Αποριες για media player

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Εχω εναν onkyo 876 ο οποιος δεν υποστηριζει 3d απο blueray!
Δοκιμαζοντας ομως αρχειο mkv απο τον player του lg blueray μου διαπιστωσα οτι επαιζε κανονικα σε 3d μεσω του ενισχυτη! Η απορια μου ειναι πρωτον γιατι συμβαινει αυτο και δευτερον αν αγοραζοντας εναν εξωτερικο player στην περιπτωση μου xtreamer sidewinder 3 θα συνεχισω να βλεπω 3d !
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Ποιο ακριβώς μοντέλο onkyo έχεις?
Πιθανολογώ ότι το mkv είναι sbs και τη δουλειά την κάνει το Lg player.
Πες μας και το μοντέλο του ενισχυτή και του bd player ακριβώς,για να το δούμε.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Και βέβαια και τηλεόραση 3d θα έχεις.Αλλιώς πως θα βλέπεις?
Αν πάρεις media player που υποστηρίζει full 3D όπως κάποια Mede8er,Dune,Popcorn κλπ θα πρέπει να το συνδέσεις στη 3D tv απευθείας στη hdmi θύρα της tv και με coaxial ή optical στον ενισχυτή για τον ήχο.Βέβαια δε θα ακούς HD ήχο σε τυχόν αρχεία που έχεις.Μικρό το κακό είναι και αμελητέο σε ένα μέσο σύστημα κατά τη γνώμη μου.
Αν δηλ.κατεβάσεις 3D iso θες απαραίτητα media player που υποστηρίζει 3D και ανάλογο ενισχυτή για να τα έχεις όλα.
Αλλιώς και αν δε θες ή δε σε παίρνει ν'αλλάξεις ενισχυτή τώρα,θα κάνεις ένα μικρό συμβιβασμό στον ήχο.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
μα αυτη ειναι η απορια μου οτι mkv μεσω του ενισχυτη ειδα 3d ενω απο το blueray πολυ σωστα δεν βλεπω λογω του ενισχυτη
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Ναι δοκιμαστικα καθοτι ο player δεν υποστηριζει υποτιτλους 3d γιαυτο και βρηκα τον xtreamer μεταχειρισμενο που παιζει και 3d με υποτιτλους
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Πως έχει το story του 3D:

Αν έσύ συνεχίζεις να κατεβάζεις ματρόσκες,όπως είσαι τώρα θα συνεχίσεις το ίδιο και με το xtreamer + υπότιτλους.Δε θες νέο ενισχυτή εκτός αν κατεβάζεις ματρόσκες με HD ήχο,οπως DTS HD,True HD κλπ που και πάλι θα ακούς ήχο από τον ενισχυτή (αν δεν πάρεις καινούριο) αλλά απλό DTS ,D.D 5.1 κλπ τιποτα επί της ουσίας δηλ.

Τώρα αν πας σε bd iso ή bdmv folder δηλαδή αρχεία άυλα που έχουν όμως ακριβώς τη δομή ενός blu ray δίσκου θα χρειαστεί να πάρεις ένα πιο σύγχρονο media player που υποστηρίζει bd iso & bdmv folder.Νέος ενισχυτής δεν είναι απαραίτητος.
Το Xtreamer στα πόσα στο δίνει ο φίλος σου?
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
απο αγγελια ειναι 90 ευρω bd iso υποστηριζει
Video Formats Supported
AVI / MKV / TS / TP / TRP / M2TS / MPG /
MP4 / MOV / M4V / VOB / ISO / DVD-ISO
/ IFO / DAT / WMV / ASF / RM / RMVB / / BD-ISO
FLV resolution up to 720p / 1080i / 1080p

Ver 4.1* New Music Player design for image slide-show.
* SPDIF 5.1 playback fix
* Subtitle support for network shares
* BDMV files navigation support added
* Remote control enhancement
* Other fixes and improvements.

νομιζω κομπλε ειναι ο player
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Ναι αλλα ο wd tv live δεν υποστηριζει τα hd format !!
  • Ήχος: MP3, WAV/PCM/LPCM, WMA, AAC, FLAC, MKA, AIF/AIFF, OGG, Dolby Digital, DTS Playlist - PLS, M3U, WPL
τα οποια ακομα και ο lg player τα εχει!!
Τελος παντων θα δω αυριο!
Ευχαριστω για την βοηθεια!!!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Νομίζω ότι υποστηρίζει HD formats αλλά όχι 3D o 876.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Ναι τα υποστηρίζει όπως πολύ σωστά λέει κι ο zizik,λάθος έκανα.Πάντως το wd tv live τα αναπαράγει και τα HD format ήχου ως απλό dts,d.d 5.1 κλπ
Δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πολλοί AV ενισχυτές με παλιότερα HDMI που θεωρητικά δεν έχουν αρκετά ψηλό data rate για 3D, παίζουν μια χαρά.
Υποθέτω πως τα πολύ βαριά 3D μπορεί να κάνουν σπασίματα ή να χάνουν την εικόνα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Τα side by side και top bottom 3d περνάνε χωρίς πρόβλημα από οποιονδήποτε ενισχυτή με hdmi 1.3(όπως και στην πλειοψηφία των media player με τέτοιας έκδοσης hdmi)και πολλές φορές με hd ήχο.
Το πρόβλημα είναι με τα frame sequencial(δλδ τα δισκάκια/iso/mts) όπου το bandwith δεν επαρκεί και για hd ήχο.Σε αρκετές περιπτώσεις (τρανό παράδειγμα το PS3) περνάνε και αυτά ως εικόνα αλλά σίγουρα δεν θα περνά hd ήχος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top