αναβαθμιση στα "σημεια" ή αλλαγη?

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
....μηπως πριν απ ολα αυτα, πρεπει τελικα, να επεμβουμε πρωτα στο χωρο και μετα να ψαχτουμε για βελτιωσεις....
...μενουμε ως εχει και ουτε νεες αγορες κανουμε, ουτε χερι στο ηδη υπαρχον βαζουμε, αν ο χωρος δεν ειναι φροντισμενος?
Τα είπες όλα μόνος σου....:drinks:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ναι αλλά έχει ανασφάλειες και πολύ καλά κάνεις να τις διαλύεις Μπίλλυ. :p

Πράγματι, ένας φροντισμένος χώρος αναδεικνύει την "τελική" του κάθε συστήματος που φιλοξενεί. Έχει μάλιστα το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται σημαντικές=κοστοβόρες διορθώσεις σε περίπτωση νέου "ενοίκου". Αρκεί η φροντίδα να έχει και προδέρμ. Να έχει φροντιστεί με επάρκεια και όχι με μεσοβέζικες πρακτικές. :)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
και γω μαζι σας ειμαι "περι φροντιδας χωρου"...αλλα καποιες φορες απλα δεν γινεται...αν εισαι σα σαλονι, λιγα πραματα μπορεις να κανεις...ειδικα αν ο χωρος εχει περιεργη διαρρυθμιση...στον τοιχο πισω απ τα ηχεια, ισως ειναι πιο ευκολα να επεμβεις...αλλωστε υπαρχουν και "αρτιστικ" λυσεις για διαχυτες-μπασοπαγιδες κλπ κλπ...οκ...αλλα σε τοιχους διπλα και απεναντι απ το συστημα, υπαρχουν οι περισσοτερες δυσκολιες-αντιρρησεις για τοποθετηση οτιδηποτε...

πιο ευκολα ειναι να μην βαλεις το συστημα στο σαλονι και να το χεις σ ενα δωματιο χωριστο, αν γινεται και υπαρχει...
αυτο ψαχνω να κανω τωρα, γιατι τελικα ειναι το 1ο που πρεπει να κανεις...το ειδα απ το συστημα που ειχα στησει παλια...δεν ερχοταν-καθοταν-επαιζε οπως μπορουσε, λογο χωρου...γυμνοι τοιχοι, τζαμαριες, επιπλα, (στην εικονα) ανακλασεις στους τοιχους κλπ κλπ...
 
Last edited:

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αν ο χώρος ακρόασης δεν είναι φροντισμένος έχει ταβάνι. Όχι το ορατό, άλλο, σαν ψευδοροφή. :p Επομένως είναι σπατάλη χρόνου και χρήματος να γίνεται απελπισμένη - πλην καταδικασμένη σε αποτυχία - προσπάθεια καλυτέρευσής του με αγορά νέων συσκευών, συνήθως ακριβών.

Βέβαια πάντα υπάρχει το χειρότερο. Να ακουμπά κάποιος τις ελπίδες του σε ματζούνια, φιδέλαια (πάντα εξευγενισμένα :D ), θαυματουργά κοτρώνια και ένα σωρό άλλα, Αν απαριθμήσω πρόσφατα και παλιότερα γεγονότα, θα βγει σεντόνι το μηνυματάκι. Άσε που θα πικραθούν άνθρωποι κατά τα άλλα πολύ συμπαθείς.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αν ο χώρος ακρόασης δεν είναι φροντισμένος έχει ταβάνι. Όχι το ορατό, άλλο, σαν ψευδοροφή. :p Επομένως είναι σπατάλη χρόνου και χρήματος να γίνεται απελπισμένη - πλην καταδικασμένη σε αποτυχία - προσπάθεια καλυτέρευσής του με αγορά νέων συσκευών, συνήθως ακριβών.
επειδη ο χωρος ακροασης εχει "ταβανι" οπως λες, αλλαξεις-δεν αλλαξεις μηχανακια, καποια στιγμη πρεπει να επεμβεις...
αν θες φυσικα, τα φραγκα που δινεις σε hardware, να πιασουν και τοπο...αλλα στο σαλονι, το "ταβανι" ειναι "χαμηλοταβανο":D

επειδη στο σαλονι, μεχρις καποιου σημειου μπορεις να επεμβεις, χωρις να το κανεις να μοιαζει με dedicated, αποψη μου ειναι και μενα, οτι πρεπει τελικα (ειδικα στα φραγκα που κινουνται ορισμενοι), να πανε αυτουσιο το συστημα σε δικο του χωρο...απ τη μια, δε αρεσει και σε μενα, να χω ενα καθημερινο χωρο, σα να ειναι στουντιο..και δεν εχει να κανει "γκομενα-γυναικα-παντοφλα", με αυτο...μου αρεσει να ειμαι στο σαλονι και να το χω (συστημα), μεσα στα ποδια μου, για να μην "κλεινομαι" σε κανα "μπουντρουμι" αν θελω να δω-ακουσω, αλλα δυστυχως ετσι, πανε περιπατο πολλα πραματα...

ο χωρος ειναι πρωταρχικο..οκ...η ερωτηση-topic, εγινε γενικα..γιατι αν αλλαξεις ενα μηχανακη ή ολη την αλυσιδα, με αλλα κορυφαια κομματια, σιγουρα καποια "ρινισματα" καλυτερης αποδοσης σε καποιους τομεις, θα τις παρεις...ακομα κι αν ο χωρος ειναι σχετικα αφροντιστος...το θεμα ειναι, οτι απο ενα σημειο και μετα, σου ζητανε (οι εταιριες) καταρχην, να σκασεις ενα σωρο φραγκα για "ρινισματα" καλυτερης αποδοσης τελικα (δε σου λεω να χεις συστημα απ τα media-mark και να πας σε "βαρβατο") και κατα δευτερο, εμεις που δεν εχουμε τα φραγκα να κινηθουμε σε κορυφαια κομματια ουτως η αλλος, μηπως με μια μικρη αναβαθμιση παρα αντικατασταση, παρουμε μια "μυρωδια", απο την αμεσως επομενη σε κλαση κατηγορια...οχι να παιζουν οπως παιζει ενας mark-levinson ή κανα rockport atria...

ανεξαρτητου κοστους-λιγκας βεβαια, αν θελουμε τα "ρινισματα" αυτα να γινουν μεγαλυτερα και να φαινονται-ακουγονται και οχι να τα ψαχνεις με το μικροσκοπιο, τοτε μονοδρομος οτι αναφερατε πιο πανω:thumbsup:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Στο κυρίως θέμα, υπάρχουν αλλαγές που μπορούν να βελτιώσουν τον ήχο που αναπαράγει μια συσκευή. Αλλά χρειάζονται εκτεταμένες γνώσεις. Τόσο, που να είσαι σε θέση να κρίνεις εκ των προτέρων αν αυτή η συσκευή επιδέχεται βελτιώσεων ή έχει φτάσει στα όριά της από πετυχημένη υλοποίηση του κατασκευαστή.

Το βλέποντας και κάνοντας είναι no option σε επεμβάσεις στο κύκλωμα ηχητικών συσκευών. Ή μπορείς να κρίνεις εκ των προτέρων, ή δεν πειράζεις τίποτε.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ορμωμενος απο τον προβληματισμο του Gkat θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους (μετα απο πονο αλλαγων) ανθρωπους του φορουμ το εξης: λαμβανοντας υποψην την ποιοτητα και ικανοτητα οδηγησης του συγκεκριμενου τελικου, τα οποια χρηματα δαπανηθουν απο τον Gkat εν προκειμενω εχει περισσοτερο νοημα να χωθουν σε προενισχυτη η σε ολοκληρωμενο δικαναλο με passthrough;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Ορμωμενος απο τον προβληματισμο του Gkat θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους (μετα απο πονο αλλαγων) ανθρωπους του φορουμ το εξης: λαμβανοντας υποψην την ποιοτητα και ικανοτητα οδηγησης του συγκεκριμενου τελικου, τα οποια χρηματα δαπανηθουν απο τον Gkat εν προκειμενω εχει περισσοτερο νοημα να χωθουν σε προενισχυτη η σε ολοκληρωμενο δικαναλο με passthrough;
αυτο που θα σου απαντησουν μαλλον, ειναι σε φροντιδα του χωρου πρωτα...και στη συνεχεια σε hardware

παντως δεν ξερω αν εχεις τον ιδιο ενισχυτη, αλλα αν ξεκινουσα σημερα να αγοραζω για 1η φορα, δε θα πηγαινα σε πολυκαναλο και για μουσικη...αν εχεις το budget, αλλο ενισχυτη για τα τρια μπροστα (και μαλιστα mono) και για surround οτιδηποτε...ακομα και τα ενισχυτικα σταδια ενος ολοκληρωμενου av...προσωπικη επιλογη παντα...να ειχα και τα φραγκα βεβαια:)...βασικη παραμετρος...γι αυτο αλλωστε και οι ερωτησεις περι αναβαθμισης ή αντικαταστασης
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εχω adcom δικαναλο προ και τελικο για δικαναλο και marantz 7007 για πολυκαναλο πανω σε pmc τριαδα μπροστα. Οι προβληματισμοι μας ειναι παραλληλοι αλλα οχι ιδιοι. Το θεμα εδω ειναι το καλυτερο για σενα :)

Οταν μαζεψω το χιλιαρικο στην ακρη θα ανοιξω νεο θεμα για το τι φευγει πρωτο ανταλλαγη για αναβαθμιση. Αλλα αυτ σημαινει τελη καλοκαιριου.

Ο χωρος ειναι αυτος που ειναι. Αν το θεμα θεωρει καποιος οτι ειναι εκει, ας σου προτεινει lyngrorf.

Εγω ειμαι απο τους ρομαντικους μ@λ@κες ακομα που ακουν καλωδια. Ποντιος βλεπεις. Αν δεν πληρωσω δε μαθαινω.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Εχω adcom δικαναλο προ και τελικο για δικαναλο και marantz 7007 για πολυκαναλο πανω σε pmc τριαδα μπροστα. Οι προβληματισμοι μας ειναι παραλληλοι αλλα οχι ιδιοι. Το θεμα εδω ειναι το καλυτερο για σενα :)

Οταν μαζεψω το χιλιαρικο στην ακρη θα ανοιξω νεο θεμα για το τι φευγει πρωτο ανταλλαγη για αναβαθμιση. Αλλα αυτ σημαινει τελη καλοκαιριου.

Ο χωρος ειναι αυτος που ειναι. Αν το θεμα θεωρει καποιος οτι ειναι εκει, ας σου προτεινει lyngrorf.

Εγω ειμαι απο τους ρομαντικους μ@λ@κες ακομα που ακουν καλωδια. Ποντιος βλεπεις. Αν δεν πληρωσω δε μαθαινω.
μια χαρα εισαι...αλλα καποια στιγμη με το χωρο θα πρεπει ν ασχοληθεις...εστω και λιγο...μαλλον σε γλιτωνει απο τσαμπατζιστικα φραγκα που πανε σε πανακριβα hardware...ατιμο χομπυ

οσο για μενα, η ιδεα της αναβαθμισης υλικων, απομακρυνεται πλεον...το budget ειναι καθορισμενο, τα κομματια (πλην τελικου, αν βεβαια αλλαχτει) εχουν βρεθει (ηχεια -σαμπ κλπ-ο av pro δε μ ενδιαφερει ιδιαιτερα-καποιο μοντελο απ ολα)...οποτε...εχεις?...αγοραζεις..δεν εχεις?...δεν αγοραζεις...και μετα για να παρεις το καλυτερο απ αυτα που αγορασες, αφου εχουν μπει τα μηχανακια, μετρας και σαχνεις το χωρο...εκει καταληγουμε

μετα προσπαθεις να ανθυποβαλεις τον εαυτο σου, οτι αυτο ηταν...δεν ξαναχαλαω φραγκα για το ρημαδοχομπυ αυτο (πες μου αν το καταφερεις γιατι εγω δεν...:D)
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Επειδη το εχω χασει καπου, απο συνολικο σεταπ αυτη τη στιγμη που εισαι; ο para με τι συνοδα και τι ηχεια παιζει; το εχεις ανεβασει;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Επειδη το εχω χασει καπου, απο συνολικο σεταπ αυτη τη στιγμη που εισαι; ο para με τι συνοδα και τι ηχεια παιζει; το εχεις ανεβασει;
δεν παιζει...ετοιμαζεται να παιξει ή να μην παιξει:):D

οταν ερθει η ωρα θα πω αναλυτικα για το νεο σεταπ...αλλα μεσες ακρες, αυτο αποτελειται απο ηχεια βασης τελικα, ενα μεγαλο κεντρικο, bipole surround ή 4 κλασσικα ηχεια βασης για πλαγια και πισω και 2 σαμπ που θα κατσουν κοντα στα μπροστα L-R

δαπεδου, δεν θα παιξουν σωστα στο χωρο μου...αναγκαστικα τα L-R θα ειναι πολυ κοντα σε γωνια τοιχου...και με τα βασης θα υπαρχει θεμα...

ειδωμεν...
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Ε δε βοηθας και πολυ...
Κομματια δεδομενα δεν εχεις;
στα ηχεια απο τη σειρα PL της ΜΑudio βασης + κεντρικο
sub MLogan BalancedForce ή Velodyne DD..δεν εχω καταληξει
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
επειδή στο .com μου βγάζει τα επαγγελματικά και στο πολωνέζικο δε βγάζω άκρη, δε σηκώνεις και κανα λινκ μην υπάρξει καμία παρεξήγηση?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
επειδή στο .com μου βγάζει τα επαγγελματικά και στο πολωνέζικο δε βγάζω άκρη, δε σηκώνεις και κανα λινκ μην υπάρξει καμία παρεξήγηση?
τι εννοεις?...τα MonitorAudio ειναι, η σειρα PL...βασης και κεντρικο
βασικα εβλεπα και αλλα βασης, λιγο καλυτερα overall απο τα maudio, αλλα ζητανε ενα σκασμο φραγκα (πχ dynaudio confidence c1), και αν πας και για το κεντρικο του και τα περιφερειακα του, ξεφευγουμε διαστημα

γενικα υπαρχει μια "ισορροπια" με τα maudio...χορταστικο μεγαλο κεντρικο, βασικο για τις ταινιες, καλα L-R να το συνοδευσουν και ολα αυτα σε γηινες τιμες...με 2 σαμπ διπλα τους, τα βασης θα "τραγουδανε"...οτι πρεπει για το χωρο μου...δε ψαχνω το απολυτο ειπαμε..ασε που με πανακριβα κομματια, τοτε σιγουρα θα ηθελα αλλαγη ενισχυτων...ενω τωρα παιζεται καπως:D...δεν εχουμε φραγκα να κανουμε οτι μας ερθει

γι αυτο αλλωστε ελεγα οτι, αφου ουτος η αλλος, δε στηνουμε "διαστημικο συστημα", αντι ν αλλαξω τελικο, να του διναμε μια μικρη ωθηση, ν αποδωσει καλυτερα...αλλα με αναμφιβολο αποτελεσμα, μαλλον δεν θα το κανω
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.166
Reaction score
7.198
Ο Α21 και ο Α51 μοιράζονται το ίδιο σχέδιο; Αλλά και το ίδιο σασί. Πώς γίνεται να χωράνε 5 κανάλια στη θέση των 2;

Α51:


Α21:


Αν βλέπω καλά, ο δικάναλος έχει 8 τρανζίστορ στο κανάλι και ο πολυκάναλος 4.

Φυσικά υπάρχει και ο τρικάναλος Α31, αλλά αυτός είναι ένας Α51 μείον δύο κανάλια:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μου φαινεται οτι εχουν ολοι απο 8 τρανζιστορ/καναλι

Α51 - 40 beta-matched 15 amp, 60 MHz bipolar output transistors
Α31 - 24 beta-matched 15 amp, 60 MHz bipolar output transistors
Α21 - 16 beta-matched 15 amp, 60 MHz bipolar output transistors
 

Μηνύματα
384
Reaction score
36



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.657
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top