Ηλεκτρονικό τσιγάρο

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.988
:oops: Για να δούμε τι θα δούμε!
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Έρχονται άλλα κόλπα..;)

Μεταξύ μας περιμένω πως και πως αυτό.
οπότε αυτό που περιμένω απο το ταχυδρομείο το κρατάω?δωράκι?? :party: lol

πολύ ωραία περιγραφή ο wave...αλλά για βιβλίο,δεν βλέπω κάτι συνταρακτικό να συμβαίνει με τίποτα.κ έχει κ κάτι υπερβολές το κειμενάκι.

anyhow...φαντάσου αφού τυλίξεις το σύρμα να έχεις μόνο να πιάσεις τα άκρα του σε μια κλέμμα ;)...αυτό είναι οι kayfun styled ατμοποιητές.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
καλώς ήρθες κ πάλι.
από τα 12 στο ένα ουσιαστικά είναι φως so...
πριν ξοδευτείς όμως πες κ τι προσδοκίες έχεις από τον εξοπλισμό που έχεις κατά νου να αγοράσεις,ώστε να πάρεις γνώμες,να μην ξοδευτείς άσκοπα κ το βασικότερο να μην απογοητευτείς.
Ευχαριστώ.

Για αρχή, θα ήθελα τη δυνατότητα να μπορώ να έχω μεγαλύτερο χτύπημα κάποιες φορές.
Χρησιμοποιώ υγρά με χαμηλή νικοτίνη, που καταλαβαίνω είναι το πιο σημαντικό στο χτύπημα.
Γενικά με καλύπτει, ωστόσο, κάποιες φορές τη μέρα, θέλω 1-2 τζούρες δυνατές.
Οπότε ίσως μια μπαταρία με μεταβλητό voltage να μου κάνει τη δουλειά ( ; )

Έχω κοντά στο σπίτι μου 2 μαγαζιά, θα περάσω μια βόλτα αργότερα να δω τί έχουν.
Από ατμοποιητή είμαι πολύ ικανοποιημένος από το vivi nova. Μόνο η πλαστικούρα στο στόμα με χαλάει λίγο, αλλά λεπτομέρειες.


Τις πρώτες μια-δυο μέρες, αν άναβα τσιγάρο ήταν όαση, τώρα τελευταία δε μου λέει και πολλά, μή σου πω έχει αρχίσει να με χαλάει.
Για να δούμε.
Είναι Πάσχα και οι μέρες είναι δύσκολες για να κόψει κανείς το τσιγάρο, αλλά δεν το βάζω κάτω.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
60
Για να παρεις χτυπημα παραπανω , το πιο καλο ειναι να εχεις και εναν ατμοποιητη παραπανω μαζι σου με περισσοτερη νικοτινη.

Το να δωσεις λεφτα για VV , τι στιγμη που δεν εχεις κατασταλαξει ακομα τι θα κανεις με το τσιγαρο , το βλεπω λιγο λαθος. Αυτο που θα σουδωσει ειναι μονο περισσοτερη ποσοτητα ατμου , με αποτελεσμα να σε μπουκωσει παραπανω λογο ποσοτητας και θα νομισεις οτι εχεις πιο πολυ χτυπημα. Αυτο ομως μετα απο λιγο θα το συνηθησεις και θα ανεβασεις παραπανω τα Volts/Watts , και στην καλυτερη θα τελειωνεις την μπαταρια σε χρονο '' πατ - κιουτ ''----
Ή μπορει να φας το καλοτιγανισμενο καψουλι και να σε χαλασει εντελως........

Αν θελετε χτυπημα , -- νικοτινη -- . Με ανεβασμα των Volts/Watts υπαρχει θεμα ακομα και καλη τροφ/σια να εχεις....

Το οριο της θερμοκρασιας που αντεχει η γλυκερινη ανυδρη ( μη αραιωμενη ) , ειναι 800 C.
Με 1.5 ml στα 10 ml υγρο , το κακο σημειο ειναι στους 350 - 400 C
Mε 2 ml στα 10 ml υγρο , το κακο σημειο ειναι στους 175 - 230 C

Κακο σημειο ειναι το οριο που η γλυκερινη καιγεται και εχουμε την εμφανηση της ακρολεϊνης...Μεγα λαθος και αντιθετο με τον οργανισμο μας. Δηλητηριο..........


Βεβαια ειναι καλο το να πας σε επισκευασημο και μοντ VV/VW , αλλα θελει πρωτα να διαλεξεις το '' αυριο '' γιατι ειναι κριμα να χασεις τα λεφτα σου στις μερες μας...........

Παντως , εδω να πω οτι με επι/μο και καλη μπαταριοθηκη , μπορεις να δεις πολυ μεγαλη διαφορα απο τα εργ/κα προϊοντα.

Πολλες φορες μερα με την νυχτα..
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το οριο της θερμοκρασιας που αντεχει η γλυκερινη ανυδρη ( μη αραιωμενη ) , ειναι 800 C.
Με 1.5 ml στα 10 ml υγρο , το κακο σημειο ειναι στους 350 - 400 C
Mε 2 ml στα 10 ml υγρο , το κακο σημειο ειναι στους 175 - 230 C

Κακο σημειο ειναι το οριο που η γλυκερινη καιγεται και εχουμε την εμφανηση της ακρολεϊνης...Μεγα λαθος και αντιθετο με τον οργανισμο μας. Δηλητηριο...........
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Τί γίνεται όταν δεν έχουμε καθόλου νικοτίνη στα υγρά?
Τί θερμοκρασία μπορεί να φτάσει το υγρό όταν ατμίζουμε με μια φρέσκια μπαταρία (π.χ. 4 V)?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
@philosopher όπως ακριβώς τα είπε ο shadockan.να προσθέσω μόνο πως αν με τον vivnova αυξήσεις τα watt θα αυξηθεί κ η πλαστικούρα όπως λες.

@zackman35 εκτός από τα volt πρέπει να ξέρεις κ τα ohm της αντίστασης για να δείς στα πόσα watt είσαι.

@shadockan :hi: για τις πληροφορίες.(12 ml?πότε προλαβαίνεις? ή τι είδους αντιστάσεις έχεις φτιάξει? )
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
αν θέλεις κάτι στα γρήγορα απλά να δοκιμάσεις να δείς πως είναι να φτιάχνεις αντιστάσεις πάρε αυτό
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=25_124&product_id=664

αν θέλεις με τάνκ απο την αρχή σίγουρα πάρε kayfun lite plus ή russian 91%( ίδιοι είναι)
ο expromiser προσπαθεί να βελτιώσει τους παραπάνω ( tooless air flow control δηλαδή) χωρίς να το καταφέρνει κατά την γνώμη μου,κ προσθέτει κ ύψος.
τέλειος ατμοποιητής δεν υπάρχει,δες εσένα τι σε βολεύει(kayfun,kayfun lite,kayfun lite plus,russian,russian 91%,expromiser στο στήσιμο της αντίστασης είναι ίδιοι)
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Φωτοσοπ είναι ρε κορόϊδα...
άλλο πράμα είχε στο χέρι της η κοπελίτσα :rolleyes:
 




Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
αν θέλεις κάτι στα γρήγορα απλά να δοκιμάσεις να δείς πως είναι να φτιάχνεις αντιστάσεις πάρε αυτό
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=25_124&product_id=664

αν θέλεις με τάνκ απο την αρχή σίγουρα πάρε kayfun lite plus ή russian 91%( ίδιοι είναι)
ο expromiser προσπαθεί να βελτιώσει τους παραπάνω ( tooless air flow control δηλαδή) χωρίς να το καταφέρνει κατά την γνώμη μου,κ προσθέτει κ ύψος.
τέλειος ατμοποιητής δεν υπάρχει,δες εσένα τι σε βολεύει(kayfun,kayfun lite,kayfun lite plus,russian,russian 91%,expromiser στο στήσιμο της αντίστασης είναι ίδιοι)
Πηγα το πρωι και ρωτησα για kayfun lite plus και επαθα ενα σοκ λιγο με την τιμη οπου ηταν στα 75 γιουργια.
Μου εδειξε και τον κλωνο του http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=61_93&product_id=551
αλλα απο πελατη οπου ειχα συζητηση πριν λιγο,οπου και ειναι κατοχος του,μου ειπε οτι απο τον κλωνο ειναι ευχριστημενος πολυ,αλλα μετα απο κανα μηνα κλωτσησε η βιδα οπου γεμιζει με υγρο.

Μετα παιζει να γινει αγορα απο fasttech και οτι βγει.
http://www.fasttech.com/products/0/10006473/1630300-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable-atomizer-kit-4
http://www.fasttech.com/products/0/10006473/1552300-russian-91-styled-rebuildable-atomizer-4-5ml

Αυτη την στιγμη δεν εχω σκοπο να διαθεσω 75 ευρω για ατμοποιητη.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
είναι ακριβοί κ δυσεύρετοι ναι.
αυτό με την βίδα κ τον κλώνο...μια βίδα από μόνη της δεν κλωτσάει,είναι λάθος χρήση.αν είναι πολύ λίγο λάθος χρήση οκ ναι δεν είναι καλό δείγμα.εγώ πάντως με τον "russian" απο fasttech δεν έχω κανένα θέμα.οκ η κατασκευή δεν είναι τέλεια,αλλά δεν χρειάζεται,ατμοποιητής είναι όχι τεχνολογικό επίτευγμα.πρακτικά είναι όσο καλός πρέπει να είναι.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
60
Παιδες καλησπερα.
Υπαρχουν και επισκευασιμοι ατμ/τες που δεν ειναι τοσο ακριβοι .

Οι ατμ/τες απο Fasttech , μπορει να εχουν τα μισα λεφτα , αλλα εχουν ακουστει πολλα για κακοτεχνιες και το κυριοτερο απ' ολα για σκουρια στις βιδες που βαζουμε την αντισταση.
Δεν αγορασα ατμ/τη απο Fasttech και δεν μπορω να ξερω ο ιδιος το τι και το πως , αλλα στα φορουμς του ηλ.τσ. πολλα παιδια λενε οτι ειχαν προβλημα.
Ειναι φυσικα και αυτοι που ολα τους πηγαν μια χαρα , αλλα εγω δεν το διακινδυνευω να το βαλω στο στομα μου.

Βεβαια πολλοι ατμ/τες επισκευασιμοι και μαλιστα απο τους καλους , ειναι Κινεζικοι......:lolsign: , γιαυτο οτι και να λεμε ειναι μόνο λογια........αν δεν δοκιμασεις , δεν μπορεις να ξερεις.....

Υπαρχουν ομως και οι μεταχειρισμενοι που ειναι κι αυτοι μια καλη περιπτωση ή μπορειτε να πατε σε μια συναντιση ατμιστων και να δειτε / δοκιμασετε / ρωτησετε κλπ. κλπ. κλπ. τα παιδια που ηδη κατεχουν διαφορους ατμ/τες και μοντακια και να σας βοηθησουν στο θεμα αυτο.

Αλλη βοηθεια ειναι η δοκιμη στο μαγαζι που τους πουλαει και το καλο ειναι οτι υπαρχουν πολλα μαγαζια και πολλες επιλογες σε ατμ/τες.

Υπαρχουν ατμ/τες επισκευασιμοι απο 20 € εως και 200 + €
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
ΗΠΑ: Αλλάζει η αγορά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Μεταρρυθμίσεις στην αγορά του ηλεκτρονικού τσιγάρου εξετάζει η αμερικανική κυβέρνηση. Η απαγόρευση πώλησης σε ανηλίκους και η υπαγωγή της βιομηχανίας των ηλεκτρονικών τσιγάρων υπό τη δικαιοδοσία του Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA), είναι οι πιο σημαντικές από αυτές.

Στην πρόταση που κατέθεσε ο FDA ζητείται να απαγορευθεί η πώληση ηλεκτρονικών τσιγάρων σε χώρους προσβάσιμους από ανήλικους, καθώς και να επιβληθεί τοποθέτηση σήμανσης στα ηλεκτρονικά τσιγάρα, με την οποία θα υποδεικνύεται ότι τα προϊόντα αυτά είναι επικίνδυνα για την υγεία. Επίσης, σημαντικό για τη βιομηχανία μεγάλου κέρδους γύρω από το κάπνισμα είναι και το γεγονός ότι ο οργανισμός ζητά να θέσει στην αρμοδιότητα του το να ρυθμίζει το καθεστώς διαφήμισης και πώλησης ηλεκτρονικών τσιγάρων, όπως κάνει και για τα συμβατικά. Με μια τέτοια εξέλιξη οι κατασκευάστριες εταιρίες όχι μόνο δε θα μπορούν να διαφημίζουν τις δήθεν θετικές επιδράσεις που έχει το συγκεκριμένο τσιγάρο στην υγεία, αλλά αντιθέτως θα υποχρεούνται να αναφέρουν ότι η νικοτίνη είναι εθιστική και θανάσιμη.

Σημειώνεται ότι μόνο το 2013, το κέρδος από τις πωλήσεις της νέας αυτής μορφής τσιγάρων ανήλθαν σε 2 δισεκατομμύρια δολάρια.

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/671675/allazei-i-agora-tou-ilektronikou-tsigarou/
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
$ 2 δις είναι ο τζίρος, αλλά το $ κέρδος $ ακούγεται πιό πιασάρικο. :)
 

Μηνύματα
42
Reaction score
9
Εδω κσι λιγο διαστημα ασχολουμαι με τον kayfun.(κλωνο)....καλος αλλα δε μ'ενθουσιασε....ισως φταιει το στησιμο.....θα του δωσω λιγο χρονο ακομα..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top