται map my ride. εκτος απο αυτα που μετραει ταχυτητα χιλιομετρα κλπ, μπορεις μετα να κανεις login στο site ap to laptop, και εκει εχει ακομα περισσοτερες πληροφοριες. το ποιο ωραιο ειναι ενα γραφημα που εχει, κουνας τον κερσορα και σου δειχνει χαχυτητα, elevation (βλεπεις δηλαδη αν ειναι ανηφορα και ποσο) και ταυτοχρονα κουναει και μια κουκιδα στο χαρτη. δηλαδη βλεπεις και που ακριβως ηταν αυτο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ρε παιδιά, εξηγείστε μου κάτι:

Διαβάζω σε reviews λάστιχων για ποδήλατα το σχόλιο (ως μειονέκτημα του λάστιχου υπό εξέταση) ότι "η πληροφορία που παρέχει το λάστιχο για τον δρόμο είναι μικρή/ασαφής" κτλ. Ρωτάω λοιπόν, τι σκατά πληροφορία περιμένω να μου δώσει το λάστιχο για τον δρόμο (οδόστρωμα) - με τον οποίο η επαφή είναι στιγμιαία και σημειακή - την οποία δεν μου δίνουν τα μάτια μου;

Για παράδειγμα, τα μάτια μου, μου δίνουν την πληροφορία "λακκούβα ευθεία μπροστά" - οπότε κάνω κίνηση αποφυγής. Εάν περιμένω το λάστιχο να μου δώσει αυτήν την πληροφορία, πολύ πιθανόν να μην έχω λάστιχο ύστερα! Οπότε, τι εννοεί ο "ποιητής"/reviewer με το πιο πάνω σχόλιο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προφανώς εννοεί την αμεσότητα ελαστικού και δρόμου. Κατά πόσο σε βοηθάει το ελαστικό να βρίσκεσαι σε <<επαφή>> με το οδόστρωμα ή σε ξεκόβει από αυτό.
Για απλή-καθημερινή χρήση, που το ζητούμενο είναι η άνεση και η ξεκούραση, δεν είναι κακό αυτό που αναφέρει.
Για αγωνιστική-απαιτητική χρήση τα δεδομένα αλλάζουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ρωτάω λοιπόν, τι σκατά πληροφορία περιμένω να μου δώσει το λάστιχο για τον δρόμο (οδόστρωμα) - με τον οποίο η επαφή είναι στιγμιαία και σημειακή - την οποία δεν μου δίνουν τα μάτια μου;
Είναι ανάλογο θέμα με τις χροιές στον ήχο. Η υποκειμενικότητα τα καλύπτει όλα. :)
Και μη νομίζεις ότι όσοι γράφουν για "πληροφορία από το ελαστικό", είναι σε θέση να τη "διαβάσουν" αν όντως υπάρχει. Απλά το παίζουν πιο γνώστες και ειδικοί επί του θέματος.

Κάποια ελαστικά προειδοποιούν με πιο αντιληπτό τρόπο (προοδευτικά) πότε π.χ. φτάνουμε στα όρια της ολίσθησης σε μία στροφή. Κάποια άλλα είναι πιο απότομα και επικίνδυνα για το μέσο αναβάτη. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, όπως βάρος και ύψος ποδηλάτη, γεωμετρία ποδηλάτου, πίεση και κατάσταση ελαστικού, ποιότητα οδοστρώματος κλπ. Γι' αυτό δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για κάθε μοντέλο ελαστικού. Μόνο η δοκιμή θα μας δείξει αν μας ταιριάζει ένα λάστιχο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
εχω βρει ενα app για samsung, στη free version που λεγεται map my ride. εκτος απο αυτα που μετραει ταχυτητα χιλιομετρα κλπ, μπορεις μετα να κανεις login στο site ap to laptop, και εκει εχει ακομα περισσοτερες πληροφοριες. το ποιο ωραιο ειναι ενα γραφημα που εχει, κουνας τον κερσορα και σου δειχνει χαχυτητα, elevation (βλεπεις δηλαδη αν ειναι ανηφορα και ποσο) και ταυτοχρονα κουναει και μια κουκιδα στο χαρτη. δηλαδη βλεπεις και που ακριβως ηταν αυτο.
To MapMyRide είναι ένα από τα πιο δημοφιλή app για smartphones.
Το πρώτο σε δημοτικότητα είναι φυσικά το Strava λόγω segments.
Άλλα ανταγωνιστικά apps: Endomondo, Sports Tracker, Runkeeper κλπ.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Στο μπουκαλάκι κρασί έχεις; :p
Χεχεχε, το πέτυχες!:fuckyou:

Για την ακρίβεια, είναι homemade ηλεκτρολύτες! Ένα μέρος νερό, ένα μέρος χυμός μήλου και λίγο αλάτι κι αυτό είναι! Δοκιμασμένο σε 6 ποδηλασίες, κάνει μια χαρά δουλειά!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top