Μνήμες RAM G.Skill Aegis DDR3-1600 και CPU i3-4330. Είναι συμβατά με XMP?

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες και λίγο πριν χειρουργηθώ,

βαρειά συνδεσμική αστάθεια δεξιού καρπού, που διορθώθηκε εν μέρει, με μερική αρθρόδεση και χρήση σπογγώδους μοσχεύματος και πλάκας Spidex, ενώ επίκειται και δεύτερη επέμβαση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα

και αφού άκουσα τις παραινέσεις των ειδημόνων (π.χ. Κόγιας) ξεκίνησα μια προσπάθεια να εγκαταλείψω οριστικά την - ούτως ή άλλως πεπαλαιωμένη - πλατφόρμα LGA775, που μέχρι τώρα με είχε εξυπηρετήσει με συνέπεια και σταθερότητα.

Παρέκαμψα λοιπόν, όλες τις γενιές που επακολούθησαν μετά από αυτήν και πήγα κατ' ευθείαν στην τελευταία LGA1150. Πήρα μια μητρική με chipset Z87, έναν επεξεργαστή i3-4330 και ένα ζευγάρι μνήμες DDR3, το κιτ της G.Skill Aegis F3-1600C11D-16GIS (2 DIMMS x 8GB ->16GB-1600 MHz)

Το BIOS της μητρικής μου (Gigabyte GA-Z87-D3HP) υποστηρίζει μνήμες XMP.

Αυτά που θέλω να μάθω είναι τα εξής:

- Ο i3-4330 υποστηρίζει XMP?
- Το παραπάνω κιτ της G.Skill είναι συμβατό με XMP?

Προς πληροφόρησή σας, το site της G.Skill έχει μια υποσημείωση που λέει:
Intel XMP Support
All G.SKILL DDR3 memory come with the latest Intel XMP standard developed for Intel platform. It provides PC enthusiasts an entirely trouble-free overclocking experience to boost their Intel® systems for extreme levels of performance, while retaining system stability.

Παρ' όλα αυτά, αυτή την υποσημείωση τη βρίσκει κάποιος μόνο στις σελίδες ορισμένων μοντέλων της, μάλλον των τοπ, ενώ απουσιάζει από τα μοντέλα Aegis, όπως το δικό μου.

Θα εκτιμούσα μιαν απάντηση γι αυτά τα δύο θεματάκια.

Ευχαριστώ.
-
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
http://www.tomshardware.co.uk/answe...1600c11d-16gis-intel-4330-xmp-compatible.html

- Does the i3-4330 support XMP?

Yes, it can support up to DDR3-1600 (XMP-1600).

- Is my G.Skill kit XMP compatible?

No, it is not necessary because it is CL11. The RAM is plug and play so it does not require XMP to enable settings. The motherboard will automatically detect and use them properly after they are installed. Only kits better than DDR3-1600 CL11 will need XMP Profile, such as DDR3-1600 CL9, DDR3-1866 CL10, so forth..

Thank you
GSKILL SUPPORT


Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε την πρόταση με το better?
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Το νόημα το κατάλαβα αλλά πίστευα πως έπρεπε να λέει το αντίθετο:
Αφού δεν είναι από τις γρήγορες μνήμες (cl11) θα έπρεπε να υποστηρίζει ΧΜΡ ώστε να μπορεί να αποδώσει καλύτερα (άλλωστε για overclocking προσφέρεται το ΧΜΡ).
Ενώ αυτός λέει πως: No, it is not necessary because it is CL11! Αν δεν είναι necessary στο CL11, τότε πότε είναι, στο CL9?
Κάτι μου διαφεύγει; (ίσως το ότι έτσι κι'αλλιώς δεν πάει ταχύτερα από 1600?)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλα. Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση

Το νόημα το κατάλαβα αλλά πίστευα πως έπρεπε να λέει το αντίθετο:
Αφού δεν είναι από τις γρήγορες μνήμες (cl11) θα έπρεπε να υποστηρίζει ΧΜΡ ώστε να μπορεί να αποδώσει καλύτερα (άλλωστε για overclocking προσφέρεται το ΧΜΡ).
Ενώ αυτός λέει πως: No, it is not necessary because it is CL11! Αν δεν είναι necessary στο CL11, τότε πότε είναι, στο CL9?
Κάτι μου διαφεύγει; (ίσως το ότι έτσι κι'αλλιώς δεν πάει ταχύτερα από 1600?)
Σάμπως εγώ έχω καταλάβει τί ακριβώς εννοεί ο μέγιστος? (Αντιλαμβάνεστε, φυσικά, ότι αυτός που ένοιξε τη συζήτηση ήμουν εγώ)

Εν πάσει περιτπώσει, μάλλον θα πρέπει να πειραματιστώ, να δω στην πράξη δηλαδή, αν κατά το σετάπ του BIOS, αυτό θα αντιληφθεί αν τα ντιμάκια είναι XMP compatible ή όχι.

Σας ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις σας πάντως.
-
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top