Counterpoint SA-1000 modification

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο φίλος και συνποδηλάτης Θανάσης, προκειμένου να αντικαταστήσει τον παλιό του προενισχυτή, βρήκε σε καλή τιμή το παραπάνω μηχάνημα και το έφερε από Αμερική.

Counterpoint SA-1000 λοιπόν, υβριδικός προενισχυτής, με ένα καθαρά λαμπάτο και αρκετά αξιόλογο τμήμα προενίσχυσης φωνογραφικής κεφαλής, που δέχεται και κεφαλές MM και MC.
Υβριδικός γιατί σαν προενισχυτής γραμμής αποτελείται από δύο τμήματα.
Το πρώτο υλοποιείται από μία λυχνία 6DJ8 ή ECC88 σε συνδεσμολογία ακόλουθου ανόδου, ενώ το δεύτερο από ένα fet σε τοπολογία Single ended.

Με το που έφτασε το μηχανάκι μου ζητάει ο Θανάσης να αλλάξουμε τον μετασχηματιστή του, γιατί ο προ ήταν για 115 volts τάση.
Άνοιγμα λοιπόν για να δούμε τι παίζει και μετά από προσεκτική παρατήρηση πέφτει η πρόταση μου...
Θανάση ο μετασχηματιστής του δέχεται και 220 αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Επιπλέον ο προενισχυτής σηκώνει αρκετή βελτίωση εκτός το απαραίτητο φρεσκάρισμα. Τι λες?
Μέσα, μου λέει, κάνε ότι καλύτερο μπορείς σε λογικά πλαίσια.
Και κάπως έτσι ξεκίνησε η παρακάτω περιπέτεια...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αρχικά ο προενισχυτή λύθηκε, μένοντας γυμνό το σασί του.
Κατόπιν κατασκευάστηκε, βάφτηκε και τοποθετήθηκε η γωνιά που φαίνεται στο δεξί του τμήμα προκειμένου να στερεωθεί ο τοροειδής μετασχηματιστής που παραγγέλθηκε με αρκετά ανώτερες προδιαγραφές από τον αρχικό.

 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
εδώ φαίνεται ο μετασχηματιστής τοποθετημένος στη θέση του...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να πω πως ο παλιός μετασχηματιστής ήταν ένας κλασικός EL μικρού μεγέθους στερεωμένος στη πλάτη του μηχανήματος.
Εδώ φαίνεται ο καινούριος συνδεδεμένος επάνω στο κύκλωμα...

 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.259
παμε παμε, δωσε εικονα και σχολια..κι εγω αυτον εχω κι εχω κανει καποια πραγματακια..

κυριως σωστες NOS λυχνιες..
περιμενω..!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Λεπτομέρεια της πλακέτας. Εδώ βρίσκεται το κύκλωμα γραμμής του προενισχυτή...
Όπως φαίνεται κάποια εξαρτήματα έχουν αφαιρεθεί. Είναι το δεύτερο στάδιο του κυκλώματος με τα fet (Q1 και Q101) που παρακάμφθηκε και πλέον η έξοδος είναι απευθείας από την άνοδο της λυχνίας.
Έτσι δεν χρειάζεται και ο ένας πυκνωτής που υπήρχε στη πορεία του σήματος!
Ο ένας πυκνωτής της Wima που απέμεινε αντικαταστάθηκε από έναν Obbligato gold premium.

 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Μηπως ξερεις αν ο σχεδιασμος του ειναι παρομοιος με τον golden tube sp1 που εχει κι αυτος μια και ιδια λυχνια;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν το γνωρίζω το μηχάνημα που αναφέρεις, αλλά από τη στιγμή που υλοποιείται το κύκλωμα του γύρω από μία όμοια λυχνία δεν θα έχει τρομερές διαφορές.

Αλήθεια από θορύβους πως είναι?
Ρωτάω γιατί είδα πως έχει πολύ κοντά στα σήματα εισόδου τους μετασχηματιστές το συγκεκριμένο.
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Δεν τον χρησιμοποιω τωρα αλλα ο μετασχηματιστης του ηταν κλεισμενος σε μεταλικο κουτι απο την αριστερη πλευρα της πλακετας και ειχε βομβο σαν ενισχυτης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στο πίσω μέρος του σασί υπήρχε το καλώδιο ρεύματος, με αμερικάνικου τύπου φις.
Αυτό αντικαταστάθηκε από έναν ρευματολήπτη, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα χρήσης οποιουδήποτε καλωδίου ρεύματος.
Οι δύο τρύπες που διακρίνονται ήταν για τη στήριξη του παλιού μετασχηματιστή.

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το κάτω μέρος της πλακέτας, όπου πλαστικοί πυκνωτές κολλήθηκαν επάνω στους ηλεκτρολυτικούς της υψηλής τάσης...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η πλακέτα τοποθετημένη στη θέση της...
Αντικαταστάθηκαν όλοι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και έγινε καθαρισμός των επαφών των βάσεων των λυχνιών.
Επίσης τοποθετήθηκαν αποσβεστικά επάνω στις λυχνίες.

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Λεπτομέρεια του τροφοδοτικού...
Οι δίοδοι 1Ν4007 της υψηλής τάσης αντικαταστάθηκαν από Ultra fast, soft recovery διόδους, ενώ των νημάτων παραλληλίστηκαν από 56 nf πυκνωτές.

 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
ηχητικα πως ειναι μετα τις μετατροπες με ενδιαφερει γιατι εχω τον ιδιο,επισης εβγαζε βουητο πριν,και αν ναι τωρα εφυγε?
επισης εδω εχει upgrades απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του
http://www.altavistaaudio.com/SA-1000.html
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
ηχητικα πως ειναι μετα τις μετατροπες με ενδιαφερει γιατι εχω τον ιδιο,επισης εβγαζε βουητο πριν,και αν ναι τωρα εφυγε?
επισης εδω εχει upgrades απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του
http://www.altavistaaudio.com/SA-1000.html
Με τις τιμές που ζητάει αυτός ο κύριος για τη βελτίωση θα κάνει διακοπές όλο το καλοκαίρι, από μία δουλειά. :errwhat:
Τώρα για τις ηχητικές διαφορές μου είναι δύσκολο να σου αφού θα είναι σαν να ευλογώ τα γένια μου!
 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
Με τις τιμές που ζητάει αυτός ο κύριος για τη βελτίωση θα κάνει διακοπές όλο το καλοκαίρι, από μία δουλειά. :errwhat:
Τώρα για τις ηχητικές διαφορές μου είναι δύσκολο να σου αφού θα είναι σαν να ευλογώ τα γένια μου!
καλα αστον αυτον απευθυνεται σε Αμερικανακια που εχουν μαρουλι,απλα σαν προτασεις που κανει το εβαλα,
αυτο για τον βομβο που ρωταω παιζει?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
καλα αστον αυτον απευθυνεται σε Αμερικανακια που εχουν μαρουλι,απλα σαν προτασεις που κανει το εβαλα,
αυτο για τον βομβο που ρωταω παιζει?
Ο προενισχυτής που είχα στα χέρια μου δούλευε με 115 Volts, οπότε τις πρώτες ακροάσεις τις έκανα με μετασχηματιστή 230-115 και ο βόμβος ήταν αρκετά έντονος.
Μετά τη βελτίωση μειώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά πάλι υπήρχε, σε σχέση με έναν καλό τρανζιστοράτο προενισχυτή.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
Ο προενισχυτής που είχα στα χέρια μου δούλευε με 115 Volts, οπότε τις πρώτες ακροάσεις τις έκανα με μετασχηματιστή 230-115 και ο βόμβος ήταν αρκετά έντονος.
Μετά τη βελτίωση μειώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά πάλι υπήρχε, σε σχέση με έναν καλό τρανζιστοράτο προενισχυτή.
ok thanks με καλυψες απολυτα,γιατι σκεφτομουν να τον συντηρησω αλλα μαλλον δεν αξιζει
 

Μηνύματα
159
Reaction score
28
Ας μου επιτραπεί μια σύντομη παρέμβαση, εφόσον ο προ-ενισχυτής είναι στα χέρια μου, για να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου.

Ο θόρυβος, για τον οποίο μιλά ο Πέτρος είναι ασήμαντος, χωρίς σήμα και τέρμα η ένταση θα πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου στο ηχείο για να ακούσεις τον ανεπαίσθητο «θόρυβο», άρα πρακτικά ανύπαρκτος, τουλάχιστον για τις απαιτήσεις και τα γούστα μου. Δεν ασχολούμαι με μετρήσεις αν δεν μπορώ να τις ακούσω…

Τώρα , το αν αξίζουν οι μετατροπές που έκανε ο Πέτρος, η άποψη μου είναι ΝΑΙ χωρίς επιφυλάξεις. Αυτό το λέω μεταφέροντας ηχητικές εντυπώσεις του ίδιου προ-ενισχυτή σ΄ άλλο σύστημα και άλλο χώρο. Επομένως, δεν είναι blind test πόσω μάλλον που η ηχητική μνήμη είναι αμφιλεγόμενη…

Μην σας κουράζω, όμως, οι μετατροπές του Πέτρου μου παρέδωσαν έναν προ-ενισχυτή, ο οποίος κάθε μέρα ακούγεται καλύτερος , και εννοώ ουδέτερος και φυσικός. Ήταν αυτό που ήθελα…

Θανάσης
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.695
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top