First Project

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Πρωτα απο ολα χαιρετω την παρεα!!Λοιπον ναι καταφερα και εγω να φτιαξω το πρωτο μου ηχειο,ενταξει δεν μπορω να πω οτι το εφτιαξα εξαρχης εγω,γιατι τα cross αλλος τα εφτιαξε αλλα κατι εκανα και εγω!
Καθως λοιπον ελεγα εδω και χρονια να αναβαθμισω το ηχοσυστημα μου ξεκινησα απο τα ηχεια,μετα απο καποιους μηνες λεω και γιατι δεν φτιαχνω το δικο μου?Ετσι λοιπον μετα απο αρκετο διαβασμα κατα τα Χριστουγεννα αρχισε το love story.
Παντα πιστευα οτι η κορνα ειναι ποιο κοντα στο live και δεν θα πω ψεματα οτι μου αρεσουν και οπτικα,ετσι
κατεληξα στο εξης... two way open baffle.

1.Altec 288 - 8k
2.Eminence alpha 15a
3.cross στα 600hz

Ειναι η δευτερη μερα που παιζουν και ειμαι χαρουμενος οσο δεν παει!!!ενταξει ειναι και ο ενθουσιασμος στην μεση..Πιστευω να σας αρεσει.Καθε γνωμη σαφως καλοδεχουμενη!!

IMG_8939.JPG
IMG_8938.JPG
IMG_8942.JPG
IMG_8941.JPG
IMG_8959.JPG
IMG_8963.JPG

IMG_8857.JPG
 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Συγχαρητήρια!!!

Ερώτηση άσχετου με τα του ήχου: γιατί ανοιχτής μπάφλας?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δεν ηθελα να μπλεξω με καμπινες για τον λογο οτι το βρισκω δυσκολο να ειχα καλο αποτελεσμα τουλαχιστον με τις γνωσεις
που εχω και δεν ηθελα και οπτικα την κουτιλα.Δεν ξερω αν εχεις ακουσει ob αλλα δεν μου λειπει το πολυ χαμηλο,για μενα
ειναι αρκετο αυτο που ακουω στο ηχειο μου.Βεβαια ακομα δεν εχουν γινει μετρησεις για να δω ποσο κατεβαινει...
επισης εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο ποιο γρηγορο,ακομα στις ακροασεις ειμαι,δευτερη μερα.
 



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ενδιαφέρουσα κατασκευή...γενικά πάντως, όσον αφορά στα χαμηλά, δεν είναι ότι καλύτερο η στενή μπάφλα με μονόπωλη λειτουργία γούφερ σε OB...
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Ενδιαφέρουσα κατασκευή...γενικά πάντως, όσον αφορά στα χαμηλά, δεν είναι ότι καλύτερο η στενή μπάφλα με μονόπωλη λειτουργία γούφερ σε OB...
ευχαριστω ,οταν διαβαζα και στα ξενα forum ειδα οτι το εχουν δοκιμασει πολλοι με καλα αποτελεσματα για το συγκεκριμενο μεγαφωνο,ετσι ειπα να δοκιμασω και εγω..παντος τα παει πολυ καλα για τα δικα μου γουστα.δεν το περιμενα και εγω,το φοβομουν λιγο.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και μπράβο σου.
Έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά του woofer...
Και ενώ αναφέρει μια ευαισθησία της τάξης των 97 db, στο φάσμα που σε ενδιαφέρει είναι 94.
Επίσης βουτάει πολύ στα χαμηλά, οπότε δοκίμασε το και κλειστό ή BR.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.353
οπως και να χει ομως...αλλη φαση οταν φτιαχνεις κατι μονο σου!!αποκταει ενδιαφερον η καθημερινοτητα σου!! περιμενουμε εντυπωσεις σου.τι θα κανεις ομως με το φινιρισμα?θα τ αφησεις ετσι?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Η κόρνα είναι κάποιο μοντέλο του "γνωστού" Πολωνού;
Η κορνα ειναι του γερμανου Werner,καποιοι τον ξερουν απο εδω καθως φτιαχνει και crossover και εχουν κανει αγορες.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και μπράβο σου.
Έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά του woofer...
Και ενώ αναφέρει μια ευαισθησία της τάξης των 97 db, στο φάσμα που σε ενδιαφέρει είναι 94.
Επίσης βουτάει πολύ στα χαμηλά, οπότε δοκίμασε το και κλειστό ή BR.
Ευχαριστω , το σιγουρο ειναι οτι στα πειραματα ειμαι και οπως ειπα ακομα στις ακροασεις,οποτε ευχαριστω για την συμβουλη.
Να αναφερω επισης οτι το cross εχει ερκετες παραμετρους παροτι παθητικο.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
οπως και να χει ομως...αλλη φαση οταν φτιαχνεις κατι μονο σου!!αποκταει ενδιαφερον η καθημερινοτητα σου!! περιμενουμε εντυπωσεις σου.τι θα κανεις ομως με το φινιρισμα?θα τ αφησεις ετσι?
Οπως τα λες ειναι,η ευχαριστηση που περνεις δεν συγκρινεται με τιποτα,ειδικα αν παρεις και ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα..
Αν εννοεις την κορνα το πισω μερος της ειναι αναγκαστικα ετσι,αναγλυφο ν το πω, το μονο που σκεφτομαι ειναι να την βαψω
καποια στιγμη.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μεγαλη εντυπωση μου εκανε οτι σε κακες ηχογραφησεις δεν συνγχωρει,εκανα ενα τεστ με τα epos που εχω,σε δισκους
που ξερω καλα ,τα epos σου χρυσωνουν το χαπι καπως..
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Συγχαρητήρια!!!
το να φτιαχνεις κατι δικο σου μετα απο προσπαθεια και επιμονη ειναι κατι ιδιαιτερα μαγικο...και οταν σου βγει και η συνταγη....τι να λεμε παραπερα!!!!
καλες ακροασεις φιλε μου και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!!
Μπραβο και παλι γιαυτην σου την προσπαθεια!!!!!!!:):):hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi:
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μπορεί να θέλει λίγο χαμήλωμα η κόρνα (tweeter)
Η αληθεια ειναι οτι το στησιμο ειναι αρκετα δυσκολο ,με προλαβες ειδη αυτο εκανα χτες,με τα σηρματοσχοινα
μπορω και δινω την κλιση που θελω,καθε κινηση αλλαζει ολο το σκηνικο.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Συγχαρητήρια!!!
το να φτιαχνεις κατι δικο σου μετα απο προσπαθεια και επιμονη ειναι κατι ιδιαιτερα μαγικο...και οταν σου βγει και η συνταγη....τι να λεμε παραπερα!!!!
καλες ακροασεις φιλε μου και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!!!
Μπραβο και παλι γιαυτην σου την προσπαθεια!!!!!!!:):):hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi:
Ευχαριστω πολυ Βλαση για τα καλα σου λογια οπως και ολα τα παιδια,η αληθεια ειναι οτι εφαγα αρκετες ωρες στο ψαξιμο καθως και στην κατασκευη γιατι ξεκινησα απο το μηδεν και μιλαω για γνωσεις βασικα..
αλλα δικαιωνομαι με το παραπανω τωρα!!!
Ερωτηση τωρα!!Για να κανω μετρησεις του ηχειου τι χρειαζομαι?εχω δει καποια προγραματα στο internet αλλ δεν βγαζω ακρη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.107
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top