Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.

Μηνύματα
49
Reaction score
18
Για να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ νομιζω οτι το καταλληλο ειναι εδω. Αν καποιος κατεχει το clearaudio concept MM θα ηθελα να μου επιβεβαιωσει αν κ σε κεινον παταει με την ιδια περιπου γωνια η βελονα.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Εχει ακούσει κανενας φιλος τη shelter 501 ? Η ερώτηση έχει να κανει και στο τι παραπανω θα δώσει σε σχεση με τη victor z1s sas που παιζω τωρα.
 

jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Καλησπέρα,

έχω ένα Lenco L75 το οποίο φοράει μια κεφαλή Shure M44MB. Διαβάζοντας πολλά στο topic που έχετε ανοίξει είδα και την δυνατότητα αναβάθμισης βελόνας με Jico SAS. Από την άλλη στην Jico δεν υπάρχει η αντίστοιχη βελόνα και σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Έχει καμιά ιδέα κανείς εάν υπάρχει άλλος κατασκευαστής?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
ΜΜ philes , αμαρτησα :)
Ισως μια απο τις λιγες LOMC που ακουγεται σε ολα καλυτερα απο την MM-1SAS.
Βεβαια η MM-1SAS παραμενει View attachment 33988 ενεργη σε δευτερο πικαπ
Δεν πειράζει, δεν πειράζει, welcome to the MC Club!:) Πότε θα κανονίσουμε ακρόαση;:D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν πειράζει, δεν πειράζει, welcome to the MC Club!:) Πότε θα κανονίσουμε ακρόαση;:D
Να το κανονισουμε συντομα :thumbsup:

Toυλαχιστον εσυ που εισαι κοντα εισαι των MC αρα δεν κινδυνευω που το παιζω double agent ( MM & MC ) :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Χαχαχαχα, "double agent", καλό!:)

Θα τηλεφωνηθούμε λίαν συντόμως για τα σχετικά.
 


Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
ΜΜ philes , αμαρτησα :)
Ισως μια απο τις λιγες LOMC που ακουγεται σε ολα καλυτερα απο την MM-1SAS.
Βεβαια η MM-1SAS παραμενει View attachment 33988 ενεργη σε δευτερο πικαπ
Καλο ακουστη μπραβο..ποσο κανει αν επιτρεπεται και ποια πικ απ - βραχιονες εχεις?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλο ακουστη μπραβο..ποσο κανει αν επιτρεπεται και ποια πικ απ - βραχιονες εχεις?
Ευχαριστω.Η yatra ειναι σε ενα thorens td160hd/rb300 , η mm-1sas σε ενα rega p3-24.Ενα garrard 401/audiocraft 3000mc unipivot περιμενει υπομονετικα εδω και πολυ καιρο ενα plinth.Oταν με το καλο τελειωσει θα εχει προνοια για δυο βραχιωνες.Ο δευτερος μαλλον θα ειναι ενας παλιος rega rb250 που ηδη εχω απο παλια.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Για να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ νομιζω οτι το καταλληλο ειναι εδω. Αν καποιος κατεχει το clearaudio concept MM θα ηθελα να μου επιβεβαιωσει αν κ σε κεινον παταει με την ιδια περιπου γωνια η βελονα.
Ευχαριστω
γενικα σαν τυφλοσουρτης για ολες τις κεφαλες ειναι μια sra στις 92 μοιρες.
διαβασε εδω...

http://www.analogplanet.com/content...icroscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
ΜΜ philes , αμαρτησα :)
Ισως μια απο τις λιγες LOMC που ακουγεται σε ολα καλυτερα απο την MM-1SAS.
Οι ZYX είναι πολύ καλές κεφαλές αναμφισβήτητα, αλλά στον αναλογικό κόσμο είναι δύσκολο να πεις την λέξη καλύτερη, και ειδικά όταν ψάχνεις μικρολεπτομέρειες, δηλαδή άπειροι παράγοντες συμβάλουν σε ένα τελικό αποτέλεσμα (μάτσινγκ), από το πλατό - βραχίονα - φόνο... μέχρι και ο χώρος ακρόασης!
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι ZYX είναι πολύ καλές κεφαλές αναμφισβήτητα, αλλά στον αναλογικό κόσμο είναι δύσκολο να πεις την λέξη καλύτερη, και ειδικά όταν ψάχνεις μικρολεπτομέρειες, δηλαδή άπειροι παράγοντες συμβάλουν σε ένα τελικό αποτέλεσμα (μάτσινγκ), από το πλατό - βραχίονα - φόνο μέχρι και ο χώρος ακρόασης!
Σωστο.Το "καλυτερη" ειναι σαφως υποκειμενικο ως επι το πλειστον.Τα κριτηρια μου ειναι τα ιδια για οσες κεφαλες χρησιμοποιω και σιγουρα καταβαλλεται προσπαθεια να ειναι στημενες οσο μπορω καλυτερα τοσο οσον αφορα τους βραχιωνες οσο και τις απαιτουμενες ρυθμισεις στα phono.Το "καλυτερη" το εννοω με τον ιδιο τροπο οπως οταν λεω οτι βρισκω καλυτερη την mm-1sas απο αλλες κεφαλες,mm η mc.
Παντως η mm-1sas εξεθεσε (παλι υποκειμενικα) ουκ ολιγες MC στα πικαπ μου και αυτος ειναι ο λογος που τις εχω,ακουω και εκτιμω. :drinks:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
4
Καλησπέρα κι απο μένα! οι αγαπημένες μου είναι η Shure V15 Type III και η technics P24, επισης εχω και τις εξής οπου δεν πολυχρησιμοποιώ πλήν της stanton για αρκετά φθαρμένους δίσκους! :
stanton 680, shure M92E, audio technica AT91, shure M70B.
Πικάπ Technics SL1200 MKII.
Ομολογώ οτι δεν εχω αξιωθει να παρω ακομα βελονες τις προκοπής, και χρησιμοποιώ τις ιμιτασιόν που κυκλοφορούν στο εμπόριο και για τις 2 κεφαλες.. καποια στιγμή ελπίζω για τις SAS τις JICO!
Φίλε VasilisM δεν σε γνωρίζω αλλα θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω μιας και σε προηγούμενο post ανεφερες την Ρ24, τελικά την δοκίμασες με SAS βελόνα? θα ηθελα τις εντυπώσεις σου!

231005_121959244550628_5811230_n.jpg

IMGP9760.jpg
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Οι Technics μέσα τους είναι με "προικισμένες" γεννήτριες και αξίζει με το παραπάνω να επενδύσεις μια SAS επάνω τους, πραγματικά απογειώνονται μετά, εδώ μια δική μου P22 (η P24 έχει την ίδια γεννήτρια/κεφαλή), επίσης εάν βρεις το Headshell Technics SH-90S (αντάπτορας) που την μετατρέπει σε ενιαίο σώμα... γίνεται ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα!



ΥΓ. Να αποφεύγεις τις ανώνυμες ρέπλικες... γιατί η αμφιβόλου ποιότητας - βελόνας κλπ, μπορεί να σου προξενήσει ζημιά στους δίσκους!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εδώ κάποιες πληροφορίες (από φυλλάδιο) για τις JICO S.A.S. βελόνες που συζητάμε και όχι μόνο...


 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
shure M97xE με βελονα JICO SAS φερνει κανενας ή πρπει να τα παρει ξεχωριστα καποιος απο ιστοτοπους?

ποσο περιπου βγαινει το μαλλι?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Κεφαλή μετ/σμένη από αγγελίες η καινούργια - Jico SAS βελόνα εδώ!

Υπάρχει οικονομικότερη λύση, με εφάμιλλη ποιότητα (για να μην πω κάτι άλλο...) με JVC Z1S κεφαλή και SAS βελόνα! ;)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Κεφαλή μετ/σμένη από αγγελίες η καινούργια - Jico SAS βελόνα εδώ!

Υπάρχει οικονομικότερη λύση, με εφάμιλλη ποιότητα (για να μην πω κάτι άλλο...) με JVC Z1S κεφαλή και SAS βελόνα! ;)
σε ευχαριστω. λεω να παρω την shure να την ακουσω με την βελονα της και μετα να τσιμπησω και την jico sas. φανταζομαι οτι δεν ειναι δυσκολο να προσαρμοσω την sas πανω στην shure
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top