Γνωμες για sub 10"-12"

Μηνύματα
110
Reaction score
8
Ψαχνω για sub 10-12" με μεγιστο οριο τα 400Ε.Εχω υποψιν μου το yamaha ns 300 10", jamo 660 12",crystal audio thx12" και velodyne impact 12".Το σαλονι ειναι 28-30τμ.Τι ιντσες χρειαζομαι για το χωρο μου?Το θελω και για ταινιες και για μουσικη.Αν υπαρχουν και αλλες προτασεις ειναι ευπροσδεκτες μιας και δεν ειμαι πολυ γνωστης.Ευχαριστω πολυ.
 



Μηνύματα
110
Reaction score
8
Το jamo 660 που ειναι κλειστου τυπου εχει καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με καποιο ανοικτου τυπου?
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
Ψαχνω για sub 10-12" με μεγιστο οριο τα 400Ε.Εχω υποψιν μου το yamaha ns 300 10", jamo 660 12",crystal audio thx12" και velodyne impact 12".Το σαλονι ειναι 28-30τμ.Τι ιντσες χρειαζομαι για το χωρο μου?Το θελω και για ταινιες και για μουσικη.Αν υπαρχουν και αλλες προτασεις ειναι ευπροσδεκτες μιας και δεν ειμαι πολυ γνωστης.Ευχαριστω πολυ.
αν θελεις , δες και το Magnat 301 , με τιμη στα 265 ευρω
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το jamo 660 που ειναι κλειστου τυπου εχει καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με καποιο ανοικτου τυπου?
Συνήθως τα κλειστού τύπου έχουν χαμηλότερες παραμορφώσεις στην περιοχή αποκοπής σε σχέση με τα bass reflex αλλά και χαμηλότερες εντάσεις.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.606
Καλορίζικο! :)
 




Μηνύματα
110
Reaction score
8
Ειδα προχθες ταινια blue ray απο video club και παρατηρησα οτι το χαμηλο ηταν εξαιρετικο σε σχεση με τα blue ray που βλεπω μεσω media player.πιστευα οτι ισως θελω μεγαλυτερο απο το 12αρι jamo που πηρα.ομως επαιξε πολυ καλα .εσεις παρατηρητε διαφορες σε δισκακι γνησιο σε σχεση με τις ταινιες που κατεβαζετε?
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Αν οι ταινίες είναι blu ray , rip, και έχουν όλα τα αρχεία intact δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
Ελεγξε όμως τι κατεβάζεις. Μερικές ματρόσκες είναι κουτσουρεμένες και στον ήχο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Φαντάζομαι οι ματρόσκες που λες δεν είναι micro έτσι?Γιατί αν είναι έτσι χάνεις πάρα πολλά από τον ήχο
καθώς είναι σε aac format(μορφή απωλεστικής συμπίεσης).
Από εκεί και μετά,τα blu ray έχουν hd ήχο ενώ οι ματρόσκες των 10-14άρων gb max δεν έχουν!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι στους 2 προηγούμενους φίλους, πολύ σωστά τα λένε για τον ήχο κάποιων mkv. :)
 

Μηνύματα
110
Reaction score
8
Ενας φιλος μου τα δινει.ειναι blue ray με hd ηχο και το γραφει και στον ενισχυτη.απ'οτι ξερω οι ταινιες που μου δινει ειναι απο 10-22 gb.παραπανω δε γνωριζω.θα τον ρωτησω.τα δισκακια τα γνησια ομως δεν ειναι 50gb?λογικο δεν ειναι να ειναι καλυτερα σε ολους τους τομεις?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Τα BD είναι 35-45GB αλλά αν βγουν τα έξτρα και τα menus μπορεί να φτάσουν ακόμη και 25-30GΒ με πλήρη ποιότητα.
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Tα μενού των δίσκων καταναλώνουν μεγάλο μέρος της χωρητικότητας . Τα αρχεία ήχου δεν είναι τόσο μεγάλα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top