Lenco L75 Total restructure!

jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Καλησπέρα.

Έπεσε στα χέρια μου ένα Lenco L75 κληρονομιά από τον πεθερό μου! Διαβάζοντας το forum ανακάλυψα την πολύ καλή δουλειά του Σταμάτη οπότε εμπεύστηκα να προχωρήσω στην ανακατασκευή του..Μιλώντας με το Σταμάτη πήρα τις πρώτες συμβουλές και έπιασα βουρ δουλειά. Έτσι:

  • Το πηγάδι παρέμεινε στα χέρια του φίλου Σταμάτη για το σχετικό άνοιγμα και καθάρισμα μέσω φίλου γνώστη στο club
  • Έστειλα το idler για επισκευή (είχε μια σχετική φθορά το καουτσούκ) στα χέρια του Terry http://www.terrysrubberrollers.com/ μετά τις σχετικές συμβουλές..
  • Παρήγγγειλα και έχω ήδη στα χέρια μου τα νέα v-blocks μιας και τα παλιά είχαν πολυμεριστεί
  • Και επειδή το πλατώ του πικάπ ήταν σχετικά σε κακή κατάσταση άρχισα τις επισκευές. Λύσιμο όλων των εξαρτημάτων με σκοπό ένα πολύ καλό βάψιμο! Θα ανεβάσω photo σύντομα...
  • Και τώρα για να δέσει το γλυκό ψάχνω να βρω μια κεφαλή και μια καλή βελόνα δεδομένου ότι μια Shure M44-MB κεφαλή που φοράει επάνω το πικάπ έχει δυσκολία στο να βρω από τη Jico που διαβάζω από το forum ότι είναι κορυφαία...Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό αλλά δεν ξέρω αν αξίζει http://www.lpgear.com/product/SHSM0044MB.html
  • Επίσης μετά από προτροπή του φίλου Σταμάτη έχω βρει στο ebay μια jvc z1 (όχι σε πολύ καλή κατάσταση όπως φαίνεται στη photo...με σκοπό να χτυπήσω και μια βελόνα jico sas
Οποιοι έχουν καμιά συμβουλή δώστε τα φώτα σας!
 

jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Και για του λόγου το αληθές παραθέτω φωτό από την jvc z1 που έχω βρει από το eBay για μια γνώμη...

image.jpg
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Όσο αφορά την κεφαλή δεν θα την αγόραζα. Με τέτοια διάβρωση εξωτερικά δεν ξέρεις την χρήση και ταλαιπωρία που έχει υποστεί όλα αυτά τα χρόνια.

Είμαι σίγουρος ότι με λίγη υπομονή, μπορείς να βρεις σε καλή κατάσταση.

Συνέχισε την καλή δουλειά :drinks:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Shure M97xE κάνα κατοστάρικο καινούργια. Παίζει όπως είναι για αρχή και αργότερα βάζεις και jico sas βελόνα που δέχεται αυτή η κεφαλή.
 

jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είδα τιμές για τη Shure M97xE. Περίπου στα 70-80$ η τιμή χωρίς μεταφορικά..μιας και είμαι καινούργιος στον αναλογικό κόσμο σκέφτομαι τι είναι καλύτερο, να πάω με την M97xE καινούργια και κάποια στιγμή αναβάθμιση με jico βελόνα ή σε λύση jvc z1 με jico απευθείας και με το ρίσκο της μεταχειρισμένης? επίσης πουλάει κανείς καμία jvc z1 και εάν ναι σε τι τιμή?
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Και οι δύο οι κεφαλές είναι καλές και θα πάρεις τα μέγιστα από την στιγμή που θα αγοράσεις μία SAS για αυτές.

Το σημαντικότερο όμως από όλα είναι να ταιριάζουν με τον βραχίονα σου. Για να στο είπε ο Σταμάτης(Z1s) κάτι θα είχε μελετήσει.;)

Φρόντισε να διαβάσεις το παρακάτω και η επιλογή της κεφαλής να γίνει μετά. Και συμφωνώ με γνώμονα να μπορεί να πάρει SAS βελόνα.

Χωρίς να έχεις στοιχεία για τον βραχίονα και με το Phono που θα την οδηγήσεις δεν μπορείς να βάζεις μια οποιαδήποτε κεφαλή.

Cartridge Resonance Evaluator

Καλή επιτυχία.:)
 
Last edited:

Μηνύματα
414
Reaction score
118
Μπράβο σ εσένα για το τόλμημα της επαναλειτουργίας του Λ75 αλλά και στο Σταμάτη που με το θέμα του αποτελεί πηγή έμπνευσης !

Έχω στην κατοχή μου 2 - 3 τέτοια, αν χρειαστείς κάτι για το βραχίονα σου στείλε πμ ίσως να το έχω κι έτσι ν αποφύγεις ψάξιμο κι έξοδα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είδα τιμές για τη Shure M97xE. Περίπου στα 70-80$ η τιμή χωρίς μεταφορικά..μιας και είμαι καινούργιος στον αναλογικό κόσμο σκέφτομαι τι είναι καλύτερο, να πάω με την M97xE καινούργια και κάποια στιγμή αναβάθμιση με jico βελόνα ή σε λύση jvc z1 με jico απευθείας και με το ρίσκο της μεταχειρισμένης? επίσης πουλάει κανείς καμία jvc z1 και εάν ναι σε τι τιμή?
Είχα και τις δυο που αναφέρεις για καιρό στην κατοχή μου με μαμά βελόνα (όχι sas).Τώρα έχω κρατήσει μόνο τη Ζ1.Συμφωνώ πως σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι και οι δυο best buy ,παρ'όλα αυτά στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά η JVC ακουγόταν σαφώς καλύτερη(γούστα είναι αυτά).Κάνε λίγο υπομονή μπας και βρεις καμμία σε καλύτερη κατάσταση....από την άλλη ακόμα και αν επιλέξεις τη SHURE το σίγουρο είναι πως δε θα κλάψεις τα λεφτά σου.'Αλλωστε σε καλή κατάσταση πουλιέται πολύ εύκολα αν θελήσεις να την αλλάξεις.
 

jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Τελικά προχώρησα με αγορά κεφαλής jvc z1s σε πολύ καλή τιμή απο μέλος του club. Τώρα οδεύω προς παραγγελία στη jico για να μπει και η νέα βελόνα.

Επίσης η επιχείρηση αναμόρφωσης του πλατω έλαβε τέλος επιτυχώς. Αφαιρέθηκαν όλα τα παρελκομένα, βραχίονας, κουμπιά on off κλπ. Επίσης με τη χρήση ενός πιστολάκι για τα Μαλια και ενός κοπιδιου αφαιρέθηκε το αλουμινένιο φύλλο πάνω απο το πλατω για να βαφτεί. Μετά απο πολύ καλό τρίψιμο περάστηκε με ασταρι σε σπρέι και χρώμα ακριβώς το μαμισιο τα οποία αγοράστηκαν σε κατάστημα για χρώματα αυτοκινήτου στην Παλληνη. Δείτε photo πριν και μετά....
 

Attachments



jap

Μηνύματα
14
Reaction score
18
Καλησπερα σε ολους. Με πολυ χαρα μοιραζομαι οτι το Lenco λειτουργησε μετα απο πολλα χρονια απραξιας! Μετα το ξαναβαψιμο του πλατω -εγινε σα καινουργιο- μπηκαν ολα τα εξαρτηματα απο την αρχη, το επιςκευαςμενο idler ( το οποιο ο terry εκανε σαν καινουργιο!), νεο καλωδιο τροφοδοσιας, καλωδιo rca της vandenhul και κεφαλη jvc z1s. Προς το παρων παιζει με μια φθηνη βελονα και ειμαι εν αναμονη της jici sas η οποια αναμενεται στα μεσα Ιουνιου. Το αποτελεσμα εκτος απο εξαιρετικο ειναι και συγκινητικο. Η χαρα της δημιουργιας....

Για την επιτευξη του εγχειρηματος θα ηθελα απο καρδιας να ευχαριστησω το Σταματη για την εμπνευση αρχικα και την αμεριστη βοηθεια και χρονο του στη συνεχεια για την συντηρηση του πηγαδιου μεσω αλλου μελους, τις συμβουλες του για ολα τα σταδια, αλλα και το χρονο του για την τελικη ρυθμιση...τελος να ευχαριστησω το nipe για το headshell και το sugar 611 για τη jvc z1s κεφαλη.

Και φυσικα δε μπορω να παραλειψω καποιες φωτο απο το κουκλι!!!


image.jpg
image.jpg
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.387
Πανεμορφο ..μπραβο σε εσενα και στα παιδια που σε βοηθησαν..κουκλι εγινε..:hi:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top