Τι είναι αυτό πάλι;

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πηρα αυτο το ημεηλ που μου προτεινει μια απιθανη ευκαιρια για δουλεια (με τεραστια αμοιβη:))). Το θεμα ειναι τι ειδους...ψαρεμα ειναι παλι αυτο; Εννοειται οτι ουτε "βιογραφικο" εστειλα ουτε στο δικο τους σάητ μπηκα!

Keffer Jule [email protected]
5:31 μ.μ. (Πριν από 4 ώρες)



Καλή μέρα

Tο βιογραφικό σας το οποίο δημοσιέυτηκε σε ένα από τα σάιτ тης εργασίας μας τράβηξε την προσοχή.Κάνουμε επέκταση στον εργασιακό μας χώρο και ελπίζουμε ότι θα σας ενδιαφέρει η ευκαιρία να συνεργαστείτε μαζί μας.

Εκπροσωπέβουμε τα ενδιαφέροντα της εταιρίας η οποία ασχολείται με την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε διάφορους τομείς .
Είναι :
-Λογιστική
-Διοίκηση Επιχειρήσεων
-Φορολογία
-Νομικές σχέσεις σε διάφορους τομείς των ιδιωτικών επιχειρήσεων
-Οργάνωση του συστήματος του προυπολογισμού στις επιχειρήσεις
-Ανάλυση της χρηματοπιστωτικής και οικονομικής κατάστασης των επιχειρήσεων ( χρηματοπιστωτικων ιδρύματων ), τους κινδύνους , την φερεγγυότητα των οφειλετών
-Έλεγχο σε IT τεχνολογίες
-Εταιρική εκπαίδευση σχετικά με την χρηματοοικονομική λογιστική και τη φορολογία
Ο σκοπός της εργασίας μας είναι: συντονισμός των επιχειρηματικών οργανώσεων για την ανάπτυξη των επιχειρήσεων των πελατών μας.

Σε σχέση με την ανακάλυψη νέων πτυχών της εταιρείας μας πραγματοποιείται η επέκταση του προσωπικού των επαγγελματιών,ιδιαίτερα στην Ελλάδα.
Παρέχουμε μισθό από 1.000 ευρώ το μήνα,εργασία πλήρους ή μερικής απασχόλησης και την βασική εκπαίδευση.

Αν σας ενδιαφέρει αυτή η θέση, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.Στη συνέχεια,οι διαχειριστές μας θα επικοινωνήσουν μαζί σας και θα κάνουν την πρώτη συνέντευξη.

Γειά σας!
 

Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.266
Εκπροσωπέβουμε τα ενδιαφέροντα της εταιρίας η οποία ασχολείται με την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε





ΦΛΟΥΔΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ.....

ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Το πήρα κι εγώ πριν λίγες ώρες,ακριβώς το ίδιο κείμενο με τη διαφορά αποστολέας ήταν γυναικέιο όνομα που μάλλον παρέπεμπε προς Ρωσία.Ούτε έγω έχω στείλει ποτέ βιογραφικό σε κανέναν στο διαδίκτυο!
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Να το δικό μου σε gmail account:

[email protected]

Καλή μέρα

Tο βιογραφικό σας το οποίο δημοσιέυτηκε σε ένα από τα σάιτ тης εργασίας μας τράβηξε την προσοχή.Κάνουμε επέκταση στον εργασιακό μας χώρο και ελπίζουμε ότι θα σας ενδιαφέρει η ευκαιρία να συνεργαστείτε μαζί μας.

Εκπροσωπέβουμε τα ενδιαφέροντα της εταιρίας η οποία ασχολείται με την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε διάφορους τομείς .
Είναι :
-Λογιστική
-Διοίκηση Επιχειρήσεων
-Φορολογία
-Νομικές σχέσεις σε διάφορους τομείς των ιδιωτικών επιχειρήσεων
-Οργάνωση του συστήματος του προυπολογισμού στις επιχειρήσεις
-Ανάλυση της χρηματοπιστωτικής και οικονομικής κατάστασης των επιχειρήσεων ( χρηματοπιστωτικων ιδρύματων ), τους κινδύνους , την φερεγγυότητα των οφειλετών
-Έλεγχο σε IT τεχνολογίες
-Εταιρική εκπαίδευση σχετικά με την χρηματοοικονομική λογιστική και τη φορολογία
Ο σκοπός της εργασίας μας είναι: συντονισμός των επιχειρηματικών οργανώσεων για την ανάπτυξη των επιχειρήσεων των πελατών μας.

Σε σχέση με την ανακάλυψη νέων πτυχών της εταιρείας μας πραγματοποιείται η επέκταση του προσωπικού των επαγγελματιών,ιδιαίτερα στην Ελλάδα.
Παρέχουμε μισθό από 1.000 ευρώ το μήνα,εργασία πλήρους ή μερικής απασχόλησης και την βασική εκπαίδευση.

Αν σας ενδιαφέρει αυτή η θέση, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.Στη συνέχεια,οι διαχειριστές μας θα επικοινωνήσουν μαζί σας και θα κάνουν την πρώτη συνέντευξη.

Γειά σας!
 




Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μόλις το έλαβα και εγώ .
Πήγε στα ανεπιθύμητα αμέσως
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Το ίδιο mail ήρθε και σε μένα, αλλά το gmail το είχε καταχωρήσει στα spam. Διαγραφή κι αντίο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Εγώ δεν διαβάζω αυτά που μου στέλνουν οι φίλοι μου, σιγά μην ασχοληθώ με επαγγελματικές "προτάσεις" αγνώστων. :D
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
και σε μενα ηρθε,φυσικα το antivirus το χαρακτηρισε σαν spam και εγω με την σειρα μου στον.....κουβα :D.
Απο που ομως τσιμπησαν το κανονικο μου μειλ? αυτο το εχει μονο η τραπεζα που συνεργαζομαι,η otenet και το taxis και τα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.....προφανως καποιος αγορασε τα μειλ με το αζημιωτο φυσικα.
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Λακη η τεραστια αμοιβη που γραφεις ειναι τα 1000€;
Παρέχουμε μισθό από 1.000 ευρώ το μήνα,εργασία πλήρους ή μερικής απασχόλησης και την βασική εκπαίδευση.
το βασικό τους είναι αυτό......:p
 

Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.266
και σε μενα ηρθε,φυσικα το antivirus το χαρακτηρισε σαν spam και εγω με την σειρα μου στον.....κουβα :D.
Απο που ομως τσιμπησαν το κανονικο μου μειλ? αυτο το εχει μονο η τραπεζα που συνεργαζομαι,η otenet και το taxis και τα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.....προφανως καποιος αγορασε τα μειλ με το αζημιωτο φυσικα.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ...

ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΠΟ ΑΠΑΓΩΓΗ ΒΕΒΑΙΑ..

ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΤΑΞΙΣ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εστειλα ημεηλ στην οτενετ απαιτωντας να μου απαντησει για το πως βρεθηκαν προσωπικα μου στοιχεια (ονοματεπωνυμο κλπ που αναγραφoνται στο ληφθεν spam). Βεβαιως η προφανης απαντηση ειναι οτι "μπηκα' σε σχετικο σάητ και εδωσα ο ιδιος τα στοιχεια, αλλα θα δουμε...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οπως ακριβως εγραψα παραπανω,ηταν και η απαντηση:
"Αγαπητέ Κύριε
Σε συνέχεια του μηνύματος σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο λόγος που παραλάβατε το e-mail αυτό δεν είναι εξαιτίας αδυναμίας προστασίας από τον ΟΤΕ αλλά θα μπορούσε να είναι ένας από τους παρακάτω λόγους:
1. Αποστέλλοντας εσείς κάποιο e-mail σε κάποιο φίλο/γνωστό/συνεργάτη σας, του οποίου ο υπολογιστής ήταν μολυσμένος με ιό, εκλάπη η e-mail διεύθυνσή σας και γίνεται αποστολή Spam μηνυμάτων προς εσάς.
2. Οι κακόβουλοι χρήστες βρήκαν τη διεύθυνση σας ([email protected]) με χρήση DictionaryHarvestAttack. Μια DirectoryHarvestAttackή DHAείναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται από spammers, σε μια προσπάθεια να βρουν έγκυρες / υπαρκτές διευθύνσεις e-mail σε έναν domain με τη χρήση επίθεσης Brute Force. Η επίθεση πραγματοποιείται συνήθως μέσω μίας κλασσικής επίθεσης λεξικού, όπου βρίσκουν έγκυρες διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με χρήση Brute Force μαντεύοντας έγκυρες διευθύνσεις e-mail σε έναν domain χρησιμοποιόντας διαφορετικές παραλλαγές κοινών usernames.
Οι επιθέσεις αυτές είναι περισσότερο αποτελεσματικές για την εύρεση διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου των επιχειρήσεων, δεδομένου ότι είναι πιθανό να έχουν τυποποιημένες ονομασίες για επίσημες διευθύνσεις.
3. Μια άλλη κοινή μέθοδος είναι η χρήση ειδικού λογισμικού που ονομάζονται "harvesting bots" ή "harvesters", όπου ελέγχουν ιστοσελίδες, posts στο Usenet, αρχεία mailing lists, φόρουμ στο διαδίκτυο και άλλες ηλεκτρονικές πηγές για την απόκτηση διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από δημόσια δεδομένα.
Από την μεριά σας μπορείτε να προβείτε σε επιλεκτική διαγραφή των e-mail σας, πριν τα λάβετε, από το site μας στην ιστοσελίδα http://tools.conn-x.gr και ποιο συγκεκριμένα από το μενού SMS Ειδοποιήσεις & Φίλτρα --> Φίλτρα.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.
Με τιμή
OTE Network Abuse
Εξυπηρέτηση Πελατών ΟΤΕ
Τηλ: 13888"


Το θεμα ειναι πως το spam email περιειχε πρωτο πρωτο το ονοματεπωνυμο μου, που, εκτος απο την οτενετ και την paypal, δεν φαινεται πουθενα αλλου!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δηλαδή Βαγγέλη αν μου στείλεις ένα μήνυμα θα δω το ονοματεπώνυμο σου; Γιατί αυτό εξαρτάται από τις αρχικές ρυθμίσεις που έχεις κάνει στον e-mail client που χρησιμοποιείς.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εγω που εστειλα στον...εαυτο μου (σε αλλο ημεηλ) δεν ειδα κανενα ονοματεπωνυμο!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.502
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top