ο απολυτος Ιησους...

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347


τι να πει κανεις για αυτη τη δημιουργια του Τζεφιρελλι.....ειναι τοσο συγκλονιστικος ο Παουελ στο ρολο του θεανθρωπου που πραγματικα δεν μπορω να το παρακολουθησω,με πιανει μια στεναχωρια...
υποψηφιος για το Βρετανικο βραβειο καλυτερου ηθοποιου,δεν κερδισε ομως(!!!!),ουτε καν υποψηφιος απο τους αμερικανους,,μια ερμηνεια περα απο καθε κριτικη....
 
Last edited:

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΑΠ ΟΣΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ
ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΚΗ.
ΙΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΚΗ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΤΖΕΦΙΡΕΛΙ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΜΕ ΠΕΛΩΡΙΟ ΚΑΣΤ.
ΕΜΕΝΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΟΧΗΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΕΚΔΟΧΗ ΤΟΥ ΛΟΙΝΤ-ΒΕΜΠΕΡ.



 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Θα συμφωνήσω τέρμα με Ζιζίκο.
Η συγκλονιστικότερη ιστορία με μια άλλη ματιά.
Και ο πιο "ανθρώπινος" βουτηγμένος στα πάθη του Τζίζους.
Ο δε Dafoe σε μια από τις καλύτερες και ουσιαστικότερες ερμηνείες του.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Η ΠΙΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΕΛ ΓΚΙΜΠΣΟΝ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ 2,000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ
ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΑΡΑΜΑΙΚΑ, ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΝΤΙΑΚΑ!!!!!




ΕΠΙΣΗΣ Ο ΤΖΙΜΙ ΚΑΒΙΖΕΛ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΣΤΑΝΟΣ, ΞΑΝΘΟΣ Η ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΗΣ (ΟΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΑΛΛΑ ΣΚΟΥΡΟΣ ΜΕΛΑΧΡΟΙΝΟΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Και εγώ συμφωνώ οτι Ο Ρόμπερτ Πάουελ ήταν ο η καλύτερη μορφή, πιο κοντά στην γαλήνια που υποτίθεται
είχε ο Ιησούς!!!
 




Μηνύματα
522
Reaction score
408
πριν χρονια ειχα δει ενα που ειχε γυριστει με ερασιτεχνες ηθοποιους μονο. ηταν πολυ καλο αλλα δεν θυμαμε λεπτομερειες...
 



Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα οτι ο Παουελ ειχε ενα προβλημα με τα ματια του και δεν τα ανοιγοκλεινε τοσο συχνα οσο ολοι μας....
Αυτο το βλεμμα και αυτη τη γαληνη στο προσωπο του δεν νομιζω οτι θα τη ξαναδουμε απο ηθοποιο παντως.
 



Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Θα είχα να προτείνω κι εγώ μια ταινία, έξω από το mainstream και σίγουρα έκπληξη, αλλά και μόνο η αναφορά στον Ιησού σε σχέση με τη συγκεκριμένη ταινία αποτελεί spoiler γιατί τα άγια πάθη εκτυλίσσονται "πίσω από την υπόθεση", πράγμα που αποτελεί τη μαγεία της ταινίας όταν ξαφνικά το ανακαλύψει ο θεατής και κάνει το παζλ των λεπτομερειών που περνάνε απαρατήρητες αλλά άμα τους δοθεί σημασία φτιάχνουν την εικόνα, δίνοντας και μερικές σκηνές απλά συγκλονιστικές. Οπότε δεν ξέρω αν είναι επιθυμητό!
Βέβαια το νόημα της ταινίας δεν βγάζει καμιά κοινωνική ή θρησκευτική αισιοδοξία, μάλλον προς το "τζάμπα κατέβηκε και ασχολήθηκε μαζί μας" πάει...
Εισέρχεστε στο spoiler με δική σας ευθύνη :)
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Προσωπικό μου pick, ξεπερνώντας ακόμα και τον Παζολίνι, η χερτσογκική αφοσίωση ενός καλλιτέχνη που, ορκισμένος να δημιουργεί εκ των εμμονών του τα μεγαλεπήβολα κινηματογραφικά του οράματα, το 2004 αποτόλμησε μια ειλικρινή κατάθεση ψυχής κι ας ήταν καταδικασμένη να απορριφθεί εμφατικά. Η ιδέα (και το ιδανικό της σε έναν κόσμο που έδειχνε να τη χρειάζεται) ενός θεού και ανθρώπου εξίσου έδωσε τα εφόδια για να προσπεραστούν οι κλασικές διδαχές και μέσω των παθών να σχολιαστεί η αναλγησία και η ψύχωση της εξουσίας στην ιδέα της επανάστασης. Γραφικό στη βία του και εμμονοληπτικό σε αρρωστημένο σημείο, το "θρησκευτικό σπλάτερ" του φανατικού καθολικού Μελ Γκίμπσον δεν διστάζει να παίξει σε μπεργκμανικό επίπεδο με την απεικόνιση της διαβολικής απειλής και να περιφρουρήσει το δράμα του ακόμη κι από ενδοφιλμικούς παράγοντες (τα Αραμαϊκά που εκούσια καταστρέφουν κάθε ερμηνεία), κάνοντας ξεκάθαρο πως κάθε συγκίνηση οφείλει να προέλθει αλλά και να γυρίσει πίσω τις αντιδράσεις της μονάχα από την αποκρουστική βία που υφίσταται ο μάρτυρας του Γκίμπσον, εξού και το μοναδικό στοιχείο που επιμελείται στην εντέλεια: η φωτογραφία του Ντεσανέλ εμπνέεται από τις πολλές απεικονίσεις του χριστού από τον Καραβάτζιο και ντύνει με μυσταγωγικούς φωτισμούς τα πλάνα που ο Γκίμπσον σέρνει αργά, χάριν κατανύξεως. Μακριά από λάζαρους και άπιστους θωμάδες, μακριά από τον τυπικό μεσσία που στις τελευταίες του στιγμές ξεστομίζει διδακτικές σοφίες, ορθώνει μπροστά μας έναν πραγματικό μάρτυρα, ένα στοιχειό των σκέψεων ενός ανήσυχου και συνεπούς δημιουργού που αδυνατεί να γδύσει το φιλμ του από έντονες μουσικές, πανταχού παρόντες συμβολισμούς και νοσηρή βία, στοχεύοντας μακριά από το βιβλικό ρεαλισμό του Γολγοθά (που υπάρχει αλλά δεν κάνει το φιλμ σπουδαίο γιατί τότε θα ήταν σπουδαίο για τους χριστιανούς και μόνο), αλλά διάνα στη συγκινητική πνευματική αφοσίωσή του στον σκοπό του, την πιστοποίηση μιας ηθικής κατάπτωσης χιλιάδων χρόνων πριν, ως αφετηριακό σημείο συμπλέγματος και αδυναμίας συνεννόησης και δημιουργίας μέχρι σήμερα.

The Passion of the Christ
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγω Πανο δεν καταλαβαινω αυτα που λες, προφανως ελλεψη παιδειας, στη συγκεκριμενα στη ταινια του Μελ, στην προσπαθεια του να δωσει οσο ποιο πιστα τα πραματα πεφτει ισως στην ιδια παγιδα του να μεινει μονο ως φωτογραφια*και οχι σε βαθος , αυτο που θα επρεπε να μεταδιδει μια θεικη παρουσια οπως αυτη του Ιησου, τη γαληνη και ηρεμια που συγκλονιστικα πτυχαινει ο Παουελ, με αυτα τα τεραστια γαλανα ματια, που μπορει να μην αντιπροσωπευουν τα ακριβη χαραχτηριστικα της τοτε φυλης αλλα αυτο που μεταδιδουν ειναι το ζητουμενο...
Στη γαστρονομια οι γευσεις ειναι που μου εχουν μεινει ανεξητιλες και οχι η εικονα των εδεσματων...

* Σαν λουτρο αιματος θα το θυμαμαι, οσο για το πως θα επρεπε μια μητερα να συμπεριφερθει σε μια τετοια περιπτωση , η το εαν το αιμα μπορει να βρει οδο μεσω καρφιου με αυτη τη ροη πολυ αμφιβαλλω...
 
Last edited:

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Εγω Πανο δεν καταλαβαινω αυτα που λες, προφανως ελλεψη παιδειας, στη συγκεκριμενα στη ταινια του Μελ, στην προσπαθεια του να δωσει οσο ποιο πιστα τα πραματα πεφτει ισως στην ιδια παγιδα του να μεινει μονο ως φωτογραφια*και οχι σε βαθος , αυτο που θα επρεπε να μεταδιδει μια θεικη παρουσια οπως αυτη του Ιησου, τη γαληνη και ηρεμια που συγκλονιστικα πτυχαινει ο Παουελ, με αυτα τα τεραστια γαλανα ματια, που μπορει να μην αντιπροσωπευουν τα ακριβη χαραχτηριστικα της τοτε φυλης αλλα αυτο που μεταδιδουν ειναι το ζητουμενο...
Στη γαστρονομια οι γευσεις ειναι που μου εχουν μεινει ανεξητιλες και οχι η εικονα των εδεσματων...

* Σαν λουτρο αιματος θα το θυμαμαι, οσο για το πως θα επρεπε μια μητερα να συμπεριφερθει σε μια τετοια περιπτωση , η το εαν το αιμα μπορει να βρει οδο μεσω καρφιου με αυτη τη ροη πολυ αμφιβαλλω...
Τίποτα δεν ΠΡΕΠΕΙ να μεταδίδει οποιαδήποτε φιγούρα που γίνεται όχημα για σινεμά. Ο Γκίμπσον ως φανατικός καθολικός "αμάρτησε" εν γνώσει του για να προωθήσει το όραμά του, έκανε τον χριστό του στοιχειό, μάρτυρα, υπεράνθρωπο, αφιερώθηκε σε αυτό όσο κανένας. Και χριστιανός να ήμουν, αυτό θα το εκτιμούσα, θα το εκθείαζα όπως κάνω τώρα. Πάντα προσωπικές οι απόψεις, εμένα με συγκινεί τέτοια αφοσίωση και ας σιχαίνομαι τη θρησκεία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top