KickerZX460 Modules

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπερα,

Μια βοηθεια θα ηθελα σας παρακαλω.

Εχω τα χερια μου εναν (ουσιαστικα καινουριο) ΖΧ460 .
Δεν μπορω να βρω στοιχια για για τα modules και ποια η λειτουργεια τους .
*πανω κατω εχω καταλαβει καποια πραγματα ομως...
Ο ενισχυτης ειναι εφοδιασμενος με ενα SWX Module. Tα chipακια του crossover μαλλον τα εχω χασει ( σιγουρα τα εχω καπου αλλα που... LOL )
Θελω να τον εγκαταστησω στο αυτοκινητο ομως τον θελω να δουλεψει full band και δεν θελω κανενα cross point.
Θα ηθελα να τον δουλεψω ως 2 καναλο (120rmsX2@4Ω)
- Ερωτηση, πως τον κανω να δουλεψει full band ?
Βρηκα στο Νετ αυτο, http://www.bcae1.com/opamptemp/modulejumpers01.jpg
Βοηθαει πραγματι ?
Και απο την κατω πλευρα του ενισχυτη εχει μια λαστιχενια ταπα, απο κατω της εχει παλι ενα chip 60Hz και ενα διακοπτη, αυτο τον βαζω στο Band pass ? Ειναι για το Amp2 crossover ? To βγαζω το chipακι ?

Σας ευχαριστω .
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
συμφωνα με αυτο
http://www.kicker.com/sites/default/files/ZX460AmpMan.pdf

Amp 2 has an electronic 24dB/octave highpass crossover built in. This crossover is
the same circuitry used in the SWX & MRX KICKER Modules and uses the same frequency
programming chips. The crossover can be bypassed or engaged via a two position slide
switch on the amplifier’s main circuit board. Access to the switch and the frequency
programming chip is through the plastic plug in the bottom plate of your ZX460.

αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν κανει το ιδιο και με τον amp1
βεβαια αν δεις το BRIDGED TWO CHANNEL OPERATION STEREO παραδειγμα τοτε μαλλον το παρακαμπτει αυτος ο διακοπτης.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
τωρα που το βλεπω καλυτερα

νομιζω ο κατω διακοπτης πρεπει να ειναι για την παρακαμψη - στα αλλα modules που ειδα τουλαχιστον αυτος το παρεκαμπτε, οποτε με bypass αυτον και εκεινον του amp2 τοτε ο ενισχυτης θα δουλεψει "καθαρος"
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Αρα τι βαλω, τι βγαλω τσιπακια, απο την στιγμη που συρω τον διακοπτη στο Band pass ο ενισχυτης ειναι πλεον ανοιχτος .

Ok Ευχαριστω πολυ .
Θα περασει λιγος καιρος μεχρι να το δοκιμασω, αλλα θα ενημερωσω .

______________________________________________________________________________________________________

Και μια αλλη ερωτηση, ποια η γνωμη σας για Ribbon tw ?
Προσωπικα ακουσα, τυχαια και .... ΩΩΩΩ ! Εχουν Αερα . Δεν σερνει στα αυτια σου, ομως εχουν εναν αερα διαχυτο. Γλυκαδα, οχι εντονο , οχι μουντο.
Εχετε δοκιμασει ποτε? Αν ναι, ποια τα αποτελεσματα ?

Και παλι, ευχαριστω πολυ .
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
δυσκολο ρε παιδι μου να μπει ομως
τα μαζεμενα μαγνητοστατικα (πχ BG neo) υπο προυποθεσεις μπορουν να βολευτουν , αλλα κατι πιο μεγαλα θα τα φερεις σχεδον στα αυτια σου λογω παρμπριζ.

παντως σχετικα με τον ενισχυτη μπορεις να ρωτησεις εδω www.dragiotis.gr , στο παρελθον είχε βάλει αρκετους τετοιους
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top