XBMC για τα ΜπιγκΜακ

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ανοίγω το θέμα για να μοιραζόμαστε τις απορίες και γνώσεις μας για το XBMC σε περιβάλλον Mac.

Lessaros ή όποιος άλλος γνωρίζει...
Πηγαίνω στα "movies"...
Και προσθέτω τον εξ. Δίσκο στον οποίο έχω τις ταινίες.
Οι φάκελοι στο δίσκο περιέχουν τα:
.mkv
.srt
.jpg
Όλα με το ίδιο όνομα του φακέλου.

Πώς μπορώ να κάνω browse από το XBMC με thumbnails και να βλέπω κανονικά τα εξώφυλλα των ταινιών;
Επίσης, υπάρχει τρόπος να μου έχει και άλλες πληροφορίες για την κάθε ταινία, εκτός του εξωφύλλου;


Είμαι πολύ καινούργιος στο θέμα, οπότε θα έχω απορίες... :)
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Gotham αλλά όχι το σημερινό update που έβαλες... Το αμέσως προηγούμενο.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Το ίδιο είναι,φεύγω σε 5-10 λεπτά,πάω στη μάνα μου,κάνε λίγο υπομονή αύριο το απογευμα θα το δούμε.
Καλό Πάσχα!
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Lessare μπορείς να μου πείς πώς θα βλέπω full info, artwork κλπ κλπ κατά το browsing των ταινιών;

Πχ...

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Πες μου το setup σου.Δηλ. έχεις κάποιο mac σε tv,projector,ενισχυτή ή τι ακριβώς?Γράψτα όλα αναλυτικά για να δούμε τι γίνεται και να σου πω τις ανάλογες ρυθμίσεις.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
MacMini του 2010 με 8ρα μνήμη καρδωμένο με HDMI σε Plasma TV. Με usb στέλνει τον ήχο στο dac και απο εκεί σε δικάναλο ενισχυτή.
Σπάνια όμως θα ανοίξω το δικάναλο όταν βλέπω ταινία.

Οι ταινίες βρίσκονται σε εξ. δίσκους τους οποίους καρφώνω αναλόγως ποιά ταινία θέλω.
Δεν είναι μόνιμα συνδεδεμένοι.

Οι δίσκοι είναι ως εξής:
Folder με τίτλο ταινίας --> και εντός folder υπάρχουν (με ίδιο όνομα πάντα) τα .mkv .srt .jpg

Remote έχω της Apple.
Με ενδιαφέρει όμως να μου πείς (αν γνωρίζεις) την καλύτερη εφαρμογή για iphone ώστε να έχω πληρέστερο έλεγχο από το κινητό.

Αυτά. :)
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Θα πρέπει να ορίσεις το xbmc να σκανάρει τους folders με τις ταινίες και να βρει πληροφορίες,εξώφυλλα κλπ.Στα settings του xbmc θα βρεις την επιλογή add source θα επιλέξεις τους δίσκους με τις ταινίες και θα ορίσεις ότι είναι δίσκος με ταινίες στο xbmc.Τα υπόλοιπα θα τα κανει μόνο του.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Τόσο απλό τελικά...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, όντως έτσι έγινε.

Έχεις να προτείνεις και iPhone app για χειρισμό του από το τηλέφωνο;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Υπάρχει το official xbmc remote control καθώς και εφαρμογές 3ων,free οι περισσότερες.Κάνε ένα search στο iOS AppStore γράφοντας xbmc και δοκίμασε ποιο σου ταιριάζει περισσότερο.Εγώ έχω βολευτεί με το apple remote control και δεν το χειρίζομαι απ'το τηλέφωνο.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ έχω βολευτεί με το apple remote control και δεν το χειρίζομαι απ'το τηλέφωνο.

Να σε ρωτήσω κάτι απάνου στο remote της apple?
Υπάρχει τρόπος όταν ανοίγω το μηχάνημα, να πατάω κάποιο πλήκτρο του remote και να ανοίγει και το XBMC?

Αυτό θα με βόλευε πάααααρα πολύ γιατί δεν θα είχα καμία ανάγκη πληκτρολογίου.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το xbmc.Θα πας Settings/System/Input devises και θα επιλέξεις Apple remote Standard,θα τικάρεις allow start of xbmc using the remote.Πατώντας το πλήκτρο menu από το remote ανοίγει το xbmc μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις.
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
:p

Απλώς χθές δεν κατάφερα να βρώ πώς γίνεται η έναρξη από το ριμαδοremote... και μου λύνει τα χέρια η φάση γιατί δεν χρειάζομαι καθόλου πληκτρολόγιο!!!!!!!


Έναν μικρό ssd τώρα και είμαι ΤΟΥμβΑΝΟΣ!!!!! :imtheking::hi:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top