Dead silent HDD?

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ρε παιδιά, αν έπρεπε να είχατε έναν εξωτερικό σκληρό στο σαλονάκι σας για χρήση... Δεν θα θέλατε να είναι πλήρως αθόρυβο;

Ποιό(α) μοντέλα πληρούν αυτή την προδιαγραφή;
Αν είχε και firewire 800 θα ήμανε υπόχρεος.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Με κοστος μολις 300 ευρω (τζαμπα πραμα τις αγιες μερες που ζουμε) παιρνεις samsung ssd500gb και εξωτερικη θηκη! Μιλαμε για ευκαιρια.
Κατα τ αλλα η φασαρια που κανει ενας green δεν ειναι και τραγικη. Σε ησυχο κουτι τουλαχιστον. Αν την ψαξεις λιγο με κανενα καλο external case ισως βγει ακρη. Καλη τυχη χεχεχαχεχα ;)

μην ξεχνας επισης πως τα usb δουλευουν καλα ακομα και σε 5μ μηκος αν θες να τον απομακρυνεις. Αυτο αν κατεβαζεις ταινιες κλπ αλλιως δε... εγω τη μουσικη θα την ειχα στο κουτι κοντα. Παντως οταν παιζει η μουσικη δεν πιστευω να ενοχλει ο δισκος. Το κακο ειναι οταν εχεις κατεβασματα ταυτοχρονα κλπ.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα κι από μένα και Χρόνια Πολλά.

Να ρωτήσω κάτι απλό: Αν δεν χρειάζεσαι αβυσσαλέα χωρητικότητα, ένας SSD με μια λογική χωρητικότητα (και τιμή) και με μια εξωτερική θηκούλα SATA, δεν θα σου έκανε τη δουλειά 100%?

Λέω τώρα...
-
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Παναγιώτη θα μου έκανε αλλά δυστυχώς θέλω 1-2 ΤΒ χώρου...
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
...αν έπρεπε να είχατε έναν εξωτερικό σκληρό στο σαλονάκι σας για χρήση... Δεν θα θέλατε να είναι πλήρως αθόρυβο...
Αν δεν βρεις αθόρυβο σκληρό, σπάσε τον τοίχο προς την κουζίνα για να μεγαλώσεις το σαλονάκι. Θα απλώνεται ο ήχος κι έτσι δεν θα τον ακούς8-)...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οι σύγχρονοι HDD είναι πολύ βελτιωμένοι μηχανικά και ακουστικά, δεν θα έχεις πρόβλημα αν ο κύριος σκοπό του είναι να κρατά μουσική και ταινίες, κατά την αναπαραγωγή τους δεν θα ακούγεται από λογική απόσταση με λογικό επίπεδο περιβάλλοντος θορύβου, κατά την εγγραφή δεδομένων ή την αναζήτηση ίσως τον ακούς...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κι' όμως... ένας lacie blade runner και 4 seagate (3.5") είναι θορυβώδης ακόμα και για τα 3 μέτρα που τους έχω περίπου.
Ακούγεται αυτό το υπόκωφο φύσημα ρε γμτ.

Μόνο ένας ντεσκτοπ WD που είχα δανεικό ήταν πραγματικά απολύτως ήσυχος.
Μιλάμε ότι έπρεπε να τον ακουμπήσω για να σιγουρευτώ ότι δούλευε.
Το μοντέλο όμως καταργήθηκε και μιας και κανένας δίσκος δεν είναι pluged, δεν ξέρω πω να προχωρήσω.
Το πράμα γίνεται και δυσκολότερο που τον θέλω 2ΤΒ & firewire.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Αν δεν βρεις αθόρυβο σκληρό, σπάσε τον τοίχο προς την κουζίνα για να μεγαλώσεις το σαλονάκι. Θα απλώνεται ο ήχος κι έτσι δεν θα τον ακούς8-)...
Δεν χρειαζεται,εχει και τζακι..μπορει να τον ριξει πανω στην καμιναδα,οποτε θα βγαινει ο θορυβος εξω!:D:lolsign:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Κι' όμως... ένας lacie blade runner και 4 seagate (3.5") είναι θορυβώδης ακόμα και για τα 3 μέτρα που τους έχω περίπου.
Ακούγεται αυτό το υπόκωφο φύσημα ρε γμτ.

Μόνο ένας ντεσκτοπ WD που είχα δανεικό ήταν πραγματικά απολύτως ήσυχος.
Μιλάμε ότι έπρεπε να τον ακουμπήσω για να σιγουρευτώ ότι δούλευε.
Το μοντέλο όμως καταργήθηκε και μιας και κανένας δίσκος δεν είναι pluged, δεν ξέρω πω να προχωρήσω.
Το πράμα γίνεται και δυσκολότερο που τον θέλω 2ΤΒ & firewire.
Μόνο WD και Toshiba, μακριά από Seagate και Lacie(χρησιμοποιεί κυρίως Seagate).
Oλοι οι κατασκευαστές έχουν σταματήσει να βγάζουν εξωτερικούς δίσκους με firewire

πάρε μια θήκη http://eshop.macsales.com/item/OWC/MES3F0GB/
και έναν WD Green
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top