high-end audio computer

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Βλάση για τα πρώτης γενιάς όντως υπήρχαν παράπονα, τώρα δεν έχω διαβάσει τίποτα το μεμπτό. Σκέψου οτι η χρήση που το θέλουμε στην ουσία δεν θέλει και τρελή υπολογιστική ισχύ .
πόσο σου βγήκε όλο το πακέτο εσένα ?
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Συμφωνώ. Για ποιο λόγο nuc? Κανονικό, ευρύχωρο επιτραπέζιο πισί, σαν αυτό του Βλάσση ή του Κοντολέ, ή όποιος τελικά είναι ο πατέρας του μούλικου! :p
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μακ μινι από το '10 και δώθε και καλημέρα σας.
Α, και περίπου στο 500ρικο... (συμπεριλαμβανομένου και ενός μικρού ssd για να ανοίγει ακαριαία.)
Για τα υπόλοιπα θα σας πεί αυτός ο γονδολέτας που λέτε... :p
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
πόσο είχε πάει το gondoleto-pc ?
απο την άλλη σκέφτομαι κι άλλη φέτα στο ρακ...?
ένα μικρό είναι καλύτερο στο μάτι στο .... όμως :p
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Άστους να λένε Νικόλα... δεν με έχουν πείσει, έχω 11 σκληρούς στο πισί με ταινιες.... γιατί να τους τρέχω άδικα όταν τις περισσότερες ώρες ακούω μουσική....:D
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
αυτη η "μεση" συνθεση Nuc με i3 πως σας φαινεται?

βασικα θελουμε εκτος απ το "κουτακι",εναν msata, sodimm μνημες και καμια καρτα δικτυου

γυρω στα 390 ευρα βγαζω το πακετο...

Intel με i3
μνημη sodimm (dual channel, αν θελουμε δε βαζουμε dual και βγαινει πιο φτηνα)
ssd (ισα να τρεχει το λειτουργικο)
καρτα δικτυου

πετας και ενα linux που λενε τα παιδια εδω και παπαλα...χρειαζεται κατι αλλο?

το καλο με το κουτακι αυτο, ειναι οτι μπορει επισης να χρησιμοποιηθει και εκτος σπιτιου...πας σε κανα χωριο?...το παιρνεις μαζι σου στη τσεπη σου και συνδεεις εκει....να μπαινεις σε κανα avsite :D

EDIT: αυτο που δε ξερω πως θα γινει να δουλεψει, ειναι να μπορω με το υπαρχον ασυρματο πληκτρολογιο-ποντικη, να μπορω να ελεγxω και τα 2 πισια, χωρις να χρειαζομαι αλλο "πακετο" για το nuc...γινεται?
 
Last edited:


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Την κάρτα δικτύου τι να την κάνεις αφου έχει ethernet ?
σωστος:thumbsup:...my mistake

αυτο με το πληκτρολογιο γινεται?...ή μονο αν το σετ ηταν bluetooth?...επαιρνες εναν ανταπτορα στο nuc και επαιζαν και στα 2 πισια?
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
μάλλον κάπου σε έχασα ...
Η κάτι έχεις καταλάβει λάθος
τι θες να κάνεις με 2 πισια ?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μάλλον κάπου σε έχασα ...
Η κάτι έχεις καταλάβει λάθος
τι θες να κάνεις με 2 πισια ?
εχω ενα πακετο ασυρματου keyboard-mouse και θελω να μπορει να δουλεψει ειτε στο nuc, ειτε στο regular pc, χωρις να βγαζω καθε φορα τα usb μπλιμπλικια απο το ενα στο αλλο...προφανως οταν το ενα πισι ειναι σε λειτουργια και το αλλο οχι

αλλα μαλλον δεν...οκ, ας το αφησουμε αυτο...καμια εναλλακτικη της πιο πανω συνθεσης?...μονο για μουσικη και κανα ιντερνετ θα χρησιμοποιειται
 
Last edited:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
υπαρχει και αυτο με μικρη διαφορα στη τιμη και με i3 4ης γενιας, αλλα με "ενεργη ψυκτρα ανεμιστηρα"...

κατα ποσο αθορυβος θα ειναι, παιζεται...αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται και κατι παραπανω απ τον προηγουμενης γενιας i3, αν χρησιμοποιειται για συγκεκριμενες δουλειες
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
για να επανερθουμε για τη συνθεση ενος "χαλιεντ" audio pc...

το σκεπτικο της αντικαταστασης του regular pc απο ενα nuc, ποιο ειναι κατα την αποψη σας?...
δλδ πως θα το χρησιμοποιειτε?...αντι του κανονικου?...replacement δλδ?

για μενα το σκεπτικο ειναι το εξης...εχω το "κανονικο" ακριβως διπλα στο γραφειο (στα 50 cm περιπου) και ενω εχω προσπαθησει να εχει οσο το δυνατο λιγοτερο θορυβο απο ανεμιστηρες και σκληρους, παρολαυτα, ο θορυβος απο την καρτα γραφικων και 1-2 ανεμιστηρες, ακομα και idle, ακουγεται...αν θελω να μειωσω κι αλλο το θορυβο, πρεπει αναγκαστικα ν αλλξω καρτα γραφικων και 1-2 ανεμιστηρες ακομα...αρα ενα θεμα ο θορυβος

επισης, ισως και τραβηγμενο απ τα μαλλια, ο αλλος λογος που αρχισα και γω να σκεφτομαι nuc, ειναι οτι θελω να διαχωρισω πληρως τη χρηση...δλδ δεν θελω καταρχην ν ανοιγουν προγραμματα που ισως εχουν επιπτωση (μικρη θα μου πεις) στο "σημα", και δευτερο και πιο σημαντικο, δεν θελω να ειναι μονιμως ανοιχτα τα ενεργα ηχεια και να τα χω για "τα παντα ολα"...δλδ δεν τα πηρα για ηχεια desktop replacement...δεν εχω το pc διπλα στο ρακ στο σαλονι και απλα παιζει σα να ειναι μερος του κυριως σεταπ, οπως πολλοι το εχουν ενσωματωσει...οποτε, δεν κρινω σκοπιμο τα ενεργα να αναπαραγουν απο παιχνιδια με νταπα-ντουπα, μεχρι π@παριες στο tube, μεχρι μουσικη...νομιζω οτι θα "καινε τσαμπα" που λεμε...

οποτε κραταω τα μικρουλια creative με το pc και παιζω οτι μου ρθει και οταν γουσταρω χαιεντ μουσικες βαζω το "πυρηνικο" (nuc)...

πλεονασμος?...εσεις το pc το εχετε διπλα στο κυριως ρακ?...ειναι πλεον η κυρια πηγη?...γνωμες
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αν και δεν έχω PC, όχι, το κυρίως μηχάνημα είναι στο γραφείο και στο σαλόνι (στο σύατημα) υπάρχει αποκλειστικό μηχανάκι για μουσική και ταινίες.
Το κομμάτι "μουσική" είναι σε 2ο παρτίτιον και έχει μόνο ότι αφορά μουσική αναπαραγωγή.
Ότι άλλο (ταινίες, ιντερνετ κλπ) είναι σε άλλο παρτιτιον.
Ασύρματο mouse/keyboard/mobile phone εξυπηρετούν στην απομακρυσμένη λειτουργία του.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ζήλεψαν τα λινουξάκια μάλλον,αλλά μπα....
Όσο κι αν το γδύσουν το λειτουργικό,θα συνεχίσει να είναι 100 φορές βαρύτερο από το πιο βαρύ λίνουξ.
Δηλαδή δεν είναι η ιδέα μου πως το δεύτερο PC που έχω με Ubuntu ίσως να παίζει καλύτερα;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αν και δεν έχω PC, όχι, το κυρίως μηχάνημα είναι στο γραφείο και στο σαλόνι (στο σύατημα) υπάρχει αποκλειστικό μηχανάκι για μουσική και ταινίες.
Το κομμάτι "μουσική" είναι σε 2ο παρτίτιον και έχει μόνο ότι αφορά μουσική αναπαραγωγή.
Ότι άλλο (ταινίες, ιντερνετ κλπ) είναι σε άλλο παρτιτιον.
Ασύρματο mouse/keyboard/mobile phone εξυπηρετούν στην απομακρυσμένη λειτουργία του.
οκ...σωστος

γιατι ορισμενοι το θεωρουν πλεονασμο να κανεις διαχωρισμο...ειμαι "καθετα" αντιθετος στην αποψη οτι δινεις ενα σεβαστο ποσο για ενεργα ηχεια, dac και δε ξερω γω τι και τα χεις για ν ακουσεις καμια ωρα μουσικη και την περισσοτερη ωρα ακους απλα στο background μουσικες και εχεις τα ηχεια σου να αναπαραγουν τα νταπα-ντουπα απο παιχνιδια και βιντεακια στο tube...εε τσαμπα καει το μασινι ορε...

και τσαμπα το χρημα και ο κοπος...αντι ολου αυτου, μπορει καποιος να παρει ενα καλο ζευγαρι ακουστικα με εναν αντιστοιχο ενισχυτη και οταν θελει να ακουσει χαιεντ-ιστικα, τα κουμπωνει και γουσταρει...και εχει 2 απλα ηχειακια desktop να κανει τη δουλεια του
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
οκ...σωστος

γιατι ορισμενοι το θεωρουν πλεονασμο να κανεις διαχωρισμο...ειμαι "καθετα" αντιθετος στην αποψη οτι δινεις ενα σεβαστο ποσο για ενεργα ηχεια, dac και δε ξερω γω τι και τα χεις για ν ακουσεις καμια ωρα μουσικη και την περισσοτερη ωρα ακους απλα στο background μουσικες και εχεις τα ηχεια σου να αναπαραγουν τα νταπα-ντουπα απο παιχνιδια και βιντεακια στο tube...εε τσαμπα καει το μασινι ορε...

και τσαμπα το χρημα και ο κοπος...αντι ολου αυτου, μπορει καποιος να παρει ενα καλο ζευγαρι ακουστικα με εναν αντιστοιχο ενισχυτη και οταν θελει να ακουσει χαιεντ-ιστικα, τα κουμπωνει και γουσταρει...και εχει 2 απλα ηχειακια desktop να κανει τη δουλεια του
Να προτείνω και μια άλλη λύση που έχω εφαρμώσει εγώ;
Το PC μου έχει δύο κάρτες ήχου. Ούτως η άλλως η μία είναι η onboard ενσωματωμένη στην motherboard. Η δεύτερη είναι η εξωτερική USB Audiotrak Prodigy Cube. Εχω settάρει τα windows να βλέπουν μόνο την onboard. Ετσι όλοι οι ήχοι μπλιπ μπλιπ και νταπα ντουπα από παιγνίδια παίζουν από την onboard με ένα ζευγάρι πλαστικά κομποιυτεράδικα ηχειάκια των 20€
Την δεύτερη την εξωτερική USB κάρτα ήχου την «βλέπει» μόνο ο ASIO driver και ενεργοποιείται μόνο όταν τρέξω foobar, mediamonkey, JRiver κλπ. Ετσι τα καλά ηχεία που είναι συνδεδεμένα στην Cube δεν πρόκειται να παίξουν ποτέ κανένα ήχο μπλιπ μπλιπ των windows παρά μόνο μουσική μέσω ASIO driver και τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Να προτείνω και μια άλλη λύση που έχω εφαρμώσει εγώ;
Το PC μου έχει δύο κάρτες ήχου. Ούτως η άλλως η μία είναι η onboard ενσωματωμένη στην motherboard. Η δεύτερη είναι η εξωτερική USB Audiotrak Prodigy Cube. Εχω settάρει τα windows να βλέπουν μόνο την onboard. Ετσι όλοι οι ήχοι μπλιπ μπλιπ και νταπα ντουπα από παιγνίδια παίζουν από την onboard με ένα ζευγάρι πλαστικά κομποιυτεράδικα ηχειάκια των 20€
Την δεύτερη την εξωτερική USB κάρτα ήχου την «βλέπει» μόνο ο ASIO driver και ενεργοποιείται μόνο όταν τρέξω foobar, mediamonkey, JRiver κλπ. Ετσι τα καλά ηχεία που είναι συνδεδεμένα στην Cube δεν πρόκειται να παίξουν ποτέ κανένα ήχο μπλιπ μπλιπ των windows παρά μόνο μουσική μέσω ASIO driver και τίποτα άλλο.
επισης σωστος...αν το pc σου ειναι γενικα αθορυβο, ειναι πολυ καλη λυση...

αυτο που κυνυγαω εγω, ειναι αυτο που λες ποιο πανω για χρηση των ενεργων μονο οταν ακουμε μουσικη, συν μειωμενο - σχεδον μηδενικο θορυβο pc - απολυτως απαραιτητο software - χρηση pc και σε μελλοντικα setup

αλλα ειναι ωραια λυση αυτη που εφαρμοζεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top