Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
73
Reaction score
3
lesarros σ' ευχαριστώ πολύ, θα διαβάσω τον οδηγό και θα προσπαθήσω. Θα ήθελα επίσης να μου πεις (εσύ σίγουρα θα γνωρίζεις) αν θα έχω πρόβλημα με το δίκτυο διότι ετοιμάζομαι να φτιάξω έναν nas ο οποίος θα έχει έχει μέσα σε συστοιχία 3 δίσκους των 4ΤΒ και 3 δίσκους των 2ΤΒ. Θα έχει το dune πρόβλημα με το δίκτυο, γιατί απ' ότι ξέρω οι δίσκοι που κουμπώνουν πάνω του δεν μπορούν να ξεπερνούν τα 2ΤΒ ?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Με nas δηλαδή σύνδεση μέσω δικτύου των δίσκων στο Dune δε θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Αν συνδέσεις σε usb στο Dune δίσκους μεγαλύτερους των 2 TB πιθανόν να υπάρξει,ειδικά σε 4 TB.Σε δίκτυο δε νομίζω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Με 4 NAS που έχω, 2 των 4x2TB και 2 των 4x3TB το Dune δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα στην αναγνώριση και αναπαραγωγή αρχείων μέσω δικτύου. Καλό θα είναι στους NAS να δώσεις static ip.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
3
Σας ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω με τον οδηγό και θα σας ενημερώσω. Το μόνο που μένει είναι να μάθω αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση σε σχέση με τα win8.
 


Μηνύματα
73
Reaction score
3
Κι όμως τα 8άρια πετάνε Γιάννη. Αξίζει να τα δοκιμάσεις, γιατί όλο το πρόγραμμα είναι ουσιαστικά ξαναγραμμένο από την αρχή. ο υπολογιστής σου θα απογειωθεί !!
 


Μηνύματα
73
Reaction score
3
Κι όμως τα 8άρια πετάνε Γιάννη. Αξίζει να τα δοκιμάσεις, γιατί όλο το πρόγραμμα είναι ουσιαστικά ξαναγραμμένο από την αρχή. ο υπολογιστής σου θα απογειωθεί !!
You can't teach an old dog new tricks. :)
Πάω πάσο τότε :laugh:
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Νεο firmware εμφανίστηκε στο SMART H1 μου....εκδοση "140223_0133_b8" (BETA version)

http://dune-hd.com/firmware/

αλλαγές δε ξερω για την ωρα....τωρα το βαζω....

Αληθεια το ftp που κατεβαζαμε τα firmware σας δουλευει? Υπαρχει νέα διεύθυνση?
 



Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Πρόσφατα αγόρασα αυτό το Home cinema:
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.703352
Eπισημη σελιδα: http://www.lg.com/gr/home-entertainment/lg-BH9530TW

Έχω συνδέσει το SMART H1 με HDMI αλλα ενω όλα τα φορματ ήχου παίζουν το DTS-HD δεν μου παίζει,δεν ακούγετε τίποτα....καμιά ιδέα?
Είχα το καλώδιο HDMI του LIDL επάνω,δοκίμασα και με αυτό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.751668 αλλά το πρόβλημα παραμένει...έχω παίξει και με τις ρυθμίσεις ήχου.....έχω επιλέξει στο DUNE έξοδο bitstream...

Exει κανείς παρόμοια εμπειρία ?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Στα χαρακτηριστικά του το LG, αναφέρει ότι υποστηρίζει Hd ήχο.Εχεις κάνει firmware update στο LG?Επίσης δοκίμασε και με κάποιο άλλο hdmi καλώδιο,γύρω στα 10-15 ευρώ να δεις τι γίνεται.Αν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις του ήχου στο Dune και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του LG,μάλλον το καλώδιο Hdmi θα φταίει.
Τα Dunes ακόμη και αν ο ενισχυτής,ή και κάποιο φτηνό μοντέλο Dune δεν υποστηρίζουν HD ήχο,βγάζουν απλό dts ή D.D 5.1,όχι δεν έχουν καθόλου ήχο.
Νομίζω το καλώδιο είναι το πρόβλημα.Στο Dune τι ρυθμίσεις έχεις δώσει για ήχο?
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Το LG έχει το τελευταίο firmware, έχω παίξει στις ρυθμίσεις με 5.1 και 7,1... με PCM Αν θυμάμαι καλά έπαιζε τον ήχο.... Θα δω με άλλο καλώδιο. Ευχαριστώ Λεωνίδα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Δοκίμασε το Dune με όλες τις πιθανές ρυθμίσεις ήχου.Σε Dts Hd ακόμη κι αν ο ενισχυτής δεν το υποστηρίζει θα πρέπει να σου βγάλει απλό dts.To καλώδιο πρέπει να φταίει.Δανείσου από κάνα γείτονα άλλο καλώδιο hdmi να δεις τι γίνεται!
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Δοκίμασε το Dune με όλες τις πιθανές ρυθμίσεις ήχου.Σε Dts Hd ακόμη κι αν ο ενισχυτής δεν το υποστηρίζει θα πρέπει να σου βγάλει απλό dts.To καλώδιο πρέπει να φταίει.Δανείσου από κάνα γείτονα άλλο καλώδιο hdmi να δεις τι γίνεται!
Οι γείτονες μάνα μου ακόμα με SCART είναι!
:-D
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Κάνας διπλανός,έστω να πας το H1 στο χώρο του,να δεις τι γίνεται?
Ασε εγώ άμα είχα τη μάνα μου δίπλα,βλέπει nova με composite!!!:wink:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Στα χαρακτηριστικά του το LG, αναφέρει ότι υποστηρίζει Hd ήχο.Εχεις κάνει firmware update στο LG?Επίσης δοκίμασε και με κάποιο άλλο hdmi καλώδιο,γύρω στα 10-15 ευρώ να δεις τι γίνεται.Αν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις του ήχου στο Dune και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του LG,μάλλον το καλώδιο Hdmi θα φταίει.
Τα Dunes ακόμη και αν ο ενισχυτής,ή και κάποιο φτηνό μοντέλο Dune δεν υποστηρίζουν HD ήχο,βγάζουν απλό dts ή D.D 5.1,όχι δεν έχουν καθόλου ήχο.
Νομίζω το καλώδιο είναι το πρόβλημα.Στο Dune τι ρυθμίσεις έχεις δώσει για ήχο?
Λεωνίδα, δεν ισχύει για τα Dune αυτό, ή τουλάχιστον όχι για όλα. Στα δικά μου prime και base, όταν παίζουν DTS-HD MA δεν δίνουν ήχο DTS από την HDMI στον παλιό Denon μου που δεν υποστηρίζει τα καινούρια φορμά. Έτσι έχω αναλογικές συνδέσεις.

Άρα, λογικά, το πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στο LG και την υποστήριξη ή όχι (άσχετα αν το αναφέρει στα specs) του DTS-HD MA. Βέβαια και μια δοκιμή με άλλο καλώδιο HDMI δεν θα έβλαπτε.
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Παντως το συγκεκριμενο μοντελο Home cinema λεει ξεκαθαρα πως υποστηριζει DTS-HD (Master-Audio)

Κατι αλλο: DTS-HD MA δεν περνα απο καλωδιο οπτικης ινας,σωστα?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top