ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥΠΡΙΖΟ/ΚΑΛΩΔΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

Μηνύματα
254
Reaction score
53
καλημερα και χρονια πολλα.

Θα ηθελα την γνωμη-βοηθεια σας για πολυπριζο (16 Amp) και καλωδιο ρευματος (3 x 2.5)
χωρις ομως να "αποδυναμωνει" τον ηχο και να ενισχυει τα vocals και γενικοτερα τις μεσαιες και υψηλες συχνοτητες.


πχ..."We gave the sturdy Supra LoRad MD06-BS/SP Otis Redding's emotive and rich-sounding A Change Is Gonna Come to handle, and the Supra's effect on the sound became noticeable.Vocal clarity increased and became more transparent, but the sound also became leaner, losing some of the depth and the characteristic punchiness of a good soul recording. "
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Καλημερα , κανενα πολυμπριζο δεν ενισχυει τιποτα . Τα πολυμπριζα η θα ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ προβληματα , εαν ειναι κακης κατασκευης η ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ προβληματα αν ειναι καλης - αριστης κατασκευης .

Το βασικο προβλημα των κοινων πολυμπριζων ειναι η κακη διασυνδεση των μπριζων και η χαλαρη επαφη των μεταλλικων στοιχειων των θηλυκων υποδοχων με τα αρσενικα στοιχεια των Schuko .
Σε αυτα λογω της κακης αγωγιμοτητας το ρευμα χανει τον δυναμισμο του και πρακτικα οι συσκευες και κυριως οι ενισχυτες υποτροφοδοτουνται . Αναλογα με το πληθος των συσκευων και το μεγεθος των απαιτησεων τους εχουμε και επακολουθη πτωση της αποδοσης τους , τοσο σε ηχο , οσο και σε ποιοτητα εικονας .

Ενα καλο πολυμπριζο δεν θα ενισχυσει τα "vocals" ....αλλα θα επιτρεψει στον ενισχυτη να λειτουργησει ΣΩΣΤΑ !! Αν λοιπον ενισχυθουν τα ....."vocals" η τα μπασσα η καθαρισουν τα πριμα οτιδηποτε αλλο αντιληπτο , αυτο σημαινει οτι πριν λογω κακης τροφοδοσιας των συσκευων "αυτα" δεν περναγαν προς τα ηχεια .

Πολυ καλο πολυμπριζο ειναι το Supra-Jentech DB-06 . Εχει εξαιρετικα σφιχτες επαφες στα θηλυκα Schuko και εξαιρετικη , κατασκευαστικα , διασυνδεση απο μπριζα σε μπριζα . Παρα πολλα απο αυτα τα τροποποιουμε ,αλλαζοντας το standard καλωδιο ρευματος , με καλωδιο Ultralink ACPC mkII .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα αλλαξεις και μπριζακια , και τον τροπο καλωδιωσης ,μπορει να πλησιασει του χαιτα το απλο φτηνο.......
απο εδω ειχα αγορασει το μεγαλο furutech απο τον μιχαλη, (miles)
και με το καλημερα του χαιτα επαιζε καλυτερα
ακομα και με ανακαλωδιωση του μπαμπη ηταν καλυτερο.
Το καλυτερο πραμα ειναι να φτιαξεις μονο σου
ή φερε μου υλικα (οτι θες να σου σαξω ενα μουρλια)
χωρις χρεωση εργατικων - μονο τα υλικα θελω
Και μιλαμε κλασεις καλυτερο απο τα ετοιματζιδικα
αν θες φωτο απο ενα που εφτιαξα απο μελος απο την καλαματα στειλε μειλ με pm
Αναργυρα (χωρις πληρωμη)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Α
αμα αλλαξεις και μπριζακια , και τον τροπο καλωδιωσης ,μπορει να πλησιασει του χαιτα το απλο φτηνο.......
απο εδω ειχα αγορασει το μεγαλο furutech απο τον μιχαλη, (miles)
και με το καλημερα του χαιτα επαιζε καλυτερα
ακομα και με ανακαλωδιωση του μπαμπη ηταν καλυτερο.
Το καλυτερο πραμα ειναι να φτιαξεις μονο σου
ή φερε μου υλικα (οτι θες να σου σαξω ενα μουρλια)
χωρις χρεωση εργατικων - μονο τα υλικα θελω
Και μιλαμε κλασεις καλυτερο απο τα ετοιματζιδικα
αν θες φωτο απο ενα που εφτιαξα απο μελος απο την καλαματα στειλε μειλ με pm
Αναργυρα (χωρις πληρωμη)

Αρτζι, θελω εγω κανα 2-3 ρε φιλε..χωρις πλακα...μιλαμε να το κανονισουμε?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το συζητας ,? στειλε μειλ να δεις το σαχνω ......
(λιγες μερες παραδοση 2-3 ) εχω μπλεξει καλα με τις 2πλο προπονησεις
(παμε για μεγαλα πραματα που λεει και ο προπονητης του σπινιγκ μου)
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οταν εχεις οτι υλικα θες στο χερι στειλε ενα Pm να βρεθουμε
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top