Το Dac δεν παίζει ρόλο?

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Τελικα ....εσεις οι ψηφιακοι τυποι δεν παιζεστε με τιποτα λεμεεε.......

τα εχουμε ξαναπει νομιζω πολλακις.......ακομα οι ψηφιακες μηχανες ΔΕΝ μπορουν φτασουν με τιποτα την αναλογικοτητα ενος αναλογικου μεσου---ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ----και πειτε εσεις οτι θελετε!!!!!

Οι κονβερτορες ακομα και την σημερον ημεραν λεγω ειναι --λιγοι και εχουν πολυ δρομο μπροστα τους για να μπορεσουν να φτασουν μια καλα στημενη αναλογικη πηγη......

Ασε το αλλο που μερικοι μερικοι βαζουν Equalizer και νομιζουν οτι κατι κανουν με αυτο......το πικαπι ειναι απο μονο του ενα καλοκουρδισμενο EQ χωρις plugins και παραφερναλια ψηφιακα........δεν θετε να το καταλαβετε με τιποτις αυτο!!!!
Για να μην μιλησω και για τα δυναμικα....εκει να δειτε διαφορες......αντε πια....πεζοι ψηφιακοι τυποι!!!!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Κάποιοι έχουν μείνει στην εποχή του Dark side of the moon. Πάω να βρω το tape της εφετινής πρωτοχρονιάτικης συναυλίας στη μουζίκ-φεγάιν...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Κάποιοι έχουν μείνει στην εποχή του Dark side of the moon. Πάω να βρω το tape της εφετινής πρωτοχρονιάτικης συναυλίας στη μουζίκ-φεγάιν...
αστα αυτα,ακους διαφορά στην καρτα του πισιου σου σε σχεση με το benchmark?
ειμαστε θυματα των high-end μετατροπεων?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για να μην μιλησω και για τα δυναμικα....εκει να δειτε διαφορες.....
και ειδικά εάν βάλεις και ένα βαρύ κλάμπ... και πέσουν οι στροφές... κολασμένα μπάσα μετά....:rolleyes: :laugh:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
αστα αυτα,ακους διαφορά στην καρτα του πισιου σου σε σχεση με το benchmark?
ειμαστε θυματα των high-end μετατροπεων?
Είμαστε θύματα γενικά, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Βάζω τον χώρο... βάλτε τον εξτρά εξοπλισμό / συσκευές... να κάνουμε ένα δικό μας τεστ...:D
 


Y

Yiannis_B

Guest
Και ο τρισμέγιστος Ken τα ίδια λέει ρε! :prankster:

Τελικά τους πιτσιρικάδες με ένα κινητό και μια εφαρμογή σαν το Dirac HD player, μια χαρά χάι-εντ τους κόβω.:imtheking:

http://www.kenrockwell.com/apple/iphone-5/audio-quality.htm

http://kenrockwell.com/audio/dirac/hd-player.htm

"Summary


Confirming what I hear with critical listening, the iPhone 5 is a wonderful high-fidelity audio source. While publications funded mostly by advertisements from makers of expensive cables, power conditioners and outboard DACs don't want you to know this, the iPhone 5 is a better audio source than most DACs will be when connected to a computer or CD transport. The only difference is that the iPhone has a level 6 dB lower than a proper CD player, but the iPhone still has more output at 1 V full-scale than some outboard audiophile DACs! (Stereophile wrote that "The iPod's measured behavior is better than many CD players" back when the iPod first came out and was only considered as a toy and not as a better player than most of the exotic fluff gear out today.)

The iPhone lacks a fan or hard drive, so it runs silently as it plays from its buffered solid-state memory.

The iPhone 5 has the additional benefits of being self-powered, so you have no ground loops as you will when using AC-powered gear or anything connected to a computer via a electrically conductive cable."
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Δε λες πάλι καλά που κράτησες το πικάπ, με τα λεφτά που σου πρόσφεραν εγώ θα το είχα δώσει.
Το πικάπ είναι σαν το χρηματιστήριο... και ειδικά που έρχονται στην μόδα τα DD... εκεί να δεις λεφτά που θα πάρω....:D
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Τα θέματα έχουν προ πολλού λυθεί αλλά νομίζω δεν είναι κτήμα όλων. Η λύση λέγεται τυφλή ακρόαση. Η επιστήμη έχει αναλυτικά ερμηνεύσει το φαινόμενο placebo, φυσικά όχι αποκλειστικά για τον ήχο. Επομένως η αξία της πιστοποίησης ακουστικών δοκιμασιών ισχύουν μόνο όταν οι ακροατές δεν βλέπουν τι ακούνε. Σε απόλυτο βαθμό να μη βλέπουν. Ούτε η διαδικασία ακροάσεων να αφήνει κενά ώστε να μπορεί κάποιος να υπολογίσει διάφορα ενδεχόμενα. ;)

Αυτό έχει αποδειχθεί με πλήθος δοκιμασιών παγκοσμίως, όπου σε απόλυτα τυφλές ακροάσεις προέκυψαν εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα από εκείνες που οι ακροατές έβλεπαν, ήξεραν, ή μπορούσαν να υπολογίσουν τι ακούν.

Παράλληλα κάτι ακόμα. Η αξία ακουστικών συμπερασμάτων για κάθε ακροατή έχει ελάχιστα να κάνει με το πόσο ακριβό σύστημα έχει. Πιο πολύ μετράει ο φροντισμένος χώρος και η τακτική ακρόαση ζωντανών μουσικών δρώμενων, κατά προτίμηση unplugged. Ώστε να έχει στέρεα και αμετακίνητη άποψη για το πως ακούγεται φυσικά κάποιο όργανο.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
αστα αυτα,ακους διαφορά στην καρτα του πισιου σου σε σχεση με το benchmark?
ειμαστε θυματα των high-end μετατροπεων?
Aκουει αραγε??

Κογια ακους?
Περα απ το κραξιμο...?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Πςςς, ένα τέτοιο μου είχαν χαρίσει χαλασμένο όταν ήμανε πιτσιρικάς. Το διέλυσα, πήρα το μοτέρ και έφτιαξα ανεμιστήρα με 9βολτη μπαταρία. Τη φτερωτή την έφτιαξα με ένα καπάκι από φυτίνη και χαρτονάκια στερεωμένα με συρραπτικό.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Πςςς, ένα τέτοιο μου είχαν χαρίσει χαλασμένο όταν ήμανε πιτσιρικάς. Το διέλυσα, πήρα το μοτέρ και έφτιαξα ανεμιστήρα με 9βολτη μπαταρία. Τη φτερωτή την έφτιαξα με ένα καπάκι από φυτίνη και χαρτονάκια στερεωμένα με συρραπτικό.
Τοχες βρε παιδι μου....το αναλογικο....απο τοτεςςςςς......:roflmao::roflmao::drinks:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλη η πλακα με τα αναλογικα, αλλα δεν πουλαει πλεον.

Για να φτασει το ψηφιακο το αναλογικο θελει ενα φορτηγο λεφτα.

Μετανοιωσα που πουλησα τα βινυλια μου .........
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Καλη η πλακα με τα αναλογικα, αλλα δεν πουλαει πλεον.

Για να φτασει το ψηφιακο το αναλογικο θελει ενα φορτηγο λεφτα.

Μετανοιωσα που πουλησα τα βινυλια μου .........
Ώρες είναι τώρα να μας μιλήσεις και για τα παιδικά σου χρόνια που ήθελες να γίνεις Παναθηναϊκός :confused:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Aκουει αραγε??

Κογια ακους?
Περα απ το κραξιμο...?
Βρε Τζων, ακουστικά έχετε, λαπτόπια έχετε, ντακ έχετε, φλακ έχετε, βάλτε κι ακούστε. Εγώ πάντως μπορώ εύκολα να διακρίνω την έξοδο ακουστικών του υπολογιστή από αυτήν του ντακ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
 
  • Like
Reactions: vet

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Για να φτασει το ψηφιακο το αναλογικο θελει ενα φορτηγο λεφτα.

...
Νομίζω πως αυτό είναι το κομβικό σημείο, και το κριτήριο διάκρισης αναλογικών και ψηφιοφρήκουλων. Το θέμα είναι πως τα ψηφιακά δεν έχουν πλέον κανένα λόγο να φτάσουν τα αναλογικά, απλώς διότι τα έχουν ξεπεράσει, είναι πολύ καλύτερα. Πολύ όμως. Απλώς, κάποιοι είναι κολλημένοι στα αναλογικά με όλα τα μειονεκτήματά τους, και δεν θέλουν να φύγουν από εκεί, και θέλουν και τα ψηφιακά να παίζουν έτσι. Νταξ...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πρόσφατα άκουσα σε καλό χώρο το ίδιο κομμάτι σε ένα ντακ των 2000 και σε ένα αναλογικό σωστά στημένο, λίγο χαμηλότερου κόστους. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από αναλογικά, αλλά μια χαρά έπαιζε το πικαπ βρε παιδιά, γιατί το κράζετε το κακόμοιρο...σαν το ψηφιακό σε όλα και ίσως και λίιιγο πιο μουσικό σαν σύνολο, ελάχιστη διαφορά... δηλαδή εγώ χωρίς να ξέρω πιο έπαιζε κάθε φορά, κατάλαβα πότε έπαιζε το πικαπ από αυτό το στοιχείο...μια χαρά εν πάση περιπτώση και σίγουρα αν κάποιος έχει βινύλια μπορεί να ευχαριστηθεί τουλάχιστον εξίσου τη μουσική του από ένα αξιοπρεπές και σωστά στημένο αναλογικό. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα εγώ. Το οποίο είναι εντυπωσιακό βέβαια αν σκεφτείς πόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία από τότε...οπότε, τουλάχιστον ρισπεκτ στα πικάπ από εμένα...ειλικρινά...
Οκ, απλά πλέον υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι για το ίδιο πάνω κάτω πράγμα...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top