Bazinga... Hypex για τα Orion

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
...και με ένα ηχείο που ακούω πάντως αναγκαστικά, η βελτίωση με τα πάνελ διάχυσης και απορρόφησης ακούγεται και με κάνει να περιμένω πώς και πώς....άντε να ρθουν επιτέλους τα ενισχυτικά...

Αυτή είναι η απορρόφηση στο ταβάνι που αφορά το ένα ηχείο... το σχεδίασα έτσι ώστε να χρειαστεί μόνο μία τρύπα στο ταβάνι, καθώς και να είναι αποσπώμενο πανεύκολα από τη βάση του για αλλαγή με διαφορετικό πάνελ αν θέλω, ενώ στρίβει και γύρω από τον άξονά του...έχει συνολικό βάθος 15εκ. και κενό 5εκ. και το υλικό του επιλέχτηκε με τέτοια αντίσταση ροής αέρα (που είναι το βασικότερο στοιχείο σε έναν velocity absorber), ώστε με την γωνία των 50 περίπου μοιρών που προσπίπτει ο ήχος να φτάνει βαθμό απορρόφησης 0.8 από τα 300hz, ενώ στα 400hz έχει αγγίξει το 1, οπότε ουσιαστικά πιάνει όλο τα φάσμα από τις χαμηλές και πέρα, πράγμα απαραίτητο για ευνόητους λόγους...
Ταίριαξα και το χρωματάκι...:D
absorber.jpg
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αλεξ, πιστευεις ότι μπορουν να παιξουν καλα τα γουφερ αν ανεβει το κρος στους 200-220ΗΖ περιπου?
Θα χαλασει το χαμηλο με 4 (αντι για 2) γουφερ στο καναλι ? ή θα παιξει πολύ καλυτερα?
(με τρωει ο κ@λος μου όπως βλέπεις)
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αντωνη μια χαρα θα παιξουν τα συγκεκριμενα μεχρι 200 και παραπανω.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λοιπόν...άντε να πούμε και τα αρνητικά της hypex.
Με 2 λόγια:
Έστειλα τις πλακέτες πίσω στις 16 Μάρτη. Θα μου ρθουν στις 16 Μάη.
Κι αυτό μετά από πολύ πίεση εκ μέρους μου. Και αφού πριν λίγες μέρες μου παν ότι δεν μπορούν να τις φτιάξουν τελικά και ότι θα έπρεπε να αγοράσω καινούριες. Μετά από δύο μήνες σχεδόν. Και με έκπτωση μόνο 25% στις νέες. Κι αφού ξέχεσα όλους τους υπαλλήλους και μίλησα με Μπρούνο , Ζαν Πετερ κι άλλα κεφάλια και τους είπα ότι είμαι υποχρεωμένος να εξηγήσω πώς έχουν τα πράγματα σε όλα τα φορά ήχου που συμμετέχω και να το λάβουν υπόψη τους στην απόφασή τους, τότε μόνο μου έκαναν έκπτωση 50% στις 2 νέες πλακέτες που υποχρεώθηκα να αγοράσω... κι αυτό με τα χίλια ζόρια και με αλλεπάλληλα μειλ.
Οκ, η υπαιτιότητα της ζημιάς ήταν δικιά μου και δεν περίμενα, ούτε ζήτησα να πάρω τζάμπα πλακέτες σε καμία περίπτωση, αλλά όχι και να περιμένω 2 μήνες για να μου πουν μετά ότι δεν μπορούμε να τις φτιάξουμε και να πάρω άλλες με μόλις 25% έκπτωση. Αν μου το λεγαν στις 2 βδομάδες που είναι ο επίσημος χρόνος αναμονής τους για τις επισκευές, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, άλλα τώρα το παράκαναν. Τρέμω στην ιδέα, αν χρειαστεί κάτι επισκευή στο μέλλον, για την αναμονή που μπορεί να χρειαστεί να ξαναπεράσω...

Τέσπα, σε λίγες μέρες θα ναι εδώ και θα τελειώσει επιτέλους το πρότζεκτ...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Κοίτα να κάνεις κανένα καλό conne με τον Μπρούνο μήπως και σου δώσει σε "φιλική τιμή" το νέο dac του και μην στεναχωριέσαι για τους Hypex o_O
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ναι... λίγο δύσκολο μετά τις τελευταίες εξελίξεις...αν και με αυτόν και τον Ζαν ήμουν κύριος...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Aλεξ ορθως επραξες.....θελουν και αυτοι το μπινελικακι τους για να μην εχουν μονιμα τα καλαμακι καβαλημενο.....ειναι λογικο καποια στιγμη απο καποιον πελατη να συμβει κατι σε μια μοντουλα,δεν χανεται ο κοσμος ουτε πεφτει εξω μια εταιρια αν κανει και ενα χατηρακι σε 5-10 πελατες που στο κατω κατω αυτοι τους στηριζουν!

Τελικα η απειλη της αναφορας γενικα σε forum .....παντα βοηθαει,ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις ντιυδικες με αναλογες κατασκευαστριες εταιριες!:drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ναι, εγώ βέβαια αναγκάστικα να το πάω κι ακόμα πιο μακριά, αφού δεν υπέκυπταν αρχικά στις πιέσεις μου για καλύτερο deal μετά από τόσο καιρό αναμονής....έψαξα και βρήκα την αρχή προστασίας καταναλωτών στην Ολλανδία και ένα όνομα υπαλλήλου εκεί και τους είπα στη χάυπεξ (για να πιέσω περισσότερο) ότι έχω μιλήσει μαζί του και με έχει καθοδηγήσει για τις περαιτέρω ενέργειες, αν συνεχίχω να νιώθω θιγμένος από την αναίτια καθυστέρηση που υπέστη και τη γενικότερη στάση τους. Γενικά το παίξα λίγο...αλλά πραγματικά κουράστηκα να περιμένω και με τους υπαλλήλους δεν έβγαζα άκρη...αφού ο op. manager μου ζητήσε συγνώμη στο τέλος, ότι το χειρίστηκαν λάθος κτλ, και όταν τελικά συμφωνήσαμε και πλήρωσα με paypal αυτό που συμφωνήσαμε, μετά από 15 λεπτά έκαναν το shipping...;)
Tώρα τί από όλα ήταν πιο αποτελεσματικό, δε ξέρω....τέσπα...τέλος σχετικά καλό...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Aλεξ ορθως επραξες.....θελουν και αυτοι το μπινελικακι τους για να μην εχουν μονιμα τα καλαμακι καβαλημενο.....ειναι λογικο καποια στιγμη απο καποιον πελατη να συμβει κατι σε μια μοντουλα,δεν χανεται ο κοσμος ουτε πεφτει εξω μια εταιρια αν κανει και ενα χατηρακι σε 5-10 πελατες που στο κατω κατω αυτοι τους στηριζουν!

Τελικα η απειλη της αναφορας σε forum .....παντα βοηθαει,ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις ντιυδικες με αναλογες κατασκευαστριες εταιριες!:drinks:

Δλδ και η Ολλανδία διαβάζει av site?
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Δλδ και η Ολλανδία διαβάζει av site?
αυτο καταλαβες Γιαννακη?
μιλησα εγω για το Avsite αποκλειστικα η γενικα για αναφορα σε forums?
 

Y

Yiannis_B

Guest
......Κι αφού ξέχεσα όλους τους υπαλλήλους και μίλησα με Μπρούνο , Ζαν Πετερ κι άλλα κεφάλια και τους είπα ότι είμαι υποχρεωμένος να εξηγήσω πώς έχουν τα πράγματα σε όλα τα φορά ήχου που συμμετέχω και να το λάβουν υπόψη τους στην απόφασή τους, τότε μόνο μου έκαναν έκπτωση 50% στις 2 νέες πλακέτες που υποχρεώθηκα να αγοράσω... κι αυτό με τα χίλια ζόρια και με αλλεπάλληλα μειλ....
O Bruno το σκέφτηκε αλλιώς. Σου λέει, ένα δεκάλεπτο στο τηλέφωνο με τον Alex, ισοδυναμεί με τον χρόνο που χρειάζομαι για να σχεδιάσω το νέο DAC. :rolleyes:

..... I sat down behind the simulator, and something like a half hour later I had [a PW modulator] that was completely distortion free. It outdid everything that all of the guys had been writing papers for the previous 20 years did....

:rolleyes: :geek: :whistling: :roflmao:

...και γιατί το κοιτάει στο φως? :prankster:



..το βρήκα...δεν έχει μηχανάκι μέτρησης κάτω από τα 130db...:fuckyou:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
αυτο καταλαβες Γιαννακη?
μιλησα εγω για το Avsite αποκλειστικα η γενικα για αναφορα σε forums?

Γιατί ρε Βλασούκο δλδ , εσυ αυτό κατάλαβες? Μίλησα εγω για κάτι άλλο? Η μήπως αρπάζεσαι με το παραμικρό?
Δεν σου έγινε καμία ευθεία τοποθέτηση ή ερώτηση , ή μήπως κάνω λάθος?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
O Bruno το σκέφτηκε αλλιώς. Σου λέει, ένα δεκάλεπτο στο τηλέφωνο με τον Alex, ισοδυναμεί με τον χρόνο που χρειάζομαι για να σχεδιάσω το νέο DAC. :rolleyes:
Πάντως ο άνθρωπος έκατσε και μου γραψε μισή σελίδα κατεβατό αν και δεν ήταν υποχρεωμένος και ήταν και ευγενέστατος! Δεν συμφωνήσαμε βέβαια, αυτός προσπάθησε να δικαιολογήσει τους άλλους υπαλλήλους αν και αναγνώρισε τον λάθος χειρισμό τους, στην τελική δεν είναι και η δουλειά του να δίνει τέτοιες λύσεις... τη λύση την βρήκα με τον Ζαν, αλλά φυσικά το εκτίμησα πολύ, γιατί σαφώς όπως λες, έχει πολύ καλύτερα πράγματα να κάνει...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δλδ και η Ολλανδία διαβάζει av site?
...νομίζω είναι προφανές ότι δεν εννοούσα μόνο "ελληνικά" φόρουμ όταν τους το έγραψα, κάτι που άλλωστε ήταν ξεκάθαρο από τη στιγμή που στον Μπρούνο και στον Ζαν μίλησα μέσω του diyaudio, για να καταλάβουν ότι συμμετέχω και σε μεγάλα ξένα (που θα τους προβλημάτιζε περισσότερο).
 
Last edited:


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δεν είναι θέμα ξενομανίας, είναι θέμα μεγέθους...κάποια έχουν ακριβώς 10πλάσιο μέγεθος από τα ελληνικά...το οποίο είναι απολύτως φυσιολογικό βέβαια...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top